חיפוש

dsdsdsd
תינוק שוכב בין צעצועים

מה לעשות כדי שהתינוק שלי יתפתח

אחרי לידת תינוק חדש, רגע אחרי שהחיים חוזרים לשגרה, הרבה אמהות שואלות את עצמן "מה עושים עכשיו" ואיך עוזרים לקטן להתפתח ולהפוך לגאון של אמא. ד"ר ליאת הולר הררי מציגה עמדה מפתיעה

ד"ר ליאת הולר־הררי

ד"ר ליאת הולר הררי

בקיצור

01

דווקא כשנולד תינוק, את צריכה ללמוד מה לא לעשות.

02

זה בסדר גמור לתת לתינוק לשכב קצת בשקט כשהתעורר, בלי שום גירוי.

03

לרוב בהתחלה החפצים והמראות הקיימים בבית מספיקים כדי לעודד את התינוק להתפתח.

כל אמא יודעת שהולדת תינוק משנה את סדרי החיים ודורשת הסתגלות בכל תחומי החיים. הרבה נכתב על השינוי הזה - כולל הצעות מה לעשות ואיך להתארגן. הפעם אני רוצה להאיר את הצד האחר - הצד של לא לעשות.

לאחר הימים הראשונים של ההסתגלות, אחרי שכבר נעשו רוב הסידורים, הקניות וההיערכות הטכנית, בן הזוג חוזר לעבודה, והאם, לרוב, נשארת לבד עם התינוק. בין השאלות של אמהות שנשארות לבד עם התינוק שלהן: אז מה עכשיו? מה עושים? מה אני עושה עם התינוק? 

בהיותנו מבוגרים שחיים בחברה המערבית אנחנו רגילים להתמודד עם משברים ועם שינויים באמצעות עשייה. מעשה נותן תחושה של שליטה במצב וכוח. לידה של תינוק היא סוג של משבר, אבל משבר מיוחד - משבר שמחייב את מי שנמצא עם התינוק דווקא לא לעשות, וזה לא קל בכלל.

תינוקות לא עושים הרבה, במיוחד בשבועות הראשונים לחייהם. מתוך ניסיון ליצור סדר יום - לתינוק וגם לעצמן - מנסות לפעמים האמהות לתכנן שגרת הפעלות לתינוק במהלך היום. הרצון הזה קשור גם למסר החברתי שמתקבל שצריך להפעיל את התינוק כדי שיתפתח.

כדאי לדעת שאין בכך צורך. חשוב לדעת שמותר לאמהות לתת לתינוק שלהן סתם לבהות באוויר. מותר לו לשכב לבדו בעריסה ולא לעשות כלום. אמהות לפעמים אומרות לי: "אני מרגישה שזה לא בסדר שהוא סתם שוכב לבד במיטה" או "ניגשתי אליו למיטה וראיתי שהוא שוכב לו בשקט, ואפילו לא ידעתי שהתעורר, איזה מסכן". ובכן, זה בסדר גמור לתת לתינוק לשכב בשקט ולהתבונן על סביבתו. לא רק שזה בסדר, זה אפילו נחוץ לתינוק. הוא זקוק לשקט הזה בלי שום גירוי מיוחד.

לא צריך לעודד אותו להתפתח?

באחד המפגשים שלי עם אמהות חדשות שאלה אותי אחת האמהות מה לעשות עם התינוק. "אני רוצה לשמוע מאיש מקצוע איך ללמד את התינוק, איך לעודד אותו לזחול, למשל, ולהתפתח", אמרה האמא.

התשובה היא שתינוקות נולדים עם דחף טבעי להתפתח. ההתפתחות המוטורית (מערכת התנועה), השכלית והרגשית שלהם קשורה יחד. תינוק שיקבל תנאים מספקים יתפתח (אם הוא בריא, כמובן).

אה, אתן בוודאי אומרות, אז צריך תנאים מסוימים. מהם התנאים האלה? אז נכון שצריך תנאים מסוימים, אבל בחברה שלנו התינוקות בדרך כלל יקבלו את התנאים האלה מסביבת החיים הרגילה שלהם.

לאילו תנאים זקוק התינוק כדי להתפתח?

קודם כול הוא זקוק לטיפול אמהי־הורי רגיל: יש לספק לתינוק את הצרכים הבסיסיים: מזון, שתייה, שינה. כמו כן חשוב לספק לו גם התייחסות רגשית, כלומר להתייחס לתינוק כשהוא בוכה, להרגיע אותו, לדבר אליו, לחייך אליו, להחזיק אותו, לתקשר איתו.

מעבר לזה התינוק אכן צריך להיחשף לגירויים כדי שיתפתח, אבל לרוב הגירויים הביתיים הרגילים מספקים את הצרכים שלו. כל אם נוכחת לדעת שלעיתים קופסת פלסטיק מהמטבח מרתקת את התינוק הרבה יותר מכל צעצוע משוכלל שנקנה בכסף רב. אם יש לו מספיק מרחב (כלומר, הוא לא כלוא בלול או בטרמפולינה כל היום) וכמה צעצועים, קצת טיולים ושינוי סביבה ואדם שמדבר אליו ומטפל בו - הוא יתפתח.

מה בנוגע לחוגים לתינוקות?

תינוקות אינם זקוקים לתרגול אקטיבי של המיומנויות המוטוריות כדי להתפתח. התינוק ילמד לזחול בלי שנתאמץ "להזחיל" אותו ובלי חוגי התפתחות למיניהם. לחוגים יש יתרון אחר: הם מאפשרים לאמא הטרייה להיפגש עם אמהות אחרות ולא להיות כל היום לבד עם התינוק. נחמד לפגוש עוד אמהות, לראות עוד תינוקות, לראות שגם אצל אחרים התינוק בוכה וליצור לעיתים קשרי חברות ממושכים.

כללית מקיימת סדנאות של עיסוי תינוקות להורים ולתינוקות מגיל חודש ועד זחילה. המגע תורם לרוגע ולביטחון העצמי של התינוק, מקל על כאבי בטן ומחזק את הקשר של ההורה עם התינוק.

​ומה עם פתרון אלטרנטיבי?

כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז יכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל בסיוע בהתפתחות תינוקות ופעוטות וכן לטפל בבעיות שונות. לקריאה נוספת


ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש