חיפוש

dsdsdsd
בחורה מחזיקה את המרפק

חטפתי טיל במרפק. אני אחיה?!

מצאתם את עצמכם פעם דופקים לא בכוונה את המרפק באיזה משקוף או דלת? איזה כואב זה, הא? למה ככה, אתם שואלים? רופאת הבית שלנו מירפקה את דרכה ויצאה לגלות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

מי לא חווה את ה"אושר" הזה? אתם הולכים בעולם מבסוטים ומרוצים מהחיים (יותר או פחות) ובשנייה אחת של חוסר ערנות דופקים את המרפק באיזה עמוד, מעקה או שקר כלשהו כואב אחר. אז אתם מרגישים את הזרם החשמלי המצמרר הזה במרפק, מקללים קצת בלב ותוהים למה זה מגיע לכם. למה באמת? האמת שזה לא אתם, זה לגמרי המרפק שלכם, או ליתר דיוק העצמות הרגישות במרפק שלכם שגורמות לכל הצרות האלה. מה זתומרת? מיד תגלו.

המרפק הוא בעצם מפרק (סטגדיש!) שמהווה נקודת מפגש של שלוש עצמות: עצם הזרוע ושתי עצמות האמה (עצם האולנה ועצם הרדיוס, אם ממש דחוף לכם לדעת). בקצה המרפק עובר עצב האולנה ומעליו יש רק שכבת עור דקה, ללא הגנה של שכבת שומן או שריר. כאן מתחיל החלק הכואב: כשחוטפים מכה במרפק, החבלה מועברת ישירות לעצמות ולעצב שעובר שם, ובגלל שאין במרפק שום שכבות המכה הזאת כואבת עד דמעות.

זה הכול מעצבים, נו. הרבה פעמים נלווית למכה במרפק גם חבלה בעצב האולנה שעובר בו, וזה תורם לתחושת זרם החשמל הפתאומי שנוטה להצטרף לחגיגה.

עכשיו תשאלו, ובצדק, למה לא נבראנו עם רקמת שומן שמגנה עלינו באזור המרפק? כאילו, מישהו לא חשב שם עד הסוף? אז לא: זה פשוט היה מאוד מסרבל את תנועת המפרק ומפריע לנו בפעילויות היומיומיות.

כדי להתגבר על הכאב, המוח צריך להחליף את התחושה המציקה הזאת בהרגשה אחרת שתחלחל למקום הפגוע. איך? פשוט: עיסוי של החלק הכואב יכול לעזור, או אפילו דגדוג של המקום. אפשר גם להניח קרח על האזור החבול - זה משתק באופן זמני את תפקוד העצב ולא מעביר את תחושת הכאב אל המוח.

ואנחנו רק תוהים: מה יותר כואב, לקבל מכה במרפק או לתת אחת?

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש