פורסם בראשונה: 28.07.2010
עדכון אחרון: 16.07.2013

מדידת לחץ דם - בין גיל 40 לגיל 64

לקריאה נוחה
יתר לחץ דם נקרא "הרוצח השקט" שכן זוהי מחלה שלרוב לא חשים בה - היא אינה מכאיבה - אך היא גורמת נזקים גדולים מאוד לאיברים חיוניים ובהם הלב, המוח, הכליות והעיניים. זוהי הסיבה לחשיבותה הגדולה של בדיקת לחץ דם
מדידת לחץ דם מגיל 40 עד גיל 64
  1. מדידת לחץ דם

בדיקת לחץ דם מיועדת לאבחן בעיקר לחץ דם גבוה - מצב שאם אינו מטופל עלול לפגוע באיברים חיוניים רבים ובהם הלב, המוח, הכליות והעיניים.

מתי מומלץ למדוד לחץ דם?

אחת לשנתיים - אם לחץ הדם הרגיל הוא עד 120/80; אחת לשנה אם לחץ הדם הוא מעל 120/80 או אם יש גורמי סיכון למחלת לב (עישון, סוכרת, היסטוריה משפחתית, פרופיל שומנים גבוה בבדיקות דם, השמנה).

כיצד מודדים לחץ דם?

הדרך הטובה ביותר למדוד את לחץ הדם היא בבית באמצעות מכשיר ביתי למדידת לחץ דם. יתרונה של הבדיקה בבית נובע מכך שהנבדקים רגועים, ולכן תוצאות הבדיקה אמינות. לעומת זאת בדיקה במרפאה מלוּוה לעיתים קרובות בהתרגשות מסוימת - מה שעלול להעלות את לחץ דם ולהניב תוצאה שאינה משקפת במדויק את המציאות.

מי שאין ברשותם מכשיר ביתי למדידת לחץ דם יכולים לעשות את הבדיקה במרפאה - אצל האחות או אצל אחד הרופאים במרפאה. חשוב להקפיד שהמדידה תיעשה לאחר רבע שעה של מנוחה ובישיבה ושהזרוע שבה נעשית המדידה מונחת על השולחן בגובה הלב. כן יש להקפיד לא לשתות משקאות המכילים קפאין ולא לעשן ברבע השעה שלפני המדידה (אלה מעלים את לחץ הדם).

מדידת לחץ דם בבית - כך עושים את זה

בדיקת לחץ דם

מה מראה מדידת לחץ דם?

במדידת לחץ דם מתקבלים שני ערכים: הערך הראשון (הגבוה מבין השניים) הוא של לחץ הדם הסיסטולי, דהיינו הלחץ שמפעיל הדם על העורקים בזמן ההתכווצות של חדרי הלב. הערך השני (הנמוך) הוא של לחץ הדם הדיאסטולי, דהיינו הלחץ שמפעיל הדם על העורקים בזמן ההרפיה של חדרי הלב.

מהם ערכי הנורמה של לחץ דם?

ערכי לחץ דם של עד 120/80 נחשבים לתקינים אצל אנשים ללא מחלות רקע.

ערכים של 140/90 ויותר נחשבים ללחץ דם גבוה.

ערכים שבין 120/80 ל־140/90 נחשבים למצב סיכון שעלול להתפתח בעתיד ללחץ דם גבוה.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לקוחות כללית מושלם?

​קבלו הנחה עבור ביצוע בדיקות סקר תקופתיות

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל