חיפוש

dsdsdsd
קשקשים

קשקשים - כל מה שצריך לדעת

החדשות הרעות: גם הרופאים לא יודעים ממה נגרמים קשקשים – הם רק מבינים את התהליכים. החדשות הטובות: יש טיפולים יעילים ביותר נגד התופעה

פרופ

פרופ' רוני וולף

​האם גם בודקת אחת לשעתיים את אזור הכתפיים וממהרת להבריש אותן בכפות ידייך, לאחר שאת מגלה מעטה לבן. לא מדובר בשלג, אלא בקשקשים ואת לא היחידה שסובלת מהתופעה: 50% מהאוכלוסייה, נשים וגברים כאחד, יסבלו בשלב כלשהו של החיים שלהם מקשקשים.

ממה זה נגרם?

גם הרופאים לא ממש יודעים, אבל שתי עובדות הקשורות למחלה ידועות במידה גדולה של וודאות:

• אצל הלוקים במחלה קיימת הפרעה מקומית בבנייה של העור.

באופן נורמלי, העור מתחדש כל הזמן, תאי עור חדשים נבנים מהשכבות התחתונות של העור (האפידרמיס) ובמקביל קיימת נשירה מתמדת של תאים מהשכבה החיצונית של העור.

בגוף קיים איזון בין קצב הבנייה לבין הנשירה, כך שעל פני העור אין הצטברות של תאים מתים ושטח הפנים של העור נראה חלק. תופעת הקשקשים מעידה על הפרה של האיזון העדין הזה, ומתבטאת בהצטברות של שכבות תאים מתים על פני העור. אלה למעשה הקשקשים. 

• אצל הלוקים במחלה מוצאים גם כמות גדולה של חיידקים ופטריות, בעיקר אלה הקרויות פיטרוספורום (Pityrosporum). לא מדובר בפטריות מזיקות, אלא בפטריות המצויות על פני העור של כל בני האדם' אבל אצל הלוקים במחלה הן מצויות בכמות גדולה הרבה יותר ומסיבה כלשהי קשורות למחלה.

אז איפה פה הבעיה?

שכל מה שאנחנו יודעים הוא ששני השינויים המשמעותיים האלה נמצאים אצל הסובלים מקשקשת. אבל עד היום איננו יודעים אם מדובר בגורמים הסיבתיים הראשוניים, או בגורמים משניים.

יותר מכך: איננו יודעים איזה משני הגורמים הוא ראשוני ואיזה משני.

כלומר: האם ההפרעה בבניית העור משמשת קרקע נוחה להתיישבות פטריות, או שהפטריות והחומרים שהן מפרישות גורמות להפרעה בבניית העור התקין ולהיווצרות הקשקשים.

אז בעצם הרופאים לא יודעים להסביר את התופעה?

נכון, אבל כדי להילחם בתופעה או במחלה לא חייבים תמיד להכיר במדויק את הגורם. כדי להפסיק את הקשקשת אפשר לקטוע את התהליכים שאנו מזהים באיזשהו מקום באמצע. זה בדיוק מה שאנו עושים.

יש טיפול לקשקשים בשיער?

יש שפע של תכשירים יעילים נגד פטריות ומשתמשים בהם לטיפולים נגד תופעת הקשקשת, במידה מרובה של הצלחה. בין התכשירים הקיימים: שמפו ניזורל, סבוסל, סבו-עור, Head & Shoulders, פוליטר, אלפוסיל (השניים האחרונים מכילים זפת, ומשום כך הם בעלי ריח חריף מעט, אך יעילותם גבוהה).

כמעט כל השמפואים נגד קשקשים מכילים מרכיבים אנטי־פטרייתיים. קיימים גם סוגי שמפו המכילים חומרים טבעיים עם אפקט אנטי-פטרייתי העוזרים יפה. למשל שמן עץ התה וגם לימון.

לימון? מוסיף המון?

כן, פשוט לשטוף את הקרקפת במיץ מלימון סחוט. נסו, זה פשוט עושה פלאים.

מה עם תכשירים המכילים סטרואידים? זה מסוכן?

כיוון שאין טיפול שמרפא את המחלה, הטיפול המיטבי הוא טיפול שמקל ומעניק הפוגה - ואשר ניתן להשתמש בו ללא הגבלת זמן וללא חשש מתופעות לוואי וסיכונים.

קיימים בשוק תכשירים נוזליים המכילים סטרואידים (נגזרות של קורטיזון).

הם נעימים לשימוש, מופיעים בצורת טיפות שמזליפים על הקרקפת, והם גם יעילים להפליא. אבל כמו יתר התכשירים, הם אינם מרפאים את המחלה ובשימוש ממושך הם עלולים לגרום נזק לעור. משום כך מומלץ להימנע מהם בכלל, ומשימוש ממושך בפרט.

מה עושים כשיעילות התכשיר פוחתת?

מי שסבלו הרבה מקשקשים יודעים, שרוב התכשירים יעילים בהתחלה ועם הזמן מאבדים מיעילותם. הפתרון המומלץ אינו להגביר את כמות השימוש באותו חומר, אלא כאשר האפקט – פשוט לעבור לתכשיר מקבוצת חומרים אחרת. אחרי זמן, כאשר התכשיר הנוסף מאבד מיעילותו, ניתן שוב לחזור לראשון. הוא יעבוד שוב!

האם הקשקשים גורמים לי לנשירת שיער?

לא. פשוט לא. אם את או אתה מאבדים שיער, ייתכן שאתם סובלים מהתקרחות.

האם הופעת הקשקשים קשורה למה שאוכלים?

אין לכך הוכחות שום מדעיות.

האם תספורת קצרה, או ארוכה משפיעה על הימצאות קשקשים?

אין לכך הוכחות שום מדעיות.

האם עישון ושתיית אלכוהול מחריפים הבעיה או מעוררים אותה?

לא.

האם קשקשים קשורים תמיד לפעילות יתר של בלוטות החלב ולשיער ועור שמנים?

לא תמיד.

ונניח שאני רוצה ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד, או שהרופא משפחה שלי מספיק?

רופא משפחה מספיק, אבל אם רוצים, אפשר לפנות ישר לרופא עור. רוב הסיכויים שתשמעו שם בדיוק את הדברים שקראתם כאן.

הכותב הוא מנהל היחידה לרפואת עור במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת שירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש