חיפוש

dsdsdsd
יד של מבוגר מחזיקה יד של תינוק פג

מהפגייה הביתה: מדריך להורים

נולד לכם פג? חשוב שתקבלו את כל המידע על כל הזכויות המגיעות לו בכללית, בכללית מושלם, בסל הבריאות הממלכתי ובארגוני סיוע שונים. מדריך

צוות מומחים של כללית

תוכן העניינים
כמה טוב שבאתם הביתה
מעקב רפואי
בואו נדבר על זה
זכויות על פי החוק
עזרה ותמיכה
שאלות ותשובות
מילון מונחים

 

הערה כללית: קיימות גישות שונות לטיפול בפג ואין בחומר המוצג כאן כדי לפסול גישות אחרות.

הורים יקרים,

פגות היא אחד האתגרים הגדולים העומדים בפני רפואת הילדים העולמית בעידן הנוכחי. קרוב ל־150 אלף לידות מתרחשות בישראל בכל שנה - כ־10% מתוכן הן לידות של פגים.

תינוק נחשב לפג אם הוא נולד לפני השבוע ה־37 - ללא קשר למשקלו. פגים סובלים בדרך כלל מבעיות שמקורן בחוסר בשלות של מערכות הגוף, כמו: בעיות נשימה, בעיות עיכול, בעיות לב וכלי דם, בעיות עיניים, בעיות בוויסות חום הגוף, אנמיה, ורגישות־יתר לזיהומים.

גם המראה של תינוקות פגים יכול להיות שונה מהמראה של תינוקות שנולדו בזמן. הפנים, שטרם הספיקו לפתח שומן על עורם, נראים רזים מאוד ובעלי גוון עור שקוף. הם עשויים להיוולד עם שיער על גופם, שעם הזמן ינשור. אצל פגים בנים ייתכן שהאשכים עדיין לא ירדו, ואצל הבנות עשויים איברי המין החיצוניים להיראות מוגדלים.

נכון, קיימים סיכונים לאחר לידת פג, והשבועות הראשונים הם קריטיים, אך במרבית המקרים הזמן, "שעושה את שלו", והטיפול הרפואי המתקדם שמקבלים הפגים בפגייה מסייעים להם להתגבר על הפער ולהדביק אותו.

וכך, מרבית הפגים משלימים ומדביקים אבני דרך בהתפתחותם עד לגיל שנתיים, וקצב התפתחותם הוא בהתאם לגילם המתוקן (המחושב) ולא הכרונולוגי (לפי תאריך הלידה).

הייעוץ להורים, הטיפול בפגים והמעקב הרפואי אחריהם מתחילים בזמן השהות בפגייה ונמשיכים לאחר מכן, במרפאות למעקב פגים בבתי החולים במסגרת הטיפול במרפאות בקהילה.

ריכזנו מידע כללי שחשוב לכם לדעת לקראת המעבר לחיים עצמאיים של הורים לתינוק פג וכמובן, את כל המידע הנוגע לזכאותכם בסל הבריאות ובמסגרת כללית מושלם.

חשוב לנו שתדעו שבכללית אנו עושים את מרב המאמצים כדי שהתהליך האדמיניסטרטיבי שתעברו יהיה מהיר וממוקד, ושהתהליך הטיפולי יהיה איכותי ויעיל.

לכל שאלה, בקשה או צורך במידע נוסף אתם מוזמנים לפנות למרכז שירות הלקוחות שלנו ב־2700*.

אנו מאמינים שחובתנו וזכותנו לעמוד לצידכם ולסייע לכם ככל יכולתנו, לאורך כל הדרך.

כמה טוב שבאתם הביתה

אין כמו בבית, ולכן לחזרה הביתה עם תינוקכם יש השפעה מרגיעה ומנחמת. עם זאת, החזרה הביתה אינה פשוטה - לא להורים ולא לתינוק הפג. מאז הלידה התרגלתם לרשת הביטחון שמספק הטיפול המקצועי של הפגייה ברך הנולד ולתמיכה שהעניק לכם הצוות המטפל. החזרה הביתה מאלצת אתכם להיפרד מהמרחב הבטוח הזה שבו סופקו לתינוק התנאים האידיאליים לוודא את התפתחותו התקינה מחוץ לרחם תוך כדי השגחה רפואית וסיעודית של 24 שעות ביממה תחת קורת גג אחת.

לאחר שהפגייה הפכה למעין רחם חיצוני, המספק את כל צורכי הפג בכל תחום והמסייע לו להתחזק ולהתפתח בצורה תקינה, ולבית שני, המספק לכם סביבה תומכת - רגשית ומעשית - אתם צריכים להיפרד ולהתחיל את החיים העצמאיים שלכם - חיים של הורים לתינוק פג.

רגע לפני החזרה הביתה כדאי להביט קדימה לעבר תוכנית העבודה שמומלץ כי תכינו לעצמכם. חשוב להבין שהטיפול בתינוק פג בבית ובמסגרת הקהילה דורש היערכות משמעותית, בשונה מטיפול בתינוק שאינו פג.

עיקרי הטיפול הביתי בפג

מעבר חלק הביתה
המעבר מהחיים בבית החולים לחיים בבית גורם לשינויים מהותיים באורח חייו של הפג. רמת הרעש יורדת משמעותית, טמפרטורת החדר שונה, הקולות והריחות שונים ועוד. לא מן הנמנע שתינוקכם יגיב לשינויים האלה בחוסר שקט ובבכי מוגבר בימים הראשונים בבית. זכרו שהמגע הפיזי שלכם עם התינוק מרגיע אותו ומעניק לו את תחושת הביטחון שלה הוא זקוק. לכן אל תהססו להחזיקו בידיכם ככל שדרוש לו.

הכנת הציוד הראשוני בבית
• מיטה/עריסה ו/או עגלה. חשוב שהמיטה תעמוד ליד קיר פנימי כדי שהתינוק לא יאבד את חום גופו.

• כלי מיטה: סדין, שמיכה ומגן ראש שיפריד בין ראש התינוק לדופנות המיטה.

• אמבטיה.

• בגדים: גופיות, מכנסיים עם רגליות, בגדים עליונים, כובע ושמיכה.

• מד חום לקיר.

• בקבוקים, פטמות, מברשות לניקוי פטמות ובקבוקים, מוצצים, מד חום, טיטולים, משחה לישבן לשמירה על עור התינוק מפני אדמומיות וגירויים.

• פורמולה - בהתאם להמלצת בית החולים.

• בחורף: מכשיר חימום לחדר (רצוי רדיאטור) ומכשיר אדים.

• כיסא בטיחות לרכב - כולל מגן ראש.

תנוחת השינה והפחתת הסכנה למוות בעריסה
התנוחה המומלצת לשינה בעבור כלל התינוקות היא על הגב, שכן זו מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון לתסמונת מוות בעריסה. פגים נמצאים בסיכון יתר ללקות בתסמונת הזאת ולמשך זמן רב יותר מאשר תינוקות רגילים, ולכן חשוב להקפיד על תנוחת ההשכבה הנכונה כמו גם על המלצות אחרות שהוכח כי הן מפחיתות את הסיכון לתסמונת המוות בעריסה. מדובר בהמלצות כמו:

• הימנעות מעישון בסביבת התינוק. פגים נמצאים בסיכון יתר לנזקי עישון פסיבי ועלולים ללקות במחלות של דרכי הנשימה כתוצאה מכך - נוסף על הסיכון לתסמונת מוות בעריסה.

• הימנעות משינה משותפת עם התינוק באותה המיטה. מומלץ להשכיבו במיטת תינוק או בעריסה ולישון איתו באותו החדר.

• יש להשכיב אותו על מזרן קשיח שעליו פרוס סדין הדוק. יש לכסותו רק עד לגובה הכתפיים.

• יש להימנע מחימום יתר.

• מומלץ להשתמש במוצץ כדי לחזק את רפקלס המציצה.

• כדי לחזק את חגורת הכתפיים ואת היכולות המוטוריות והקוגניטיביות חשוב להשכיב את התינוק על הבטן בשעות שבהן הוא ער ומצוי בהשגחה. יש להתחיל בכמה דקות בכל פעם.

שמירה על חום הגוף
מומלץ לאוורר את חדר התינוק מדי יום, גם בחורף.

חום גוף תקין הוא בין 36.3 לבין 37.5 מעלות. בכל פעם שהתינוק משנה את התנהגותו, יש למדוד את חום גופו באמצעות מדחום. אם חומו גבוה מדי או נמוך מדי, יש לפנות לרופא.

טיפ: בשום מצב אין להניח תינוק על סדין חשמלי.

תזונה
הנקה וחלב אם חיוניים לכל יילוד, אך חשובים במיוחד לפג. חלב האם מותאם לגילו של הפג ולצרכיו ותורם לחיזוק המערכת החיסונית. באמצעות חלב האם מועברים נוגדנים שמסייעים לפג להתמודד עם מחלות זיהומיות בדרכי הנשימה ובדם. חלב אם נספג טוב יותר במעיים הבלתי בשלים של הפג ומקטין את הסיכוי לחלות במחלות מעיים.

להנקת פגים חשיבות רבה גם במישור הרגשי. היא מסייעת ליצירת החיבור בין הפג הקטן לבין אמו.

יש לציין שלפגים עלולות להיות בעיות הנובעות מחוסר בשלותן של מערכות שונות. לכן חשוב להיות קשובים מאוד ליכולותיהם וללכת איתם צעד אחר צעד, עד שיגדלו וישלימו את הפערים.

השאלה האם להעיר את הפג כדי להאכילו מטרידה הורים רבים. קיימות גישות שונות בעניין הזה. עם זאת יש הסכמה על כך שגם שינה וגם תזונה הן אבני יסוד בהתפתחותו של כל תינוק, ובמיוחד בהתפתחות פגים. לכן עם השחרור מהפגייה מומלץ לבקש הנחיות ברורות בעניין הזה.

משך הארוחה משתנה מתינוק לתינוק: יש שיאכלו מהר יותר, ולאחרים זה ייקח יותר זמן. חשוב, כמובן, לעקוב אחר משקלו של התינוק, שאמור לעלות 30-15 גרם ביום. אם הפג אינו עולה במשקל, יש לפנות לעזרה מקצועית של יועצת הנקה. זו תאבחן את הקשיים ואת הבעיות ותעזור לאם להתגבר עליהם.

לעיתים, כאשר הפג צעיר מאוד, הוא עדיין אינו מיומן בשילוב המציצה והבליעה עם הנשימה - שילוב שחיוני בשביל לינוק. במקרים כאלה עדיף להאכיל את התינוק בחלב אם באמצעות בקבוק, עד שהוא יגדל במידה מספקת וילמד לינוק.

כדי לייצר חלב בכמויות הולכות וגדלות בעבור הפג הגדל חשוב להמשיך בשאיבות כשמונה פעמים ביממה, ובהתחלה - גם בלילה. השאיבות ירגילו את הגוף לייצר חלב ויתאימו את הכמות לצורכי התינוק.

עוד לפני השחרור כדאי לבקש מהצוות במחלקה לעזור בבחירת משאבה המתאימה לצרכים לפני השחרור מבית החולים. אם כמות חלב האם עדיין אינה מספיקה לתינוק, ניתן להשלים באמצעות תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) רגיל של יילודים בשלים, תוך הקפדה על הכנת המזון לפי הנחיות היצרן ושמירה על ניקיון של הכלים. במקרים מסוימים ייתן לכם הצוות במחלקה הנחיות להזין את התינוק בפורמולות מיוחדות ומועשרות לפי צרכיו.

לקבלת עזרה וייעוץ בהנקה, ניתן לפנות לכמה גורמים
• לצוות המקצועי בתחנות טיפת החלב.

• ליועצת הנקה במסגרת הסדר עם כללית מושלם (השירות יכול לכלול גם ביקורי בית).

הכנת התינוק לקראת ההאכלה כוללת:
• אחיזה חובקת, מכנסת וממקדת (קשר עין).

• האכלה בתנוחה מוגבהת (חצי ישיבה), כשהראש נתמך בין הידיים, תוך מתן תמיכה ללסת התחתונה.

• חשוב למצוא את התנוחה הנכונה והנוחה הן לאם והן לתינוק.

• יש לאפשר לתינוק הפסקות אכילה בהתאם לצרכיו ואין להאכילו בכוח.

• יש לבדוק את חום החלב לפני תחילת ההאכלה על ידי טפטוף מספר טיפות על גב היד.

• אסור להאכיל בסל־קל!

עקרונות
כמות ההזנה המומלצת: הכמות הדרושה ל־24 שעות: 160 מ"ל לק"ג (לפי התוויה רפואית).

העלייה הרצויה במשקל: יותר מ־25 גרם ביום בממוצע, יותר מ־1 ס"מ בשבוע באורך ויותר מ־0.5 ס"מ בשבוע בהיקף הראש.

תדירות ההאכלה: כל 3 שעות, גם בלילה, עד למשקל של 3 ק"ג (יש המנחים עד למשקל של 2.5 ק"ג). מ־4 ק"ג אין להעיר בלילה.

העלאת כמות המזון ב־5 מ"ל כל חמישה ימים.

ויטמינים ותוספי מזון

ויטמין D
פגים, כמו שאר התינוקות, זקוקים לתוספת יומית של ויטמין D עד לגיל שנה. המינון שעליו ממליץ משרד הבריאות הוא 400 יחידות בינלאומיות (IU) ביום שהן שתי טיפות של ויטמין D3 נוזלי.

ברזל
פגים זקוקים לכמות מספקת של ברזל עקב ייצור מואץ של כדוריות דם
אדומות במוח העצם. המינון המקובל הוא 2 מ"ג ביממה לכל ק"ג משקל גוף (שתיים־שלוש טיפות ברזל נוזלי מסוג 3 Feripel החל מגיל חודש ועד גיל 6 חודשים.

מגיל 6 חודשים ועד לגיל שנה המינון המומלץ הוא 15 מ"ג (6 טיפות) ביממה, או בהתאם להנחיות הרופא המטפל.

הפרשות

שתן
חיתול התינוק צריך להיות רטוב 8-6 פעמים ב־24 שעות. אם התינוק לא נתן שתן במהלך 4-3 שעות, יש לעקוב ולשים לב. אם תכיפות מתן השתן הולכת וקטנה ו/או יש שינוי בצבע השתן או בריח השתן - יש לפנות לרופא.

צואה
תדירות היציאות אצל התינוק משתנה בהתאם לגיל ולסוג האוכל, אך יש לשים לב שתהיה לפחות יציאה אחת במהלך יממה. במקרים של יציאות מימיות, בעלות ריח רע ובכמות גדולה ממספר הארוחות, או אם התינוק מתקשה במתן צואה - יש לפנות לרופא.

גזים
תופעת הגזים היא חלק מוכר בהתפתחות מערכת העיכול של התינוק. לא תמיד ניתן להימנע ממנה. ניתן להקל על התינוק, בעיקר באמצעות החזקתו על הידיים. עדיף לא לתת תכשירים להרגעה. מוצרי התה השונים עשויים להוריד את התיאבון ועלולים לגרום לירידה במשקל. בכל מקרה ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל.

רחצת התינוק

• מומלץ לרחוץ את התינוק פעם ביום, גם בחורף.

• רצוי לרחוץ את התינוק לפני ארוחה כדי למנוע פליטות מיותרות.

• לפני הרחצה, חשוב שתכינו את הציוד הנדרש לכם לטיפול בתינוק במהלך הרחצה ואחריה.

• הקפידו על טמפרטורת חדר של 24 מעלות ועל טמפרטורת מים נעימה של 38-36 מעלות. ניתן לוודא זאת באמצעות מד חום מתאים למים או באמצעות המרפק. עומק המים: עד 10 סנטימטרים כדי למנוע סכנת טביעה.

• ניקוי האוזניים ייעשה בעזרת המגבת או באמצעות צמר גפן. אסור להשתמש בקסמי אוזניים.

•  ניקוי העיניים ייעשה בספוגיות צמר גפן לחות, אחת לכל עין, מהצד החיצוני של העין כלפי פנים, לכיוון האף.

• אצל בנים חשוב לנקות היטב מתחת לפין ולאשכים, ואצל בנות - בין השפתיים. כיוון הניקוי הוא מקדימה לכיוון פי הטבעת ולא להיפך.

• לאחר הרחצה חשוב לייבש את עור התינוק במהירות, ובעיקר בקפלי הצוואר, בבית השחי, במפשעות ובין אצבעות הידיים והרגליים. רצוי שפעולת הייבוש תיעשה באמצעות טפיחות קלות ולא באמצעות שפשוף. ניתן למרוח את עור התינוק בקרם גוף לשמירה על לחות ועל תחושה טובה.

טיפ: אין להעביר תינוק רטוב מחדר לחדר.

לבוש

• הלבישו את התינוק בשכבה אחת נוספת של בגדים בהשוואה ללבוש בני הבית. בחורף יש להקפיד על לבוש חם בזמן היציאה מהבית ועל כיסוי ראש.

• חשוב להקפיד שלבוש התינוק יאפשר לו תנועתיות.

• כביסת התינוק אינה חייבת לעבור הרתחה, ורצוי להשתמש במרכך כביסה.

בטיחות

בטיחות ברכב: מהנסיעה הראשונה ובכל נסיעה יש להושיב את התינוק במושב בטיחות/סלקל, ובמשך השנתיים הראשונות - כשפניו נגד כיוון הנסיעה. יש לוודא שמושב הבטיחות מתאים להתקנה נגד כיוון הנסיעה.
אסור להשאיר את התינוק - אף לא לרגע - על מיטה ללא דפנות או על שידה.

אחיזת תינוק פג

אחת הדרכים המומלצות והמקובלות לאחיזת הפג על ידי ההורים היא שיטת הקנגורו. מדובר בטכניקה המקובלת בפגיות שונות בארץ ובעולם לאחיזת תינוק פג. השיטה הזאת מספקת מגע עור לעור וקרבה מקסימלית לפג על ידי הנחתו במנח אנכי על חזה ההורה. הפג, הלבוש אך ורק בטיטול ומכוסה בשמיכה, הוא כמו הגור בכיס הקנגורו.

הניסיון מלמד על יתרונותיה הרבים של שיטת האחיזה הזאת הן לפג והן להוריו. הורים דיווחו על קשר טוב יותר עם תינוקם, על ביטחון רב יותר ביכולתם להיענות לצרכיו ועל פחות חרדה בטיפול בו ובלקיחתו הביתה. במבדקים שנערכו לקבוצת פגים שטופלו בשיטה הזאת נמצא שהם קיבלו ציונים גבוהים יותר במישור המנטלי והמוטורי לעומת פגים שלא טופלו בשיטה הזאת. כמו כן נצפו חום גוף יציב יותר, דופק וקצב נשימה סדירים יותר, ירידה בצריכת החמצן ועלייה בשינה עמוקה וממושכת. הם רגועים יותר ובוכים פחות.

"שיטת הקנגורו" מתאימה במיוחד:

• לפגים שמשקלם 750 גרם ויותר.

• פגים שמשקלם פחות מ־1 ק"ג בגיל של שבוע לפתות.

• פגים ששמרו על חום גוף יציב במשך 24 השעות שקדמו לביצוע ה"קנגורו".

• השיטה אינה מתאימה לפגים שסובלים מהפסקות נשימה ומהאטות בדופק.

לאחר החזרה הביתה מומלץ להמשיך ליישם את אחיזת התינוק לפי השיטה הזאת המסייעת ליצירת וחיזוק הקשר בין ההורה לתינוק, לרוגע של הפג ולשיפור כמות חלב האם.

מצבים רפואיים הדורשים התייחסות במהלך הטיפול הביתי בפג

חשוב לשים לב למצבים רפואיים האופייניים לפגים בזמן שהותם בפגייה - מצבים שדורשים התייחסות מיוחדת בעת השחרור הביתה והמשך מעקב הדוק במסגרות השונות:

הפסקת נשימה של פגות
אירועי הפסקת נשימה בפגים הנמשכים יותר מ־20 שניות ומלווים בירידה ברוויון החמצן בדם (סטורציה) או בדופק הם תופעה נפוצה מאוד בקרב פגים. ניתן להשיג הקלה חלקית בעזרת טיפול בקפאין. התופעה חולפת לרוב בגיל הריוני מתוקן של 37-35 שבועות הריון, אך עלולה להימשך עד לגיל 44 שבועות.

אנמיה של פגות
חוסר דם האופייני לפגים בשלבי הגדילה המואצת שלהם. האנמיה נובעת בעיקר מאי־התאמה בין קצב הגדילה של הפג לבין קצב ייצור תאי הדם האדומים במוח העצם שלו. לעיתים יש צורך במתן עירוי דם לתינוק. מקובל לתת לפגים תוספת תזונתית של ברזל (ראו: "תזונה - תוספי מזון") כדי למנוע חוסר ברזל לאור הצורך בייצור מוגבר של כדוריות דם.

מחלה ריאתית כרונית
במחלה ריאתית כרונית יש צורך בהעשרת האוויר הנשאף באמצעות חמצן מעבר לגיל הריוני מתוקן של 36 שבועות. ההחלטה על ההעשרה מותנית בנוכחות ממצאים מתאימים בצילום החזה של פג שסבל ממצוקה נשימתית בימיו הראשונים.

תינוקות הלוקים במחלת ריאות כרונית נמצאים בסיכון יתר לתחלואה ולאשפוזים חוזרים עקב מחלות ריאה כמו דלקות של דרכי הנשימה העליונות והתחתונות, ברונכיוליטיס ואסתמה.

אם התינוק יציב נשימתית בעת שהוא מקבל העשרת חמצן, ניתן לשחרר אותו הביתה ולהמשיך להעשיר לו את החמצן בבית. רוב התינוקות נגמלים מהצורך בהעשרת חמצן בתוך כמה שבועות. לתינוקות שסובלים ממחלת ריאה כרונית מומלץ להיות במעקב של רופא ריאות ילדים במסגרת קופת החולים. כמו כן, בהיותם בסיכון יתר לתחלואה משמעותית מנגיף ה־RSV, יש להקפיד איתם במיוחד על חיסון ועל אמצעים אחרים להפחתת התחלואה מהנגיף.

מחלת רשתית העין של פגים
מדובר באי־סדירות בצמיחת כלי הדם ברשתית העין לאחר הלידה. במקרים הקשים ייתכנו פגיעה בראייה ואף עיוורון. מקרים כאלה מצריכים טיפול של רופא עיניים, והטיפול המקובל כיום הוא בלייזר. בפגים שקטנים מ־1.5 ק"ג או 32 שבועות הריון מומלצים בדיקת רופא עיניים לפני השחרור והמשך מעקב בהתאם.

דלקת נמקית של המעי
זהו מצב שמתרחש בפגים קטנים בשבועות הראשונים לחייהם ומתאפיין בתהליך דלקתי ונמקי של המעי אשר פוגע בתפקודו ולעיתים אף גורם לנקב בדופן המעי. בחלק מהתינוקות יש צורך בניתוח לכריתת חלק המעי הנגוע. לאחר שחרורם של התינוקות האלה קיים סיכון להיצרויות של המעי ולקשיים בספיגת המזון. במקרים כאלה מומלץ המשך מעקב של רופא גסטרואנטרולוג ילדים במסגרת קופת החולים.

פתיחות העורק המחבר בין אבי העורקים לבין עורק הריאה הראשי
העורק הזה נסגר באופן טבעי ביילודים בשלים, אך בפגים הוא עלול להישאר פתוח ולהקשות על תפקוד הריאות. לעיתים מטופל התינוק באמצעות התרופה איבופרופן או באמצעות ניתוח לסגירת העורק במהלך אשפוזו הראשוני, אולם במקרים רבים אין התוויה לטיפול, ומומלץ המשך מעקב בלבד אצל קרדיולוג ילדים לאחר השחרור. העורק הזה עשוי להיסגר עצמונית, אך במקרים מסוימים
יש צורך בניתוח לסגירתו בשלב מאוחר יותר במהלך שנת החיים הראשונה.

מצבים המחייבים פנייה מיידית לרופא

• תינוק שאינו מגיב לסביבה ("אדיש").

• אינו מגיב לגירוי.

• אינו מתעורר.

• מסרב לאכול.

• מצוי באי־שקט מתמשך.

• חום גופו מתחת ל־36 מעלות.

• חום גופו מעל ל־38 מעלות.

• יש שינוי בצבע עורו לכחלחל, לאפור או לחיוור.

• חל שינוי בקצב נשימותיו.

• הוא סובל מהקאות חוזרות ונשנות ורצופות.

מצבים הדורשים תשומת לב מיוחדת, תגובה מהירה ו/או התערבות רפואית מיידית במהלך הטיפול הביתי בפג

שאיפת אוכל לקנה
כאשר הילד משתעל, משנה צבע, מחוויר או מכחיל במהלך האכילה, הפסיקו את ההאכלה, הרימו אותו והטו אותו קדימה כדי לאפשר יציאה של שאריות מזון מהפה. אם אינו חוזר לעצמו, יש לפנות לעזרה רפואית דחופה.

קושי בנשימה
אם הפג נושם במהירות או מראה סימנים למאמץ נשימתי (למשל, שימוש בשרירי החזה והבטן כדי לנשום) או משנה את צבע גופו לכחול/אפור - יש לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי.

שינוי בצבע העור
עם הופעת כחלון, עור שיש, גוון אפור או חיוורון, ודאו שחום גופו תקין. אם חום הגוף אינו תקין, יש לחממו/לצננו בהתאם. אם שינוי הצבע מלווה בקושי נשימתי, בירידה בערנות, באי־שקט או בירידה בתיאבון - יש לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי.

פליטות
אם פליטות מרובות גורמות לתינוק לא להעלות במשקל ו/או הפרעות נשימה, יש לפנות לרופא המטפל.

הפרשות
אם התינוק אינו נותן שתן במשך 10-8 שעות ברציפות או מאבד נוזלים בשל שלשולים, יש לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי.

פצעים או סדקים בעור
פצעים או סדקים בעור, שאינם מגיבים לטיפול רפואי באמצעות משחות מקובלות, מחייבים התייחסות רופא.

הפרשה מאזור העיניים
הפרשה מאזור העיניים מחייבת פנייה לרופא.

שינוי בהתנהגות
במצבים של אי־שקט חריג, של אפטיות או של ישנוניות מומלץ לפנות לקבלת טיפול רפואי.

תמיכה

לצורך קבלת הכוונה וסיוע ניתן לפנות לעמותת לה"ב למען הורי הפגים בישראל.

טיפ: קשר עין חשוב להתפתחות התינוק יותר מכל גירוי אחר. הדבר המושך ביותר את עיניו הוא פני אדם.
בחזרה למעלה

מעקב רפואי

מאחר שהצרכים הרפואיים של תינוק פג הינם צרכים מיוחדים, המאפיינים את ההשלכות של לידה מוקדמת, חשיבות המעקב והטיפול בקהילה גדולה במיוחד, היות ואלו שונים ממעקב ומטיפול רגילים לתינוקות בני יומם. לכן, עם חזרתכם הביתה, מומלץ שתפנו למרפאת הילדים שלכם.

המעקב במרפאת הילדים בקהילה הוא הכרחי. הרופא המטפל הוא הגורם המקצועי המרכז את הטיפול בפג, והוא יטפל בכל ההיבטים הרפואיים הרגילים, כגון מחלות ילדות שונות, מחלות עונתיות וכו׳.

תוכלו לסמוך על הרופא המטפל במרפאת הילדים שלכם שייעזר במומחים לרפואת פגים, בהתאם לצורך, וחשוב שאתם כהורים תהיו ערניים. תפקידו של מומחה הפגים הוא בעצם לאבחן כי לא נוצרות בעיות אופייניות לפגים, ואם כן - למצוא להן פתרון ביעילות מרבית, תוך שיתוף כל הנוגעים בדבר. שיתוף הפעולה המקצועי הרב-מערכתי בין הרופאים והמומחים השונים בקהילה (בדומה לזה הניתן בפגייה) הוא שיביא את הפג למצב התפתחותי תקין.

טיפת חלב

המעקב ההתפתחותי הראשוני וחיסוני השגרה לפגים - כמו לכלל ילדי ישראל - נעשים בתחנות לבריאות המשפחה (טיפת חלב). את התחנות האלה מפעילות לשכות הבריאות האזוריות, קופות החולים והעיריות (בכל אזור פועל אחד מספקי השירות האלה). השירותים בטיפת חלב ניתנים בחינם לכלל האוכלוסייה.

המעקב בטיפת חלב מרגע שחרורו של הפג הביתה כולל:

• מעקב של אחות טיפת חלב ובדיקה תקופתית של רופא.

• מתן חיסונים על פי הרשימה ועל פי המועדים שעליהם ממליץ משרד הבריאות.

• בדיקה תקופתית של המשקל ושל הגובה.

• בדיקות ראייה ותקשורת.

• בדיקות התפתחות פיזית, שכלית ורגשית כמו זחילה, עמידה, ישיבה, דיבור, הבנה, קשב, מוטוריקה עדינה וגסה ועוד.

• הדרכה על ידי אחיות טיפת חלב בנושאי הנקה, תזונה, התפתחות, בטיחות, ויטמינים וברזל, קשר עם הילד ועוד.

תחנות טיפת חלב נמצאות בכל אזורי המגורים בפריסה ארצית. מומלץ לפנות לתחנת טיפת חלב הקרובה למקום המגורים עוד לפני השחרור הצפוי הביתה ולתאם את הביקור הראשון תוך שבוע ממועד שחרורכם מבית החולים.

רופא הילדים

מועד השחרור הביתה הוא גם הזמן שבו עוברים הטיפול והמעקב הרפואיים מידי מחלקת היילודים בבית החולים אל שירותי הרפואה בקהילה. רופא הילדים (או רופא המשפחה) בקופת החולים שבה מבוטח התינוק הוא דמות המפתח להמשך המעקב ולטיפולים שלהם יזדקק הפג המשתחרר.

מכתב השחרור שאיתו משתחרר התינוק הוא אמצעי התקשורת העיקרי בין רופא המשחרר לבין הרופא המטפל בקהילה. מפורטים בו ההיסטוריה הרפואית של התינוק מלידתו, המלצות להמשך הטיפול התרופתי, מידע על תזונת התינוק ועל ומרפאות המעקב שאליהן מזומן התינוק.

מומלץ לפנות לרופא המטפל עם מכתב השחרור בתוך שבוע ממועד
השחרור מבית החולים. הרופא המטפל הוא הכתובת לכל הבעיות הרפואיות שעלולות לצוץ לאחר השחרור, כמו חום, ירידה בתיאבון, אי־שקט וכו'. במקרי חירום יש לפנות למיון ילדים.

התפתחות הילד

הפג משתחרר הביתה בגיל מתוקן של 36 שבועות לאחר שהתמלאו התנאים הבאים:

• במשך שבוע הוא היה ללא אירועים של הפסקת נשימה (בגיל 34 שבועות מתוקן מתאזנת בקרת הנשימה)

• הוא במשקל של לפחות 2 ק"ג.

• הוא מצליח לשמור על חום גופו.

• הוא אוכל היטב מבקבוק.

• הוא עולה במשקל.

• התחיל להתפתח אצלו רפלקס המציצה (הרפלקס הזה מתחיל להתפתח בדרך כלל בגיל 28 שבועות).

• הסתדרה אצלו מערכת הבליעה (זה קורה לרוב בגיל 34-33 שבועות).

גיל מתוקן משמש להערכת ההתפתחות ולהצבה על עקומות גדילה. לכל תחום יש פרק זמן להתייחסות לפי הגיל המתוקן: בעקומת היקף ראש - עד לגיל שנה, בעקומות משקל - עד לגיל שנתיים, במעקב נוירולוגי - עד לגיל שנתיים, בעקומת גדילה לגובה - עד לגיל 5 שנים. תינוקות שנולדו במשקל שנמוך מ־1.5 ק"ג צריכים להמשיך להיות במעקב ובטיפול של המכון להתפתחות הילד.

המכון להתפתחות הילד
פגים בכלל, ובמיוחד אלה שנולדו לפני תום 28 שבועות הריון, נמצאים בסיכון לקשיים בהתפתחות בהמשך חייהם. על פי הנחיות משרד הבריאות, כל פג שנולד במשקל של פחות מ־1.5 ק"ג מופנה למעקב במכון להתפתחות הילד. חלק מהתינוקות יקבלו הזמנה ממרפאה רב מקצועית שעוסקת בהתפתחות הילד וכן בבדיקות עיניים ושמיעה. ביום השחרור מבית החולים תקבלו הנחיה בנוגע לקביעת תור לפי הצורך.

בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים ועם המרפאה שלכם בנוגע לצורך, לעיתוי ולתהליך הנדרש.

חיסונים

מניעת מחלות זיהומיות באמצעות מתן חיסונים היא אחת ההצלחות החשובות ביותר בתולדות רפואת הילדים. פגים נמצאים בסיכון לאי־קבלת חיסונים בהתאם לתוכנית החיסונים של משרד הבריאות בשל מצבי מחלה ואשפוזים חוזרים. זאת אף שדווקא בפגים יש חשיבות רבה במיוחד למתן החיסונים במועדם ובמינון מלא בשל היותם בסיכון מוגבר לתחלואה הניתנת למניעה באמצעות חיסונים.

חיסוני השגרה על פי תוכנית החיסונים של משרד הבריאות ניתנים בישראל בתחנה לבריאות המשפחה (טיפת חלב). במקרים שבהם הפג משתחרר מבית החולים רק בגיל חודשיים יינתנו לו חיסוני השגרה הראשונים במסגרת האשפוז.

החיסון נגד הפטיטיס B
הראשון בסדרת החיסונים הזאת יינתן לרוב בבית החולים. לתינוקות שנולדו לאימהות שאינן נשאיות של דלקת כבד נגיפית (הפטיטיס) B מומלץ לתת את החיסון הפעיל הראשון בסדרה הזאת ביום הלידה, בתנאי שהתינוק שוקל יותר מ־2 ק"ג.

לתינוקות שמשקל לידתם מתחת ל־2 ק"ג מומלץ לתת את החיסון כאשר משקלם מגיע ל־2 ק"ג, או כשהם 30 יום לפני מועד שחרורם הביתה. המשך החיסונים ייעשה בתחנה לבריאות המשפחה בהתאם לתוכנית החיסונים השגרתית.

הערה: תינוקות לאימהות שהן נשאיות של נגיף ההפטיטיס B חייבים לקבל חיסון פעיל וסביל (Hepatitis B Immunoglobulins) בתוך 12 שעות מהלידה, ללא קשר למשקלם.

חיסון נגד שפעת
לכל פג מגיל חצי שנה וכן למטפלים הישירים בו, מומלץ לקבל חיסון בעונת השפעת.

החיסון נגד הנגיף RSV
RSV (ראשי תיבות של Respiratory Syncitial Virus) הוא הגורם הראשי לדלקות בדרכי הנשימה התחתונות של תינוקות בכלל ושל פגים בפרט.

ידוע שהנגיף גורם לזיהום בדרכי הנשימה העליונות של ילדים, אך בתינוקות ובפגים הוא עלול לגרום לזיהום חמור ביותר הפוגע בדרכי הנשימה התחתונות (ברונכיוליטיס) ושעלול להתבטא בקוצר נשימה ובהפסקות נשימה ולהצריך אשפוז ממושך ואף אשפוז בטיפול נמרץ.

הנגיף מופיע עונתית - מהסתיו ועד לאביב - והוא מועבר באמצעות התעטשות, שיעול ומגע עם משטחים/חפצים שהיו במגע עם אדם חולה הנמצא בסמוך לתינוק.

פגים נמצאים בסיכון לתחלואה קשה יותר מ־RSV בהשוואה לתינוקות שנולדו במועד - משתי סיבות מרכזיות: התפתחות ריאתית מוגבלת ומחסור יחסי בנוגדנים אימהיים המועברים לעובר דרך השליה בשליש השלישי של ההריון.

אין טיפול הולם לנגיף הזה, ולכן טיפול מניעה הוא חשוב ביותר למניעת הדבקה ב־RSV ולמניעת סיבוכי המחלה. חשוב להקפיד שכל מי שבא במגע עם התינוק ישטוף ידיים לפני הטיפול בו.

הסימפטומים הראשונים ל־RSV הם לרוב כמו של שפעת קלה: חום נמוך, נזלת ודלקות אוזניים. כעבור 5-3 ימים עלולים הסימפטומים להחמיר, אם הנגיף התפשט לדרכי הנשימה התחתונות, ולהתבטא בשיעול, בקשיי נשימה, בנשימה מהירה ובנשימה שורקנית הנובעת מהיצרויות בדרכי הנשימה.

החיסון נגד RSV המצוי כיום בשוק יעיל במניעת עד 80% מהאשפוזים של פגים בגלל הנגיף הזה. כמו כן הוא נמצא יעיל ובטוח לשימוש בקרב יילודים שסובלים ממחלת ריאות כרונית או ממום לב מולד.

הזכאים לקבלת החיסון על פי התוויות סל הבריאות 2011 כוללים את האוכלוסיות הבאות:

• פגים שנולדו עד שבוע 6+32 ימים, ועדיין לא מלאה להם שנה בתחילתה של עונת ה־RSV (שמתחילה ב־1 בנובמבר).

• פגים שלקו במחלת ריאות כרונית (BPD) ונזקקו לטיפול בהעשרת חמצן, במשתנים, בקורטיקוסטרואידים או במרחיבי סימפונות, ועדיין לא מלאה להם שנה בתחילת עונת ה־RSV.

• פגים שלוקים במחלת ריאות כרונית (BPD) וזקוקים לחמצן, ועדיין לא מלאו להם שנתיים בתחילת עונת ה־RSV.

• יילודים שסובלים ממום לב משמעותי, ועדיין לא מלאה להם שנה בתחילת עונת ה־RSV.

החיסון ניתן אחת לחודש בין נובמבר למרס - בסך הכול 5 חיסונים. לבירור מקום ההתחסנות מומלץ לפנות למרפאת הילדים. פרטים נוספים על החיסונים תוכלו לקבל אצל הרופא המטפל ובאתר משרד הבריאות.

מניעת הדבקות מזיהומים - כללי

בשל חוסר בשלותה של מערכת החיסון ובשל מעבר של נוגדנים מעטים בלבד מהאם לעובר, נמצאים פגים בסיכון יתר לתחלואה מזיהומים שונים, ובהם RSV.

ניתן להפחית את סיכויי ההדבקה והתחלואה של פגים לאחר שחרורם באמצעות הקפדה על הדברים הבאים:

• אי־חשיפת הפג למספר רב של אנשים.

• מניעת מגע קרוב של הפג עם ילדים בגיל הגן ובגיל בית ספר יסודי.

• הרחקת הפג מאנשים שחולים במחלה זיהומית של דרכי נשימה.

• טיפול בפג ובמזונו רק לאחר רחצת הידיים במים ובסבון.

השאלת ציוד רפואי

יש פגים שזקוקים לציוד רפואי כמו מחולל חמצן, מד רוויון חמצן (סטורציה) ומוניטור דופק ונשימה. ניתן להשאיל את הציוד הזה מהאגודות לסיוע לחולים עזרה למרפא ויד שרה.

למרות שבריריותו של הפג אל תפחדו לגעת בו, להרים אותו ולחבק  אותו. הוא קטן וזעיר אך אינו נשבר, והוא זקוק להמון חום ואהבה.


בחזרה למעלה

בואו נדבר על זה

אם נפרוט את המשמעות של שתי המילים "להיות הורים", נקבל רשימה מרשימה של תפקודים ושל משימות. מהרגע שנולד תינוק, נשאבים ההורים אל עולם חדש שבו חיים בדו־קיום שלל רגשות, פחדים, מטלות ומחויבויות. הם אוהבים, מחבקים, מנשקים, מלטפים, מניקים או מבקבקים, מחתלים, מנגבים, מרדימים, מעניקים, דואגים, מלמדים, מחנכים, שרים, רוקדים, מקריאים, מציירים, מפנקים, קונים, מרעיפים, מתמודדים...

חוויית ההורות, בפרט הורות ראשונה, משולבת ברגשות עזים מכל הסוגים והמינים. בחוויית ההורות לתינוק פג מחלחלים לצד האושר והשמחה גם רגשות ותגובות מסוג אחר: חששות כבדים, פחדים, חרדות והרבה סימני שאלה. בעיקר מציפים ורודפים זה את זה רגשות כעס, תסכול, אשמה וקושי להתמודד עם כך שהחלום השתבש ושעליהם לשנות מסלול באופן כל כך בלתי צפוי.

מתברר שלא רק הפג אינו בשל - גם הוריו אינם בשלים לקראתו. הם חסרים את השבועות האחרונים של ההריון ואת ההכנה לקראת המפגש עם תינוקם. זוהי ללא ספק אחת מהתקופות הקשות, החרדתיות והמבלבלות של חייכם, ואין נוסחת קסם להתמודדות איתה. חשוב שתדעו שלא מצפים מכם להתנהגות כזו או אחרת. הכול לגיטימי.

את התמיכה וההכנה הראשונית להמשך הדרך קיבלתם בזמן שהותכם בפגייה. לאחר החזרה הביתה תוכלו להיעזר בגופים המסייעים להורים במצבכם, בפורומים רלוונטיים, בסדנאות תמיכה וכמובן - באנשי מקצוע בקהילה.

טיפ: רגע זה הרבה זמן. לעולם אין להשאיר את התינוק לבד באמבטיה, גם אם הוא שוכב במתקן מיוחד. תינוק עלול לטבוע אפילו במים שגובהם 10 ס"מ בלבד!
בחזרה למעלה

זכויות על פי החוק

מידע על חופשת לידה של אם לפג (מתוך אתר כל זכות).

בעמוד הזה באתר הביטוח הלאומי ניתן למצוא מידע בנושאים הבאים:

תקופת הזכאות לדמי לידה.

תקופת הזכאות לדמי לידה במקרים של לידה רב עוברית (יותר מילד אחד).

תקופת הזכאות לדמי לידה במקרה של אשפוז של התינוק או של היולדת.

תקופת הזכאות לדמי לידה במקרה של אשפוז ממושך של התינוק.

פיצות חופשת הלידה בעקבות אשפוז של התינוק.

הגשת תביעה לתשלום בעד הארכת החופשה או לפיצול החופשה.

מידע על קצבה לילד נכה
בחזרה למעלה

עזרה ותמיכה

אתר כללית - הריון ולידה
האתר מכיל מידע על פגים, על הכנת הבית, על עיסוי תינוקת, על ייעוץ להנקה ועוד.

אתר עמותת לה"ב למען הפגים בישראל
האתר מכיל מידע רב להורים לפגים ובכלל זה על חוקים רלוונטיים ופרוטוקולים של ועדות.
טלפקס: 03-5434173 | מייל: info@pagim.net

קו חם בנושא החיסון נגד RSV
חברת "אבוט", יצרנית החיסון, מפעילה בעונה הרלוונטית קו חם להורים למתן מענה בכל הנוגע לחיסון. מספרו של הקו החם: 6003*.

האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה

הסימנים לחום גבוה: עור אדום, זיעה, אי־שקט, נשימה מהירה ובכי ממושך.

הסימנים לחום נמוך: חיוורון, ישנוניות, חוסר תיאבון, חוסר רצון למצוץ, גפיים קרות למגע ו"עור שיש". אלה יכולים להיות גם סימן לזיהום משמעותי בדם.

במקרה כזה יש להתייעץ מיד עם רופא

בחזרה למעלה

שאלות ותשובות

איך רושמים תינוק חדש לכללית?

התהליך פשוט וקל, וחשוב לעשותו מיד עם צאתכם מבית החולים: גשו למשרד המרפאה שבה בחרתם עם מכתב השחרור שקיבלתם מבית החולים (ובו מופיע מספר הזהות של התינוק) או עם המכתב שקיבלתם לשם רישומו במשרד הפנים. עניין של דקות - וגם התינוק שלכם לקוח של כללית. כרטיס לקוח (זמני או קבוע) יונפק במקום או יישלח אליכם בדואר.

ואם אחד ההורים אינו לקוח של כללית?
אם רק את לקוחה בכללית, עלייך לפעול כמתואר למעלה. אם רק אתה לקוח בכללית, עליכם ללכת ביחד לסניף הדואר ולחתום על רצונכם לצרף את התינוק שלכם לכללית. לאחר מכן פנו למשרד המרפאה עם מכתב השחרור מבית החולים או עם המכתב שקיבלתם לשם רישומו
במשרד הפנים.

מה חשוב לדעת על נגיף ה־RSV אצל פגים?

RSV (ראשי תיבות של Respiratory Syncytial Virus) הוא הגורם הראשי לדלקות בדרכי הנשימה התחתונות בקרב ילדים ופגים. הנגיף גורם לזיהום בדרכי הנשימה העליונות (URTI) בקרב בוגרים וילדים, אך בפגים הוא מתפתח לעיתים קרובות לזיהום חמור יותר הפוגע בדרכי הנשימה התחתונות (LRTI) ועלול להביא לאשפוז ממושך ואף לשהייה בטיפול נמרץ.

נגיף ה־RSV מופיע עונתית - מהסתיו ועד האביב. הזיהום מועבר באמצעות התעטשות, שיעול ומגע של התינוק עם משטחים שמזוהמים בנגיף (משטחים/חפצים שהיו במגע עם תינוק או ילד חולה).

הסימפטומים של RSV מופיעים לראשונה בדרך כלל בצורה של שפעת קלה: חום נמוך, נזלת ודלקות אוזניים. כעבור 5-3 ימים עלולים הסימפטומים להחמיר - אם הנגיף התפשט לדרכי הנשימה התחתונות - ולהתבטא בשיעול, בקשיי נשימה, בנשימה מהירה ובנשימה שורקנית הנובעת מהיצרויות בדרכי הנשימה. אין טיפול הולם לנגיף הזה, ולכן הטיפול המונע הוא חשוב ביותר. ביכולתו הן למנוע RSV והן את סיבוכי המחלה.

חיסון ה־RSV מיועד לתינוקות שנולדו פגים (עד שבוע 6+32 ימים). לא נדרשת הפניית רופא. החיסון ניתן בתקופה שמתחילת נובמבר ועד לסוף מרס. ניתנות עד 5 מנות חיסון במרווחים של 30 יום ממנה למנה. המנה הראשונה ניתנת בהתאם למועדי מתן החיסון ובהתאם להתוויות משרד הבריאות.

למה מראה פגים שונה מזה של תינוקות רגילים?

התשובה לכך נעוצה בעובדה שפגים יוצאים לאוויר העולם כשהם בעצם עדיין לא סיימו את תהליך ההתפתחות העוברית שלהם. זה בא, כמובן, לידי ביטוי במערכות הפנימיות של הגוף, אך גם במראה החיצוני. לפגים הקטנים מאוד עור דק ושכבת שומן מועטה משל תינוק רגיל. זו הסיבה שניתן לראות דרך העור הכמעט שקוף כלי דם ובהם נימי דם, ולכן צבעו של העור אדמדם. כמו כן עורו של הפג מכוסה לעיתים בשיער רך, בעיקר באזור הגב, הכתפיים, הזרועות והמצח. אל דאגה, השיער הזה ייעלם במהלך הזמן.

בפגים זכרים לעיתים האשכים עדיין לא יורדים לשק האשכים, ואצל הבנות איבר המין עלול להיות בולט. גם אלה מסתדרים עם הזמן ועם בשלות הפג. עקרונית, ככל שהפג נולד גדול יותר, כך מראהו דומה למראה של תינוק שנולד בזמן.

כיצד נכון לטפל בחום גוף לא תקין אצל פג?    

אם חום הגוף מתחת ל־36 מעלות (על פי מדידה בפי הטבעת), נסו לחמם את התינוק על ידי הוספת בגדים, חימום החדר או הוספת שמיכה. אם לאחר חצי שעה לא עלתה טמפרטורת הגוף, כסו את התינוק היטב והביאו אותו לבדיקת רופא.

אם חום הגוף מעל ל־37.5 מעלות, נסו לקרר את התינוק בהדרגה, על ידי הורדת בגדים, הסרת שמיכות ושינוי טמפרטורת החדר. חום מעל ל־38 מעלות עלול להיות סימן למחלה, ומומלץ לגשת לרופא.

אילו ויטמינים חשוב לתת לפג?

בעת השחרור מבית החולים תקבלו הסבר על סוג הוויטמינים שיש לתת לפג, על אופן נתינתם ועל הכמות המומלצת. לרוב נהוג לתת לפגים את התוספים הבאים:

פוליויט: שילוב של ויטמינים D ,C ,B ,A. ניתן לתת עם האוכל.

חומצה פולית: מרכיב חשוב בבניית הכדוריות האדומות ותאים אחרים בגוף. ניתן לתת עם האוכל.

ברזל: מרכיב חשוב בבניית כדוריות הדם האדומות. ניתן לתת עם האוכל.

ויטמין D3: מ־2008 ממליץ משרד הבריאות לתת שתי טיפות ביום לתינוק בשל מיום הלידה ועד גיל שנה.

מה כולל מעקב בטיפת חלב?

השירות בטיפת חלב הוא ייחודי. הוא כולל מעקב של אחיות טיפת חלב ושל רופאי ילדים החל מהלידה ועד גיל 5 שנים. בטיפת חלב נעשות בדיקות, ניתנים חיסונים ומקיימים מעקב גדילה והתפתחות. כדי לקבל שירות עם החזרה הביתה מבית החולים חשוב ליצור קשר עם טיפת חלב בסמוך למועד השחרור.

טיפ: מסגרת תומכת מחזקת את הביטחון, מפחיתה חששות וסימני שאלה ומקילה על ההתמודדות הרגשית של הורים לפגים. חשוב לזכור שהורות לפג שונה לגמרי בשנים הראשונות מהורות לתינוק שנולד בזמן.
בחזרה למעלה

מילון מונחים

אמבו - מפוח (המוצמד לאף ולפה או ישירות לטובוס) שמיועד להנשמה
ידנית.

אנמיה - מצב של חוסר דם (אופייני לפגים). לעיתים דורש מתן דם.

אפניאה - הפסקת נשימה ליותר מ־20 שניות (אופיינית לפגים).

ארטריאה ליין - עירוי המוחדר לעורק לכמה ימים כדי לקחת דגימות דם ללא צורך בדקירה. זהו הליך שמונע כאב.

ברדיקרדיה - האטה בקצב הלב (אופיינית לפגים).

גיל כרונולוגי - הגיל של התינוק המחושב מהיום שבו נולד.

גיל מתוקן - הגיל שבו אמורה הייתה להתקיים הלידה. מחושב על ידי תוספת לגיל של ההפרש בין שבוע ההריון שבו נולד לבין השבוע שבו אמור היה להיוולד. התוספת הזאת מיועדת בעיקר כדי להעריך את התפתחות התינוק.

דוקטוס - כלי דם ליד הלב, שבדרך כלל נסגר עם הלידה ואצל פגים עלול להישאר פתוח. ניתן לטפל בכך באמצעות תרופה או בניתוח.

דקסטרוז - רמת הסוכר בדם. נקבעת על פי טיפת דם הנלקחת בדקירת כף הרגל.

המטוקריט, HCT - החלק של הכדוריות האדומות בנוזל הדם. רמה נמוכה שלו יכולה להעיד על אנמיה.

העשרה, HMF - תוסף מזון המעורבב עם חלב אם ומספק בעיקר קלוריות, תוספת סידן, פוספט וחלבון.

זונדה - צינורית פלסטית המוחדרת לקיבת התינוק דרך הפה או דרך האף לצורך ניקוז או האכלה.

טכיקרדיה - עליית הדופק ליותר מ־200 פעימות בדקה (דופק נורמלי נע בין 100 ל־160 פעימות בדקה.

טובוס - צינור המוחדר לקנה הנשימה כדי לאפשר את הנשמתו של התינוק באופן מלאכותי.

כלכלה תוך־ורידית מלאה - .T.P.N - תמיסה להזנה תוך־ורידית. התמיסה מכילה חלבונים, סוכרים, מלחים, ויטמינים ושומנים שלהם זקוק היילוד, וניתנת בטפטוף קבוע דרך הווריד.

מוניטור - מכשיר המודד באופן מתמיד את קצב הלב, קצב הנשימה, ריווי החמצן בדם ולחץ הדם.

מכשיר סאטורציה - מכשיר המחובר ליד או לרגל של הפג ומודד את ריווי החמצן בדם.

סקשן - שאיבת דרכי הנשימה. זהו הליך שנועד להרחיק כיח והפרשות מדרכי הנשימה והפה.

פוטותרפיה - טיפול בצהבת של היילוד באמצעות נורות מיוחדות המאירות על הפג. הטיפול דורש את כיסוי עיני הפג מפני האור.

קולוסטרום - חלב אם ראשוני: דליל, צהבהב, שקוף למראה. הוא נוצר כבר בהריון, ובאמצעותו מעבירה האם לפג נוגדנים חיוניים.

קנגרו - שיטת אחזקה של היילוד שנמצאה יעילה בשיפור התפתחות הפג ובחיזוק הקשר בינו לבין ההורה.

קטתר טבורי - צינור המוחדר לכלי הדם בטבור (עורק או וריד), ודרכו מוזרמים נוזלים ומלחים לתינוק או נלקחות בדיקות דם.

ריפלוקס - מעבר תוכן הקיבה לתוך הוושט עקב סגירה לא מלאה של השסתום שבין הוושט לקיבה. התופעה חולפת עם הזמן בדרך כלל. אם התופעה חוזרת על עצמה כמה פעמים ביום, יש להתייעץ עם רופא הילדים.

bronchopulmonary dysplasia - BPD - מחלת ריאות של פגים הנובעת משילוב של פגות, של טיפול בהנשמה וטיפול בחמצן.

necrotizing enterocolitis - NEC - מחלה של פגים, המתבטאת בעיקר בנמק של המעי.

respiratory distress syndrome - RDS ־ מחלה הנובעת מחוסר בשלות של הריאות ומתבטאת בכיחלון, בקוצר נשימה ובסימנים אופייניים בצילום חזה.

retinopathy of prematurity - ROP - מחלת עיניים שאופיינית לפגים ושנובעת מגדילה לא תקינה של כלי הדם בקרקעית העין. מחייבת מעקב צמוד.

טיפ: הדביקו על בקבוקי התרופות מדבקות בכתב ידכם ורשמו עליהן את המינון ותדירות הנטילה. הכירו את תופעות הלוואי של כל תרופה ואת התוויות הנגד. שימו לב לתאריך התפוגה.

טבלת מעקב גדילה

השבוע​

המשקל​

היקף הראש​


בחזרה למעלה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש