חיפוש

dsdsdsd
איך ניתן לסייע לחולי דמנציה לקבל מספיק מזון

איך אפשר לסייע לחולה דמנציה לקבל מספיק מזון?

חולי דמנציה רבים שוכחים לאכול או מסרבים לאכול ועלולים לסבול מתת־תזונה חמורה. יש כמה דברים שניתן לעשות כדי לעודד אותם לאכול: למשל, להציע להם את המזון האהוב עליהם, להציע להם רק מאכל אחד בכל פעם ולא להאיץ בהם בארוחות

יעל רייכנטל, גלית שניר

בקיצור

01

חולי דמנציה מגיבים לעיתים באופן קטסטרופלי דווקא בזמן הארוחה: נעים בחוסר שקט, משליכים את האוכל על הרצפה, צועקים, נועלים את הפה ובוכים. התוצאה עלולה להיות תת־תזונה

02

רצוי לתת לחולי דמנציה מזונות שהם מכירים. בדרך כלל הם מסרבים לאכול מזונות חדשים. עם התקדמות המחלה הם יעדיפו מזונות מתובלים יותר ומתוקים יותר

03

אסור לשים על השולחן הרבה פריטים והרבה מאכלים כדי למנוע בלבול. במקרה של היצע גדול עלול חולה הדמנציה להתחיל לשחק במזון במקום לאכול אותו

אברהם היה אדם שכל חייו נהנה מאוכל טוב וידע להעריך ארוחות מושקעות. הוא אהב לאכול במסעדות, אבל יותר מכל הוא אהב את האוכל של אשתו, חנה. לפני כארבע שנים אובחנה אצלו ירידה בזיכרון בגלל אלצהיימר. בהתחלה אכל עוד יותר מכפי שהיה רגיל ועלה במשקל, אך בחודשים האחרונים איבד עניין באוכל. כשחנה הזמינה אותו לשולחן, טען הרבה פעמים שכבר אכל, וכאשר התעקשה שיישב איתה לשולחן, הפגין חוסר שקט ופעם אחת אך העיף את הצלחת על הרצפה. חנה הייתה חסרת אונים ולא ידעה מה לעשות...

חולי דמנציה מתקשים לאכול

תזונה טובה חשובה לכל אחד, והיא חשובה במיוחד למי שסובלים ממחלה כרונית.

עדיין לא ידוע אם מחסור בתזונה מאיץ את התקדמות הדמנציה, אבל ידוע שאנשים הסובלים מדמנציה נוטים שלא לאכול כראוי ועלולים לסבול מליקויים תזונתיים.

כאשר האדם הסובל מדמנציה עדיין אוכל את הארוחות לבדו, הוא עלול לשכוח לאכול, אפילו אם הארוחה נמצאת במקום גלוי לעין. לעיתים האדם החולה יחביא מזון, ישליך אותו או יאכל מזון שהתקלקל. כל אלה הם סימנים שהאדם אינו יכול עוד להסתדר בכוחות עצמו וסימן בשביל קרובי משפחתו שיש לדאוג לסידור אחר בעבורו. פתרון זמני יכול להיות להתקשר לאדם בקביעות ולהזכיר לו לאכול, אבל מדובר בסידור לטווח קצר - עד למציאת פתרון קבוע.

תגובות קטסטרופליות בשעת האוכל

לא פעם קורה שדווקא בשעת ארוחה יש לחולי דמנציה תגובות קטסטרופליות. זוהי ההגדרה של פסיכיאטרים לתגובות קיצוניות של החולה שעלול, בין היתר, לנוע בחוסר שקט, להשליך את האוכל על הרצפה, לצעוק, לנעול את הפה ולבכות.

כמה עצות שיכולות לעזור

• נסו להפוך שעת הארוחה לשגרה קבועה ככל האפשר.

• השמיעו מוזיקה מרגיעה שהחולה אוהב. זה עוזר במיוחד כשהוא אינו שקט וחסר סבלנות בזמן הארוחה.

• ודאו שהשיניים התותבות של החולה צמודות היטב, ודאו שאין פצעים בחלל הפה שיכולים לגרום לכאב בזמן הארוחה.

• בדקו את מידת חומו של האוכל, במיוחד מזון שחומם במיקרוגל. אנשים הסובלים מדמנציה מתקשים לעיתים להעריך את מידת החום של האוכל וחשופים לכוויות.

• אנשים עם דמנציה מסרבים לעיתים לאכול מאכלים מסוימים. העדיפו להגיש מזונות מוכרים שהוכנו בדרכים המוכרות להם. אם התקדמות המחלה תהיה העדפה למזונות מתובלים יותר ומתוקים יותר.

• אל תאכילו חולה נסער או עייף.

• אם החולה מתקשה לבלוע, ודאו שהוא יושב בזקיפות וראשו רכון מעט קדימה. יש להקפיד שהחולה אינו נשען לאחור בזמן האוכל. חשוב שהחולה יישאר ישוב גם בסיום האכילה למשך כמה דקות.

מה לעשות בשעת הארוחה

• הושיבו את החולה בתנוחה נוחה והקפידו לסלק הסחות דעת (למשל טלוויזיה או הצורך להשתמש בשירותים). יש חולים שמיטיבים לאכול כשיש לידם מישהו נוסף בסמוך לשולחן. לאחרים נוכחות אדם נוסף יכולה להפריע ולהסיח את דעתם מהמזון.

• אזור האכילה צריך להיות מואר היטב כדי שהחולה יוכל לראות בקלות את מזונו. השתמשו בצלחת שצבעה מנוגד למפה שמתחתיה. הימנעו משימוש בכלי זכוכית שיכולים להישבר או בצלחות מקושטות - אם הדבר מבלבל את הסועד.

• חשוב להמעיט במספר הפריטים הנמצאים על השולחן כדי למנוע בלבול. כמו כן יש להגביל את מספר המאכלים שמניחים בו זמנית לפני הסועד. שפע עלול לבלבל אותו ולגרום לו להתחיל לשחק במזון במקום לאכול אותו. בסופו של דבר הוא עלול לאבד כל עניין באכילה עצמה.

• אל תניחו תוספים כמו מלח וקטשופ במקום שאליו עלול החולה להגיע, אם הוא נוהג להוסיף למזון כמויות בלתי סבירות מהם.

• דאגו שהמזון יהיה חתוך לחתיכות קטנות ורכות, שכן אנשים הסובלים מדמנציה עלולים לשכוח ללעוס או לחתוך את המזון כראוי, משום שהידיים והמוח אינם משתפים פעולה.

• כאשר החולה מתחיל לסבול מבעיות קואורדינציה, הוא עלול לאכול בצורה לא נקייה ולהתחיל להשתמש באצבעותיו במקום בסכו"ם. עדיף להסתגל לכך במקום להיאבק. יש בכך יתרון מכיוון שאכילה באצבעות תדחה את הזמן שבו יזדקק החולה לעזרה בהאכלה. חשוב בשלב זה להגיש דברים בגודל נוח שניתן להרים ולאחוז באצבעות.

"לא נתת לי לאכול..."

לפעמים נראה שהחולה שכח כבר שאכל והוא עשוי לבקש שוב לאכול מיד בתום הארוחה. לפעמים נדמה שהחולים רוצים לאכול כל הזמן. במצב כזה נסו להכין צלחת ובה נשנושים קטנים ומזינים: קרקרים, קוביות גבינה צהובה, פירות, רצועות מלפפון, סלרי וכד' פתרון כזה משביע לרוב את רצון החולה.

ירידה במשקל

אנשים שסובלים מדמנציה נוטים לרדת במשקל בשלבים מתקדמים יותר של המחלה. לפיכך הצעד הראשון הוא להתייעץ עם הרופא המטפל. ירידה במשקל מצביעה לעיתים קרובות על בעיה הפיכה או על מחלה שאינה קשורה בהכרח לדמנציה. אל תניחו שהדבר מרמז על הידרדרות מנטלית. חשוב מאוד שהרופא יבדוק האם יש מחלה נוספת המחישה את הירידה במשקל (כמו דיכאון, עצירות, כאב שיניים או חניכיים, אירוע מוחי קטן ועוד). יש לשקול ולבדוק את כל הסיבות האפשריות לירידה במשקל.

סיכום

לעיתים כל מה שנחוץ לחולה דמנציה שיורד במשקל הוא סביבה רגועה ותומכת. אולי תצטרכו לערוך ניסיונות לפני שתמצאו סידור המעודד את החולה לאכול. הקפידו על כך שהמזון יהיה טעים והציעו לו את האוכל האהוב עליו. הציעו לו רק מאכל אחד בכל פעם ואל תאיצו בו. יש לזכור שאנשים שסובלים מדמנציה אוכלים לאט. הציעו נשנושים בריאים בין הארוחות ובמקרה הצורך הזכירו לחולה - בעדינות - לאכול.

יעל רייכנטל היא בעלת תואר שני בגרונטולוגיה, מנחה סדנאות לשיפור הזיכרון ומפרסמת מאמרים בנושאי דמנציה ושיפור הזיכרון

גלית שניר היא דיאטנית קלינית במחוז דן־פ"ת

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש