חיפוש

dsdsdsd
רמת הכולסטרול הרע המומלצת אחרי אירוע לב

עברת אירוע לב? זוהי רמת הכולסטרול הרע המומלצת

למעלה מ־31 אלף חולי לב השתתפו במחקר של כללית, שפורסם בכתב הרפואי הנחשב JAMA Internal Medicine. הממצאים: הסיכון לאירועי לב חוזרים היה נמוך משמעותית במטופלים עם רמות LDL של 100-70. ואם הרמה הייתה נמוכה מכך? זה לא ממש שינה. וסטטינים חשובים, מאוד

צוות אתר כללית

בקיצור

01

אנשים שחלו במחלות לב נמצאים בסיכון מוגבר לאירועים לבביים נוספים, ובדרך כלל נרשם להם טיפול בסטטינים לטווח ארוך במטרה להוריד את רמת הכולסטרול הרע.

02

עד כמה להוריד? איגוד הלב האמריקאי לא קבע רמת LDL מומלצת, האיגוד האירופי לקרדיולוגיה ממליץ על רמות כולסטרול רע של מתחת ל־70 מיליגרם לדיציליטר.

03

מהמחקר של כללית, שכלל למעלה מ־30 אלף מלקוחות הקופה, מתברר כי רמת הכולסטרול הנדרשת היא 100-70, ומתחת לכך אין ירידה נוספת בסיכון לחלות במחלת לב חוזרת.

ממחקר רחב היקף של מכון המחקר של כללית עולה כי הורדה של רמת הכולסטרול הרע (LDL) מתחת לנקודה מסוימת משפרת את רמת ההגנה מפני אירועי לב חוזרים אצל מטופלים עם מחלת לב איסכמית (כלילית). המחקר פורסם בכתב העת הרפואי הנחשב JAMA Internal Medicine.

אנשים שחלו במחלות לב נמצאים בסיכון מוגבר לאירועים לבביים נוספים, ובדרך כלל נרשם להם טיפול בסטטינים לטווח ארוך. ממחקרי עבר עולה כי סטטינים יעילים בהורדת רמות ה־LDL ובמניעה של אירועים נוספים של מחלות לב וכלי דם. 

אבל מהי רמת ה־LDL הרצויה? כאן הדעות חלוקות, ללא ראיות חותכות לכאן או לכאן. איגוד הלב האמריקאי למשל לא קבע רמת LDL מומלצת, האיגוד האירופי לקרדיולוגיה ממליץ על יעד של רמות כולסטרול רע של מתחת ל־70 מיליגרם לדיציליטר. המחקר של כללית, "הגדול מסוגו אשר פורסם עד כה בספרות" לפי החוקרים, נועד לסייע בפיתרון.

​עודף כולסטרול: כל מה שחשוב לדעת

מה גורם לתופעה? איך מאבחנים? מה הסכנות? איך מטפלים? המדריך המלא
יתר כולסטרול

תוצאות ברורות

החוקרים עקבו אחר 31,619 מטופלים, בני 30 עד 84, שאובחנו עם מחלת לב איסכמית בין 2013-2009. כולם צרכו סטטינים למשך שנה אחת לפחות. המעקב בוצע למשך עד ארבע שנים בממוצע, ובפרק הזמן הזה יותר מ־9000 מהמשתתפים נפטרו או סבלו מאירוע לבבי משמעותי, ביניהם התקף לב, שבץ, תעוקת לב, ניתוח מעקפים ואף פטירה.

החוקרים קבעו כי הסיכון לאירועי לב חוזרים היה נמוך משמעותית במטופלים עם רמות LDL מתונות (100-70 מיליליטר לדיציליטר), בהשוואה למטופלים עם רמות LDL גבוהות (130-100). עם זאת, הורדה של רמות ה־LDL מתחת ל־70 לא התבטאה בירידה נוספת בסיכון.

"מהמחקר עולה שחשוב לטפל בחולים עם מחלת לב כלילית בסטטינים כדי להביא את רמת ה־LDL לערכים נמוכים מ־100. בדרך זו ניתן למנוע החמרה של מחלת הלב ואירועי לב נוספים", אמר פרופסור רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר, "מאידך, אנחנו רואים כי אין מקום להמלצות גורפות לכל החולים עם מחלת לב כלילית להתאמץ ולהוריד את רמות הכולסטרול מתחת ל־70".

פרופ' מורטון ליבוביץ', החוקר הראשי ממכון כללית למחקר וחבר הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה, הוסיף: "אין בשלב הזה עדות לצורך לאמץ קווים מנחים מחמירים יותר, שדורשים רמות נמוכות מאוד של LDL. תוצאות המחקר רלוונטיות לרופאי משפחה, לקרדיולוגים ולרופאים פנימאיים השוקלים עד כמה להגביר את עוצמת הטיפול בחולים הללו - ומכאן חשיבותו הרבה".

​אתם לוקחים את התרופות שרשמו לכם?

אז כדאי שכן, אחרת...
אתם לוקחים את התרופות שרשם הרופא?

"מחקר עם השלכות חשובות"

ד"ר ריטה רדברג, קרדיולוגית מהמרכז הרפואי USCF בסן פרנסיסקו, שכתבה מאמר מערכת נלווה למחקר, אמרה כי לממצאים יש "השלכות חשובות".

"תופעות לוואי בסטטינים - כמו כאבי שרירים, עייפות, אובדן זיכרון וסוכרת - עולות עם העלייה במינון של התרופות האלו", אמרה ד"ר רדברג, "חשוב שלא להניח שיותר זה בהכרח טוב יותר".

עם זאת, מבהירים החוקרים, שאין להוציא מכלל אפשרות כי בעתיד יזוהו תת־אוכלוסיות שעשויות להפיק תועלת מטיפול אינטנסיבי יותר שישיג רמות LDL נמוכות עוד יותר מ־70. 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש