חיפוש

dsdsdsd
כללי בטיחות הכרחיים באימוני ספורט

כללי זהירות מצחיקים אותך? נראה מי יצחק במיון

אז את או אתה חטיפי אנרגיה מהלכים על שתיים, המצאתם בכלל את האימונים ואי אפשר ללמד אתכם כלום. אולי. ואם זה המקרה - בואו תבדקו אותנו... שווה, לא?

אריק שרון

אריק שרון

זה שאת או אתה חטיף אנרגיה מהלך על שתיים ותותח או תותחית אימונים לא אומר שצריך לשים קצוץ על דברים בסיסיים כמו בטיחות. אפילו אם נראה לך שלך כ-ל-ו-ם לא יקרה, גם אם לפעמים תזייף או תזייפי קצת.

כמו בכל פעולה יומיומית פשוטה, גם באימוני כושר וספורט קיימות סכנות. על מנת להימנע מהן, כדאי לדעת מה הם גורמי הסיכון השונים ולהקפיד על כללי הבטיחות הדרושים. למה? בשביל לא לגמור במיון. זה למה!

1. לבוש ספורט

מדובר בכלי העבודה הבסיסי שלך לפעילות הספורטיבית. אז נכון, לא חייבים להיות מותג מהלך (ומהצד האחר זה גם לא גליק כל-כך גדול להיות מפגע אסתטי) - אבל מה שבאמת חשוב הוא שלבוש לא תקני הוא פשוט סכנה. וחוץ מזה הוא גם פוגע ביעילותו ובנוחיותו של האימון.

אימון בנעליים שאינן נעלי ספורט הוא ממש סיכון אחד ענק. הוא גורם לחוסר יציבות כללית, והיעדרם של בולמי הזעזועים, המצויים בנעלי ספורט, עלול להביא לאובדן שיווי המשקל, לנפילות ולפגיעה במפרקים השונים (לא נראה לך? נראה אותך במיון כשמגבסים לך את הרגל).

מכנסיים וחולצה שאינם מתאימים לספורט מסכנים אותך כיוון שהם מגבילים את יעילות האימון ואת טווח התנועה. (כן, כן – לא שאני חושב שמישהי מכן מתכוונת לרוץ בג'ינס, אבל בכל זאת... וכשתעוף מהסטפר בגלל שהסתבכו לך הידיים בשרוולים של חולצה לא מתאימה אולי תיזכר בכתבה הזו).

שיער ארוך שאינו אסוף הוא פשוט מתכון לאסון. מי שלא ראה בחורה (או בחור) עם שיער שנתפס במכונת משקולות, לא ראה טרגדיית סטייל מימיו (זה אולי נשמע מצחיק, אבל אני יכול להבטיח לכם – זה לא!)

לבוש ספורטיבי מתאים הוא: נעלי ספורט (והכוונה נעלי ספורט! ולא כאלה שדומות לסניקרס, אפילו אם יש עליהן נצנצים מאגניבים); מכנסי ספורט (טרנינג, טייטס או כל מכנס קצר אבל חופשי ולא מבד קשיח); חולצה חופשיה או גופיה (ולא חולצה עם כפתורים), וכמובן - שיער אסוף. בספורט שבו קיימת סכנת החלקה ונפילה (באופני כביש או הרים, בסקי, כשטסים על רולר בליידס, למשל) צריך ללבוש מגיני ברכיים, מרפקים וקסדה (מצחיק אותך? קטן עליך? נראה אותך גיבורה במיון עם מרפק מרוסק או עם זעזוע מוח.)

2. ציוד תקני

זה אומנם לא כל-כך בידיים שלכם, אבל שווה לבדוק. ציוד לא תקני עלול לגרום לפציעות, ולעתים אף לפציעות חמורות. זו צריכה להיות סיבה מספיק טובה בשבילך לוודא שהציוד שבו אתם משתמשים הוא בתצורה המקורית שלו (ולא משהו "מאולתר" כמו שאומרים).

חוץ מזה, כדאי תמיד לוודא שהציוד אינו בתהליכי שחיקה וקריעה וכי הוא מתוחזק ונבדק כיאות. יש לכם פה? בשביל זה הוא נוצר. תשאלו את המדריכים ואת המנהלים מתי בדקו בפעם האחרונה את הציוד ומתי חיזקו את הברגים. אלתור הוא אולי לא תמיד מילה גסה, אבל לא בציוד אימונים! (שוב מצחיק אותך? נדבר אחרי שגומיית התנגדות קשישה נקרעה ועפה לך לפרצוף. לא בטוח שאז זה יהיה מאוד מצחיק. או אחרי שמשקולת לא מאובטחת התפרקה באמצע האימון ושברה לך את הרגל.)

בתחילת האימון כדאי להעיף מבט ולבדוק שהציוד כשיר לפעילות. אם אתם מתאמנים בבית, אל תדחו תיקונים ואל תחכו עד שהציוד כמעט "ייגמר". קבלו עצה ממקצוען - ברוב המקרים ההערכה שלכם תהיה שגויה ולרעתכם.

3. מרווח פעולה

גם במהלך האימון יש כמה אלמנטים של בטיחות שכדאי לשים לב אליהם. אם אתם מתאמנים באיזור צפוף, קרוב מדי לאדם אחר או לציוד, זה עלול לסכן אתכם ואת המתאמנים שלידכם. היתקלות תוך כדי תנועה הרבה יותר מסוכנת כיוון שנוספת לה עוצמת התנועה, המגדילה מאוד את עוצמת המכה. בפעם הבאה שיעוף עליכם מישהו תוך כדי הליכה על סטפר שניצב קרוב מדי, דיבר בנייד והתבלבלה לו הקואורדינציה, תבינו מה המשמעות של "תוספת עוצמת התנועה".

4. משטח העבודה

משטח העבודה צריך להיות חלק ונקי ממפגעים ומציוד מיותר. וחוץ מזה, סוג המשטח צריך להתאים לסוג הפעילות. ספורט הכולל קפיצות וזעזועים דורש משטח רך כמו דשא או פרקט גמיש. לא הקפדת? אל תבוא לבכות אחר כך על כאבים ושברי הליכה.

5. סוגרי בטיחות ופיקוח ושמירה

בעבודת על מכונת משקולות ישנם סוגרי בטיחות (פינים) שתפקידם לאבטח את המשקל מסכנת נפילה. חובה להשתמש באמצעי בטיחות אלה ולדאוג שהם יונחו בצורה נכונה ועל פי ההוראות.

בתרגילים שבהם ישנה סכנה של נפילת המשקל שאיתו עובדים צריך, חוזר, צריך להיעזר באדם נוסף שיפקח ויעזור במידת הצורך. הסיטואציה האחרונה שבה את או אתה רוצים למצוא את עצמכם הוא כשאתם שוכבים חסרי אונים תחת משקולת ענקית שלוחצת לכם על בית החזה בעוצמה כזו, שאפילו לחישה קטנה לעזרה לא תצליחו להוציא מהפה.

6. מים

יש להצטייד בשתייה בכל אימון (גם כשלא חם), כי אנחנו מאבדים ליטרים של נוזלים במהלך האימון. השתייה המומלצת ביותר היא מים. לא מומלץ לצרוך שתייה מתוקה, ממותקת או מוגזת במהלך האימון.

7. חימום

אין תחליף לחמש או עשר דקות חימום למפרקים ולשרירים לפני כל פעילות ספורטיבית. חימום נכון, הכולל הגמשה של מפרקים ומתיחת שרירים, תורם לזרימת דם מוגברת לכל אברי הגוף, להפחתה במתח השרירים ולהגדלה בטווח תנועת המפרקים. חימום טוב הוא פשוט חובה. כך הגוף מוכן טוב יותר לפעילות נמרצת, בין אם מדובר בפעילות להנאה ובין אם מדובר בספורט תחרותי כמו אתלטיקה, שחייה ומשחקי כדור. למה למתוח את הרצועות של הברך אם לא צריך? תתחממו!

8. שחרור והרפיית שרירים

סיום נבון של פעילות ספורטיבית חשוב באותה מידה כמו הכנתה ולכן מומלץ להקדיש זמן ל"קירור הגוף" תוך חזרה למצב שקדם לפעילות. השרירים התכווצו במהלך האימון ולכן יש למתוח אותם בתרגילים מתאימים. נראה לך מיותר? בזזזזזזזז!!!! טעות! שלב החזרה המהירה לשגרה חשוב במיוחד למי שמתכנן לשוב ולהתאמן זמן קצר לאחר סיום האימון הקודם. אם השרירים נותרים מתוחים מאימון קודם, הסיכוי להיפצע גובר בשיעור ניכר. חוץ מזה, אחרי האימון, אתה יכול להתמתח בנחת מול הבלונדיניות (והשחרחורות) שעל שורת הסטפרים במכון. והכי טוב – תעשה כאילו אתה לא רואה שהן מסתכלות. כןןןן, תימתחחחחחח!...)

9. התאמנו בקצב שלכם

פעילות פתאומית ובלתי מוכרת היא מתכון בדוק לפציעה. אתה לא הולך לדפוק אימון של מי שמתאמן כבר חמש שנים. תנוח! חוץ מזה, חשוב ביותר לשמור על מסגרת אימון מתוכננת מראש המותאמת לגיל וליכולת הבסיסית של המתאמן. כמו שעודף תרופות לא מרפא מחלה, ככה גם עודף אימוני כושר - ובצורה לא מתאימה - פשוט עלול להזיק. ואימון משקולות בלתי מאוזן - ושאינו מותאם ליכולת - עלול בכלל לגרום לנזקים גופניים חמורים. פשוט ככה. רוצה לסיים את האימון באורטופדית? עדיף לך שלא!

והכי חשוב:
היו ערניים למה שקורה סביבכם והגיבו בהתאם. היו קשובים גם לגופכם ואל תתעלמו ממה שקורה לכם. אם אתם עייפים מדי, או חולים, או לחוצים ולא מפוקסים – אולי היום הוא לא היום הכי טוב לאימון, אלא למנוחה טובה במיטה. בשביל מה להתגרות בגורל?

אם מתאמנים לבד, בבית או בחוץ, מומלץ ונכון לבצע את התרגילים בזהירות המתחייבת. תמיד טוב לקבל הנחיה מקצועית של מדריך או מדריכת כושר מוסמכים - ולהתחשב ביכולת האישית. כדי לבצע פעילות גופנית בכלל, ולהתאמן במכון כושר בפרט, מומלץ ונבון לקבל אישור מרופא המשפחה. ברוב המכונים אף ידרשו זאת.

אריק שרון הוא מאמן כושר מוסמך בוגר "ווינגייט" בקבוצת כללית. הוא האיש שמאחורי ערוץ שרירים ועוד והוא גם מנהל את הפורום "עושים שריר" באתר

ייעוץ מקצועי:   דני טל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש