חיפוש

dsdsdsd

זאת לא עוד קהילה: הריוניות משתפות, מתייעצות ומדברות על הכול

קהילת "ארבעים שבועות ביחד" בפייסבוק נותנת לחברות בה את כל מה שהן צריכות בתקופה המרגשת של החיים: תמיכה, הכלה וגב רפואי עם תשובות לכל שאלה

רוצה להצטרף לקהילה שלנו? את במרחק לחיצה​

ההיריון הוא אחת התקופות המרגשות בחיים. ההתרגשות הרבה מגיעה בעסקת חבילה עם חששות, קשיים, לבטים ושאלות רבות שעולות וצצות מהרגע שמופיעים שני פסים על הבדיקה הביתית או כשבדיקת הדם שלך מעידה: מזל טוב, את עומדת להיות אמא.

בתקופה הזאת כדאי למצוא קהילה שתלווה אותך. "ארבעים שבועות ביחד – הריוניות מתייעצות על הכול" היא קהילה שנפתחה בפייסבוק ביוזמת כללית ותוך זמן קצר הפכה למקום המועדף בקרב נשים בשלבי היריון שונים.

את הקהילה מנהלות שתי אחיות מוסמכות שמתמחות בתחום ההריון: רינת בוחניק, אחות חדר לידה ומיילדת בהכשרתה, שעובדת במקצוע 21 שנה, והיום היא מנהלת סיעוד במרפאה יועצת ומרכז בריאות האישה נתניה דרום; ואורנה זיגדון, אחות במרכז בריאות האישה רמז בנתניה, שעובדת כ־35 שנה כמיילדת, מנחת סדנאות הכנה ללידה ואחות הריון בליווי אישי.

מהי השאלה או השאלות הנפוצות ביותר?

בוחניק: "אנחנו עונות לשאלות, מנסות לפתור בעיות ולתת טיפים בשלל נושאים שקשורים להריון. יש פתיחות רבה בקרב החברות המשתתפות בקהילה, ויש מגוון רחב מאוד של שאלות, החל בשאלות פיזית כמו למשל כאבי גב, בעיות בשתן, מעקב תנועות עובר, רמת המוגלובין נמוכה ועד תמיכה רגשית שנדרשת בכל שלב של ההיריון".

בוחניק מציינת שהתגובות של הנשים בקבוצה מעידות ש"יותר נוח בפייסבוק. כולנו נמצאות ברשת החברתית אבל כאן יש גם מענה מקצועי, מוסמך שנשען על עשרות שנות ניסיון שיש לנו, מחקרים ופרוטוקולים רפואיים. אנחנו גם משתדלות לתת מענה מהיר כפי יכולתנו. אנחנו מקבלות התראה, עונות ומסבירות. לפעמים גם מצרפות קישור לכתבות או ממליצות על סדנאות".

יחס אישי וסיוע גם בפרטי

אורנה זיגדון אומרת שניהול הקבוצה איננו מסתיים ברשת החברתית ובמקרים מסוימים פורץ את גבולות הווירטואליה.

"הקשר בינינו לבין המטופלות תמיד מתחיל בקבוצה אבל לפעמים יש צורך ואנחנו מפנות לרופא או מאתרות את השירות הרפואי הנדרש ומחברות בין חברות הקהילה לאיש מקצוע רלבנטי", היא מספרת, "למשל, חברת קהילה מסוימת התלוננה על כאבי גב איומים בגב התחתון ואני חיברתי אותה לפיזיותרפיסטית שתוכל לסייע לה".

במקרה אחר, כתבה מטופלת שהפסיקה מעקב הריון כי הדעות של הרופאים היו חלוקות לגבי תקינותו. "ביקשתי ממנה לפקסס לי את הבדיקות והיא שלחה לי הכל. התייעצתי עם רופא ואמרתי לה להמשיך את המעקב" נזכרת אורנה, "השבוע היא שלחה לי צילום אולטרסאונד תקין. זה האושר הכי גדול, שהאישה מרוצה מהטיפול בה, שאנחנו מצליחות לתת יחס אישי.

"זה משהו שהוא לא מובן מאליו. גם במרפאה אני רואה בכך את התפקיד שלי – אם אני יכולה לגשת לרופא שיוציא הפניה במקום שהמטופלת תחכה ובכך להקל עליה, זה נהדר".

phone_smile.jpg

קהילה שגם חוסכת כסף

קבוצה מכילה שדואגת לחברותיה

זיגדון ובוחניק אומרות בזהירות שמעבר לנושא הפיזי ולסוגיות הרבות שעולות בקבוצה בנוגע לפן הרפואי של ההיריון, יש מקום נכבד גם לרווחה הנפשית של המטופלות.

זיגדון: "יש כאלה שפונות בפרטי אבל הרוב המוחלט כותבות בפתיחות רבה ונהנות מהעובדה שמדובר בקבוצה סגורה. יש להן מענה בין אחת לשנייה ובצד זה, הן נעזרות בנו ובידע המקצועי שלנו. הן לא חוששות להביע עמדה או לשאול כל דבר. הן מצלמות בדיקות ושולחות סיכומי אבחנה וכך בצד האחווה החברתית הן גם מקבלות ייעוץ מוסמך. זו קבוצה שיש בה הכול".

זיגדון אומרת שהקבוצה הוקמה מעט לפני פרוץ מחלת הקורונה בישראל והיא התבררה כיעילה במיוחד, בימים בהם חלקנו מעדיפים לצאת כמה שפחות מהבית. "הקבוצה הייתה ממש הצלה עבור נשים מסוימות כשבתקופת המשבר לא היה מענה מרפאות שהיו סגורות. נשים יכולות לקבל מענה מגורם מקצועי ואחראי מאיתנו בכל עת, יש בכך ערך רב".

מנהלות הקבוצה נותנות לנשים בקבוצה להתבטא וכך נוצרה קבוצה מכילה ופתוחה שנעזרת במענה מקצועי. "נשים רוצות תשובות כאן ועכשיו", אומרת זיגדון, "ואנחנו משתדלות לתת מענה זמין במיוחד. הרבה יותר נוח לשאול בקבוצה מאשר להתחיל לחפש באינטרנט.

"נשים גם מעדיפות לדבר עם אחות מקצועית במקום עם האפליקציה, הן אומרות שהמענה האנושי נותן להן ביטחון ומגביר את השקט הנפשי שלהן. נשים כותבות לי בפרטי 'תודה שאת זמינה ועל המענה המקצועי'. זה נורא מנחמם את הלב".

מה עושות עם סוכרת הריון?

עדי, שנמצאת בימים אלה בשעה טובה בהריונה הראשון, חברה בקבוצה כמעט מראשית הריונה: "אני אוהבת שבקבוצה נמצאות נשים באותו שלב כמוני בחיים. אני אוהבת את החברות שלי ואני חברה בקבוצות נשים כאלה ואחרות בפייסבוק אבל כאן מדובר בנשים שנמצאות במצב שלי, אני מזדהה איתן והן איתי, אנחנו מבינות אחת את השנייה".

מדוע הצטרפת לקבוצה?
"כדי להתייעץ על כל התופעות שההיריון מביא איתו. רציתי שזה יהיה במקום אמין ואני אוהבת את העובדה שאפשר לשאול את האחיות שנותנות מענה של אחות מיילדת. זה מאוד מרגיע.

"חיפשתי ליווי ואוזן קשבת במיוחד מאז שגיליתי שיש לי סוכרת הריון. הסוכרת הפתיעה אותי ואני מאוד נעזרת בקבוצה על מנת להתמודד איתה. אני יכולה לשאול שאלה ולקבל תשובה מוסמכת שמאוד עוזרת לי, בלי לצאת מהבית, בלי להשיג מישהו בטלפון".

עדי אומרת שבנוסף לתשובות בפן המקצועי יש הרבה התייעצויות בין חברות הקהילה, "למשל, מה כדאי לקנות לפני הלידה. חלק מאיתנו בהריון הראשון וחלק בהריון שני, שלישי ויותר והן כבר יודעות לייעץ לנו מה כדאי לקנות או להשאיל ומה עדיף לוותר כי התברר כמיותר. בקיצור, הקהילה הזאת היא לא רק מועילה לי ברמה האישית והרפואית, אלא גם חוסכת לי כסף".

רוצה להצטרף לקהילה שלנו? את במרחק לחיצה​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש