חיפוש

dsdsdsd
מחלות לב וחורף

למה החורף מסוכן ללב?

אוהבים את החורף? גם אנחנו. אבל לצערנו הוא לא בריא במיוחד. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות גילו כמה דברים מפתיעים ולא ממש נעימים על מה שהעונה הקרה הזאת עלולה לעשות ללב שלנו

דוקטור אהוד קדמן

ד"ר אהוד קדמון

בקיצור

01

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו כי החורף ממש לא בריא ללב שלנו.

02

הוא מעלה לנו את הכולסטרול, את לחץ הדם, ואת היקף המותניים.

03

מה עושים כדי להימנע? אוכלים בריא, מתחסנים נגד שפעת ו... שומרים על מצב רוח טוב!

​כל הקיץ אנחנו מחכים לו שיגיע כבר, יפטור אותנו מהחום ומהלחות המעיקים, ישטוף את האבק מהרחובות ומהמדרכות ואולי אפילו יצבע את נוף ההרים בלבן ויעשה לנו קצת שמח על הלב. אז למה כשהוא סוף־סוף פה באים הנודניקים האלה מכללית ואומרים שהחורף לא טוב ללב?

באמת שאנחנו מצטערים. לא התכוונו, ואנחנו גם די מחבבים חורף, גשם ושלג. אבל המחקרים האחרונים הם אלה שגרמו לנו לכתוב לכם: מתברר שחורף ולב הם לא חברים טובים כל כך. אספנו כמה מחקרים שנכתבו בשנים האחרונות, והמסקנה שעולה מהם ברורה: מזג אוויר קר במיוחד הוא חבר של כבוד ברשימת גורמי הסיכון למחלות לב ועלול אפילו להביא להתקף לב.

נתחיל בחוקרים שוויצרים מהאיגוד האירופי לקרדיולוגיה שהגיעו למסקנה שלחץ דם, כולסטרול והיקף מותניים - שהם גורמי סיכון ידועים למחלות לב ולהתקפי לב - היו גבוהים מהממוצע בחודשים ינואר-פברואר ונמוכים מהממוצע ביולי-אוגוסט.

מדובר במחקר המבוסס על 10 מחקרים שנערכו ב־7 מדינות באירופה וכללו 107,090 משתתפים בני 80-35. החוקרים בדקו משתנים כמו לחץ דם, שומנים בדם, רמות סוכר, BMI והיקף מותניים. פעם אחת הם מדדו אותם בקיץ ואז שוב בחורף. התוצאות, כבר סיפרנו לכם, עשו לנו קר בלב.

ומה היו התוצאות?

לחץ הדם של הנבדקים היה נמוך בממוצע ב־3.5 מ"מ בחודשי הקיץ בהשוואה לחורף. כך גם בנוגע להיקף המותניים של הנבדקים שהיה נמוך ב־1 ס"מ בממוצע במהלך הקיץ. הכולסטרול היה נמוך ב־0.24 מ"מ.

חושבים על נדודים למקום חם יותר? תחשבו שוב...

מתברר שזה לא רק הקור שמחליש את הלב שלנו, אלא פשוט החורף עצמו, ואם חשבתם שאנחנו "מכוסים" רק משום שכאן, בישראל, יש לנו חורף לייט - טעות בידכם.

לפי תוצאות מחקר נוסף שנערך בארה"ב ופורסם במגזין של ארגון הלב האמריקאי זה לא משנה אם אדם חי באזור קר במיוחד או באזור חמים ושטוף שמש - חודשי החורף עדיין יכולים להזיק ללב שלו.

ממחקר שערכו חוקרים באוניברסיטת ניו־מקסיקו עולה כי אנשים שגרו באזורים חמימים יותר, כמו טקסס, ג'ורג'יה וקליפורניה, חוו אותה קפיצה בשיעור התקפי הלב כמו אנשים שחיו באזורים קרים יותר כמו מסצ'וסטס או פנסילבניה. בהנחה שהמחקר הזה תקף גם בישראל, זה לא באמת משנה אם אתם גרים בנווה־אטיב שלמרגלות החרמון או באילת - עצם בוא החורף לא ממש מועיל ללב שלכם.

שומן וקור לא הולכים ביחד

ממחקר נוסף עולה כי שומן חוּם - סוג של שומן שהגוף מייצר מהמזון שאנחנו אוכלים ואפילו מסייע לרדת במשקל - מוביל להיצרות של העורקים ומעלה את הסיכון ללקות בהתקף לב כשאדם נחשף לטמפרטורות נמוכות.

החוקרים רצו לבדוק את הבנייה של מאגרי השומן בכלי הדם שלנו ובתחילה ערכו את המחקר על עכברים. החוקרים חילקו את העכברים לשתי קבוצות: אחת הייתה כל הזמן בטמפרטורה של 30 מעלות, שהיא נוחה לעכברים, והאחרת הייתה באופן קבוע בטמפרטורה של 4 מעלות. החוקרים הגיעו למסקנה שחשיפה למזג אוויר קר מובילה להתעבות של קירות העורקים ומעלה את הסיכון למחלות לב.

החוקרים גם הגיעו למסקנה שהשומן החום שנוצר אצל העכברים גרם לשחרור חומצות שומן וגליצרול, וכי אלה מגרים את הכבד לייצר כולסטרול רע (LDL). הכולסטרול הזה נדבק לעורקים ומעלה את הסיכון ללקות במחלות לב. העכברים שנחשפו לקור המירו יותר שומן לבן לשומן חום, הייצור של הכולסטרול הרע הואץ, וזה גרם לייצור מאגרים רבים יותר של שומן בגוף.

​מה יעשה לכם טוב על הלב?

יש לנו תשובות! לחצו על התמונה ותגלו

ומהי ההשפעה של הקור על בני האדם?

החוקרים לא הסתפקו בעכברים בלבד. הם ערכו את הניסוי שוב - הפעם על בני אדם בעלי רמות גבוהות של כולסטרול רע וחשפו אותם לטמפרטורה של 16 מעלות למשך 4 שעות בתוך יומיים. הם גילו ששיעורי הכולסטרול הרע בדם שלהם עלו בהשוואה למדידות שנעשו לפני כן.

אחת הסיבות לכך היא שבחורף נוטים האנשים לבלות יותר בבית, ולכן הם נוטים לעסוק פחות בפעילות גופנית ויותר באכילה. פחות פעילות ויותר אוכל הם מתכון בדוק להשמנה ולהעלאת רמות הכולסטרול הרע.
ואם זה לא מספיק, אותם החוקרים בדקו גם ב־2010 באנגליה ובוויילס את הקשר בין מזג אוויר קר להתקפי לב והגיעו למסקנה כי אפילו אם הטמפרטורה יורדת במעלה אחת בלבד, היא מעלה את מספר התקפי הלב בכ־200.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות כדי להקטין את הסיכון להתקף לב בחורף?

1. להתחמם. למרות המחקרים שמהם עולה כי שיעור התקפי הלב גדל גם בחודשי החורף במדינות חמות, עדיין חשוב להתחמם כשקר, שכן לטמפרטורות הנמוכות יש השפעה על מערכת הלב. מזג אוויר קר יכול לגרום להתכווצות של כלי הדם, לעלייה בלחץ הדם ולהיקרשות מהירה יותר של הדם. בגלל ההשפעה הרעה שיש לקור על הלב מומלץ להימנע מפעילות גופנית נמרצת במזג אוויר קר. במיוחד נכון הדבר כשמדובר באנשים שאינם מורגלים בפעילות גופנית.
2. להתחסן. היזהרו מהשפעת! בחורף אנשים נוטים לבלות יותר יחדיו במקומות סגורים, ולכן גדל הסיכון להידבק במחלות שונות, ובהן שפעת. יש לזכור כי שפעת יכולה להיות מסוכנת במיוחד לאנשים שסובלים מבעיות לב מפני שהיא גורמת ללב שלהם לעבוד קשה יותר. באחרונה אף התברר כי חיסון נגד שפעת אכן יכול להפחית את הסיכון להתקפי לב. גם מהסיבה הזאת מאוד מומלץ להתחסן נגד שפעת.
3. להימנע מאוכל מנחם. בחורף אנחנו נוטים לאכול יותר "אוכל מנחם" שמעלה את הכולסטרול ולא בריא ללב. ההמלצה היא לשמור על שגרת התעמלות ופעילות גופנית ולהקפיד על תזונה עשירה בפירות, בירקות ובדגנים מלאים.
4. לקחת את התרופות בזמן. אל תתנו לחורף ולמזג האוויר הסגרירי להסיט אתכם מהטיפול הרפואי שאתם מקבלים. יש נטייה לשכוח לקחת תרופות קבועות בחורף ולהזניח את מהלך הטיפול. לכן דווקא בחורף חשוב להקפיד על הטיפול התרופתי הקבוע שניתן לכם.
5. תהיו שמחים! כבר כתבנו פה לא פעם ששמחה ותחושה חזקה של חיוּת תורמות לבריאות הלב שלכם ומאריכות את חייכם. הכלל הזה תקף, כמובן, גם בחורף, ולמעשה בעיקר בחורף, שבו רבים נתקפים בדיכאון עונתי.
6. לישון עד מאוחר. אל תתעקשו לקום מוקדם בבוקר. מאחר שבחורף הימים קצרים והלילות ארוכים נוטים אנשים בעונה הקרה לקום מוקדם כדי להספיק "לדחוס" פעולות רבות ככל האפשר בשעות האור. הבעיה היא שדווקא שעות הבוקר מועדות לפורענות בכל הנוגע להתקפי לב. לכן רצוי להפחית למינימום את פעילויות הבוקר המוקדמות מהרגיל, לתת ללב את הזמן שלו להתחמם ולפתוח את היום לאט ובהדרגה.
7. לקחת תוספים וויטמינים. קחו ויטמין D ואומגה 3. הם מסייעים ללב ומפחיתים את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

אז אם אתם כמונו - אלה שמחכים לחורף שיבוא ויעשה קצת רוח - זה בסדר. אם תקפידו לשמור על אורח חיים בריא ועל 7 הטיפים שלמעלה, תוכלו להישאר איתנו לפחות עד לקיץ הקרוב, שבו נספר לכם למה חום גורם לבעיות בלב...

ד"ר אהוד קדמון הוא קרדיולוג מומחה לקוצבים ולהפרעות קצב לב במערך לקרדיולוגיה של בית החולים בילינסון, המרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש