חיפוש

dsdsdsd
6 מיתוסים מופרכים על מחלות לב

שישה מיתוסים מופרכים על מחלות לב

חשבתם שאתם יכולים להרגיש אם יש לכם לחץ דם גבוה או כולסטרול? חשבתם שיש תסמינים מאד ברורים להתקף לב? חשבתם שנשים צעירות לא יכולות ללקות בהתקף לב? אז חשבתם. ריכזנו לכם רשימת מיתוסים חסרי ביסוס אודות התקפי לב, שהגיע הזמן לנפץ

מנחם נהיר

ד"ר מנחם נהיר

בקיצור

01

אני יכול להרגיש אם אני סובל מלחץ דם? לא, וברגע שסובלים מכאבי ראש ומאי־ספיקת כליות כבר יותר קשה לטפל.

02

הידעת? יש אפילו קרדיולוגים שלקו בהתקף לב וחשבו שהתסמינים מעידים על קשיי עיכול.

03

חשוב לזכור שאף פעם לא מאוחר מדי לטפל במחלת לב - שינויים מעטים באורח החיים הם המפתח למניעת מחלות לב.

​​​מחלות לב וכלי דם הן הסיבה העיקרית (אחרי סרטן) לתמותה בעולם המערבי, ולא סתם הביטויים הבאות זוכות לחיפושים רבים כל כך בגוגל: התקף לב, ניתוח מעקפים, אנגינה פקטוריס, צנתורים וניתוח מסתמים.

לצד המודעות הגוברת לקשר בין אורח חיים בריא לבין הורדת הסיכון למחלות לב וכלי דם עולים ופורחים מיתוסים חסרי ביסוס. אלה הבולטים שבהם.

אני יכול לדעת אם יש לי לחץ דם או כולסטרול גבוה

לחץ דם גבוה זכה לכינוי "הרוצח השקט", והוא הרוויח אותו ביושר רב. תחילה כלל לא מרגישים בקיומו, אבל כאשר מופיעים כאבי ראש או אי־ספיקת כליות, קשה יותר לאזן את לחץ הדם. "טיפול מוקדם חיוני מאוד למניעת נזק לאיברים, והנזק עצמו הוא בדרך כלל בלתי הפיך", אומרת ד"ר ג'ניפר מאיירס, קרדיולוגית בארגון בריאות יהודי בלונג איילנד, ניו־יורק.

גם כולסטרול גבוה לא גורם הרגשה חריגה כשלעצמו: אדם יכול להיות רזה ובכושר טוב ועדיין לסבול מערכים מוגברים של כולסטרול.

התסמינים להתקף לב מאוד ברורים

מחלת לב​ עשויה להשפיע בצורה שונה לחלוטין על גברים או על נשים. זה מתחיל בתסמינים. אף שרבים חווים את התחושה הקלאסית של לחץ עז בחזה, כאשר לוקים בהתקף לב יש גם תסמינים פחות מוכרים, והם שכיחים יותר בקרב נשים.

מחקר שפורסם בעיתון Circulation ב־2003 בדק את התסמינים אצל 515 נשים שלקו בהתקף לב. החוקרים מצאו כי 70 אחוזים מהנשים סבלו בחודש שלפני ההתקף מחולשה, מהפרעה בשינה או מקוצר נשימה. עוד הם מצאו כי 43 אחוזים מהנשים לא סבלו כלל מתעוקת חזה בזמן ההתקף.

"גם גברים עלולים לסבול מתסמינים לא טיפוסיים, אבל הם שכיחים יותר בקרב נשים", אומרת ד"ר מאיירס, "נשים מבוגרות יותר, בדומה לגברים, נוטות לסבול מתעוקת חזה טיפוסית, שהיא התסמין השכיח ביותר של התקף לב".

לא כל תסמין בלתי טיפוסי מעיד על התקף לב, אבל אם יש לך גורמי סיכון, יש לשים לב לתחושות. תסמינים חדשים או שינוי בתסמינים מוכרים, אפילו אם הם טיפוסיים, עלולים להיות סימן לבעיות בלב. גם בחילה או קשיי עיכול יכולים להיות תסמינים בלתי טיפוסיים שמקדימים התקף לב.

לעתים התסמינים הרבה פחות ברורים, או שהם מחקים מצבים אחרים. "שמעתי כבר על מקרים שקרדיולוגים לקו בהתקף לב וחשבו שהתסמינים מעידים על קשיי עיכול", אומרת ד"ר אליזבת ג'קסון, מרצה לרפואת הלב באוניברסיטת מישיגן.

​"כך הצלתי את החיים של בעלי"

איך הצילה נילי את בעלה מהתקף לב?
"כך הצלתי את החיים של בעלי"

נשים צעירות אינן בסיכון

"אני סבורה שאחד המיתוסים השכיחים ביותר הוא שנשים לא פגיעות למחלת לב", אומרת ד"ר מאיירס, "הן סבורות שזו מחלה של נשים מבוגרות יותר ושל גברים. לכן נשים בשנות ה־40 וה־50 לחייהן עדיין סבורות שהן בטוחות". אבל מחלת לב היא הקטלן מספר אחת של נשים בארצות הברית, והיא גורמת למותן של יותר מ־460 אלף נשים בשנה, ולא כולן זקנות.

לדברי ד"ר מאיירס, גורמי סיכון שתורמים למחלות לב - כמו השמנה, סוכרת מסוג 2 ולחץ דם גבוה - מופיעים כיום מוקדם יותר בקרב נשים. ככל ששכיחותם של גורמי הסיכון האלה עולה בגילאים צעירים יותר, עלולה מחלת לב להתפתח מוקדם יותר.

"בממוצע יש פער של עשר שנים בהופעה של מחלת הלב בין גברים לנשים", אומרת ד"ר ריטה רדברג, פרופסור לרפואה באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו. "גברים נוטים יותר לחלות בשנות ה־50 לחייהם ונשים בשנות ה־60. ייתכן שזה קשור, לפחות חלקית, לאסטרוגן. להורמון הזה יש תפקיד מורכב במניעת מחלת לב, אבל לא ברור בדיוק איך הוא עובד".

פעילות גופנית מסוכנת מדי אם יש כבר מחלת לב

לרוב זה לא נכון. אחרי אירוע לבבי, כמו התקף לב, מעודדים את האנשים לפנות מיד לשיקום ולהתחיל לבצע פעילות בתוך שבועיים מהאירוע.

"רק מעט חולים סובלים ממגבלות משמעותיות ארוכות טווח שמונעות מהם לבצע פעילות גופנית כלשהי", אומרת ד"ר ג'קסון. פעילות גופנית​ מפחיתה את ההחמרה של מחלת הלב ואת הסיכון של חולי לב לסבול מהתקף לב ראשון או מהתקף לב חוזר.

ההמלצה היא להתחיל בפעילות של עשר דקות ביום ולהוסיף עשר דקות בכל שבוע עד שמגיעים ל־30 דקות לפחות של פעילות יומיומית. רופא המשפחה אמור להתאים לכל אחד את הפעילות המתאימה לו.

אספירין ואומגה 3 טובים תמיד

רוב הציבור שמע שאספירין ואומגה 3 מונעים ביעילות מחלות לב. ברוב המקרים זה נכון, אבל יש כמה אזהרות בנוגע להשפעה המגינה שלהם.

יש רופאים שממליצים ליטול אספירין כדי להגן על הלב ועל כלי הדם (תרופה מונעת). לגברים ההמלצה הזאת תקפה מגיל 50, ואילו לנשים ממליצים ליטול אספירין מגיל 65 - אם אין הוראת נגד. עם זאת, אספירין עלול להחמיר בעיות בקיבה, ויש אנשים שעלולים לסבול מאלרגיה לאספירין. לכל תוסף מזון ותרופה יש היבטים בעד ונגד. הסיכון לדימום יתר אצל אישה צעירה בגלל לקיחת אספירין עלול להיות גבוה מהתועלת האפשרית ללב.

בינואר 2012 פורסם כי התועלת של אספירין למניעה ראשונית של מחלות לב מוטלת בספק ומתקזזת עקב הנזק האפשרי שהשימוש בו עלול לגרום: דימומים במערכת העיכול ובמוח. לכן, מומלץ לבחון כל מקרה לגופו, בהתאם לגורמי הסיכון הספציפיים של כל מטופל.

חומצות שומן אומגה 3 יעילות במיוחד לאנשים שיש להם כבר בעיה בלב והם מנסים למנוע בעיה נוספת. איגוד רופאי הלב האמריקני ממליץ לאכול דגים שמנים לפחות פעמיים בשבוע או לקחת עד שלושה גרם אומגה 3 מדי יום ביומו. האיגוד מזהיר שמינון גבוה יותר עלול לגרום לדימום מוגבר אצל חלק מהאנשים.

אולם רוב המחקרים לא מוכיחים תועלת משמעותית של תוספי אומגה 3 - בניגוד לאכילה של דגים מהים הצפוני כמו סלמון וטונה שאכן מועילה מאוד.

אספירין וחומצות שומן אומגה 3 יכולים שניהם להפחית את הסיכון להיווצרות קרישי דם, כמו אלה שגורמים להתקף לב. אבל אין להפחית יותר מדי את מנגנון הקרישה, משום שזה עלול להעלות את הסיכון לדימומים. בכל מקרה, יש להתייעץ עם הרופא לפני שלוקחים תרופה כלשהי או תוסף.

אם יש לי מחלת לב, הלך עליי

ממש לא! מחקרים הראו שבמקרים מסוימים ניתן לבטל את הנזק, ושאורח החיים הוא חלק חיוני בשינוי: פעילות גופנית, תזונה בריאה שמכילה פירות וירקות, הגבלת צריכה של מזון מעובד, הימנעות מעישון ומעישון פסיבי - מומלצים למניעת הישנות של מחלות לב.

"אף פעם לא מאוחר מדי לטפל במחלת לב", אומרת ד"ר מאיירס, "שינויים מעטים באורח החיים הם המפתח למניעת מחלות לב ושליטה על גורמי הסיכון".

ד"ר מנחם נהיר הוא מנהל המכון לשיקום הלב ורופא בכיר במערך הקרדיולוגיה במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש