חיפוש

dsdsdsd
תרכובת קקאו מיוחדת שמכילה פלאבנולים, יכולה לשפר את הזיכרון

שכחת איפה המפתחות? אולי קקאו יעזור

הגיל מתקדם והזיכרון נחלש. פתאום אנחנו שוכחים איפה שמנו את המפתחות או את שם האדם שפגשנו אתמול. מחקר בדק תרכובת מיוחדת ש"הפכה זיכרון של בני 60 לזיכרון של בני 30־40". מה סוד הקסם? ומה הסיכוי להשיג תוצאה דומה עם שוקולד?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

ירידה בזיכרון הקשורה לגיל היא תופעה שכיחה שמתחילה להשפיע על איכות החיים בדרך־כלל בסוף שנות ה־50 או תחילת שנות ה־60 לחיים. לדוגמה: איפה שמנו את מפתחות?

02

במחקר שנערך על 37 אנשים נמצא שמי שצרך משקה קקאו עם מינון גבוה של פלאבנולים, כעבור 3 חודשים הזיכרון שלו השתפר פלאים והיה כמו אדם בגיל 30 או 40.

03

שוקולד? אל תבנו על זה. כדי להכניס לגוף על בסיס יומי את אותה כמות פלאבנולים כמו בניסוי, צריך לאכול 3 חבילות שוקולד מריר. ובמילים אחרות: יותר מ־1500 קלוריות, כל יום.

ירידה בזיכרון הקשורה לגיל היא בעיה שכיחה שמתחילה להשפיע על איכות החיים כאשר מגיעים לשנות ה־50 המאוחרות או שנות ה־60 המוקדמות. דוגמאות לתופעה הן שאנשים שוכחים את השמות הפרטיים של מכרים או את המקום בו הניחו את מפתחות המכונית.

אז מה הייתם אומרים אם היו מציעים לכם תוסף מזון של קקאו שישפר את הזיכרון שלכם כאילו הייתם צעירים בשניים או שלושה עשורים, ויפתור תופעות שכחה מציקות? לא, עדיין אין מוצר כזה על המדף, אבל מחקר שנערך באוניברסיטת קולומביה בניו יורק, שמבטיח לא מעט לקראת העתיד, מצא הוכחה ראשונה שניתן להפוך בעיות זיכרון על־ידי שינויים בתזונה.

37 מתנדבים בגילאי 50 עד 69, ללא בעיות בריאותיות, השתתפו במחקר. כמחצית מהם התבקשו לשתות משקה קקאו מיוחד שהכיל 900 מיליגרם של פלאבנולים - תרכובת של נוגדי חמצון שנמצאים בפולי קקאו וגם בתה ובפירות ובירקות מסוימים. שאר הנבדקים צרכו רק כעשרה מיליגרם מאותו משקה מדי יום.

שתי הקבוצות עברו מבחני זיכרון וסריקות MRI של המוח, פעם אחת בתחילת הניסוי ושוב כעבור שלושה חודשים. החוקרים מצאו שהקבוצה שצרכה כמות גדולה יותר של פלאבנולים שיפרה משמעותית את יכולות הזיכרון. השינויים באו לידי במבחני זיכרון וגם בזרימת דם טובה יותר ב-dentate gyrus, אזור במוח שאחראי על יצירת זיכרונות ושהביצועים שלו יורדים ככל שעולים בגיל.

"המבחנים שעשינו משקפים את סוג התלונות שאני שומע מאנשים מבוגרים בריאים יחסית שאומרים לי, 'אם פגשתי מישהו חדש היום, אני לא בטוח שאזהה אותו ברחוב מחר'", אמר סקוט סמול, פרופסור לנוירולוגיה במוסד לחקר מחלת האלצהיימר באוניברסיטת קולומביה, שעמד בראש המחקר, "התוצאות הראו שאם למשתתף היה זיכרון של בן 60 טיפוסי בתחילת המחקר, אחרי שלושה חודשים, בממוצע, הזיכרון שלו תפקד יותר כמו בן 30 או 40".

חשוב לציין, שתוצאות המחקר הנוכחי אינן קשורות לאיבוד זיכרון שנגרם כתוצאה ממחלות, כמו אלצהיימר.

לא מעט מומחים שיבחו את המחקר, למרות שהוא הוגבל ל-37 אנשים בלבד ומומן במחציתו על ידי יצרנית השוקולד מארס, שגם ייצרה את תרכובת הקקאו שצרכו המשתתפים. הם אמרו שמדובר בניסוי אקראי ומבוקר היטב שנערך על ידי חוקרים מנוסים, וש"הולך צעד אחד קדימה".

"זו תוצאה מלהיבה", אמר קרייג סטארק, נוירוביולוג שלא היה מעורב במחקר, "אמנם זהו רק מחקר ראשוני, אבל אני רואה בכך רק יריית פתיחה. ותראו, זה שוקולד, מי הולך להתלונן על שוקולד?".

שוקולד? כן ובעיקר לא. אפילו החוקרים עצמם ביקשו להבהיר כי הם "מזהירים מפני צריכה מוגזמת של שוקולד בניסיון להגיע להשפעות על הזיכרון שהושגו במחקר". למעשה, כדי להכניס לגוף 900 מיליגרם פלאבנולים כמו בניסוי, תצטרכו לצרוך 300 גרם שוקולד מריר - כחבילה וחצי - שתכניס לגוף שלכם יותר מ-1500 קלוריות. מדי יום, כן?

אפשרויות נוספות: כ־100 גרם של שוקולד לאפייה או אבקת קקאו לא ממותקת. שוקולד חלב? בטוח שהוא יהיה טעים הרבה יותר עבור לא מעט מכם, אבל הוא ממש לא יעשה את העבודה, כי בתהליך הייצור שלו נהרסים רוב הפלאבנולים. אה, ויהיו בו גם הרבה יותר קלוריות.

למחקר היו כמה מגבלות חשובות, חוץ ממספר המשתתפים הקטן. לדוגמה, הדרישות התזונתיות היומיות היחידות מהמשתתפים היו צריכה של פלאבנולים בכמות מסוימת (בהתאם לקבוצה אליה השתייכו). זאת אומרת שהמשתתפים היו יכולים לאכול דברים אחרים שהשפיעו על התוצאות.

סמול אמר שאם מחקרי המשך יתמכו בהשפעות של הפלאבנולים על הזיכרון, אולי נוכל בעתיד לראות על המדפים בבתי מרקחת תוספי מזון שיעזרו לשיפור הזיכרון. 

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש