חיפוש

dsdsdsd
הקלה על כבדי ראייה

הקלה על כבדי ראייה

הם נמצאים בין הדמדומים: חדות הראייה שלהם ירודה מאוד, אך הם עדיין מסוגלים לראות. מכשירים אופטיים ואביזרים אלקטרוניים מיוחדים עשויים לאפשר להם להשתמש במחשב ולהקל על תפקודם בחיי היומיום

עדי קרמר

עדי קרמר

בקיצור

01

כבדי ראייה סובלים מחדות ראייה ירודה מאוד, הנחשבת לעיוורון על פי החוק, אך עדיין יש להם יכולת ראייה כלשהי. קיימות מחלות עיניים שונות שעלולות לגרום לכובד ראייה כמו גלאוקומה.

02

אביזרים אופטיים לכבדי ראייה: עדשות מגדילות בעוצמות שונות החל מפי 1.5 ועד פי 20; משקפיים טלסקופיים לשיפור הראייה מרחוק; משקפיים מיקרוסקופיים ופריזמתיים לקריאה.

03

מכשירים אלקטרוניים לכבדי ראייה: מכשירי הגדלה (טמ"ס) לקריאה ולכתיבה - שולחניים וניידים; טלסקופים אלקטרוניים הניתנים לכיוון - לראייה למרחק; תוכנות הגדלה והקראה למחשב.

​​כבד ראייה הוא אדם הסובל מליקוי ראייה חמור בשתי עיניו - ליקוי שאינו ניתן לתיקון בעזרת משקפיים רגילים.

כבדי ראייה הם עיוורים?

כבדי ראייה סובלים מחדות ראייה ירודה מאוד, הנחשבת לעיוורון על פי החוק, אך עדיין יש להם יכולת ראייה כלשהי.​​

איך מגיעים למצב כזה?

קיימות מחלות עיניים שונות שעלולות לגרום לכובד ראייה. בדרך כלל מדובר במחלות מולדות (תורשתיות) שיכולות לבוא לידי ביטוי גם בגיל מבוגר, במחלות שגורמות נזק לעצבי הראייה, כמו גלאוקומה, או במחלות שהורסות את הרשתית, כמו סוכרת או ניוון הרשתית

המחלות האלה יכולות לגרום להופעת כובד ראייה באופן פתאומי או באופן הדרגתי. לחלק מהמחלות אין מרפא, ואפילו לא ניתן לבלום את ההידרדרות במצב.​

איך בכל זאת ניתן לעזור לכבדי ראייה?

ברוב המקרים ניתן לשפר את ראייתם באמצעות מכשירים אופטיים ואלקטרוניים. המכשירים האלה מאפשרים לכבדי הראייה לתפקד בצורה טובה יותר בחיי היום־יום. 

בזכות התפתחות מדע האופטיקה והתקדמות הטכנולוגיה הממוחשבת ניתן היום להציע לסובלים מראייה ירודה מגוון עשיר של פתרונות: החל מעדשות מגדילות פשוטות, עבור דרך טלסקופים שונים וכלה בציוד ממוחשב משוכלל ומתוחכם.

כל אלה מאפשרים לכבדי הראייה לקרוא ולכתוב, לצפות בטלוויזיה ולזהות בני אדם.

אתם מצליחים לקרוא את מה שכתוב כאן?

במיוחד ללקוחות כללית מושלם: אביזר חדשני לכבדי ראייה במחיר מוזל. מצלמה ייחודית שמותקנת על המשקפיים ושמאפשרת לקרוא ספרים, מסמכים ומצגות. לפרטים נוספים

בחורה עם משקפיים ועליהם אביזר סיוע לכבדי ראייה

איך בוחרים מכשיר אופטי מתאים לכבד הראייה?

התאמת הפתרון האופטי המתאים דורשת בדיקה מדוקדקת ומקצועית על ידי אופטומטריסט מומחה לטיפול בכובד ראייה. מדובר בבדיקה שונה מבדיקה שגרתית אצל אופטומטריסט ויש לה כמה מאפיינים: 

1. משך זמן הבדיקה - בדיקת ראייה ירודה ראשונית נמשכת כשעה ומצריכה במרבית המקרים כמה בדיקות המשך.

2. מרחק הבדיקה - מרחק הבדיקה הראשוני נע בין מטר אחד לשלושה מטרים, בשונה מבדיקה סטנדרטית הנערכת ממרחק של שישה מטרים.

3. לוחות הבדיקה - לצורך הבדיקה משתמשים בלוחות בדיקה מיוחדים שתוכננו לכבדי ראייה.

4. ציוד אופטי מיוחד - בזמן הבדיקה נעשה שימוש במערכות אופטיות מיוחדות כמו טלסקופים, מיקרוסקופים, טלמיקרוסקופים וזכוכיות מגדילות.

5. ציוד אלקטרוני - במהלך הבדיקה מוצגות בפני הנבדק מערכות הגדלה אלקטרוניות שונות המאפשרות קריאה, כתיבה, עבודה במחשב וכדומה.

6. ציוד עזר - ניתן להדגים בפני המטופל אמצעים אלקטרוניים שונים לשיפור ראייתו כמו מסך טלוויזיה, מסך מחשב, חומרי דפוס בגדלים שונים, קלפי משחק, תווים וחומרי עזר שונים. המכשירים האלה מאפשרים לבחון באופן מעשי את האביזרים האופטיים והאלקטרוניים המותאמים בחדר הבדיקה.

הבדיקה עצמה מתחילה בשיחת הכרות, שבמהלכה מבררים את הסיבה שגרמה לפגיעה בכושר הראייה ואת המגבלות התפקודיות. לכבד הראייה יש בדרך כלל כמה בעיות, שפתרונן עשוי לשפר באופן ניכר את איכות חייו ולעודד אותו להמשיך בתהליך השיקום.

לאחר השיחה מודדים את חדות הראייה ממרחקים שונים. מדידת תשבורת קרני האור בעיני המטופל מסייעת להגיע לחדות הראייה הטובה ביותר שניתנת להשגה באמצעות שימוש בעדשות מיוחדות.

בהמשך, בעזרת מכשירים אופטיים ואלקטרוניים שונים, מנסים למדוד את עוצמת ההגדלה הדרושה כדי לאפשר למטופל לעשות פעולות חשובות כמו קריאה, כתיבה, צפייה בטלוויזיה, זיהוי שלטי רחוב, משחק קלפים ונגינה. 

בתהליך הזה ניתן להתאים למטופל את האביזר העונה בצורה הטובה ביותר על צרכיו.

אביזרים אופטיים לכבדי ראייה:

עדשות מגדילות בעוצמות שונות החל מפי 1.5 ועד פי 20.

משקפיים טלסקופיים לשיפור הראייה מרחוק.

משקפיים מיקרוסקופיים ופריזמתיים לקריאה.​

מכשירים אלקטרוניים לכבדי ראייה:

מכשירי הגדלה (טמ"ס) לקריאה ולכתיבה - שולחניים וניידים.

טלסקופים אלקטרוניים הניתנים לכיוון - לראייה למרחק.

תוכנות הגדלה והקראה למחשב.

לאחר התאמת האביזר נותנים לכבד הראייה להתנסות בו באופן מעשי, ובעזרת מכשיר טלוויזיה בודקים אם הוא מצליח לקרוא את התרגום ולזהות בצורה טובה יותר את הדמויות על המסך.

בעזרת תוכנת הגדלה מיוחדת בודקים את כבדי הראייה ומלמדים אותם להשתמש במחשב בצורה חדשה על יישומיו השונים: אינטרנט, דואר אלקטרוני, תוכנת אופיס וכדומה. 

כן בודקים את יכולת הקריאה בעיתון ובספר. אם אחת מדרישות המטופל היא יכולת לשחק משחק שולחני או לקרוא תווים, בודקים את השימוש באביזר במרחק הנדרש.

כאשר חלק מבעיות המטופל קשורות לתפקוד מחוץ לבית (בעיות כמו סנווּר, זיהוי פנים וכדומה), ניתן לבדוק מחוץ למרפאה את יעילות האביזר האופטי המסייע כדי להתרשם מהשפעתו על תפקוד המטופל בתנאים אמיתיים מחוץ לבית.

לאחר ההתנסות האישית של המטופל והתרשמות המטפל מיכולתו של המטופל להפיק תועלת מהשימוש באביזרים השונים, נבנית תוכנית השיקום. התוכנית הזאת כוללת המלצות לרכישת האביזר המתאים, לתרגול מיומנויות שונות בבית ולמעקב אצל האופטומטריסט המטפל.

עדי קרמר הוא אופטומטריסט מומחה בשיקום ראייה ירודה באופטיקה געש​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש