חיפוש

dsdsdsd
מחלות מטיילים: ההבדל בין גברים לנשים

מחלות מטיילים: מהו ההבדל בין גברים לנשים?

ההבדלים בין המינים הגיעו גם למחלות המטיילים, וכפי שמתברר, גברים ונשים חשופים למחלות אחרות בטיולים. אילו מחלות אופייניות לגברים ואילו לנשים, האם ייתכן שגברים חולים יותר בגלל התנהגות חסרת אחריות, וגם כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור על הבריאות

ד"ר דנה דורון, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

מה המגדר משנה בטיול? גברים מפתחים יותר חום מנשים, ונדבקים ביותר מחלות יתושים.

02

נשים סובלות יותר מקלקולי קיבה ומהצטננות. גברים גם נוטים להידבק ביותר מחלות מין, אז קחו איתכם והשתמשו בקונדומים..

03

ההערכה היא שגברים פחות זהירים, אז נא להתחסן, ולטפס באופן אחראי על ההרים.. לנשים מומלץ לא לאכול במקומות חשודים, ולקחת ערכה למניעת התייבשות.

מטיילים? יופי לכם. את מדריך החיסונים בטח כבר קראתם, ואת הזריקה נגד דלקת קרום המח היפנית בטח כבר לקחתם... אבל היי, פה רק מתחיל הסיפור. מחקר עולמי רחב היקף, שכלל מידע שנאסף מ־59,000 מטיילים מרחבי העולם, מצא שגברים ונשים חשופים למחלות אחרות בעודם בדרכים.

רוצים דוגמאות? בבקשה:

1. גברים מפתחים יותר מחלות חום מנשים (17% לעומת 11% מהנשים)

2. גברים נדבקים יותר במחלות המועברות על ידי יתושים (כמו מלריה וקדחת הדנגי)

3. נשים מפתחות יותר קלקולי קיבה מגברים וסובלות יותר מתסמינים של מעי רגיז כמו כאבי בטן ועצירות אחרי טיולים (רבע מהנשים טופלו בשלשול חריף לעומת 22% מהגברים, אך בשקלול נתונים כגון משך המסע ויעד הנסיעה – לנשים סיכוי של 13%-39% יותר מגברים לחפש טיפול בגין קלקולי קיבה ותסמינים של מעי רגיז, כמו כאבי בטן, עצירות ושלשולים)

4. 1% מהגברים פנו לטיפול במחלה שמועברת במגע מיני לאחר הטיול...

פרופ' אלי שוורץ, מנהל מרפאת המטיילים מעוז בירושלים, ומנהל המרכז לרפואת מטיילים ומחלות טרופיות בבית החולים שיבא, תל השומר ושותף במחקר, מספר כי הנתונים הועברו מ־44 מרכזי רפואת מטיילים מרחבי העולם, ובהם ישראל.

איפה מרפאת המטיילים הקרובה אליך?

זה הזמן לגלות
איפה נמצאת מרפאת המטיילים הקרובה אליך?

"כל מה שרצינו היה לקבל נתונים רחבי היקף על תחלואת מטיילים בעולם, ופתאום גילינו שיש הרבה יותר גברים שחלו במלריה. ואז ראינו שיש גם הבדלים במחלות נוספות, כמו בילהרציה ושלשול מטיילים", אומר פרופ' שוורץ. " ויותר מזה - גילינו שחלק ניכר מההבדלים אינו בהכרח על רקע של זיהומים. רואים גם הבדל על רקע נפשי, למשל עייפות לאחר טיול והפרעות של מעי רגיז שכיחות יותר בנשים".

"עולות כאן הרבה שאלות", מוסיף פרופ' שוורץ, "מה שמעניין אותנו בעיקר נוכח הנתונים הוא להבין, האם ההבדלים הם הבדלים ביולוגיים או התנהגותיים".

פרופ' שוורץ שואל מספר שאלות:

1. האם יש משהו הורמונלי בגברים, שהופך אותם ליותר אטרקטיביים ליתושים?
2. האם יש הבדל בין מערכת החיסון הגברית לנשית שגורם לגברים לעכל טוב יותר מזון דרכים שזר למערכת?
3. האם הגברים הינם יותר נוטלי סיכון ונכנסים יותר לנהרות ולאגמים איפה שיש בילהרציה, למרות שאמרו להם שזה מסוכן? או אולי דווקא בגלל שאמרו להם שזה מסוכן?

"אנחנו רואים יותר מלריה בגברים - לא ברור אם זה כי ביולוגית גברים מושכים יתושים יותר מנשים, או שמדובר בסיבה התנהגותית - כמו למשל שהגברים מקפידים פחות על נטילת התרופות נגד המלריה או פחות על מריחה של חומרים נוגדי יתושים", מוסיף פרופ' שוורץ.

"יש לציין, כי עד שלא יוכח אחרת, הרושם שמתקבל הוא שגברים חולים יותר בגלל התנהגות חסרת אחריות, ברוב הגדול של המצבים. אבל אם לפני 17 שנה היוו הנשים 35% מהמטיילים, היום הן כבר 49%, ויותר מהן גם הולכות לטרקים הקשים.

מסקנה עיקרית מהמחקר היא שצריך להשקיע יותר בחינוך הרפואי של הגברים והנשים סביב טיול, ויש גם המלצות מוכוונות מגדר (על אף שהן תמיד נכונות לכולם).

טיפים שווים לגברים ולנשים

נשים, שימו לב – אתן חשופות יותר למגוון תחלואי המעיים וקלקולי הקיבה שיש למדינות העולם השונות להציע לכן, ובעיקר למצב הקרוי traveler's diarrhea, או בעברית צחה, שלשול מטיילים. במלים אחרות - הצטיידו מראש בערכות רהידרציה נגד התייבשות, שיהיו בתיק.

כמו כן, יש לכן סיכוי גבוה יותר לסבול מהצטננות, ומתופעות לוואי של תרופות הנלקחות בנסיעה, כמו התרופות כנגד המלריה. לקינוח, יש לכן יותר סיכוי לחטוף דלקת בדרכי השתן, אבל למען האמת, זה נכון גם באוכלוסיית הנשים שלא מטיילת, לעומת גברים.

גברים – אתם למעשה נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מחום - כולל ממחלות חום המועברות בעקיצת יתוש או קרצייה, כמו מלריה, דנגי וריקציה. זאת, אולי גם כי בין היתר אתם, בניגוד לנשים, לא באמת מקפידים על לקיחת התרופות המומלצות בטיול, כמו למשל - התרופות כנגד מלריה!

כוויות קור ומחלת גבהים הם גם מצבים שתרצו להיזהר מהם יותר מנשים, והדובדבן שבקצפת – אתם נוטים, ככל הנראה, להידבק יותר במחלות המועברות במגע מיני, בזמן טיול.

אם להיות פרקטים: גברים! ונשים, קחו קונדומים בתיק, וברגע האמת טרחו באמת להוציא אותם מהתיק ועשו בהם שימוש. מרוב תרופות מומלצות למטייל כמו  יוד, ואימודיום, אנטיביוטיקה ותרופות נגד מלריה - מחלות המין נזנחות בצד. נשים – הקפידו לאכול במקומות מסודרים, אל תוותרו על ערכת תרופות נגד שלשול בתיק, גם אם הוא מתפקע. וגברים – טפסו קצת לאט יותר על ההר...

ד"ר דנה דורון היא בוגרת הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש