חיפוש

dsdsdsd
החופש הגדול: איך שומרים על הילדים?

בטיחות ילדים: עונת התאונות

ים, בריכה, טיולים ולונה פארקים - נשמע כיף, אבל זה עלול להיות גם מסוכן. אז איך עוברים את החופש הגדול בשלום? ד"ר מוטי חיימי - רופא ילדים ואבא - על הסכנות שאורבות לילדים שלכם בחופשת הקיץ ועל הדרכים להימנע מהן

ד"ר מוטי חיימי

ד"ר מוטי חיימי

אנשי בריאות הציבור ואנשי מקצוע בתחום הרפואה מכנים את הקיץ "עונת ההיפגעות", מכיוון ששיעור הפציעות של ילדים - במיוחד עד גיל 14 - עולה אז באופן ברור. בארצות־הברית, לדוגמה, מוצאים את מותם כ־2,000 ילדים בכל קיץ מפגיעות שניתנות למניעה.

מנתוני  ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים עולה כי בין 2004 ל־2007 נהרגו 121 ילדים ובני נוער עד גיל 17 כתוצאה מתאונות בקיץ. עוד עולה מהנתונים כי בחודשים יולי ואוגוסט מספר מקרי המוות גבוה מהממוצע החודשי השנתי.

למה הסיכון לתאונות עולה בקיץ?

יש לכך ארבע סיבות מרכזיות:

• שהייה מחוץ לכותלי הבית בתדירות גבוהה יותר ולפרקי זמן ממושכים יותר.

• מסגרות חינוכיות לא קבועות לילדים.

• שפע של זמן פנוי שעומד לרשות הילדים ושמנוצל לפעילויות פנאי ובילוי ולעיתים עלול להוביל לסיכון עצמי בפעילויות שמטרתן להפיג את השעמום.

• היעדר ליווי והשגחה של מבוגר אחראי בפעילויות הקיץ.

תחומי ההיפגעות העיקריים בקיץ:

1. טביעה
נתונים:
על פי הנתונים של ארגון הבריאות העולמי, מוות בטביעה הוא גורם מרכזי למוות בקרב ילדים מתחת לגיל 15. מקרי הטביעה מתרחשים לרוב בסופי השבוע בקיץ, שהוא עונת הרחצה. שיעור הטביעה הגבוה ביותר הוא של ילדים מתחת לגיל 5. בנים נתונים בסיכון גבוה יותר לטביעה מאשר בנות.

דרכי מניעה:
• לימוד שחייה. רצוי שילדים ילמדו לשחות, יכירו את כללי הזהירות בעת השחייה וישמרו עליהם. האקדמיה האמריקאית לפדיאטריה ממליצה שילדים ילמדו לשחות מגיל 5.

• השגחת מבוגר ושירותי מציל. יש צורך בהשגחה צמודה של ההורים ושל שירותי ההצלה על ילדים קטנים ליד כל מקור מים.

2. תאונות "על גלגלים"
נתונים:
ממחקר שנערך בארצות־הברית עולה כי במהלך חודשי הקיץ ישנה עלייה של 45% מעל הממוצע החודשי בתמותת ילדים כתוצאה מפעילות הקשורה ברכיבה על אופניים, על קורקינט, על גלגיליות וכד'. מניתוח של נתוני הפגיעות בילדים בתאונות אופניים עולה כי פגיעות ראש הן הגורם העיקרי לתמותה או לפציעות חמורות.

בבתי החולים קפלן ואסף הרופא נצפתה עלייה במספר רוכבי האופניים הקטינים שנפגעו בחודשי הקיץ בשיעורים של 130% ושל 63% בהתאמה.

דרכי מניעה:
• חבישת קסדה. מחקרים הוכיחו כי קסדה היא האמצעי היעיל ביותר למניעת פגיעות ראש. היא מפחיתה בין 85% ל־88% מהפגיעות האלה. בישראל קיים חוק המחייב קטינים (אך לא מבוגרים) לחבוש קסדה בעת רכיבה בעיר על אופניים, על קורקינט, על סקייטבורד או על רולרבליידס. אולם בפועל החוק הזה אינו נאכף, וזהו תפקיד ההורים לוודא שילדיהם רוכבים כחוק.

• רכיבה בשבילי אופניים. רצוי להפריד בין התנועה של כלי רכב ממונעים לבין התנועה של רוכבי האופניים באמצעות עידוד הילדים לרכוב בשבילים, בפארקים ובמקומות הייעודיים לכך בלבד.

3. נפילות מגובה
נתונים:
ממחקרים שנערכו בארצות־הברית עולה כי במהלך הקיץ יש עלייה של 21% בתמותת ילדים כתוצאה מנפילות מגובה וכן שבאותה התקופה עולה באופן קבוע מספר הילדים הנופלים מחלונות. בישראל מתים מדי שנה 7-6 ילדים עד גיל 17 כתוצאה מנפילות. נפילה מחלונות היא השכיחה ביותר. בקיץ זה נפוץ יותר משום שהחלונות פתוחים.

דרכי מניעה:
• אביזרי בטיחות. כדאי להתקין אביזרי בטיחות כמו מעקות או סורגים כדי למנוע אפשרות של נפילה.

• מיזוג אוויר. רצוי להשתמש במיזוג אוויר - מה שיפחית את הצורך לפתוח חלונות בימי הקיץ החמים.

• משחקים באזורים ייעודיים מוגדרים. מגרשי משחקים הם אלטרנטיבה בטוחה למשחקים המסוכנים על גגות ובאתרי בנייה.

4. תאונות דרכים
נתונים:
תאונות דרכים הן הגורם השלישי להיפגעות, הגורם שני לאשפוז והגורם הראשון לתמותת ילדים שנוסעים ברכב. ממחקר שנערך בארצות־הברית עולה כי במהלך הקיץ יש עלייה של 20% מעל הממוצע החודשי בתמותת ילדים הנוסעים ברכב. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל, נפגעים בתאונות דרכים מדי שנה כ־3,000 ילדים בני 0 עד 14.

ילדים עלולים להיפגע לא רק בתוך מכוניות אלא גם בעת שהם הולכים ברגל. במהלך הקיץ נמצאים הילדים יותר בחוץ וחשופים יותר לפגיעת כלי רכב. בזמן החופשה גם אין משמרות זה"ב (זהירות בדרכים) שיכולות לסייע לילדים בחציית כבישים. מנתוני משטרת ישראל עולה כי כ־30 ילדים נהרגים מדי בשנה בתאונות דרכים מחוץ לרכב.

דרכי מניעה:
מושב בטיחות ברכב. האמצעי העיקרי למניעת היפגעות ילדים שנוסעים ברכב הוא שימוש במושבי בטיחות ובחגורות בטיחות המתאימים לגיל ולמשקל של הילדים. היעילות של אביזרי הבטיחות האלה הוכחה במחקרים רבים.

• ליווי מבוגר. ילד עד גיל 9 אינו חוצה לבד את הכביש. חשוב להכיר את המגבלות המאפיינות ילדים קטנים ומקשות עליהם להשתלב במרחב התנועה: יכולות קוגניטיביות שאינן מפותחות דיין (כולל זיכרון), קושי בהערכת מהירות ובתפיסת מרחק, יכולות ראייה ושמיעה שטרם הגיעו למלוא התפתחותן. נוסף על כך קיימים גם מאפיינים רגשיים, כמו אימפולסיביות ותחושת סיכון מופחתת.

שימו לב: ילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז מועדים יותר לתאונות

5. השארת ילדים לבד בבית
נתונים:
ילדים ומתבגרים שנשארים לבדם שעות ארוכות ללא השגחת מבוגר נוטים לחוש בדידות ושעמום. מצב כזה עלול להוביל אותם ללקיחת סיכונים מיותרים ועקב כך גם להיפגעות בתאונות. ממחקרים שונים עולה שילדים מתחת לגיל 13, שנמצאים באופן קבוע ללא השגחת מבוגר, עלולים להימצא בסיכון מוגבר להיפגעויות ולתאונות. קיימת שכיחות רבה יותר של תאונות בית, ובכלל זה שריפות, בקרב ילדים בגיל 9 ומטה שנשארים לבדם.

דרכי מניעה:
• העלאת המודעות. רצוי להעלות את המודעות לסכנות הטמונות בהשארת ילדים לבד בבית.

• השגחה ראויה. לא להשאיר ילד מתחת לגיל 12 ללא השגחת מבוגר.

• הדגשת כללי הבטיחות. יש להדגיש בפני ילדים מעל גיל 12 הנשארים לבדם את כללי הבטיחות הבסיסיים וכן להשאיר מספרי טלפון למקרי חירום.

6. השארת ילדים ברכב
נתונים:
בשנים 2007-2004 דווח בכלי התקשורת על כ־40 ילדים שנשכחו בכלי רכב. ארבעה מהם מתו. בקיץ הסיכון גדול במיוחד. טמפרטורת הגוף של ילדים עולה במהירות הגדולה פי שלושה עד פי חמישה מהמהירות שבה עולה טמפרטורת הגוף של מבוגרים מכיוון שממדי גופם קטנים יותר, וגופם מאבד נוזלים במהירות גבוהה יותר. כאשר חום הגוף מגיע ל־40.5 מעלות מתרחשת היפרתרמיה - חום יתר. התוצאה: פגיעה במוח, פגיעה בכבד, פגיעה בכליות ומוות.

דרכי מניעה:
• הגברת מודעות וערנות. יש להיות מודע לסכנה ולאיסור להשאיר ילדים ברכב סגור ביום קיץ חם - אפילו לא לדקה.

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה
במרכז בריאות הילד בחיפה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש