חיפוש

dsdsdsd
הסכנה בבריכות השחייה המתנפחות

מוות בבריכות השחייה המתנפחות

מצד אחד, בריכות ביתיות הפכו לתחליף לא רע לבריכות הציבוריות הצפופות והיקרות. מצד שני, יש עלייה במקרי הטביעה בבריכות הביתיות - ופעוטות יכולים לטבוע גם בעומק של סנטימטרים בודדים

דני טל

דני טל

בקיצור

01

כמה עמוק: פעוטות עלולים לטבוע גם בעומק של שני סנטימיטרים. מספיק שהמים יכסו את פיו ונחיריו של הפעוט כדי שיטבע.

02

כמה זמן: ארבע עד שש דקות ללא אוויר יגרמו לפעוט נזק מוחי בלתי הפיך.

03

כמה נפוץ: בארצות הברית, טביעה היא גורם המוות השני בקרב ילדים עד גיל 14.

​בימים האחרונים אנו עדים לגל מקרי טביעה של פעוטות בבריכות ובאתרי מים אחרים ברחבי המדינה. הסיבה העיקרית וכנראה גם הבלעדית: חוסר תשומת לב מספיק מצד ההורים.

באופן טבעי, הורים מקשרים שהייה במים לבידור והנאה, אלא שרבים מהם נוטים לשכוח שפעוטות עלולים לטבוע גם כשגובה המים הוא שני סנטימטרים ואף פחות.

בארצות הברית, טביעה היא גורם המוות השני בקרב ילדים עד גיל 14. בעקבות זאת נערך לפני מספר שנים מחקר על הסיבות הנפוצות לאסונות אלו. התברר כי הורים רבים אינם מודעים לפרק הזמן הקצר הנדרש כדי לגרום לילד לאבד את הכרתו במים.

למעשה, מספיק שהמים יכסו את פיו ונחיריו של הפעוט כדי שיטבע. בחלוף שתי דקות הוא עלול לאבד את הכרתו ונדרשות רק עוד ארבע עד שש דקות לגרום לו נזק מוחי בלתי הפיך.

במחקר, שנערך על ידי ד"ר אנג'לה מיקאלייד מהמועצה הלאומית האמריקנית לבטיחות הילד, נבדקו נסיבות טביעתם של 496 ילדים בין השנים 2000 עד 2001. במקביל, אספו החוקרים מידע מ־564 הורים לילדים בגילאי שמונה עד 12, במטרה לעמוד על גישתם לסכנות הטביעה של ילדיהם.

רוב ההורים טענו שהם אינם מאפשרים לילדיהם לשהות במים ללא השגחה. עם זאת, רבים מהם הודו שתשומת ליבם מוסחת לעתים קרובות , עקב שיחה עם מישהו (38 אחוזים) קריאה (18 אחוזים) או אכילה (17 אחוזים). 55 אחוזים מההורים אמרו שכמעט שאינם מודאגים או אינם מודאגים כלל מסכנת טביעה של ילדיהם.

עוד עולה מהמחקר, שבשני שליש מהבריכות בבתים פרטיים, לא היתה גדר מקיפה. בשאר הבתים היתה אמנם גדר, אבל ברוב המקרים "המבוגר האחראי" לא הקפיד לנעול את השער, כאשר הבריכה לא היתה בשימוש.

הסכנות האורבות לפעוטות אינן מוגבלות לרחצה בים או בבריכות השחייה הציבוריות. הנתונים מצביעים על כך שחלק ניכר מהטביעות מתרחש דווקא בבריכות קטנות וגדולות, הניצבות בתוך הבית או בחצרו.

עם בוא הקיץ צצות באלפי בתים, ממש כמו פטריות אחרי הגשם, בריכות בכל הגדלים ובכל הצורות. החל מבריכות פלסטיק מתנפחות בקוטר של מטר ואפילו פחות ועד בריכות בקוטר של ארבעה מטרים ואף יותר, הניצבות בחצר הבית לאחר שנופחו או הותקנו בקפידה לפי הוראות היצרן ונראות כמעט כמו כל בריכה רגילה החפורה באדמה.

נראה שבריכות ביתיות הפכו בשנים האחרונות לתחליף לא רע בכלל לבריכות הציבוריות הצפופות והיקרות. אולם הצד הקצת פחות זוהר לכיף הקיצי הזה הוא מקרי הטביעה המתרחשים מעת לעת דווקא בבריכות הביתיות, על אף שהן נחשבות בטוחות יותר מהבריכות הציבוריות.

בכתב העת Pediatrics של חודש יולי 2011 פורסם, כי צוות חוקרים מבית החולים לילדים בקולומבוס שבמדינת אוהיו, מצא שבין השנים 2001 עד 2009 קיפחו את חייהם בטביעה בבריכות ביתיות בארצות הברית 209 ילדים מתחת לגיל 12. עוד פורסם כי  35 ילדים נוספים ניצלו ממוות.

לדברי החוקרים, מדי שנה 27 מקרי טביעה מתרחשים בבריכות מתנפחות בגדלים שונים. רוב המקרים (94 אחוזים) היו של ילדים בני פחות מחמש, 56 אחוזים מתוכם הם בנים.

מרבית מקרי הטביעה (73 אחוזים) התרחשו בחצר ביתם של הילדים או בזו של קרובים (15 אחוזים). שאר המקרים התרחשו בבתי חברים או שכנים.

בחלק מהמקרים גם גובה מים של מספר סנטימטרים בודדים לא מנע את טביעות ו־41 אחוזים ממקרי הטביעה אירעו בבריכות בעומק של 50 ס"מ או פחות.

היעדר פיקוח (39 אחוזים) או פיקוח חלקי (17 אחוזים) של מבוגר נמצאו כגורם מרכזי באירועי טביעה. עם זאת, 26 אחוזים ממקרי הטביעה התרחשו גם במקרים של פיקוח ברמה כזו או אחרת של מבוגר.

צוות החוקרים מציין ש"אין שיטה אחת שבאמצעותה ניתן למנוע את כל מקרי הטביעה. מומלץ להשתמש במספר דרכי הגנה, שהחשובה שבהן היא השגחה צמודה ונטולת הסחות דעת מהילד לאורך כל זמן שהייתו במים".

טיפים לבילוי בטוח בבריכה:

•  השגיחו על הפעוט בעת שהייתו במים כל העת ובשום אופן אל תסיחו דעתכם ממנו אפילו לא לרגע!
• אל תשאירו ילדים קטנים לבד במים גם אם מדובר באמבטיה, בריכה מתנפחת זעירה וכד'.
• הקימו גדר סביב בריכה גדולה שאינה ניתנת לריקון יומיומי, אשר שתחסום כל אפשרת כניסה בלתי מפוקחת של ילדים.
• רוקנו את המים מהבריכות הקטנות והניחו את הבריכה מחוץ להישג ידם של ילדים.
• ניתן להשתמש באביזרי ציפה אבל חשוב לזכור שהם אינם באים במקום השגחה צמודה.
• במקרים רבים אביזרים אלה עלולים ליצור אשליית ביטחון שאינה מוצדקת ובכך הם עלולים להעלות דווקא את מידת הסכנה לטביעה.

דני טל הוא מומחה לכושר גופני במחלקה לחינוך וקידום בריאות בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש