חיפוש

dsdsdsd
החיים לצד חולי דמנציה

איך לחיות עם אדם החולה בדמנציה?

החיים לצד חולה דמנציה אינם פשוטים. ברוב המקרים לא מדובר רק בקושי של החולה עצמו אלא גם במחלה שפוגעת בבני משפחתו. איך בכל זאת שומרים על איכות החיים של החולה ושל הקרובים לו? להלן עצות טובות

יעל רייכנטל

יעל רייכנטל

סוגי הדמנציה השונים ובניהם  גם האלצהיימר גורמים לתסמינים הפוגעים ביכולות השכליות, משנים את אישיות האדם וגורמים למצבי רוח משתנים, והם כרוניים ובלתי הפיכים. כאשר נעשה איבחון של דמנציה בלתי הפיכה, על החולה ובני משפחתו ללמוד לחיות עם מחלה זו.

איך לומדים לחיות עם דמנציה?

ברוב מקרי הדמנציה המטופל עצמו מתקשה להבין את גודל הפגיעה ביכולתו לתפקד. עיקר המאמץ הטיפולי נופל על בני משפחתו ועל האנשים הקרובים לו, והוא עובר מחיים עצמאיים לגמרי עד לתלות מלאה.

אם אתם מכירים אנשים הסובלים ממחלות דמנטיות, אתם בוודאי יודעים שלעתים הם עושים רושם שהם מסתדרים היטב, יחד עם הקושי לזכור דברים הם עשויים לגלות מיומנות בהסתרת עובדה זו והם אף עשויים לטעון שהכל בסדר ושאתם מתערבים בחייהם שלא לצורך. כל זה עשוי להקשות מאוד על הטיפול והחיים לצד מישהו החולה בדמנציה.

מה ניתן לעשות?

לשמור על שגרה יומית בריאה ונעימה. שגרה יכולה להפחית את כמות ההחלטות שיש לבצע וליצור סדר וארגון בחיי היומיום. שגרה יכולה להוות מקור ביטחון עבור הלוקה בדמנציה, תוך כדי שמירה על אווירה נורמלית עד כמה שניתן. גבשו שגרה פשוטה, קבועה, צפויה לארוחות, מתן תרופות, פעילות גופנית, הליכה לישון ופעילויות אחרות. נסו להתנהג עם הלוקה בדמנציה באותו אופן בו התנהגתם איתו לפני המחלה, אך זכרו שיכולתו לתפקד עצמאית עלולה להיפגע ואז יהיה צורך לנקוט בפעולה שונה.

עצות לשמירה על שגרה בריאה:

1. שימרו על עצמאות החולה
חשוב מאוד כי החולה בדמנציה ישמור על עצמאותו זמן רב ככל הניתן. הדבר עוזר בשמירה על תחושת כבודו העצמי וכן בהפחתת הנטל עליכם.

2. תנו לו כבוד
זכרו כי האדם בו אתם מטפלים הוא אדם בעל רגשות, וכל מה שאתם ואחרים אומרים או עושים עלול לפגוע בו. דברו אליו בשלווה ובעדינות, הקפידו לספר לו מה אתם עושים ומדוע, הניחו לו, ככל הניתן, לקחת חלק בהחלטות והימנעו מלדבר על מצבו של המטופל בנוכחותו מבלי לשתף אותו בשיחה.

3. טפחו את חוש ההומור
הומור הוא סגולה להפחתת מתחים והוא יכול להעביר אתכם דרך משברים בצורה קלה יותר. צחקו עם המטופל, הוא זקוק לצחוק טוב ונהנה ממנו ממש כמוכם.

4. הימנעו מעימותים
כל סוג של קונפליקט מוביל למתח מיותר עבורכם ועבור המטופל. אל תדגישו כישלונות ונסו לשמור על קור רוח, כי עצבים יכולים רק להחמיר את המצב. גם אם המטופל מרגיז אתכם, זכרו: זוהי אשמת המחלה ולא אשמתו. דעו שאפילו מידה קטנה של התרגשות, ביקור של חברים, שיחות ורעשים חזקים ויציאה בשעות לא שגרתיות מהבית יכולה להוציא את האדם משלוותו. לכן, נסו לשמור על אווירה רגועה ושקטה.

5. פשטו מטלות
נסו לעשות את הדברים פשוטים ככל האפשר עבור האדם החולה בדמנציה, ואל תציעו לו יותר מדי אפשרויות שיבלבלו אותו. לדוגמה, ייתכן כי בשלבים ההתחלתיים של המחלה המטופל יהיה מסוגל להתלבש בעצמו, אך ככל שהמחלה תדרדר יעלה הצורך לסייע לו. לבסוף, תצטרכו להלבישו בעצמכם.

6. הקפידו על בטיחות
אובדן הקואורדינציה הגופנית ואובדן הזיכרון מגבירים את הסיכון לפציעה, לכן עליכם להפוך את הבית לבטוח ככל הניתן (אחות או מרפאה בעיסוק תוכל להדריך אתכם בנושא). להלן מספר דוגמאות:

• הוציאו את סוגר הדלת הנועל את הדלת מבפנים, כך שאם המטופל יסגור אותו, לא תצטרכו להזמין פורץ כי להיכנס הביתה.
• מומלץ לשמור אצלכם מפתח נוסף לבית.
• בכיריים המופעלים בגז קיימת סכנה של דליפת גז. לכן, מומלץ להחליף אותם בכיריים חשמליים או לסגור את הברז הראשי בתום כל שימוש.
• חשוב להקפיד לנעול ארונות בהם מאופסנים מסמכים חשובים, חפצים חדים, תרופות או חומרי ניקוי מסוכנים.
• כדאי להתקין כפתור מצוקה.

7. עודדו פעילות גופנית
פעילות ספורטיבית היא חלק חשוב בבריאותו התקינה של האדם, והיא עשויה להרגיע ולסייע לשינה טובה ולפעילות מעיים קבועה. בהתייעצות עם רופא התאימו את האימונים למצבו של החולה. הליכה בחוץ כחלק משגרת היומיום, יכולה להיות פתרון מצוין.

8. טפחו את היכולות של המטופל
חזקו את תחושת הכבוד והערך העצמי של האדם על ידי הקניית מטרה ומשמעות לחייו. מי שהיה בעבר עקרת בית, גנן, רופא או איש עסקים יכול ליהנות משימור היכולות שלו הקשורות למקצוע על ידי פעילויות מתוכננות. עם זאת, זכרו שדמנציה היא מחלה מידרדרת, והדברים שהאדם מחבב או איננו מחבב וכן יכולותיו עלולים להשתנות עם הזמן. זה מחייב אתכם, המטפלים, להיות קשובים וגמישים כאשר אתם ניגשים לתכנן פעילויות.

9. השתמשו בעזרי זיכרון
אנשים הסובלים מדמנציה שוכחים דברים במהירות, והחיים עשויים להיראות להם כמו כניסה מתמדת באמצע סרט: אין להם מושג מה קרה רגע לפני. בשלבים ההתחלתיים של הדמנציה, עזרי זיכרון יכולים לסייע למטופל לזכור ולהימנע מבלבול. איך עושים זאת?

• פזרו שעונים ולוחות שנה במקומות גלויים לעין, כדי שיעזרו לאדם לזכור את השעה והיום. סמנו את הימים שהם עוברים.
• השאירו חפצים מוכרים (תמונות, עיתונים, מכתבים) במקומות קבועים, בהם החולה יוכל לראותם בקלות.
• הציגו תמונות גדולות עם ציוני שמות ברורים של הקרובים על מנת שהמטופל יוכל לעקוב אחרי מי זה מי.
• שימו פתקים על דלתות של חדרים עם מילים ובצבעים זוהרים ובולטים.
• מומלץ להכין מספר פתקים הכוללים את פרטי המטופל ומספרי טלפון של אנשי קשר, ולשים בארנקו ובכיסו של המטופל. זאת מכיוון שחולי אלצהיימר סובלים מליקוי בהתמצאות במרחב ועלולים ללכת לאיבוד.
• ניתן לפזר ברחבי הבית מדבקות הכוללות תזכורות שונות אודות פעילויות יומיומיות.

יעל רייכנטל היא מנהלת המרכז לחינוך וקידום בריאות במחוז דן־פ"ת של שירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש