חיפוש

dsdsdsd
תינוק בן מספר שבועות חובש כובע צמר וישן על שמיכה כשהוא מחבק בובת דובי

התפתחות תינוקות: מהלידה ועד גיל 6 שבועות

למה תינוקות סובלים מכאבי בטן? כמה זמן הם צריכים לישון? מדוע הם בוכים? מה לעשות אם עלה החום? אילו חיסונים הם צפויים לקבל? כל התשובות להורים הטריים

חיה גוטמן, אתי רפאלוביץ', אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

אתם כהורים יכולים לסייע להתפתחות הילד שלכם כבר מרגע הלידה.

02

בהתחלה הם ישנים המון, בין 16 ל-18 שעות ביממה, במחזורי שינה.

03

אפשר ורצוי כבר לדבר עם התינוק, ששומע ומתחיל להבין הרבה לפני שהוא מתחיל לדבר.

​​​מיד עם צאתם לאוויר העולם, כבר בחדר הלידה, תינוקות מתחילים להגיב לסביבה. כאשר צרכיהם מתמלאים הם מתחילים לפתח אמון בסביבתם. התינוק או התינוקת רוצים ידיים? לא חושבים פעמיים!

כשניגשים אל תינוקות ומגיבים לדרישותיהם, אין זה פינוק אלא מילוי צרכים. אל תחששו שזה יגרום להם להיות מפונקים. להיפך, הרגישות שאתם מגלים כלפיהם וההיענות לצרכיהם נוטעים בהם ביטחון ואמון.

כאן גם מתחילה התקשורת ביניכם: מגעים כמו למשל ליטופים, חיבוקים ונשיקות, עונים על הצרכים של התינוקות לחום ולקרבה גופנית, ותורמים לפיתוח הקשר ביניכם. הם מתחילים לפתח תחושת ביטחון שמסייעת להתפתחות תקינה.

כאשר אנחנו מחזיקים אותו או אותה קרוב לגופנו, הם חשים בדופק שלנו ושומעים את פעולות המעי שאליהן היו רגילים עוד כשהיו ברחם.

איך לאחוז תינוק שנולד

חלב אם - הכי טוב לתינוקות

התזונה בשנים הראשונות לחיים חיונית להתפתחות גופנית ושכלית תקינה, ולמניעת מחלות לטווח הקצר והארוך. הדרישות התזונתיות של תינוקות משתנות בהתאם לגיל ולהבדלים אישיים.

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוקות, בין היתר בזכות תרומתו להתפתחות ולגדילה תקינות ולמניעת מחלות זיהומיות. למרות פרסומי חברות תרכובות מזון לתינוק (תמ"ל), עוד לא נמצא חלב מלאכותי שיכול להידמות לחלב אם.

האכילו את התינוק או את התינוקת לפי דרישותיהם וצרכיהם, בדרך כלל 8 עד 12 ארוחות ביממה. אין צורך בתוספת מים - חלב אם מספק את צריכת המים היומית גם בימים חמים.

לתינוקות שניזונים מתמ"ל חשוב להכין את המנה בדיוק לפי הוראות היצרן ולהקפיד על ניקיון של הבקבוקים ושל הציוד להאכלה. לתינוקות יש פחות שליטה על קצב זרימת המזון מבקבוק, לכן חשוב להאכיל אותם לאט. בנוסף, מומלץ להחזיק את הבקבוק במנח אופקי ולשים לב לסימני רעב ושובע.

איך יודעים אם התינוקות אכלו מספיק?

המדדים לאכילה מספקת הם התנהגות סביב האוכל, עלייה במשקל והפרשות.

בגיל הזה תינוקות שבעים יורדים לבד מהשד או הבקבוק, לרוב תוך כדי הירדמות. חשוב לעקוב אחרי ההפרשות בשבועות הראשונים כדי לוודא שהם מטילים שתן לפחות 6 פעמים ביממה וצואה בין שלוש לארבע פעמים ביממה.

בטיפת חלב תוכלו לעקוב אחר העלייה במשקל: תינוקות בריאים עולים כ־25 גרם ביום וחשוב שיחזרו למשקל הלידה שלהם עד שבועיים מיום צאתם לעולם.

התינוקות פולטים. מה לעשות?

פליטה היא תופעה טבעית, בעיקר בששת החודשים הראשונים לחיים, עקב אי בשלות של שוער הקיבה ואכילת מזון נוזלי. הוצאת אוויר ("גרעפס") לאחר הארוחה מונעת פליטה אצל חלק מהתינוקות, אבל אם כמה דקות של טפיחות קלות על הגב לא הביאו לרעש המיוחל, לא צריך לדאוג.

גם החזקה שלהם באופן אנכי אחרי האוכל יכולה לסייע. כל עוד תינוקות ממשיכים לעלות במשקל באופן תקין ואינם מראים סימני אי־שקט סביב האכילה או הפליטה, הפליטות הן בעיקר מטרד של כביסה.

אילו ויטמינים נותנים בשנה הראשונה?

יש לתת 400 יחידות בינלאומיות של ויטמין D3 מדי יום לכל התינוקות בשנת חייהם הראשונה, בין אם הוא או היא יונקים או מקבלים תרכובת מזון לתינוקות.

חשיפה לשמש אינה תחליף למתן ויטמין D ועלולה להיות מסוכנת לעור העדין של התינוקות.

לא מומלץ לתת לתינוקות חליטות או תוספים אחרים, גם אם הם נמכרים תחת הבטחות בריאותיות כמו סיוע בבקיעת שיניים או בהפחתת גזים.

לכמה יציאות ביום אפשר לצפות?

תינוקות היונקים חלב אם מייצרים לפחות שלוש עד ארבע יציאות רכות וצהובות ביממה. תיתכן גם יציאה רכה לאחר כל ארוחה. לאחר 4 עד 6 שבועות חלק מהתינוקות היונקים מפחיתים את תדירות היציאות עד פעם בשבוע ואפילו פחות. יציאות של תינוקות הניזונים מתמ"ל יהיו לעיתים מוצקות יותר.

כמה זמן תינוקות ישנים?

התינוק או התינוקת לא בדיוק ישנים "כמו תינוק"? זה בסדר! אופי וכמות השינה של תינוקות תלויים בהם.

מעגלי השינה של תינוקות נעים בין 20 דקות לשעה וחצי. חלק מהתינוקות מתקשים להרדים את עצמם לאחר שסיימו מעגל שינה. בסך הכל התינוק או התינוקת עשויים לישון ברוב שעות היום, בין 14 עד 18 שעות ביממה.

זה המקום להזכיר את חשיבות ההשכבה לשינה רק על הגב, כאמצעי זהירות למניעת מוות בעריסה.

איך מעודדים את פיתוח החושים?

שמיעה - התינוק או התינוקת שלכם מזהים את קולכם. דברו איתם בזמני ערות שונים, הם מבינים לפני שהם יכולים לדבר. הדיבור אליהם חשוב לפיתוח ה"אני" שלהם. השמיעו להם מוזיקה, דברו אליהם בקול נעים, חייכו אליהם ותנו להם גם זמן להגיב אליכם.

ראייה - תינוקות בגיל הזה יכולים למקד מבט בחפץ מסוים ולעקוב אחריו בתנועת עיניים עד קו האמצע של הגוף. הם רואים ניגודים טוב יותר, לכן מומלץ לקשט את סביבתם בתמונות שחור־לבן ובדמויות ופני אנשים, במרחק של 20 עד 30 סנטימטר מראשיהם.

מגע - מגע מעביר מסרים רבים לתינוקות, במיוחד בתקופה הטרום־מילולית. קיימת חשיבות לכמות המגע ולאיכותו והוא מהווה בסיס להתפתחותם. לא כל התינוקות אוהבים מגע באותה צורה ובאותו מינון. גלו רגישות להעדפותיהם.

עיסוי - עיסוי תינוקות מעניק להם תחושת ביטחון ואהבה ותורם לחיזוק הקשר ביניכם. העיסוי גם מסייע להתפתחות המוטורית ולריכוז ויכול לעזור בהסדרת מחזורי השינה ובחיזוק המערכת החיסונית.

עיסוי גם עשוי להקל על תופעת הגזים.

למה התינוק שלי פוזל?

תינוקות רבים פוזלים בהתחלה עקב אי־בשלות של יכולת המיקוד ושל שרירי העיניים. גם מבנה גשר האף הרחב והפחוס יותר מקנה מראה של פזילה אצל חלקם. לרוב התופעה חולפת מעצמה עד גיל 3 חודשים.

מה יש לתינוקת בעור?

לתינוקות תופעות עוריות תקינות רבות שחולפות, משיעור יתר בגב ובכתפיים, כתמים כחולים באזור העכוז, קילופי עור במיוחד סביב המפרקים, פריחה דמוית שיש בעת החלפת בגדים, ופצעונים דמויי אקנה על הפנים, החזה והגב.

איך שומרים על טמפרטורת גוף מתאימה?

הקפידו לשמור על חום גופם, במיוחד עד גיל שלושה חודשים. הדבר חשוב בגלל חוסר הבשלות של המנגנונים השומרים על ויסות חום וקור אצל בוגרים.

טמפרטורת החדר צריכה להיות בין 22 עד 24 מעלות צלזיוס. ניתן למזג את החדר שלהם. לצורך חימום רצוי להשתמש במזגן או ברדיאטור. חשוב לזכור שאמצעי חימום וקירור עשויים לייבש את האוויר ולכן מומלץ לאוורר את החדר לפחות פעם ביום.

אילו בגדים מתאימים להם?

חשוב להלביש את התינוק או את התינוקת בבגדים המאפשרים תנועות גפיים חופשיות.

בחורף יש להלביש שכבה נוספת לעומת לבושו של אדם מבוגר. בקיץ מומלץ להלבישו בבגדים ארוכים וקלים. כלל אצבע: מה שנוח לכם ועוד שכבה אחת.

הראשים שלהם גדולים יחסית לגופם, לכן יש להגן עליהם בכובע כדי למנוע איבוד חום.

איך מתכוננים לאמבטיה?

הכינו את הציוד לאמבטיה לפני הרחצה ובדקו את טמפרטורת המים במדחום לפני שאתם מכניסים אותה או אותו למים. הטמפרטורה המומלצת היא 37 מעלות צלזיוס.

בנוסף, בדקו את הטמפרטורה בעזרת המרפק - אם המים נעימים לכם, הם נעימים גם להם.

כדאי להיעזר באדם נוסף עד לרכישת תחושת בטחון ברחצה. ישנם תינוקות שבוכים בהתחלה באמבטיה עקב המעבר מלבוש מלא לעירום ומאוויר למים. ניתן לעטוף אותם בחיתול בד לפני ההכנסה לאמבט ולפתוח אותו כאשר הם כבר התרגלו למים. זה יעזור להרגיע אותם.

איך מסיעים תינוקות ברכב?

התקינו כיסא בטיחות בעל תו תקן, בהתאם להוראות היצרן.

מהלידה עד גיל שנה, או עד שמשקל התינוקות מגיע למשקל של 9 קילוגרמים, גב הכיסא צריך להיות בניגוד לכיוון התנועה, כשהתינוק או התינוקת קשורים היטב.

אסור להניח את כיסא הבטיחות במושב שליד הנהג, אם מותקנת מולו כרית אוויר, ובכל מקרה המושב האחורי בטוח יותר.

מתי כדאי לטייל בחוץ עם תינוקות?

היציאה לטיול חשובה גם לכם וגם לתינוקות. זאת הזדמנות לחשוף אותם לסביבות נוספות, ועבור האם זאת הזדמנות לצאת לפעילות גופנית ולמנוע בדידות בתקופה העמוסה רגשית לאחר הלידה.

מומלץ לטייל איתם בשעות הבוקר עד 9:00 ואחרי הצהריים, החל מ־17:00. השתדלו לטייל בצל. רצוי לחבוש לתינוק או לתינוקת כובע ולהלביש אותם בבגדים שיכסו את ידיהם ואת רגליהם.

עלה לתינוק שלי החום. מה לעשות?

אם זיהיתם שינוי בהתנהגות, כמו למשל בכי חלש וירידה בתיאבון, כדאי למדוד חום. אם טמפרטורת הגוף היא מעל 38 מעלות צלזיוס, מומלץ להתייעץ עם רופא או עם רופאת ילדים. 

​הילד חולה באמצע הלילה? לפני שאתם רצים למיון, בואו להתייעץ עם רופא ילדים און־ליין של כללית. היכנסו לשירות או חייגו *2700

אילו חיסונים צפויים לתינוקות בתקופה הזאת?

ביום הראשון לחייהם מקבלים תינוקות חיסון נגד מחלת צהבת מסוג B. בגיל חודש הם מקבלים חיסון נוסף נגד אותה המחלה. תופעות הלוואי של החיסון מתבטאות לרוב בתגובה מקומית קלה, אם בכלל.

תוכנית החיסונים נקבעת על־פי הנחיות משרד הבריאות. בכל מקרה כדאי להגיע לטיפת חלב לראשונה עד שבועיים מהלידה ככל המאוחר, שם תקבלו הדרכה על חיסוני השגרה המומלצים.  

מהן הסיבות לכאבי הבטן של תינוקות?

תופעת הקוליק (כאבי בטן עוויתיים) נפוצה בתינוקות. סיבתה המדויקת אינה ידועה אבל משוער שהיא נובעת מאי־בשלות של מערכת העצבים.

תינוקות עלולים לסבול מהתופעה החל מגיל 10 ימים והיא חולפת בסביבות גיל שלושה חודשים.

תינוקות רבים מראים את תסמיני הקוליק לקראת ערב, כאילו מנסים להירגע מחוויות היום לקראת התארגנות לשינה. חלק מהתינוקות נרגעים מהנקה או ממציצה מהשד.

ניתן לנסות את שיטת "מתו"ק": הרגעה באמצעות מגע (ערסול או עיסוי), תנועה (בידי ההורה, באוטו או טיול בעגלה) וקולות (שירה, מוסיקה או רעש לבן). אז חבקו אותם קרוב, דברו אליהם וריקדו יחד.

דברים מוזרים ומפתיעים שתינוקות עושים

כתבה שתרגיע אתכם (וגם תעלה לכם חיוך על הפנים)

מישהו שומע אותי?

למה הם בוכים?

כל התינוקות בוכים. הם אינם יודעים לבטא את רצונם והבכי הוא דרכם לתקשר עם הסביבה ולבטא את רגשותיהם ואת ציפיותיהם.

תגובה שתענה על הסיבה לבכי תאפשר בניית אמון. לעומת זאת, התייחסות לא מתאימה לבכי ולסיבותיו עלולה להביא להתגברות של הבכי ולתסכול של הסובבים.

תינוקות יכולים לבכות כשהם רעבים, כשקר או כשחם להם, או כאשר הם רוצים שיחזיקו אותם בידיים מכל סיבה שהיא. הורים ילמדו להכיר את סוגי הבכי השונים של התינוקות, כדי להגיב אליהם בהתאם.

מתי כדאי להגיע לבדיקה רפואית לראשונה?

חשוב להגיע לרופא או לרופאת הילדים בשבועות הראשונים לאחר הלידה לבדיקת היכרות, הדרכה והפניה לבדיקות לפי הצורך. כדאי להזמין את התור הראשון של היום לפני הגעת מטופלים אחרים למרפאה.

מתי כדאי להגיע לטיפת חלב לראשונה?

חשוב מאוד להגיע לטיפת חלב עד שבועיים מהלידה כדי לוודא שהתינוק או התינוקת חזרו למשקל הלידה. במקרה של קשיים בהנקה חשוב ליצור קשר בהקדם.

בביקור הראשון ישקלו אותו או אותה ויערכו להם אומדן ראשוני. תקבלו הדרכה על חיסונים מומלצים ומידע חשוב על הזנה, מניעת תאונות בית ומוות בעריסה, התפתחות תינוקות וטיפול בהם. בטיפות חלב רבות נערכות גם סדנאות מהנות ומקדמות בריאות במגוון תחומים.

מומלץ להמשיך את המעקב בטיפת חלב בביקורים סדירים עד גיל 6 שנים.

יש למה לחכות: מדריך התפתחות תינוקות בני 12-7 שבועות

ומה עם טיפולים אלטרנטיביים?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב תינוקות, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים מאוד לילדים. לקריאה נוספת

חיה גוטמן היא יועצת הנקה מוסמכת ואחות טיפת חלב

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש