חיפוש

dsdsdsd
גווני עור שונים

המאבחן: מה בדיוק אומר עליך העור שלך?

לרעידות אדמה יש את סולם ריכטר, לעור שלך יש את "סולם פיצפטריק". ככל שמספר העור שלך עולה, הסיכונים שלך יורדים (אבל לא נעלמים). רוצה לדעת עוד? בבקשה

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

​מאכזב, מתסכל, מעציב, אבל אלה החיים - למעשה, שיזוף, עד כמה שהוא יפה, הוא לא יותר מ"פצע". תגובה של העור לנזק שגורמת קרינת השמש. בהשאלה, זה לא יותר מ"פנס כחול" שמתפתח אחרי שחוטפים בוקס בעין, או כמו נפיחות ואדמומיות סביב שריטה או פצע. אגב, אם נשרפים באמת – זו בדיוק התגובה של העור... הוא מאדים ואת או אתה הופכים לעגבניה. 

כולנו בסכנה. בסדר, הבנו. אבל עד כמה? איך מתייחסים לזה רופאי העור? אז ככה: הם משתמשים ב"סולם פיצפטריק", שהוא בערך כמו סולם ריכטר של רעידות האדמה, אבל לעור. את הטבלה פיתח אחד מגדולי החוקרים ברפואת העור בעשורים האחרונים, פרופ' תומאס בי. פיצפטריק (Thomas B. Fitzpatrick, 1919-2003) מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד בבוסטון, ארה"ב.

הטבלה יכולה לעזור לך למקם את עצמך בסולם "עד כמה אני דופק/ת לעצמי את העור", היא יכולה לסייע לך להעריך את הזמן שמותר לך להיות בשמש ובאילו תנאים. מעבר לזה, את או אתה כבר ילדים גדולים. אז תחליטו לבד.

פיצפטריק חילק את האנושות לשישה סוגים, על־פי סוג העור שלהם. גוון העור לא תמיד תואם את יכולת ההיצרבות שלו בשמש, וסולם פיצפטריק מסווג את סוג העור לפי תגובתו לשמש. נשמע מעניין? אכן כן.

הכתבה מתייחסת למאפיינים שכיחים. כן, אנחנו יודעים שיש תימנים בלונדיניים ופולנים שחומים... אבל זה יותר בקצוות.  

ולפני שתגלו איזה סוג עור יש לכם חשוב להזכיר: לכולם מומלץ להשתמש במסנן קרינה כשנחשפים לשמש. ובאיזה מספר מקדם הגנה לבחור? החל מ־ 2015 ההמלצה של משרד הבריאות היא להשתמש במסנני קרינה עם מקדם הגנה של 30 לפחות ולוודא שהם בעלי הגנה רחבה מקרינת UV - כלומר, מגנים מקרינת UVA וגם UVB.

סוג עור 1:

עור לבן, תמיד נשרף בשמש, לעולם לא משתזף

רגיש בטירוף לחשיפה לשמש? את או אתה ג'ינג'ים או בלונדינים? עיניים כחולות או בהירות? עור לבן לבן, או לבן לבן ומנומש? בינגו.

מוצא עדתי:

ג'ינג'ים (מכל העדות), וחוץ מהם: בעיקר ילידי ויוצאי מזרח, מרכז וצפון אירופה (בקיצור - אשכנזים בהירים מאוד עם עיניים בהירות מאוד, והדומים להם).

החדשות הפחות טובות:

הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא גבוה ביותר.

יש לי סוג עור 1, איך אני בשמש?

תשכחו משמש, היא לא בתפריט שלכם. בקיץ כשאתם בחוץ אתם לבושים. נקודה. סימן קריאה! וכמובן, השתמשו במסנן קרינה.

מה לא לובשים?

לא בגדי שנטי שסחבתם מהודו, לא אריגים דקים ובהירים, כי הם ממש לא חוסמים את הקרינה. גם לא בגדי כותנה לבנה, שמצטלמים טוב על רקע הים. גם הם לא חוסמים את הקרינה הערמומית.

מה כן לובשים?

בדים צפופים, כהים, הם המסננים הטובים ביותר והיום יש בגדים שמצוין עליהם שהם מסנני קרינה. אם העבודה שלכם, למשל, מצריכה חשיפה לשמש, ואתם שייכים לקבוצה הזאת, אין לכם ברירה אלא ללכת עם בגדים כאלה, וזה לא הכל... אתם הולכים עם כובע!

איזה כובע?

כובע רחב שוליים, מה שנקרא כובע רפו"ל. למה? כי מחקרים שנעשו על בובות ניסוי חבושות קסקט קולי העלו שהוא אולי מעלה מאוד את רמת הסטייל שלך – אבל ממש (אבל ממש) לא מגן עליך משמש. אולי על המצח שלך הוא מגן (או על העורף אם חובשים אותו הפוך), אבל הוא ממש לא מגן טוב על הפרצוף העדין שלך מפני השמש.

ואם גם העיניים שלי ירוקות, כחולות או אפורות?

אז ממש כדאי גם משקפי שמש.

איזה משקפי שמש?

תמיד עדיף משקפיים יפים... אבל זו לא הנקודה כאן. מה שחשוב הוא משקפיים עם מסנני קרינה UVB ו-UVA.

סוג עור 2:

עור לבן, נשרף בקלות בחשיפה לשמש, כמעט לעולם לא משתזף. את או אתה בעלי עור לבן? עיניים בהירות או כהות, כמעט אף פעם לא משתזפים וכל שהייה בשמש של כמה מיותר דקות מאדימה אתכם? זה אתם!

מוצא עדתי:

בעיקר ילידי ויוצאי מזרח, מרכז וצפון אירופה (בקיצור - אשכנזים בלונדינים או שטנים, עם עיניים כהות, והדומים להם). 

החדשות הפחות טובות:

הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא גבוה ביותר.

יש לי סוג עור 2, איך אני בשמש?

1. כל ההערות של סוג עור 1 לגבי לבוש.

2. וחשיפה מבוקרת בלבד לשמש. עד 09:00 בבוקר ורק לאחר 16:00 אחר הצהריים, ועם מסנן קרינה.

סוג עור 3:

עור לבן או צבעוני-בהיר, נשרף לעתים, אך משתזף בקלות. את או אתה נשרפים בתחילת הקיץ עד קילוף (בייחוד אם לא נמרחתם כמו שצריך), אבל אחר כך משתזפים מחדש בקלות ושומרים על הגוון לאורך הקיץ? זה אתם!

מוצא עדתי:

בעיקר ילידי ויוצאי צפון אפריקה ואסיה, בהירי עור, בעלי שיער כהה ועיניים כהות (בקיצור: מזרחיים בעלי עור בהיר, והדומים להם). וגם: ילידי ויוצאי מרכז, מזרח וצפון אירופה בעלי נתונים דומים (בקיצור - אשכנזים בעלי שיער כהה ועיניים כהות, עם עיניים כהות, והדומים להם).

החדשות הפחות טובות:

הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא גבוה, אך אינו גבוה כמו הסיכון של בעלי סוג עור 1 ו-2.

יש לי סוג עור 3, איך אני בשמש?

1. תמיד כדאי ליישם את הצעות הלבוש של סוג עור 1.

2. החשיפה לשמש צריכה להיות מבוקרת. עדיף עד 09:00 בבוקר ולאחר 16:00 אחר הצהריים, ועם מסנן קרינה. 

סוג עור 4:

עור בעל צבע בהיר שאינו לבן, כמעט לעולם לא נשרף, משתזף בקלות. אם יש לך עור שאינו שחום ואינו בהיר, או שהוא שחום קלות, ואת או אתה לא זוכרים מתי נשרפתם בפעם האחרונה – זה אתם!

מוצא עדתי:

בעיקר ילידי ויוצאי אסיה וצפון אפריקה בעלי עור שאינו שחום ואינו בהיר, או שהוא שחום קלות, בעלי שיער כהה ועיניים כהות, ודומים להם (בקיצור: יוצאי אפגניסטן, בוכרה, פרס, כורדיסטן, חלק מיוצאי טורקיה והדומים להם).

החדשות הפחות טובות:

הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא בינוני-גבוה, אך אינו גבוה כמו הסיכון של בעלי סוג עור 1, 2 ו-3.

מה זה אומר בתכל'ס?

זה אומר שכדאי לא להיות שאננים. אנשים שהם בעלי סוג העור שלך, שנחשפים בצורה לא מבוקרת לשמש, עלולים אף הם ללקות בסרטן עור ולסבול מהזדקנות מוקדמת של העור ומנגעי שמש כמו בעלי בעלי סוג עור 1, 2 ו-3.

יש לי סוג עור 4, איך אני בשמש?

1. תמיד כדאי ליישם את הצעות הלבוש של סוג עור 1.

2. קח מסנן קרינה, כמובן. עדיף לא לשהות בשמש בין 09:00 בבוקר ל-16:00 אחר הצהריים.

סוג עור 5:

שחום בהיר עד שחום כהה, נשרף לעתים רחוקות בלבד, לרוב משתזף בקלות. אם יש לך עור שחום, שזוף ואת או אתה לא זוכרים מתי נשרפתם בפעם האחרונה – זה אתם!

מוצא עדתי:

בעיקר ילידי ויוצאי אסיה ואפריקה בעלי עור שחום עד שחום כהה, עיניים כהות, והדומים להם (בקיצור: מזרחיים שחומים עד שחומים מאוד, ימאנים שחומים עד שחומים מאוד, הודים שחומים עד שחומים מאוד, יוצאי אתיופיה בעלי עור שחום לא כהה, והדומים להם).

החדשות היותר טובות:

הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא בינוני-נמוך, ואת או אתה אינכם באותה קטגוריה כמו בעלי סוג עור 1, 2, 3 ו-4.

מה זה אומר בתכל'ס?

זה אומר שכדאי לא להיות שאננים. אנשים שהם בעלי סוג העור שלך, שנחשפים בצורה לא מבוקרת לשמש, עדיין עלולים ללקות בסרטן עור ולסבול מהזדקנות מוקדמת של העור ומנגעי שמש, כמו בעלי בעלי סוג עור 1, 2, 3 ו-4.

יש לי סוג עור 5, איך אני בשמש?

1. תמיד כדאי ליישם את הצעות הלבוש של סוג עור 1.

2. קח מסנן קרינה כמובן עדיין עדיף לא לשהות בשמש בין 09:00 בבוקר ל-16:00 אחר הצהריים. אגב, זה שהסיכוי שלך ללקות בסרטן עור נמוך יותר, זה לא אומר שאין סכנה, רק שם אותה בפרופורציה. אז לא כדאי להיות שאננים.

סוג עור 6:

עור שחור, לעולם לא נשרף, תמיד משתזף בקלות. מה לא ברור כאן?

מוצא עדתי:

בעיקר ילידי ויוצאי אסיה ואפריקה בעלי עור שחום כהה עד שחור, עיניים כהות, והדומים להם (בקיצור: מזרחיים שחומים מאוד, ימאנים שחומים מאוד, הודים שחומים מאוד, יוצאי אתיופיה בעלי עור שחור, והדומים להם).

החדשות היותר טובות:

הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא בינוני-נמוך, ואת או אתה אינכם באותה קטגוריה כמו בעלי סוג עור 1, 2, 3, 4 ו-5.

מה זה אומר בתכל'ס?

זה אומר שכדאי לא להיות שאננים. אנשים שהם בעלי סוג העור שלך, שנחשפים בצורה לא מבוקרת לשמש, אומנם לא נשרפים, אך עדיין עלולים ללקות בסרטן עור ולסבול מהזדקנות מוקדמת של העור ומנגעי שמש, כמו בעלי בעלי סוג עור 1, 2, 3, 4 ו-5.

יש לי סוג עור 6, איך אני בשמש?

1. נכון, רמת הסיכון שלך היא הנמוכה ביותר, אבל זה לא אומר שאין סכנה, רק שם אותה בפרופורציה. אז לא כדאי להיות שאננים.

2. תמיד כדאי ליישם את הצעות הלבוש של סוג עור 1.

3. קח מסנן קרינה כמובן. עדיין עדיף לא לשהות בשמש בין 09:00 בבוקר ל-16:00 אחר הצהריים.


ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

ייעוץ מקצועי: ד"ר יוסף שירי

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש