חיפוש

dsdsdsd
מזון אורגני באמת יותר בריא?

האם מזון אורגני באמת בריא?

יותר ויותר אנשים מעדיפים לרכוש מוצרים אורגניים, גם אם הם עולים להם הרבה יותר. אבל למה בעצם? האם מזון אורגני יותר בריא? האם יש סיבה לשלם עליו יותר? התשובות המפתיעות - בפנים

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​מזון אורגני הפך בשנים האחרונות לאופנה שאי־אפשר להתעלם ממנה. רבים מניחים שמזון אורגני בריא יותר ומשקיעים סכומי כסף לא מבוטלים ברכישת מזון כזה. במקביל משקיעים המשווקים משאבים רבים בפרסום היתרונות הכרוכים בצריכת מוצרים אורגניים.

מה אנחנו באמת יודעים על מזון אורגני? למה בעצם אנחנו מוכנים לשלם עליו יותר?​

למרות הנהירה אחרי מוצרים אורגניים אין לנו מידע בנוגע לערך התזונתי שלהם. מהסיבה הזאת החליטו חוקרים מהיחידה למחקר תזונה ולבריאות הציבור בבית הספר להיגיינה ולרפואה טרופית שבלונדון לחקור את הנושא. 

החוקרים סקרו את ההבדלים המדוּוחים בין הערכים התזונתיים של מוצרי מזון אורגניים לערכים התזונתיים של מוצרים רגילים (במוצרים שכיחים ויומיומיים). הם חיפשו תוצאות של מחקרים מדעיים בכל מאגרי המידע הרפואיים שפורסמו מינואר 1958 ועד פברואר 2008. הם אף פנו למומחים בתחום כדי לקבל מידע נוסף.

החוקרים איתרו 162 מחקרים, ו־55 מהם - כך התברר - היו איכותיים מספיק לצורך ניתוח הנתונים. נמצא מצד אחד, שתכולת החנקן של מוצרים רגילים גבוהה בהרבה מזו של מוצרים אורגניים. מהצד האחר נמצא שמוצרים אורגניים מכילים הרבה יותר זרחן וחומציות. לא נמצא שום הבדל משמעותי אחר. בדיקה של מזון מהחי לא העלתה הבדלים במרכיבי המזון. ​

​​

מהו בעצם ההבדל בין אורגני לרגיל?

החוקרים הסיקו שאין עדות להבדלים באיכות המזון ובתכולת המרכיבים בין מוצרים אורגניים למוצרים רגילים. אשר להבדלים הקטנים (תכולת החנקן, הזרחן והחומציות) שנמצאו, החוקרים משערים שהם נובעים רק מהבדלים בשיטות הייצור, ושאין להם השפעה משמעותית על הבריאות.

מאמר אחר שפורסם מאוחר יותר סקר 98,727 מחקרים שנכתבו בנושא. מתוכם מצאו החוקרים רק 12 מאמרים שנעשו בשיטות מדעיות תקפות. גם הם סיכמו את הסקירה שלהם בטענה שאין שום עדות מדעית לתועלת מיוחדת בצריכת מזון אורגני בהשוואה למזון רגיל.

המסקנה היא אפוא שאין שום יתרון בריאותי למזונות האורגניים בהשוואה למזונות הרגילים. מזון אורגני אינו יכול להיחשב לאוכל בריא יותר. ​

ומה בנוגע לאיכות הסביבה?

יש היבט שלא נבדק במחקרים האלה, והוא ההשפעה הסביבתית שיש לשימוש בחומרי ריסוס ובתוספים שונים שניתנים לבעלי חיים. הדעת נותנת שהדברה ביולוגית עדיפה לאין שיעור על הדברה כימית. בעולם אידיאלי יש בהחלט מקום לדרוש מוצרים אורגניים בגלל ההיבט הזה.

בפועל, העולם עומד על סיפו של משבר חמור בייצור המזון, שכן הוא אינו מדביק את הביקוש ההולך וגדל. במצב כזה נדחקת איכות הסביבה לעדיפות משנית, עם כל הצער שבדבר, וצריך להשקיע כל מאמץ לייצר מזון לפיות הרעבים - בכל תנאי. זה אומר גם השבחה גנטית, שחסידי המזון האורגני דוחים מכל וכל, וגם שימוש בחומרים שונים כדי להחיש את הייצור. 

זה בלתי נמנע, וצריך למצוא את שביל הזהב בין האילוצים השונים.

מקורות:  

Am J Clin Nutr 2009;90:680–5

Am J Clin Nutr 2010;92:203–10​

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש