חיפוש

dsdsdsd
רופאה בודקת את עיניו של מטופל  לפני הליך אולטרסאונד עיניים

אולטרסאונד עיניים

הפנו אתכם לבדיקת אולטרסאונד עיניים? כאן תוכלו לגלות את כל הפרטים על הבדיקה: למה היא משמשת, איך היא מתבצעת, כמה זמן היא אורכת, והכי חשוב – שהבדיקה ממש לא מפחידה כמו שהיא נראית, או כמו שנהוג לציין לפעמים – התמונה להמחשה בלבד

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

מהי בדיקת אולטרסאונד עיניים?

זוהי בדיקת הדמיה לא פולשנית המתבססת על החזר גלים על־קוליים (גלים שאינם נשמעים לאוזן האנושית). בדומה לבדיקות אולטרסאונד של איברים אחרים, גם בבדיקה הזאת משודרים הגלים העל־קוליים ממתמר, מגיעים אל האיבר הנבדק ונהדפים חזרה אל קולטן באותו המתמר. הקולטן מפענח את הגלים החוזרים ומפיק תמונה בשחור לבן של האיבר הנבדק. התמונה מוצגת און־ליין על צג האולטרסאונד.

הבדיקה משמשת לאבחון מחלות עיניים שונות ולתכנון ניתוחי עיניים. הבדיקה אינה פולשנית, לא כואבת, ואין צורך בהכנה מיוחדת לקראתה. הבדיקה מאפשרת לשלול או לאשר היפרדות רשתית, קרעים ברשתית, דימום או גידולים בעיניים.

מתי יש צורך בבדיקת אולטרסאונד עיניים?

השימוש באולטרסאונד עיניים חיוני בעיקר כאשר בבדיקה קלינית של העין לא ניתן לראות חלקים מסוימים שלה, כמו קרקעית העין. רופא העיניים עשוי לשקול בדיקת אולטרסאונד עיניים במקרים שבהם עדשת העין עכורה מאוד בשל קטרקט מתקדם, כאשר יש דימום בעין המסתיר חלק ממנה, כאשר הקרנית עכורה. בדיקת האולטרסאונד של העין מאפשרת לשלול או לאפשר היפרדות רשתית, קרעים ברשתית, דימום או גידולים תוך עיניים.

שימוש נוסף של בדיקת אולטרסאונד עיניים הוא למדידת אורך גלגל העין. מטרת המדידה הזאת היא לסייע לרופא לבחור עדשה תוך־עינית מלאכותית מתאימה שתושתל בניתוח קטרקט. זו הדרך המדויקת ביותר למדידת האורך של גלגל העין, אך כיום כבר לא משתמשים בה - למרות דיוקה - אלא משתמשים במכשירי מדידה אופטיים. 

האולטרסאונד הוא כלי חשוב מאוד לאבחון גידולים בעיניים ולמעקב אחריהם. (בעיקר מלנומה של הענביה). באמצעות האולטרסאונד ניתן למדוד את גודל הגידול ולקבל מידע על אופיו.

בדיקת אולטרסאונד עיניים יעילה גם לאבחון מחלות של עצב הראייה כמו בצקת או דרוזן (מעין אבן סידן) של ראש עצב הראייה ולבירור של מחלות של ארובת העין. ניתן להעריך את מצבם של השרירים המניעים את גלגל העין ולבחון נגעים בארובת העין.

צריך הכנה מוקדמת?

לפני בדיקת אולטרסאונד עיניים מטפטף הרופא הבודק טיפת הרדמה מקומית לעין הנבדקת. זו אותה הטיפה שבה משתמשים בבדיקה למדידת הלחץ התוך־עיני. לאחר מכן הוא יטה את המטופל - שיושב על כיסא הטיפולים - לתנוחת חצי ישיבה־חצי שכיבה.

מעבר לכך לא דרושה שום הכנה מוקדמת, וגם אין צורך בהרחבת אישונים או בטיפול נוסף לאחר הבדיקה.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה. בעת זימון התור במוקד 2700* או ישירות במרפאה יתנו לך את ההנחיות הנהוגות במרפאה שבה יבדקו אותך.​

 

איך עושים את הבדיקה?

במהלך הבדיקה מצמיד הבודק (הרופא או טכנאי) את קצה המתמר בנקודות שונות לעין של המטופל (ישירות על לובן העין או על העפעף הסגור) וסוקר את התמונה המתקבלת על צג המכשיר. מדי פעם הוא משנה את מנח המתמר בהתאם לתמונה שהוא רוצה לקבל על המסך.

יש לציין שעל המתמר מורח הבודק מעט ג'ל. הסיבה: גלי אולטרסאונד אינם עוברים היטב דרך אוויר, ובאמצעות הג'ל מבטיחים מגע רצוף של המתמר עם האיבר הנבדק. הג'ל בא אפוא במגע עם העין, אך הוא לא גורם לה שום נזק.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

בדרך כלל פחות מ־10 דקות.

ירדימו אותי?

לא.

זה כואב? איך ארגיש במהלך הבדיקה?

בדרך כלל הבדיקה לא מכאיבה. לכל היותר תיתכן תחושת אי־נוחות קלה במהלך הבדיקה, שכן הבודק לוחץ לעיתים בעדינות את המתמר על העין כדי להשיג תמונה טובה יותר.

איך ארגיש אחרי הבדיקה?

אין כל שינוי בהרגשה או בראייה לאחר הבדיקה. ניתן לחזור לתפקוד מלא באופן מיידי.

האם יש לבדיקה תופעות לוואי או סיכונים?

גלי אולטרסאונד אינם גורמים נזק לרקמות העיניים או לכל רקמה אחרת בגוף. הבדיקה אינה כרוכה בסיכון או בתופעות לוואי, וזאת בשונה מצילומי רנטגן ומבדיקות CT שבהן נעשה שימוש בקרני רנטגן מזיקות.

מותר לי לנהוג אחרי הבדיקה?

כן. אין כל מגבלת נהיגה לאחר הבדיקה.

מתי "אחזור לעצמי"?

מיד אחרי הבדיקה. לטיפות ההרדמה המקומית אין כל השפעה מנטרלת.

מתי אקבל את תוצאות הבדיקה?

בדרך כלל תינתן התשובה במקום, כיוון שהפענוח נעשה בזמן הבדיקה עצמה.

סימני אזהרה לאחר הבדיקה שמחייבים התייחסות רפואית

הבדיקה אינה גורמת לסיכונים שמחייבים התייחסות רפואית.

מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה?

יש מגוון רחב של ממצאים לא תקינים שניתן לגלות בבדיקת אולטרסאונד של העיניים - החל מממצאים חסרי משמעות רפואית וכלה בממצאים שמצביעים על בעיה חמורה. למשל: היפרדות של הרשתית, דימום בחלל העין, גידולים תוך־עיניים, בצקת של עצב הראייה והיפרדות הזגוגית.

ד"ר עומר ביאלר הוא רופא בכיר במחלקת עיניים בבית החולים בילינסון, מרכז רפואי רבין, מקבוצת כללית

ייעוץ מקצועי: ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה, מנתחת ומנהלת מרפאות העיניים במרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש