חיפוש

dsdsdsd
בחור שסובל מכאבים בצוואר מעסה את הצוואר שלו מול לאפטופ

כאבי צוואר (צוואר תפוס)

ממה נגרמים כאבי צוואר? כמה זמן הם נמשכים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? איך לומדים לחיות עם כאבי צוואר כרוניים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר בני ברנפלד

כאבי צוואר (באנגלית: Cervical Pain, Neck Pain, Cervicalgia) - שמכונים לעיתים "צוואר תפוס" - הם תלונה שכיחה ביותר שיכולות להיות לה סיבות רבות ובהן מתח ניכר בשרירי הצוואר בגלל שעות עבודה רבות מול המחשב או נהיגה ממושכת.

כאבים בצוואר הם כמובן התסמין המרכזי.

כאב צוואר יכול להימשך בין כמה ימים לכמה חודשים. הסיבה שבגללה הופיע הכאב היא הגורם המרכזי שקובע כמה זמן יימשך הכאב הזה. בדרך כלל הכאבים יחלפו מעצמם. 

כאב עז, ירידה בכוח בזרועות או ברגליים, תחושת נימול בזרועות, אובדן שליטה על מתן שתן או צואה - כל אלה הם סימני סכנה שמחייבים פנייה מיידית לבדיקה רפואית בחדר המיון.

בצוואר יש כמה מערכות: עמוד השדרה - ובו חוליות, דיסקים בין־חולייתיות, חוט השדרה ועצבים היוצאים ממנו - שרירים, גידים ורצועות.

המבנים האלה עלולים להיפגע בדרכים שונות:

• מתיחת שריר כתוצאה מעומס־יתר על שרירי הצוואר. עומס־יתר כזה עלול להיווצר, למשל, מעבודה ממושכת ליד המחשב או מנהיגה ממושכת.

• פגיעה במפרקים בין החוליות של עמוד השדרה. בעמוד השדרה, הנמשך מהגולגולת ועד עצם הזנב, קיימים אזורים שיש להם כושר תנועה מוגבל בלבד (למשל בגובה החזה), ולעומת זאת יש אזורים בעלי כושר תנועה רב - למשל הצוואר.

התנועה המרובה עלולה לגרום במהלך השנים לשחיקת המפרקים בצוואר. לשחיקה הזאת עלולים להתלוות כאבים.

• פריצת דיסק צווארי. פגיעה מהסוג הזה עלולה לגרום ללחץ על עצב תחושתי ולכאבים עזים.

בדרך כלל יכול הרופא המטפל להגיע לאבחנה המדויקת ולקביעת הטיפול המתאים באמצעות שיחה עם הנבדק ובדיקה גופנית.

אולם במקרה של כאב ממושך או של תסמינים נלווים (כמו תחושת נימול בזרועות או כאב ראש) עשוי הרופא להחליט על בדיקות הדמיה שונות של עמוד השדרה הצווארי: צילום רנטגן או CT או MRI.

במקרה כזה יפנה הרופא המטפל את הנבדק לאורתופד להשלמת הבירור.

ברוב המקרים ניתן להקל על כאבי צוואר (לשחרר צוואר תפוס) באמצעות מנוחה והורדת העומס היום־יומי (למשל, פחות שעות עבודה מול המחשב ופחות שעות נהיגה) ובאמצעות שימוש במשככי כאבים או במרפי שרירים. ניתן להיעזר גם במדריך המצולם של כללית לתרגילי פיזיותרפיה לצוואר.

דוגמה לאחד מתרגילי הפיזיותרפיה לצוואר שבמדריך המצולם של כללית

 כדי לקבל ייעוץ בנוגע להפחתת העומסים מאזור הצוואר במקום העבודה מומלץ לבקש מהרופא המטפל הפניה לריפוי בעיסוק.

אם הכאבים קשים, ממושכים או מלווים בתסמינים נוספים, יש מקום להתערבות רפואית פולשנית כמו הזרקה אפידורלית של חומר מאלחש להקלה על הכאב ואף ניתוח. עם זאת הצורך בטיפולים כאלה הוא נדיר למדי.

בעבר היה נהוג לטפל בכאבי צוואר באמצעות סד שמונע תזוזה של הצוואר. בשנים האחרונות הגיעו הרופאים למסקנה שהטיפול הזה אינו יעיל ואף עלול להזיק.

טיפולים משלימים לכאבי גב וצוואר כמו למשל: כירופרקטיקה, פלדנקרייז או שיטת אלכסנדר.

ברוב המקרים הסיכון לסיבוכים הוא נמוך, וניתן להסתפק בטיפול השמרני שעליו המליצו רופא המשפחה או האורתופד המטפל.

אולם לעיתים עלולים להופיע סיבוכים - בעיקר אם מדובר בפריצת דיסק באזור שעלול ללחוץ על חוט השדרה. זהו סיבוך נדיר ביותר משום שתעלת עמוד השדרה באזור הצוואר היא רחבה יחסית, והסיכון שחוט השדרה יילחץ בתוך התעלה הוא נמוך מאוד.

סיבוך אפשרי אחר הוא "החלקה" של שתי חוליות צוואר זו על זו כתוצאה מפריקה של מפרק (בגלל חבלה או בגלל תהליכים ניווניים). במקרה כזה ישנה סכנה שחוט השדרה ייפגע, ושייגרם שיתוק. זהו סיבוך נדיר ביותר.

כאבי צוואר נובעים בדרך כלל מעומס על אזור הצוואר. מי שעובדים שעות ארוכות מול המחשב או נוהגים במשך שעות ארוכות חייבים להקפיד על הפסקות מרובות.

יש להתאים בין גובה שולחן העבודה לבין גובה הכיסא והגובה של צג המחשב.

אנשים רבים נוהגים להחזיק את הטלפון - הנייח והנייד - בין הכתף לאוזן באמצעות הרמת הכתף. המטרה היא לעשות שני דברים במקביל: גם לשוחח בטלפון וגם להמשיך בעבודה - למשל ברחיצת הכלים. אולם התנוחה הזאת של כתף שמצמידה את הטלפון לאוזן מאמצת את שרירי הצוואר ועלולה לגרום להתכווצותם ולכאבים.

מומלץ לישון על הצד או על הגב, אך לא על הבטן. הסיבה: שינה על הבטן גורמת למתיחה ניכרת של שרירי הצוואר.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ/י כאן

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר בני ברנפלד הוא מנהל המחלקה האורתופדית במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש