חיפוש

dsdsdsd
בדיקת צילום רחם: לא מה שחשבתן

צילום רחם: לא נעים, לא נורא

נשים רבות חוששות מהבדיקה לבירור ליקויי פוריות - בגלל דברים שהן קראו באינטרנט. אנחנו פה כדי להרגיע ולהסביר לך הכול על הבדיקה החשובה (והקצרה!) שלפעמים נכנסים בעקבותיה להריון...

ד"ר יריב גדעוני

ד"ר יריב גדעוני

בקיצור

01

נשים מופנות לצילום רחם בדרך כלל לקראת טיפולי פוריות או במהלכם כדי לברר האם הן סובלות מבעיות פוריות.

02

הבדיקה כוללת ניקוי הנרתיק, חיטוי צוואר הרחם והחדרה של קתטר לצוואר הרחם. ייתכנו דימומים מצוואר הרחם ואי־נוחות.

03

לעיתים ליקוי הפוריות נובע מחסימת החצוצרות. חומר הניגוד שבו משתמשים בבדיקה שוטף לעיתים את החסימה ומאפשר הריון.

נשים מופנות לצילום רחם בדרך־כלל לקראת טיפולי פוריות או במהלכם כדי לברר האם הן סובלות מבעיות פוריות שמקורן בחסימה ברחם או בחצוצרות.

בעיות פוריות יכולות לנבוע מהפרעה בביוץ, מבעיית פוריות אצל הזכר (היעדר זרע, ספירת זרע ירודה או פגיעה מורפולוגית בזרע) מבעיה מכנית (במבנה הרחם, החצוצרות והאגן) או מליקוי פוריות שסיבתו לא ידועה. הפרעת ביוץ ניתן לשלול בעזרת אולטרסאונד ובדיקות דם להורמונים. בעיה אצל הגבר ניתן לבדוק בבדיקת זרע, ואילו בירור הבעיה המכנית נעשה באמצעות צילום רחם או היסטרוסקופיה.

סביב צילום הרחם נוצרו הרבה מיתוסים, והפורומים באינטרנט עמוסים לעייפה בחוויותיהן של מטופלות שעברו את הבדיקה בסבל רב. קשה יותר למצוא הסברים טובים על אופן הבדיקה, על תופעות הלוואי שלה ועל התחושות במהלך הבדיקה. בעבודה שעשה הצוות הסיעודי במרכז בריאות האישה בהרצליה נמצאה התאמה בין הסברים מקדימים לבדיקה לבין ירידה ברמת הכאבים במהלך הבדיקה ולאחריה. אז מה חשוב לדעת?

האם צריכים לעבור הרדמה מקומית?

צילום רחם נעשה במכון רנטגן באמצעות שיקוף ואינו כרוך בהרדמה או בהכנה מיוחדת, פרט להמלצה ליטול משכך כאבים (לא מקבוצת הנקסין/וולטרן) ולהימנע מיחסי מין מהווסת ועד לבדיקה. הבדיקה נעשית - בדומה לבדיקה גינקולוגית רגילה - בעזרת ספקולום (מכשיר שמרחיב את הנרתיק). אחת מתופעות הלוואי השכיחות היא אי־נוחות. לכן חשוב מאוד שהנבדקת תשתף פעולה.

האם צפויים דימומים?

צוואר הרחם הוא אזור מעבר בין הנרתיק המצופה רירית אפיתל, העמיד בחיכוכים, לבין חלל הרחם המצופה ברירית עדינה. כיוון שהבדיקה כוללת ניקוי של הנרתיק ושל צוואר הרחם והחדרה של קתטר הבדיקה לצוואר הרחם, ייתכנו דימומים הנובעים מצוואר הרחם (הדימום לרוב אינו מהרחם עצמו, והוא נובע מהפגיעה בצוואר הרחם).

נוסף על כך, לצורך הבדיקה אוחזים בדרך כלל בצוואר הרחם במכשיר בעל שתי שיניים. התפיסה הזאת לעיתים מכאיבה במקצת, ולפעמים נגרם בעקבותיה דימום קל מנקודות האחיזה בצוואר הרחם. מאחר שהנרתיק והצוואר מחוטאים בתמיסת יוד, הרי נוסף על האפשרות לדימום מצוואר הרחם ייתכנו הפרשות חומות לאחר הבדיקה. ההפרשות נמשכות כיממה לאחר הבדיקה, ואין מקום לדאגה. לאחר החדרת הקתטר לצוואר הרחם מוציאים את הספקולום, ותחושת האי־הנוחות נחלשת.

איזה חומר מזריקים לרחם?

בשלב השני של הבדיקה מזריקים לרחם חומר ניגוד ומשקפים את הרחם ואת החצוצרות. החדרת חומר הניגוד נעשית לאיטה על ידי רופא הנשים תוך כדי הסתכלות על מסך השיקוף. בשלב הזה ייתכן שהאישה תחוש לחץ בבטן התחתונה. החלק הזה של הבדיקה נמשך כמה דקות, ותחושת הלחץ לרוב חולפת עם סיום ההזרקה של חומר הניגוד.

יש כאבים אחרי הבדיקה?

בסיום צילום הרחם מוציאים את כל המכשירים. לעיתים נמשכת ההפרשה החומה עוד כמה שעות. ייתכן שהכאב יימשך גם הוא זמן מה, אך לרוב הוא חולף עוד לפני שתספיקי לסיים להתלבש.

אם ההפרשה דמית, הכאבים לא חולפים או אף גוברים, מופיע חום סיסטמי, ולכך מצטרפים כאבים עזים בבטן התחתונה - יש לפנות לרופא.

יש נשים שאחרי צילום רחם מצליחות להיכנס להריון. מהי הסיבה לכך?

לעיתים ליקוי הפוריות נובע מחסימה של החצוצרות בפקק שעשוי מריר ומחיידקים. הפקק הזה מונע את הפגישה המיוחלת בין הביצית לזרע. במהלך הבדיקה שוטף חומר הניגוד - המוזרק דרך החצוצרות - את החסימה לחלל הבטן. הפעולה הזאת למעשה פותחת את החסימה, ולא מעט נשים מצליחות להרות בעקבות הבדיקה ללא צורך בטיפולי פוריות.

אולם נשים אחרות עלולות לסבול מדלקת באגן בעקבות אותו פקק רירי. לכן אם במהלך הבדיקה מתגלה ממצא שמרמז על קיומה של חסימה כתוצאה מהפקק הרירי, מומלץ לתת אנטיביוטיקה למניעת אותו זיהום באגן. ישנם רופאים שממליצים לתת אנטיביוטיקה לכל מי שעוברת צילום רחם משום שמדובר בפעולה חודרנית.

היריון - אחד הדברים המשמחים והמשמעותיים ביותר במעגל החיים ולעתים, נקודה כואבת ומתסכלת עבור לא מעט נשים וזוגות, המנסים להיכנס להיריון ספונטני ללא הצלחה. מדיקור סיני ועד צמחי מרפא: כך מטפלת הרפואה המשלימה בפריון האישה, לקריאה לחץ/י כאן

מתי עושים את הבדיקה?

מומלץ לעשות את צילום הרחם בימים 14-10 למחזור הווסת כדי למנוע מחד את האפשרות שהאישה מצויה בהריון, ומאידך להימנע מביצוע הבדיקה בעת דימום וסתי (קרישי הדם ברחם יכולים לתת תמונה שגויה בצילום).

צילום רחם הוא בדיקה פולשנית העלולה לפגוע בהריון צעיר לכן יש להמנע מקיום יחסי מין החל מהמחזור ועד למועד שבו נעשית הבדיקה.

האם יש צורך בהכנות מיוחדות?

• אם האישה סבלה בעבר מדלקות של הרחם ושל החצוצרות, ימליץ הרופא לרוב על טיפול אנטיביוטי מונע לפני ביצוע הבדיקה. נוסף על כך, לנשים הסובלות מרגישות ליוד יש לתת טיפול תרופתי למניעה של תגובות אלרגיות. לרוב ניתן להן פרדניזון - עם או ללא תרופות נוספות נגד אלרגיה.

• מומלץ להגיע עם מלווה, שכן לעיתים חשים בחילה או סחרחורת לאחר הבדיקה.

• בדרך־כלל יבקש הרופא מהנבדקת לרוקן את שלפוחית השתן לפני שהוא מתחיל בבדיקה. 

• כיוון שהבדיקה עלולה להכאיב, מומלץ לקחת משככי כאבים כשעה לפני הבדיקה. 

כמה זמן אורכת הבדיקה?

הבדיקה עצמה נמשכת דקות בודדות. ההתארגנות לקראת הבדיקה והבדיקה עצמה אורכות ביחד כחצי שעה.

ולסיכום?

צילום רחם הוא בדיקה קצרה יחסית. הבדיקה הזאת אינה נעימה, אך ברוב המקרים אינה מכאיבה והיא חיונית להמשך הטיפול.

ד"ר יריב גדעוני הוא רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית ומרכז תחום פוריות במחוז מרכז של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש