חיפוש

dsdsdsd
אישה עם ידיים על הפנים, נראית מיואשת

דיכאון: האם הנשים באמת סובלות יותר?

אם עד כה חשבנו שנשים סובלות יותר מדיכאון, בא מחקר חדש וטוען ששיעור הנשים והגברים הסובלים מדיכאון זהה. מהי הסיבה לטעות? התסמינים המצביעים על הדיכאון שונים בין המינים, מה שמביא לכך שהדיכאון הגברי נעלם מעיני המערכת המאבחנת ולא מטופל

ד"ר ליאת הולר־הררי

ד"ר ליאת הולר הררי

בקיצור

01

הבדלים בין המינים: מתברר שהתנהגויות העלולות להצביע על דיכאון, כמו מצב רוח ירוד, בכי, חוסר אנרגיה ותחושה של חוסר ערך עצמי מאפיינות נשים ולא בהכרח יבואו לידי ביטוי אצל הגברים שנמצאים בדיכאון.

02

אילו התנהגויות יכולות לבוא במקום? עצבנות, אי־שקט, כעס, תוקפנות, הרס עצמי וכן שימוש בסמים.

03

מהי הבעיה של גברים שאינם מאובחנים? בעיקר שאין הכרה בדיכאון שלהם, ובלי אבחנה והבנה גם אין טיפול שיעזור להם לצאת מהמצב בו הם שרויים.

חשבו על התסריט הבא: בן הזוג שלכן, או חבר שלכם, או עובד שלכם הפך באחרונה לעצבני, ולא נעים להיות במחיצתו. הוא כועס בקלות, הוא מתפרץ, הוא לא נעים עד בלתי נסבל. הוא לא היה כזה. אתם מנסים לדבר על ליבו, אבל זה לא עוזר. מה עכשיו? איך ממשיכים הלאה? האם יש משהו לעשות? מתברר שכן, לפחות בחלק מהמקרים. מיד תבינו למה.

ממחקרים שנעשו עד כה עולה כי שיעור הנשים הסובלות מדיכאון גדול בצורה משמעותית משיעור הגברים הסובלים מדיכאון. במחקרים חוזרים הן במערב והן מחוצה לו חוזר הממצא שלפיו שיעור הנשים הסובלות מדיכאון הוא פי שניים משיעור הגברים הסובלים מדיכאון.

מחקר חדש שפורסם בעיתון הרפואי JAMA מטיל ספק בנכונות ממצאים אלה. נושא ההטיות המגדריות ברפואה הוא מוכר, ולרוב מדובר בהטיה שגויה מבחינת הנשים. האם ייתכן שבנוגע לדיכאון נעשתה הטיה שמפספסת את הגברים?

האבחנות הפסיכיאטריות

מבוססות בעיקר על רשימות של תסמינים שנמצאו קשורים להפרעה מסוימת. לצורך האבחנה דרושים כמה תסמינים מתוך הרשימה. נוסף על כך, במפגש מתרשם הפסיכיאטר מדברים נוספים כמו הבעות הפנים, ההתנהגות, אופן השיחה, תוכני החשיבה ועוד. ברשימת התסמינים לדיכאון כיום מופיעים: מצב רוח ירוד, בכי, חוסר אנרגיה ומחשבות על חוסר ערך עצמי.

במחקר החדש ניסו לבדוק דיכאון בהתבסס על קריטריונים אחרים. החוקרים מעלים את האפשרות שההתנהגויות האלה מופנמות פחות כשמדובר בגברים, ולכן דיכאון אצל גברים לאו דווקא יתבטא בתסמינים האלה. ההסבר המוצע הוא שגברים, אשר שבויים בהתנהגויות מגדריות מסוימות, לא ידווחו על תסמינים מסוימים כי הם ייראו להם לא מקובלים. הסבר נוסף הוא שגברים למדו לתעל את הכאב לכיוונים אחרים, כמו התנהגות של הרס עצמי, עצבנות, אי־שקט, נטייה לתוקפנות ולכעס, שימוש בסמים. התוצאה היא שהדיכאון של הגברים נעלם מעיני המערכת המאבחנת ולא מטופל.

במחקר בדקו מה קורה לשיעורי הדיכאון בגברים ובנשים כאשר מביאים בחשבון את התסמינים הנוספים - נוסף על התסמינים המקובלים לאבחון דיכאון או במקומם.

דיכאון: יש שוויון בין המינים?

בניגוד למה שנמצא בעבר, כאשר נעשה אבחון מחודש של דיכאון בהתחשבות בתסמינים החדשים, נמצא ששיעור הגברים הסובלים מדיכאון גבוה יותר משיעור הנשים: 26% לעומת 22%. בבדיקה משולבת של התסמינים החדשים יחד עם התסמינים המקובלים נמצא שיעור דומה של דיכאון בגברים ובנשים - כ־30%. המחקר הזה מאיר באור חדש את התפיסות שלנו בנוגע לדיכאון ובנוגע להתפלגות של ההפרעה מבחינה מגדרית. על פי המחקר הזה, נראה שגם גברים סובלים מדיכאון, לא פחות מהנשים. ואם נחזור לבוס שלכם, לבן זוג או לעובד שפתאום עצבני ומתפרץ - יכול להיות שהוא מבטא דיכאון, ואפשר לעזור לו.

מהמחקר עולה שגברים רבים הסובלים מדיכאון אינם מאובחנים. הקושי באבחון פועל לרעתם. אם אדם אינו מאובחן, הוא לא יקבל טיפול שיכול לעזור לו. נוסף על כך, אדם שאינו מאובחן אינו מקבל את הכרת הסובבים אותו בכך שהוא סובל מבעיה וזקוק לעזרה. תסמינים של עצבנות ושל כעס יחד עם ירידה בתפקוד יכולים לפגוע ביחסים בינאישיים, בזוגיות, בעבודה ועוד. אדם שמקבל אבחנה של דיכאון וזוכה לטיפול יכול לשקם את מערכות היחסים האלה. אדם שלא מאובחן עלול להמשיך לסבול, והיחסים שלו עם הקרובים לו ימשיכו להתערער.

בהיבט המעשי כדאי אפוא לשים לב אם אדם הקרוב אליכם הופך פתאום להיות מתוח ועצבני. אם מדובר בשינוי משמעותי מהאישיות המוכרת שלו, כדאי להציע לו לפנות להערכה מקצועית.

ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית בקבוצת שירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש