חיפוש

dsdsdsd
אדם קפוא

היפותרמיה: מצב מסכן חיים

היפותרמיה - חום גוף שנמוך מ־35 מעלות - היא מצב חירום רפואי: אפשר לאבד אצבע, אף או אוזן - ואפילו את החיים. נוסף על כך עלולות טמפרטורות נמוכות לגרום לכוויות קור. איך מונעים "מכת קור" ושומרים על חום הגוף כשקר, ומה עושים כשפוגשים אדם שסובל מפגיעת קור?

ד"ר נצר חירם, ד"ר יואב שהם, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

סכנת לפגיעת קור קיימת גם בישראל - במיוחד בשיא החורף, ולא רק באזורי ההר. הסכנה הזאת בוודאי קיימת בטיולים לאזורים קרים.

02

ניתן להתגונן מפני פגיעת קור באמצעות כמה שכבות של ביגוד. אסור לשכוח להגן על האיברים שמוּעדים לאובדן חום, כמו הראש.

03

בניגוד לסברה המקובלת, אלכוהול מחמם רק זמנית, ולמעשה גורם לאובדן חום. לכן שתיית אלכוהול בתנאי קור מסוכנת!

בכל שנה קופאים למוות מטיילים רבים ברחבי העולם - כל מקרה כזה מזכיר לנו את הסכנות שטמונות בחשיפה לטמפרטורות נמוכות מאוד. 

מאחר שידע עשוי במקרים כאלה להיות ההבדל בין חיים למוות, מוגש כאן מדריך להישרדות בתנאי קור קיצוניים וגם מדריך להגשת עזרה ראשונה כאשר נתקלים באדם שסובל מפגיעת קור. 

יש לדעת: אף שאנחנו לא מדינה צפונית כמו קנדה או נורווגיה, והחורף הישראלי נוח רוב הזמן, הרי גם בו יש ימים קרים במיוחד - ולא רק בפסגות של ההרים הגבוהים.

"מכות קור" אפשר לספוג גם במדבר - שם עלולה הטמפרטורה לצנוח בליל חורף - וגם על חוף הים בעת שנושבת בו רוח מקפיאה. מדי חורף אנחנו שומעים על דרי רחוב שקופאים למוות ברחובות הערים - גם במישור החוף. השילוב של טמפרטורה נמוכה, של רטיבות ושל רוח הוא הקטלני מכולם.

מה זה היפותרמיה?

היפותרמיה היא מצב שבו חום הגוף יורד אל מתחת ל־35 מעלות צלזיוס (כ־2 מעלות מתחת לחום הגוף התקין). טמפרטורה שנמוכה מ־32 מעלות עלולה להיות קטלנית.

נוסף על כך, חשיפה לטמפרטורות נמוכות עלולה לגרום לאובדן איברים. לא רק כובשי אוורסט איבדו אצבעות, אף או אוזן בשל חשיפה לתנאי קור קיצוניים. תופעת לוואי חמורה נוספת של חשיפה לקור קיצוני היא כוויות קור.

בעוד שאובדן תחושה בקצות האצבעות או באזורים חשופים כמו האף ותחושה של "נמלים" ברגליים עשויים להיות סימן שהגיע הזמן לחבוש כובע, לעטות כפפות ולגרוב גרביים עבים יותר, הם עלולים להיות גם סימנים ראשונים לפגיעת קור שהולכת ומתפתחת.

שינויים בהתנהגות, כמו בלבול, עייפות ועצבנות, הם כבר נורה אדומה להידרדרות משמעותית.

בשלב מתקדם של ההיפותרמיה עלול הנפגע לאבד את הכרתו, לסבול מהפרעות בקצב הלב ולבסוף אף ללקות בדום לב.

סוודר עבה? נסו חולצות דקות

קו ההגנה הראשון בהתגוננות מפני הקור הוא לבוש הולם. הלבוש התרמי המקצועי מורכב משכבות ביגוד דקות יחסית. בין השכבות נכלא חום הגוף, וכך משיגים בידוד טוב יותר. שיטת הלבוש הזאת עדיפה על בגד אחד עבה ומסורבל המפריע לתנועה, אינו מבודד ואינו מאפשר להתאים את הלבוש לתנאים המשתנים.

טמפרטורה נמוכה אינה הגורם היחיד שמאיים עלינו בסערה. קיימים גורמים נוספים שמחמירים את המצב: ביגוד רטוב מוליך חום באופן יעיל במיוחד וכך מחמיר את קצב האיבוד של החום. לכן חשוב מאוד ששכבת הלבוש התחתונה תהיה מבד מנדף (שאינו סופג זיעה), ואילו שכבת הלבוש העליונה תהיה אטומה לחדירת מים ורוח ומבודדת. כך נשמור על גוף יבש ונגן עליו מפני איבוד חום ומפני חשיפה לקור.

יש לתת תשומת לב מיוחדת לראש: מאחר ששטח הפנים שלו גדול למדי, הוא עלול להיות מקור משמעותי לאובדן חום. לכן יש להגן עליו באמצעות כיסוי הולם. זה חיוני במיוחד כשמדובר בתינוקות ובילדים. במזג אוויר קיצוני יש לשקול חבישה של מסיכת פנים מלאה ושל משקפי מגן לעיניים. 

יש לדעת שבמקרה של אובדן חום חמור מגן הגוף קודם כול על האיברים החיוניים בחזה ובבטן, והספקת הדם מתרכזת בהם על חשבון איברים מרוחקים, ובמיוחד כפות הידיים והרגליים. לכן יש להקדיש תשומת לב מיוחדת גם להגנה עליהן.

על כפות הידיים חשוב לעטות כפפות (מומלצות כפפות יד ולא כפפות שבהן האצבעות מופרדות זו מזו. הסיבה: בכפפות יד מחממות האצבעות זו את זו), ועל כפות הרגליים מומלץ להגן באמצעות שני זוגות גרביים (דקים ומעליהם עבים) ובנעליים אטומות שאינן חדירות למים. את הצוואר יש לעטוף בצעיף; ובמקרים קיצוניים נחוצים גם משקפי סערה להגנה על העיניים.

כשיוצאים לאזורים שמועדים לשינויים מהירים במזג האוויר, מומלץ להצטייד גם בשמיכת מילוט. זוהי שמיכה שעשויה מפוליאתילן שמצופה באלומיניום. שמיכה כזאת מונעת אובדן של חום הגוף ומעלה בכמה מעלות את הטמפרטורה של האוויר שנכלא בתוכה בעת שמתעטפים בה. יש לציין כי כאשר היא מקופלת תופסת השמיכה הזאת מעט מאוד מקום בתרמיל.

פעילות גופנית יכולה להציל ממוות

גם אם התלבשתם כמו שצריך, הרי בתנאי קור קיצוניים מומלץ לנוע כל הזמן, שכן פעולת השרירים מייצרת חום. מי שצריכים לשהות בחוץ בתנאי קור במסגרת עבודתם - למשל שומרים - יכולים להגן על עצמם באמצעות הפסקות התחממות במקום סגור ומחומם. שתייה חמה עשויה, כמובן, להועיל מאוד.

בניגוד למיתוס (או למה שראינו בסרטים על כלבי הצלה באלפים העונדים על הצוואר בקבוקי רום), אלכוהול אינו מחמם, אלא רק יוצר אשליה רגעית של חום, ולמעשה מחיש את אובדן החום. הסיבה: הוא גורם להרחבה של כלי הדם הקרובים לעור (כלי הדם הפריפריים), והתוצאה היא תחושת חום, בעוד שלמעשה נגרמים אובדן חום והחמרת הפגיעות.

איך החורף משפיע על הלב?

ומה עושים כדי לשמור על עצמנו?
למה החורף מסוכן ללב?

לחמם ולהפשיט

אם נתקלים באדם שסובל מפגיעת קור, ניתן לעיתים להציל את חייו באמצעות מתן עזרה רפואית מהירה.

אז איך מטפלים? קודם כול, יש להפסיק את המשך החשיפה לקור באמצעות העברת הנפגע מהר ככל האפשר למחסה. אם המחסה כולל הסקה - יש להפעילה.

ברגע שמגיעים למקום מוגן ומחומם, יש להסיר מהנפגע את כל בגדיו הרטובים, כולל גרביים וכפפות, לעטוף אותו בשמיכה יבשה או בשק שינה יבש ולחשוף אותו למקור החום. ניתן להיעזר באמצעי חימום חיצוניים כמו שקיות חימום ובקבוקי מים חמים שאותם יש להניח בבתי השחי ובמפשעה וכן על הבטן. עם זאת חשוב לציין שלשיטת החימום הזאת יש מתנגדים.

אסור לשכוח שאיבר קפוא אינו חש בחום, ולכן חשיפה לחום גבוה מדי עלולה לגרום כוויות קשות בלי שהנפגע יחוש בכך ויוכל להתגונן.

כשנמצאים בשטח, אמצעי החימום הכי זמין הוא אנחנו. חום הגוף שאנו מייצרים יכול להיות מקור חום מצוין לנפגע קור. ניתן בהחלט להתכרבל יחד עם הנפגע מתחת לשמיכה או בתוך שק שינה. במקרה כזה יש להקפיד על מגע עור בעור לשם חימומו.

אם הנפגע בהכרה מלאה, אפשר לתת לו משקה חם. אם הנפגע אינו בהכרה מלאה, רצוי להימנע ממתן נוזלים או מזון לבליעה, שכן הוא עלול לשאוף אותם לריאותיו ולהיחנק. בבית החולים יתנו לנפגע נוזלים מחוממים דרך הווריד וכן נוזלים מחוממים דרך צינורית ישירות לקיבה. בכל מקרה יש להזעיק סיוע מוקדם ככל האפשר. עד להגעת הנפגע למתקן רפואי יש להימנע ככל האפשר מטלטולו. טלטולים עלולים לגרום לנפגעי קור הפרעות מסכנות חיים בקצב הלב.

מה אסור לעשות?

כפי שכבר הודגש - אסור לתת אלכוהול לנפגע קור, שכן בכך רק מחמירים את מצבו. כמו כן אסור לנסות לחמם את הנפגע באמצעות שפשוף עורו או באמצעות הכנסתו לאמבט מים חמים.

איך מטפלים בכוויות קור?

בצילומי הניצולים שחולצו מרכס האנפורנה בלטו מאוד התחבושות הגדולות שבהן היו נתונות כפות ידיהם. רופאים שהתבטאו בכלי התקשורת אמרו שהניצולים האלה סובלים מכוויות קור וכי לכמה מהם - אלה שספגו כוויות קור קשות - צפויה תקופת החלמה ממושכת.

הטיפול בכוויות קור כולל הרחקת הגורם הפוגע (הסרת בגד רטוב והעברה למחסה), עטיפת האזור הפגוע בבד יבש, קיבוע האזור הפגוע ופינוי מהיר למתקן רפואי. אסור לנסות להפשיר חלקי גוף קפואים בשטח, שכן קפיאה מחדש של אזור שהופשר גורמת לנזק משמעותי יותר. 

אל תיחנקו מחום

גם כשנמצאים בבית בעת סופה יש כמה כללים שראוי לשמור עליהם:
המזגן מייבש את האוויר: כדאי לשמור על הלחות באמצעות מגבת רטובה הפרוסה בחדר או בעזרת קערת מים המוצבת בסמוך למקור החום.

אם משתמשים בתנור גז או נפט, חשוב מאוד לשמור על אוורור נאות כדי לספק חמצן ולמנוע הצטברות של גזים רעילים כמו CO ו־CO2. ישנוניות, חוסר ריכוז וכאבי ראש עלולים להצביע על הרעלת CO.

מחשש לשריפות, אל תשימו מגבות על התנור והקפידו להרחיק אותו מווילונות או מחומרים דליקים.

גם אם אתם לא צמאים ולא מזיעים, אל תשכחו לשתות. במיוחד כשהמזגן מייבש.

לבסוף, אין לחמם את הבית יתר על המידה. אפשר להסתפק ב־22 מעלות. חימום יתר גורם לבזבוז אנרגיה יקרה והוא גם לא בריא - במיוחד בחדרי תינוקות. ממחקרים עולה כי ישנה עלייה בשכיחות של מוות בעריסה בחדרי תינוקות שחוממו יתר על המידה.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה 

ד"ר נצר חירם הוא מומחה לרפואת משפחה

ד"ר יואב שהם הוא רופא במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים בילינסון שבמרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש