חיפוש

dsdsdsd
איך מתמודדים עם פחד מלידה

פחד מלידה: איך מתמודדים איתו?

פוחדת ללדת? את לא לבד, זה קורה לנשים רבות. מה הסיבות לתופעה, ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על הפחד? הפסיכולוגית שלנו מייעצת (ומבקשת שתשתדלי לחייך לצוות הרפואי בין הצירים)

ד"ר ליאת הולר־הררי

ד"ר ליאת הולר הררי

בקיצור

01

פחד מלידה נוגע בפחד העמוק ביותר שיש לבני האדם - הפחד מפני המוות ומפני פגיעה בשלמות הגוף.

02

במקרים של פחד קיצוני עלולות נשים להימנע לחלוטין מהריון או לנסות להימנע מתהליך הלידה (באמצעות ניתוח קיסרי).

03

מה לעשות? השתתפי בקורס הכנה ללידה, קראי ספרים בתחום, הקשיבי לסיפורי לידה טובים וצאי לסיורים בחדרי לידה.

​לידה נתפסת בדרך כלל כאירוע משמח: הבאה לעולם של אדם חדש, פרי אהבה של איש ואישה. אבל לצד השמחה, הציפייה וההתפעמות מקנן לו גם פחד, פחד מלידה: איך היא תהיה? זה יכאב? האם הכל יעבור בשלום?

אז קודם כל תירגעו, יש כמה דרכים להקל על הפחד מלידה. וחוץ מזה, תזכרו שלא בכדי האישה היא שיולדת, בעוד שהגבר מתעלף לו לידה...

ממה נובע הפחד מלידה ואיך הוא מתבטא?

חוסר ודאות - למרות הסיפורים וההתכוננות, כל לידה שונה, ואף אחת מאתנו לא יכולה לדעת באמת איך תיראה הלידה הפרטית שלה. חוסר ודאות גורם תמיד לפחד ולחששות. כולנו אוהבים להרגיש בשליטה, לדעת מה צפוי לנו.

פחדים מודחקים - פחד מלידה נוגע בפחד העמוק ביותר שיש לבני האדם - הפחד מפני המוות ומפני פגיעה בשלמות הגוף. בתת־המודע יש קשר בין לידה למוות, בין התחלת החיים לסופם. לכן השאלה מה יהיה בלידה היא בעצם ביטוי לשאלה עמוקה יותר שלא תמיד נשאלת באופן מודע: האם אצליח ללדת בשלום? האם התינוק שלי יעבור את התהליך בשלום? האם אצליח להעניק חיים?

לא תמיד יישאלו השאלות האלה בצורה ישירה. הביטוי השכיח שלהן יהיה שאלות כמו: האם יכאב לי בלידה? מה עלול להשתבש? האם ייאלצו לבצע בי חתך חיץ? האם אסבול מקרעים? האם תהליך הלידה יהיה ממושך?

פחד מאובדן שליטה - ההתמודדות עם תהליך לא ידוע, שעלול להיות כרוך בכאב, מעוררת אצל חלק מהנשים פחד מאובדן שליטה ומהתפרקות. לא פעם שואלות אותי הריוניות:מה יקרה אם לא אעמוד בזה? מה יקרה אם אצרח? או בצורה הכי ברורה: אני מפחדת שאאבד שליטה!

אין דרך חזרה - לידה היא אולי אחד המצבים הבודדים בחיים שפשוט אין מהם דרך חזרה. אי־אפשר להתחרט, אי־אפשר להגיד: תעצרו, אני רוצה לרדת. הידיעה שהתהליך התחיל, או עומד להתחיל, ושום דבר לא יבטל או יוציא אותך מזה, עלולה להיות מבהילה מאוד. 

אז מה, כולן פוחדות?

אף שכל הפחדים שהוזכרו עלולים לצוף על פני השטח לפני הלידה, לא כל אישה תחווה אותם באופן מודע. גם עוצמת הפחד משתנה מאישה לאישה. הביטוי של הפחדים ושל עוצמתם תלוי באישיות, במנגנוני ההתמודדות וההסתגלות ובעולם הפנימי של כל אישה.

במקרים קיצוניים, כאשר הפחד משתלט, עלולות נשים להימנע לחלוטין מהריון או לנסות להימנע מתהליך הלידה (למשל, באמצעות ניתוח קיסרי). המונח הרפואי לפחד כזה הוא "טוקופוביה" - פחד מפני לידה והריון.

כדאי לי לשמוע סיפורי לידה?

נשים רבות יונקות סיפורי לידה עם חלב אימן. אין ספק שלסיפור הלידה של האישה ההרה, כלומר מה שהיא שמעה מאמא שלה, יש השפעה חזקה. רבות מהנשים שהגיעו אליי בגלל פחד מלידה הזכירו סיפורי לידה קשים של האמהות שלהן, שלוו באמירות כמו "את קרעת אותי בלידה" או "כשילדתי אותך כל כך כאב לי שחשבתי שאני הולכת למות". אם תוסיפו לתיאורי הזוועה של האמהות את הגושפנקה המדעית שיש גורם תורשתי באופן הלידה, תבינו למה הפחד מלידה ממריא לשחקים.

עם זאת ההאזנה לסיפורי הלידה היא סלקטיבית ותלויה באישיות של המאזינה. יש נשים המעדיפות לשמוע או לזכור את הסיפורים הטובים, ויש כאלה שקולטות דווקא את סיפורי האימה. נראה כי מי שפוחדת ללדת ממילא, הסיפורים הקשים מתחברים לפחדים שלה והיא מתחברת אליהם מבחינה רגשית ואותם היא זוכרת. מי שמרגישה בטוחה יותר ואופטימית, תוכל לסלק ממנה סיפורים לא רצויים ולהפנים את הסיפורים האופטימיים יותר.

אז מה עושים?

מקטינים את חוסר הוודאות - לקראת הלידה השתתפי בקורסים של הכנה ללידה, קראי ספרים בתחום, הקשיבי לסיפורי לידה טובים וצאי לסיורים בחדרי לידה. כל אלה מקנים מידע ומפחיתים את אי־הוודאות. כדאי לך להתעניין בסוגי ההתערבויות שיכולות להיות במהלך הלידה ומתי הן נחוצות, ולהכיר את משככי הכאבים - כל אלה עשויים לשכך את החרדה. 

פורומים ברשת - כמו סיפורי לידה, פורומים יכולים להיות גורם שעוזר אבל גם גורם שמרתיע, תלוי בקוראת. בפורומים אפשר למצוא תגובות מרגיעות ותגובות שיחזקו אצל חלק מהנשים דווקא את החששות שלהן ויעצימו אותם.

משתתפת בפורום? תבדקי עם עצמך: האם אני נעזרת בפורום או סובלת ממנו? לפעמים נשים שפוחדות ומחפשות הרגעה מיידית פונות לפורומים ובמהלך הגלישה הן חשות הקלה מסוימת, אבל אחר כך החששות דווקא גוברים. במקרים כאלה כדאי להפסיק או למתן את הגלישה בפורום.

תמיכה בלידה - בנוסף לתיק לידה, כדאי להצטייד בבעל או בחברה תומכים. אם את מרגישה בטוחה יותר עם תומכת מקצועית, כמו דולה, לכי על זה. תוכלו להעביר את הזמן עד ללידה בתרגול של הנשימות שלמדתם בקורס ההכנה ללידה.

בין הצירים כדאי שתעשי מאמץ גם לחייך לצוות. במחקרים על חוויית הלידה נמצא שכאשר אישה חשה שאנשי הצוות מבינים ותומכים, תחושת השליטה שלה טובה יותר וחוויית הלידה טובה יותר.

רוצה להרגיש ממש נינוחה כמו בבית? הביאי חפצים מוכרים ומרגיעים. למשל, מוזיקה שאת אוהבת או בגדים נוחים.  

קולוסטרום: החלב שאחרי הלידה

נשים רבות מתלוננות לאחר הלידה שאין להן חלב. לאחר הלידה גוף האישה מייצר חלב מיוחד שנקרא קולוסטרום. אמנם הכמויות לא גדולות, אבל הן בדיוק מה שהתינוק זקוק להן בשלב הזה של חייו.

החלב בימים הראשונים אחרי הלידה עשיר בנוגדנים ובשומנים ומספק לתינוק את כל צרכיו. לאחר כמה ימים משתנה החלב בצבעו ובהרכבו, וגם הכמות גדלה.

שינוי בתפישת הכאב - זה כנראה התהליך שהכי קשה לעבור אותו. בחברה המערבית הפכה הלידה לתהליך רפואי וההתייחסות אליה היא במונחים רפואיים. לידה גם נערכת לרוב בבית חולים, מקום שמתקשר באופן טבעי לחולי, לפגיעה בגוף ולהתערבויות רפואיות.

אבל לידה היא תהליך גופני טבעי. למה הכוונה? למרות שלידה כואבת, היא שייכת לתחום הבריאות ולא לתחום החולי והסבל. גוף האישה נועד ומסוגל לעבור את תהליך הלידה בהצלחה וללא בעיות. נשים שמצליחות לנטרל לפני הלידה את הפחד מהכאב מרוויחות בגדול: סביר להניח שעוצמת הכאב יורדת דווקא כאשר הפחד והעוררות יורדים.

טיפול נפשי. פסיכותרפיה (טיפול פסיכולוגי) יכולה לעזור כאשר הפחד מציף ומעיק במיוחד עד שכל האמצעים האחרים שהוזכרו אינם מועילים, או כאשר יש פחד מעצם הכניסה להריון. 

ד"ר ליאת הולר־הררי היא פסיכיאטרית בכירה במרכז לבריאות הנפש רמת־חן בכללית ומנהלת המרפאה לבריאות הנפש של האישה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש