חיפוש

dsdsdsd
רופאה בודקת את העיניים של מטופל

מיפוי קרנית (טופוגרפיה של הקרנית)

בדיקה מיפוי קרנית משמשת לאבחון מחלות המעוותות את פני הקרנית או הגורמות לשינוי צורתה המקורית - כמו קרטוקונוס - וכן למעקב אחר המחלות האלה

פרופ' אירית בכר

בקיצור

01

בדיקה טופוגרפית של הקרנית משמשת לאבחון מחלות המעוותות את פני הקרנית. כמו כן משמשת הבדיקה לבדיקות לאחר השתלת קרנית וכן לבדיקות לפני ניתוחים להסרת משקפיים ולאחריהם.

02

הבדיקה אינה כואבת, כיוון שלא נוגעים בעין. מדובר במעין צילום.​ אין תופעות לוואי אחרי הבדיקה, אין תחושה של טשטוש, אין צורך להגיע עם מלווה, ואחרי הבדיקה אפשר לנהוג ללא בעיה.

03

יש שיטות שונות למיפוי הקרנית. במתקדמת שבהן - בדיקת טופוגרפיה פנטאקאם - נעשים עשרות צילומים חדים ומדויקים של החלק הקדמי של העין.

בדיקת ​​​​​מיפוי קרנית (טופוגרפיה של הקרנית) משמשת כדי לתאר את פני השטח של הקרנית ואת כוח התשבורת שלה.

בעבר הניחו חוקרים רבים כי מבנה הקרנית הוא עגול כמו כדור, אך עם התפתחותן של שיטות מדידה מתקדמות, כולל שיטות למיפוי הקרנית, התברר כי קרנית נורמלית היא כדורית במרכז ומשתטחת בהיקף.

באילו מקרים עושים בדיקת מיפוי קרנית? 

בדיקה מיפוי קרנית משמשת לאבחון מחלות המעוותות את פני הקרנית או הגורמות לשינוי צורתה המקורית - כמו קרטוקונוס - וכן למעקב אחר המחלות האלה.

כמו כן משמשת הבדיקה לבדיקות לאחר השתלת קרנית וכן לבדיקות לפני ניתוחים להסרת משקפיים ולאחריהם.​

כיצד פועלים מכשירי הטופוגרפיה?

Placido topography (פלאסידו טופוגרפי) - זהו מכשיר הבנוי מדיסק, שעליו מצוירות טבעות שחור ולבן. הדיסק המואר מוקרן על גבי הקרנית.

עיוות של הטבעות, הקטנה או הגדלה של המרווח ביניהן מצביע על שינויים בפני השטח של הקרנית. בשיטה הזאת מתקבלת הדגמה של הפנים הקדמיות בלבד של הקרנית.

Slit topography או Orbscan (סליט טופוגרפי) - בשיטה הזאת מוקרנים חריצי אור משני צידי הקרנית, והחזר החריצים מהקרנית נקלט במכשיר וידאו.

בכל חריץ נמדדות נקודות רבות בפני השטח הקדמיים והאחוריים של הקרנית. כך מתקבלת הדגמה הן של הפנים הקדמיות והן של הפנים האחוריות של הקרנית. הדבר מאפשר למדוד את עובי הקרנית.

Scheimpflug topography או Pentacam (פנטאקאם) - שיטת טופוגרפיה חדשה יחסית, מהמתקדמות בעולם. בשיטה הזאת נעשה צילום של כל החלק הקדמי של העין בעזרת עשרות צילומים.

הטופוגרפיה הזאת מאפשרת לקבל צילומים חדים ומדויקים מהפנים הקדמיות של הקרנית, מהפנים האחוריות שלה ועד  לעדשה הנמצאת בתוך העין. הצילום הזה כולל מידע רב על הקרנית ועל המקטע הקדמי.

הטופוגרפיה נעשית בשיטה הקרויה elevation map, שבה משווים את קימור הקרנית ואת המרחק שלה ממישור כדורי מוגדר המשמש קו ייחוס לצורך העניין.

מובן שהשיטה מאפשרת גם קבלת נתונים על עובי הקרנית. ​

האם צריך הכנה מיוחדת לקראת הבדיקה?

לא, אין צורך בהכנה לבדיקה.​

האם הבדיקה כואבת?

לא. הבדיקה אינה כואבת, כיוון שלא נוגעים בעין. מדובר במעין צילום.​

האם יש תופעות לוואי אחרי הבדיקה?

אין תופעות לוואי אחרי הבדיקה, אין תחושה של טשטוש, אין צורך להגיע עם מלווה, ואחרי הבדיקה אפשר לנהוג ללא בעיה.​

פרופ' אירית בכר היא רופאה בכירה במרפאת קרנית במרכז רפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש