חיפוש

dsdsdsd
קיבל התקף לב במהלך ריצה והמשיך לרוץ

קיבל התקף לב במהלך מרוץ והמשיך לרוץ

אחרי שכבר רץ ארבעה מרתונים וחצי בחייו, גלן דייויס בן ה־51 לא ממש התרגש כשיצא למרוץ "קליל" של חמישה קילומטר. אלא שבמהלכו הוא הרגיש דברים מוזרים, שלא מנעו מבעדו להגיע לקו הסיום, אבל גרמו לאשתו להבהיל אותו לבית החולים. איך נגמרה הדרמה?

צוות אתר כללית

בקיצור

01

גלן דייוויס, מנהל מוצר בן 51, קיבל התקף לב במהלך מרוץ ואפילו לא הרגיש. הוא המשיך לרוץ והגיע לקו הסיום.

02

מה הוא כן הרגיש? כאב עמום בחזה, עקצוצים בזרוע השמאלית וחוסר תחושה קל בלחיים.

03

מתברר שדייוויס "חטף" התקף לב שקט ולכן לא חש בו. למזלו הוא עבר צנתור שהציל את החיים שלו.

צמד המילים "התקף לב" מעורר בנו אוטומטית אסוציאציות מפחידות כמו: כאבים עזים בחזה, אמבולנסים, רופאים, טיפול נמרץ וכן, גם מוות. אז מה תגידו על אדם ש"חטף" התקף לב תוך כדי ריצה ואפילו לא הבחין בכך?

כל זה קרה במהלך מרוץ של 5 קילומטרים שהתקיים בהודרספילד שבאנגליה בחודש מאי האחרון. אחרי ההקפה הראשונה בתחרות, החל גלן דייוויס, מנהל מוצר בן 51, לחוש כאב עמום בחזה. הוא המשיך להקפה השנייה, הפעם בריצה איטית יותר, וכשהרגיש שהכאבים לא מתכוונים להיעלם, הוא פשוט הלך את 800 המטרים האחרונים. "הייתי נחוש לסיים", הוא אמר בראיון שפורסם לאחר המקרה.

לראיון המלא:

חוזרים ליום המקרה. אשתו של דייוויס שחיכתה לו על קו הסיום הבחינה כי הוא חיוור ושקשה לו לנשום. היא, בניגוד אליו, לקחה יוזמה והסיעה אותו לבית חולים מקומי. הרופאים ביצעו בדיקת אק"ג אך זו לא הראתה דבר, וגם לחץ הדם שלו היה תקין.

לפני שהם שולחים אותו חזרה הביתה, החליטו הרופאים לעשות לו גם בדיקות דם לבירור רמת הטרופונין שלו - מדובר בפרוטאין שמשתחרר ברגע שנגרם נזק לשריר הלב. כשהתוצאות הגיעו, כ־12 שעות מאוחר יותר, כבר היה ברור מעבר לכל ספק: דייוויס עבר התקף לב.

"עקצוצים בזרוע וחוסר תחושה קל בלחיים - זה הכל"

מכאן האירועים קיבלו תפנית מלחיצה, ואנשי הצוות בבית החולים החליטו להבהיל את דייוויס לניתוח לב, בו הם זיהו חסימה חלקית באחד מהעורקים שלו, והשתילו לו שני תומכנים (סטנטים) שפתרו את הבעיה.
לאחר שהתאושש, סיפר הרץ הוותיק כי המקרה הזה הפתיע אותו  מאוד, ובצדק: דייוויס הוא בוגר 4 מרתונים וחצי, לא עישן מעולם וללא רקע של מחלות לב.

הוא הוסיף כי לא חשד אפילו לרגע אחד שמדובר בהתקף לב: "כולם מדמיינים התקף לב כסיטואציה שבה מישהו מחזיק את החזה ומתמוטט על הרצפה, אבל חוץ מעקצוצים בזרוע השמאלית וחוסר תחושה קל בלחיים לא הרגשתי כלום".

ומה עם חזרה לפעילות אחרי הניתוח?

כמעט חצי שנה לאחר המקרה, ודייוויס שלנו חזר לשגרה. חודשיים לאחר המרוץ הוא כבר חזר לעבודה ואפילו זכה לקידום בתפקיד. ומה עם ספורט? בחודש ספטמבר האחרון, 4 חודשים אחרי התקף הלב והניתוח שעבר, הוא השתתף במרוץ הרשמי הראשון שלו. הוא רץ 10 קילומטר ואת קו הסיום הוא חצה לאחר 61 דקות ו־51.8 שניות. דייוויס העיד שהיה רגוע באופן מפתיע. 

"אני אשקר אם אגיד שהתקף הלב לא שינה אותי", הוא אמר, "אבל ככל שעובר הזמן, אני לא רואה סיבה שלא אוכל לעשות דברים שרציתי לעשות לפני התקף הלב".

איך מרגיש התקף לב?

הגיבור שלנו חווה התקף לב שקט, לו עשויים להיות מאפיינים פיזיים מסוימים - אבל הם לא מזכירים בדרך־כלל את אלו המופיעים באירועי לב טיפוסיים יותר. על אחת כמה וכמה כשמדובר בהתקף לב רגיל, שם הסימנים המקדימים ברורים מאוד.

אנשים רבים מרגישים תחושות מסוימות המאפיינות התקף לב, גם רגיל וגם שקט, אך לא תמיד פונים לטיפול. התלונות הטיפוסיות הן כאב מתמשך בחזה או אי־נוחות בחזה, בעיקר לחץ או הרגשה של כיווץ בחזה. הכאב בדרך כלל לא מוגבל לנקודה ספציפית, אלא מורגש על פני שטח גדול בחזה ויכול להקרין לאזורים אחרים בגוף כמו בטן עליונה, כתפיים, זרועות וצוואר.

אם אתם מרגישים אחד או יותר מהסימנים הבאים, חשוב לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי: מומלץ להזעיק ניידת לטיפול נמרץ כמה שיותר מהר ולא להמתין שהכאב אולי יעבור. אם אכן יש נזק לשריר הלב, צנתור יכול לצמצם אותו, ולכן כל שנייה חשובה ויכולה להציל חיים.

לעיתים עשויות להתלוות לתלונות אלו גם תחושות נוספות, כמו:

• קוצר נשימה

• צריבה בבית החזה

• עייפות בלתי מוסברת

• בחילות והקאות

• זיעת יתר או זיעה קרה

• סחרחורת וחולשה

• כאבים בזרוע שמאל או בלסת

• התעלפות והפרעה בקצב הלב

לכתבה המלאה על התקף לב לחץ/י כאן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש