חיפוש

dsdsdsd
אישה בתלבושת של גיבורת על עושה שרירים

"כך הצלתי את החיים של בעלי"

בעלה של נילי התעורר באמצע הלילה מכאבים חזקים בזרועות ואמר לה שהוא חושב שזה מכיוון שהתאמן חזק מדי בבוקר. הוא תכנן לקחת אופטלגין ולהמשיך לישון, אבל למזלו, נילי ידעה שלא מדובר בסתם שרירים תפוסים, אלא במשהו הרבה יותר רציני. איך הכול נגמר?

צוות אתר כללית, ד"ר מנחם נהיר

בקיצור

01

בעלה של נילי ממש לא חשב שמדובר בהתקף לב, אלא בשרירים תפוסים, אבל בבית החולים חשבו אחרת וזה נגמר בצנתור.

02

ע' תכנן לקחת אופטלגין, אך הגילוי המוקדם של נילי והטיפול המהיר הצילו לו את החיים ומנעו נזקים גדולים וצורך בשיקום.

03

חשוב לזכור: אין "כאב אופייני" של התקף לב, ברגע שחשים אי־נוחות פתאומית, זה עלול להצביע על אירוע לב.

נילי היא חברת מערכת אצלנו באתר. יום אחד היא לא הגיעה לעבודה, ואנחנו דאגנו: מניסיון אנחנו יודעים שרק בנסיבות חריגות היא מוותרת על יום עבודה. למחרת נדהמנו לשמוע את הסיפור שסיפרה לנו וחשבנו שהוא יותר מדי חשוב וכולל כל כך הרבה תובנות שיוכלו לעזור לכל אחד ואחת מכם, הקוראים שלנו, עד כי אסור לנו שלא להפיץ אותו ברבים. אז הנה הוא לפניכם.

למי שממש לא יכול להתאפק נספר כבר עכשיו שבעלה של נילי עבר אירוע לב ורק בזכות התושייה שהפגינה הוא עדיין בחיים ויכול גם הוא לקרוא את הכתבה הזאת.

צריכים תור לקרדיולוג? קבעו באתר​

לא צריך להגיע למרפאה או להרים טלפונים. פשוט מקליקים!

כך עושים את זה:

1. נכנסים לאזור זימון תורים בכללית און־ליין.

2. בוחרים "לרופאים יועצים".

3. בשדה "תחום ייעוץ" בוחרים "קרדיולוגיה".

4. בוחרים מועד וקובעים תור.

שימו לב: חובה שתהיה לכם הפניה בתוקף לבדיקה על מנת לקבוע תור באתר.

אז מה בדיוק היה?

23:45

"נורה אדומה":
הכול התחיל בלילה של יום רביעי האחרון בחודש יולי. בעלה של נילי נשכב לישון ב־23:00, ונילי הצטרפה אליו ב־23:30. רבע שעה אחר כך היא שמה לב שהוא זז באי־נוחות במיטה. "שאלתי אותו מה קורה, והוא ענה לי שהוא מרגיש כאבים בזרועות".

אצל נילי, שמשתתפת כרגע בקורס חובשים של מד"א, נדלקה נורה אדומה והיא חשדה שמדובר בהתקף לב. "להתעורר מכאבים עזים באמצע הלילה זה אף פעם לא משהו שמבשר טובות", היא הסבירה.

יש לציין שבעלה של נילי הוא איש בריא בדרך כלל: לא נוטל תרופות והתחיל לעסוק בפעילות גופנית. עם זאת הוא אינו חף מגורמי סיכון לאירוע לב: הוא עובד בעבודה מלחיצה בתחום התקשורת, אבא שלו עבר גם הוא התקף לב ורק לפני כשנה הוא הפסיק לעשן אחרי מספר שנים של עישון רצוף.

"הדלקתי את האור וראיתי שהוא חיוור ושטוף זיעה קרה. שאלתי אותו איך הוא מרגיש, והוא אמר שהוא בטח תפוס מהאימון שעשה בבוקר - הוא רץ 45 דקות ואמר שהיה אימון קשה."

"אני יודעת שכאב של אירוע לב שונה מכאבים של שרירים 'תפוסים', אז שאלתי אותו אם הוא מזהה את הכאב והאם הוא חווה פעם כאב כזה. זו גם אינדיקציה לדעת אם מדובר בהתקף לב. לפעמים אחרי פעילות מאומצת אפשר לחוש כאבים, אבל במקרה הזה היה מדובר באימון שהתקיים בבוקר, אז זה בכלל לא היה רלוונטי".

בכל הזמן הזה עדיין היה בעלה של נילי בטוח שלא מדובר במשהו רציני והתעקש שהכאבים שלו נובעים מהאימון שעשה בבוקר. פתאום, בלי לשים לב, הוא תפס בחזה שלו פעמיים. "אז כבר היה לי ברור שהוא עובר אירוע לב", שיחזרה נילי. "ביקשתי ממנו לחכות רגע והלכתי לבדוק אם יש בבית אספירין. הוא בתגובה צחק עליי שאני סתם מגזימה ואמר שהוא ייקח איזה אופטלגין ויילך לישון".

​לגזור ולשמור: מה מרגישים כשיש התקף לב?

ד"ר מנחם נהיר, מנהל המכון לשיקום הלב במרכז הרפואי העמק, מסביר:
פעמים רבות הסימנים הראשונים של התקף לב הם קלים ולא מרמזים על מה שעומד לקרות. לעיתים הם מתבטאים בנימול או בחולשה ביד שמאל, לעיתים רק בכאב בכתף הימנית או בגב ולעיתים בבטן העליונה או בלסת התחתונה.

מה מרגישים בזמן התקף לב?
התלונות הטיפוסיות הן:
1. כאב מתמשך בחזה או אי־נוחות בחזה, בעיקר לחץ או הרגשה של כיווץ בחזה.
2. הכאב בדרך כלל לא מוגבל לנקודה ספציפית, אלא מורגש על פני שטח גדול בחזה ויכול להקרין לאזורים אחרים בגוף כמו: בטן עליונה, כתפיים, זרועות וצוואר.
3. הוא יכול להיות מלוּוה בתלונות נוספות כמו קוצר נשימה, בחילות והקאות, זיעה קרה, עייפות בלתי מוסברת, סחרחורת וחולשה.
4. ייתכן גם התקף לב ללא כל כאבים (במיוחד בקרב סוכרתיים, קשישים או נשים).

עדיין לא בטוחים שהבנתם? לחצו כאן למדריך המלא

00:05

ע' משתכנע ותופס מונית לבית חולים
נילי הבינה שרק בהפחדות זה יעבוד: "הסברתי לו שיכול להיות שאין לו כלום, אך לעומת זאת גם יש סיכוי שהוא עובר כרגע התקף לב ושאני יכולה למצוא את עצמי בהמשך הלילה עושה לו החייאה בזמן שהבן הקטן שלנו ישן בחדר השני".

זה היה מה שהקים אותו ושיכנע אותו ללכת. הוא עלה על מונית ונסע לאיכילוב.

ומה עשו לו שם?
ב־00:30 הגיע ע' לבית החולים והתלונן בפני אנשי הצוות על לחצים בחזה. הוא אמר שלדעתו הסיבה לכאבים היא אימון הבוקר האינטנסיבי שקיים והוסיף בנימה מבודחת: "אני כאן רק בגלל אשתי ההיסטרית".
האחיות לא התרשמו מסיפורי "אימון הבוקר" ו"האישה ההיסטרית" וקיבלו את ע' במהירות לפי הנוהל המקובל כשמדובר בחשד להתקף לב: הן הפנו אותו לבדיקת אק"ג ולבדיקות דם כדי לברר את רמת הטרופונין בדם שלו. רמה גבוהה מדי של החלבון טרופונין בדם מעידה על כך שהתרחש אירוע לבבי וכי נגרם נזק לשריר הלב.

הבדיקה הראשונה שעשו לו הייתה תקינה, אבל למעשה זה לא אומר כלום. נילי הסבירה לנו כי "כשאדם עובר אירוע לב, אפשר לראות זאת בבדיקת דם רק 6-4 שעות לאחר מכן, ולכן הרופאים ביקשו ממנו להמתין קצת ולעשות עוד בדיקות דם".

כשהתקבלו התוצאות של בדיקות הדם המאוחרות יותר, בסמוך לשעה 04:30 לפנות בוקר, התברר שרמת הטרופונין הייתה גבוהה מהנורמה, והרופאים החלו לתת לע' טיפול לדילול דם, כדורים וזריקות כדי למנוע מקריש הדם, שכנראה גרם להתקף הלב, לחסום את העורק לחלוטין. למעשה הם החלו להכין אותו לצנתור.

נילי אפלטון

"כשהוא תפס בחזה שלו פעמיים היה לי ברור שזה התקף לב".
נילי (תמונת ארכיון)

07:00

נילי מגיעה לבית החולים ומוצאת את ע' ממתין לצנתור
נילי שסיימה לטפל בילדים, הגיעה במהירות למחלקת הלב וראתה את בעלה שוכב על המיטה בהמתנה לצנתור. "אמרתי לרופא שאני באמת לא רוצה להציק, אבל משהו פה לא נראה לי. הוא הרגיע אותי ואמר לי שהם מעלים אותו לצנתור אבחוני ושיהיה בסדר".

בשלב הזה החל ע' להתלונן על בחילה - עוד נורה אדומה.

מאותו הרגע הכול כבר התקדם הרבה יותר מהר. סיפרה נילי: "ראיתי שהמתמחה שעומד לצד הרופא מחוויר ואומר לרופא: 'פרופסור, זה קורה עכשיו, צריך ללכת'. הסתכלתי על המוניטור וראיתי שהוא משתולל. ע' היה מבולבל, אך לא איבד הכרה ואפילו שאל מה קורה. בדיעבד סיפר לי שהכאבים באותו הרגע היו עצומים".

ע' נכנס לצנתור

"למעשה הוא פשוט החל לעבור התקף הלב מולנו. הצוות הרפואי הביא מיד ערכת החייאה למקרה שיקרוס ועלה איתו למעלה. בצנתור התגלה אוטם מלא בעורק צידי אחד. הרופאים פתחו אותו ושמו סטנט (תומכון) שמשחרר תרופות".

ומה שלומו עכשיו?

מובן שבכל לב שעובר אוטם נשאר נזק, אבל אצל ע' הנזק הוא שולי ביותר ולא נחשב לנזק מהותי שדורש שיקום. בעוד כמה שבועות התאים המתים ישתקמו מעצמם ויהיו כחדשים.

"ובכל זאת, אף על פי שתפסנו את זה בזמן ואין נזק ללב, ע' נכנס למאגר החולים הכרוניים והוא מקבל כמה תרופות להורדת לחץ הדם ולדילול הדם וכן תרופה להפחתת השומנים בדם. עם זאת בתוך פחות משבוע הוא כבר חזר לפעילות מלאה, והרופאים אישרו לו לחזור לפעילות גופנית בתוך 6 שבועות מהאירוע".

אז את ממליצה לכולם לעבור קורס חובשים?

"אני ממליצה בחום, גם למי שאין לו זמן, לתרום ולהתנדב רק בשביל הידע האישי שלו. ללא ספק ידע זה כוח וזה מה שהשאיר אותי 'קולית' ורגועה - והכי חשוב, לא הרגשתי אבודה מול כל צוות הרופאים.

"ידעתי מה קורה בכל שלב, ידעתי איך להתנהל, ידעתי מה נכון ומה לא והכי חשוב - לא הייתי היסטרית וזה גם מה שהקרנתי לבעלי. במצבים כאלו צריך להרגיע את המטופל ולא ליצור לחץ מיותר נוסף מעבר למה שכבר יש".

אפשר לעבור התקף לב ואפילו לא לדעת?

גלן דיוויס סבל מאירוע לב תוך כדי מרוץ ו... לסיפור המלא
התקף לב שקט בזמן מרוץ

​ומה אומר המומחה שלנו?

ביקשנו מד"ר נהיר להגיד לנו מה דעתו על מה שקרה:
"המקרה שתואר כאן הוא אופייני, וכדאי ללמוד ממנו כדי לשפר את סיכויי ההצלחה בטיפול באירועי לב", מבהיר ד"ר נהיר.

עשרות ואולי אף מאות ישראלים סובלים בכל יום מכאבים, מאי־נוחות או אף מתחושת צביטה בחזה, אך האם כולם סובלים מהתקף לב? ננסה לענות.

מי נמצא בסיכון ללקות בהתקף לב?
קיימים כמה גורמים המעלים את הסיכון למחלות לב: סוכרת, לחץ דם גבוה, עודף שומנים בדם, עישון ונטייה משפחתית למחלות לב. אומנם מחלות לב עלולות לתקוף את כ־ו־ל־ם - כולל אנשים שעוסקים באופן סדיר בפעילות גופנית ומקפידים על תזונה נכונה - אך עם זאת, פעילות אירובית שעושים 4 פעמים בשבוע מפחיתה מאוד את הסיכון להתקף לב.

מי שסובלים מכמה גורמי סיכון, או אפילו רק מגורם סיכון אחד, צריכים להתייחס בחשדנות רבה לכל אירוע בחזה. עליהם לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית בכל מקרה של כאב בחזה.

ואם הבדיקות תקינות?
אם לא מצאו כלום באק"ג או בבדיקות הדם, אפשר לחזור הביתה, אבל יש לקבוע בהקדם תור לקרדיולוג ולנסות להעריך מחדש את הסיכון באמצעות בדיקות מאמץ, מיפוי לב וכדומה.

מה מרגישים כשיש אירוע לב?
חשוב לזכור: אין דבר כזה "כאב אופייני" של התקף לב. חולים שונים מתארים את הכאבים בצורה שונה. לכן הכלל הוא: ברגע שחשים אי־נוחות פתאומית - במיוחד כשמדובר באנשים שלהם גורם סיכון אחד או יותר - זה עלול להצביע על התקף לב.

אם חושדים שמדובר בהתקף לב - מה צריך לעשות?
לפני שאתם ממהרים לנסוע באוטו לבית החולים או לתפוס מונית למיון, יש לזכור שנסיעה ברכב פרטי בזמן התקף לב היא מסוכנת ביותר! יש להתקשר למד"א, להתייעץ ולפי הצורך להזמין אמבולנס. צוותי הנט"ן (ניידות טיפול נמרץ) אינם רק מסיעי חולים: הם יכולים לעשות אק"ג בבית, הם יכולים לזהות התקף לב, לתת מיד טיפול בתרופות וגם לעקוף את המיון ולהגיע היישר לחדר הצנתור.

מתי ניתן לחזור להתאמן לאחר התקף לב?
פעילות גופנית אפשר לעשות מיד לאחר ההתקף, וזה אפילו מומלץ מאוד, אבל יש לעשות זאת בהדרגה - עדיף במסגרת תוכנית לשיקום לב שכלולה בסל הבריאות. רק צריך לבקש מהרופא.

חשוב לדעת: החל מגיל 40 מומלץ לעבור בדיקת לחץ דם לפחות פעם אחת בשנתיים


ד"ר מנחם נהיר הוא מנהל המכון לשיקום הלב ורופא בכיר במערך הקרדיולוגיה במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש