חיפוש

dsdsdsd
בחור שסובל מכאבים בצוואר מעסה את הצוואר שלו מול לאפטופ

כאבי צוואר (צוואר תפוס)

ממה נגרמים כאבי צוואר? כמה זמן הם נמשכים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? איך לומדים לחיות עם כאבי צוואר כרוניים? מדריך

ד"ר אמיר אמיתי, ד"ר בני ברנפלד

בקיצור

01

כאבי צוואר נוצרים לרוב בגלל שעות עבודה רבות מול מחשב או נהיגה ממושכת.

02

יש לפנות לבירור רופא אם הכאבים נמשכים זמן רב או מלוּוים בסימפטומים נוספים.

03

הסיבה להופעת הכאב היא הגורם המרכזי שקובע כמה זמן יימשכו הכאבים.

מה זה?

כאבי צוואר (באנגלית: Cervical Pain, Neck Pain, Cervicalgia) - שמכונים לעיתים "צוואר תפוס" - הם תלונה שכיחה ביותר שיכולות להיות לה סיבות רבות. לרוב מדובר בבעיה זמנית וחולפת שקשורה בכאבים ממקור שרירי – מתח ניכר בשרירי הצוואר בגלל שעות עבודה רבות מול המחשב או נהיגה ממושכת.

יש לפנות לבירור רפואי אם הכאבים מופיעים לפרק זמן ממושך או מלוּוים בסימפטומים נוספים כמו הקרנה לידיים, הפרעה תפקודית בידיים או סימנים סיסטמיים (שיש להם השפעה על מערכות אחרות בגוף) כמו ירידה במשקל או כאבים בלילה.

מהם התסמינים?

כאבים בצוואר הם כמובן התסמין המרכזי. הכאבים מתחלקים לשני סוגים מרכזיים: 

כאב מכני - שקשור ב"הפעלה" או ב"הנעה" ולכן יופיע או יחמיר לאחר הנעה של הצוואר. כאב מהסוג הזה מופיע בבעיות צוואר רבות, למשל דלקות בשרירים, מחלה דיסקלית, מחלה של המפרקים ואף מצבים חמורים יותר כמו שברים וגידולים.

כאב במנוחה - אינו מופיע לאחר "הפעלה" או לאחר פעולה מקדימה, אבל דווקא סוג זה של כאב, ובמיוחד כזה שמעיר משינה, נחשב ל"דגל אדום" ומחייב בירור אצל רופא.

האם למיקום הכאב יש משמעות?

כן. מיקום הכאב מסייע בתהליך האבחון:

כאבים באזור האחורי של הצוואר הם לרוב ביטוי של מחלות הקשורות לעמוד השדרה הצווארי או לשרירים המייצבים ומפעילים את עמוד השדרה. 

כאבים באזור הקדמי של הצוואר קשורים לרוב למבנים אחרים כמו הוושט, הקנה או בלוטת התריס ומחייבים בירור אחר.

כמה זמן זה נמשך?

התקף של כאב צוואר יכול להימשך בין כמה ימים לכמה חודשים. במקרים כרוניים ייתכנו התקפים רבים במשך שנים רבות.

הסיבה להופעת הכאב היא הגורם המרכזי שקובע את משך הכאב. כאב שנמשך כמה ימים וחולף לבד מגיע לרוב ממקור שרירי ואינו מצריך בירור רפואי.

כאבים שנמשכים יותר משלושה שבועות או התקפים חוזרים של כאבי צוואר, לדוגמה פעמיים בשנה, קשורים לרוב בבעיה אנטומית ומצריכים בירור רפואי.

מהם סימני האזהרה שמחייבים לפנות מייד לרופא?

ישנם כמה תסמינים שהם "דגלים אדומים" ומחייבים בירור רפואי:

סימפטומים סיסטמיים כמו ירידה במשקל ואיבוד תיאבון, עלייה של חום הגוף, כאבים שמעירים משינה, היסטוריה רפואית שכוללת מחלה גידולית או דיכוי חיסוני. כאבים על הרקע הרפואי הזה יכולים להיות ביטוי להפרעה בעמוד השדרה הצווארי שקשורה למחלה גידולית או זיהומית שממנה סובל המטופל. 

כאבי צוואר שמופיעים לאחר חבלה מחייבים בירור רפואי מיידי.

סימפטומים שמעלים חשד ללחץ עצבי - כמו הקרנת כאב לגפיים, חולשה או הפרעה תחושתית בגפיים, חוסר יציבות בהליכה או הפרעה בתפקוד סוגרים - מחייבים פנייה דחופה למיון.

ממה נגרמים כאבי צוואר? 

כאבי צוואר יכולים להיגרם מפגיעה באחד מהמבנים שמרכיבים את עמוד השדרה הצווארי. 

המבנים העיקריים הם החוליות, המפרקים בין החוליות, הדיסקים הבין־חולייתיים, השרירים והרצועות שמייצבים ומפעילים את עמוד השדרה הצווארי. 

שחיקה של המפרקים ושל הדיסקים היא תהליך טבעי שמתרחש אצל כל בני האדם. בגיל מבוגר שחיקה מסוימת של עמוד השדרה היא ודאית. מידת השחיקה של עמוד שדרה קשורה לגנטיקה ולמרכיבים סביבתיים, ולכן אנשים שונים באותו הגיל ובאותה רמת פעילות יפתחו רמת שחיקה שונה.

לנו יש יכולת להשפיע על המרכיב הסביבתי: הפעלה מאומצת של שרירי הצוואר במשך זמן ממושך או חבלות חוזרות בעמוד השדרה הצווארי עלולות להחמיר את העומס על הדיסקים ועל המפרקים ולהאיץ את תהליך השחיקה של עמוד שדרה.

איך מאבחנים?

בדרך כלל יכול הרופא המטפל להגיע לאבחנה המדויקת ולהחליט על הטיפול המתאים באמצעות שיחה עם הנבדק ובדיקה גופנית. 

אם הכאב ממושך או מלוּוה בתסמינים נוספים, יידרשו לעיתים בדיקות נוספות  - בעיקר בדיקת MRI שלה יתרון משמעותי בהערכת מצבם של חוט השדרה, של העצבים, של הדיסקים ושל רקמות רכות. 

במקרים של טראומה או כשיש צורך לבדוק את רקמת העצם, יפנה הרופא לעיתים לבדיקת CT

בתהליך הבירור של בעיות בעמוד השדרה הצווארי ייתכן שייעשה שימוש בבדיקות נוספות: בדיקות דם להערכת תהליכים דלקתיים בגוף, מיפוי עצמות, בדיקות הולכה חשמליות ובדיקות נוספות - בהתאם לתלונות ולרקע של המטופל. 

איך מטפלים? איך משחררים צוואר תפוס?

ברוב המקרים ניתן להקל על כאבי צוואר ("לשחרר צוואר תפוס") באמצעות מנוחה והפחתה בעומס הפעילות. לדוגמה, להפחית את שעות העבודה מול המחשב ואת שעות הנהיגה.

כמו כן ניתן להיעזר במשככי כאבים, בנוגדי דלקת, במרפי שרירים וכן במדריך המצולם של כללית לתרגילי פיזיותרפיה לצוואר.

דוגמה לאחד מתרגילי הפיזיותרפיה לצוואר שבמדריך המצולם של כללית

כדי לקבל ייעוץ בנוגע להפחתת העומסים מאזור הצוואר במקום העבודה מומלץ לבקש מהרופא המטפל הפניה לריפוי בעיסוק.

בעבר היה נהוג לטפל בכאבי צוואר באמצעות סד שמונע תזוזה של הצוואר. בשנים האחרונות הגיעו הרופאים למסקנה שהטיפול הזה אינו יעיל ואף עלול להזיק.

מה בנוגע לטיפולים משלימים?

קיימים טיפולים משלימים רבים לכאבי צוואר. ללא קשר לסוג הטיפול יש להדגיש את הסכנה הפוטנציאלית בביצוע מניפולציות של עמוד השדרה הצווארי. אם המטופל סובל מהיצרות של תעלת השדרה, מניפולציה אגרסיבית יכולה לגרום לפגיעה עצבית ואף לשיתוק מלא.

בספרות הרפואית תוארו גם מקרים של פגיעה בכלי דם שעוברים בתוך החוליות והתפתחות של אירוע מוחי לאחר מכן. לעומת זאת, הפעלה מתונה של הצוואר על ידי המטופל יכולה להקל על הכאבים אם המקור שלהם הוא שרירי.  

הזרקות מקומיות לצוואר הן אפשריות אך פחות נפוצות בהשוואה לטיפול בכאבי גב תחתון

ניתוח אינו מתאים לטיפול בכאבי צוואר בלבד שנובעים מתהליכי שחיקה. לעומת זאת, אם ישנו לחץ עצבי, ובמיוחד לחץ ניכר על חוט השדרה, טיפול ניתוחי יהיה הכרחי. 

עלולים להיות סיבוכים?

ברוב המקרים של כאבים בצוואר שנובעים משחיקה הסיכון לסיבוכים הוא נמוך, וניתן להסתפק בטיפול השמרני שעליו המליצו רופא המשפחה או האורתופד המטפל.

סיבוכים אפשריים קשורים למחלות שגורמות לכאבי צוואר כמו מחלות זיהומיות וגידולים. אלה - וכן טראומה - עלולים לפגוע בחוט השדרה. 

במקרים של שחיקה עלול לחץ עצבי לגרום לסיבוכים, ולכן חשוב לזהות מקרים כאלה בשלב מוקדם. 

איך לומדים לחיות עם כאבי צוואר כרוניים (שנובעים משינויי שחיקה)?

ניתן להגיע להפחתה בתדירות הכאב ובעוצמתו בדרכים הבאות:

• הפעלה סימטרית של שרירי הצוואר.

• הימנעות מהפעלה ממושכת או מאומצת של הצוואר במנח כיפוף או הטיה, למשל, החזקה ממושכת של הטלפון בין הראש לכתף - מה שמצריך הטיה של הצוואר - או שעות עבודה רבות מול מסך המחשב בתנועת כיפוף. 

שינויים שניתן לעשות בשגרת העבודה כי להקל על הכאבים ולהפחית את תדירותם:

• בעבודה מול מחשב מומלץ להשתמש בזרועות מיוחדות המאפשרות התאמה מדויקת של גובה המסך לעבודה ללא כיפוף הצוואר או להשתמש בספרים כדי להגביה את המסך. 

• בעבודה שדורשת ישיבה ממושכת מול מחשב או נהיגה במשך שעות ארוכות מומלץ מאוד להקפיד על הפסקות מרובות. 

• בעבודה הכוללת עיסוק מרובה בפעילות ספורטיבית נדרשים לעיתים פתרונות יצירתיים. לדוגמה: מטופלים שמתאמנים בשחייה באופן קבוע וסובלים מכאבי צוואר לאחר אימון שחייה דיווחו על הקלה משמעותית בכאבים לאחר מעבר לשחייה בעזרת שנורקל. הפעולה הפחיתה את מספר התנועות הצוואריות באימון ואת כאבי הצוואר בהתאמה. 

• במקרים מסוימים הפתרון היחיד הוא שינוי תעסוקתי. לדוגמה, נהג טרקטור שנדרש להפעלת צוואר מאומצת בתנאים של מיקרוטראומה חוזרת. 

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ/י כאן

ד"ר אמיר אמיתי הוא מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה במחלקה אורתופדית במרכז הרפואי רבין־בילינסון ואחראי לתחום של ניתוחי עקמת בבית החולים שניידר לילדים 

ד"ר בני ברנפלד הוא מנהל המחלקה האורתופדית במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש