פורסם בראשונה: 28.07.2010
עדכון אחרון: 16.07.2013

בדיקת שדיים - בין גיל 40 לגיל 64

לקריאה נוחה
בגילאים אלה עולה השכיחות של סרטן השד, ולכן מומלץ לכל אישה לעשות שתי בדיקות שונות לגילוי מוקדם של המחלה: בדיקה עצמית פעם בחודש ובדיקת ממוגרפיה פעם בשנתיים. אם ישנה קרובת משפחה מדרגה ראשונה, שחלתה בסרטן השד, מומלץ לעשות בדיקת ממוגרפיה פעם בשנה
בדיקת שדיים מגיל 40 ועד גיל 64

​​בדיקת שד עצמית

בבדיקת שד עצמית ממששת האישה את שדיה כדי לוודא שאין בהם גושים. מטרת הבדיקה הזאת היא לגלות מוקדם ככל האפשר סרטן שד.

רופאים רבים ממליצים שכל אישה תעשה בדיקה עצמית לגילוי סרטן השד אחת לחודש החל מגיל 30. יש לציין שברוב המקרים הנשים הן שמגלות אצלן סרטן שד ולא הרופא. במילים אחרות: אין תחליף לערנות ולמודעות עצמית גופנית.

בעת המחזור יש לנשים רבות גודש בשדיים ותחושת מלאות. במצב כזה קשה יותר לחוש בגושים בשד באמצעות מישוש עצמי, ולכן רצוי לבדוק את השד בזמן נוח יותר - כ־10 ימים עד שבועיים לאחר סיום המחזור. עם זאת יש נשים שאינן מתקשות לחוש את פנים השד במישוש גם בזמן המחזור, ובכל מקרה אין כל מניעה רפואית להיבדק גם בזמן הזה. 

גם בתקופות של הריון ושל הנקה קשה יותר, בדרך כלל, לבצע בדיקה ידנית. עם זאת, יש נשים הנמצאות בתקופות ארוכות של הריונות עוקבים. לנשים כאלה חשוב לבצע בדיקת שד עצמית גם בהריון.

בכל במקרה של ספק, יש לפנות לבדיקת שד אצל רופא. הבדיקה נעשית בדרך כלל במרפאת שד ייעודית שאותה מאיישים כירורגים בעלי ניסיון בתחום.

הערת הסתייגות: כוח המשימה הישראלי לקידום הבריאות והרפואה המונעת קבע כי לא נמצאה עדות שהכשרת נשים לביצוע בדיקה עצמית של השד מפחיתה תחלואה ותמותה. אף על פי כן, כאמור, רופאים רבים ממליצים לנשים לעשות את הבדיקה העצמית הזאת.

ממוגרפיה

כל מה שאת צריכה לדעת עם ממוגרפיה - צפי עכשיו:

בדיקת ממוגרפיה

ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השד המשמש לגילוי מוקדם של סרטן שד. הוכח שהבדיקה יכולה לגלות את המחלה בשלב מוקדם - מה שמגדיל מאוד את סיכויי ההחלמה.

בבדיקה מצלמים כל שד משני כיוונים. נשים רבות מתלוננות שהבדיקה כרוכה באי־נוחות בגלל הלחץ המופעל על השד, אך הבדיקה קצרה מאוד (בין דקה לשתי דקות), כך שחוסר הנוחות אינו ממושך. מטרת הלחץ היא לפרוס את רקמת השד כך שניתן יהיה לסרוק את כולה באמצעות רמה נמוכה מאוד של קרינה.

לכל בדיקת ממוגרפיה חשוב מאוד להביא בדיקות קודמות, שכן השוואת הצילום החדש לצילומים הקודמים מאפשרת פענוח הרבה יותר מדויק.

את בדיקת הממוגרפיה מומלץ לעשות אחת לשנתיים החל מגיל 50 ועד גיל 74. נשים שקרובת משפחה שלהן מדרגה ראשונה (אמא, אחות, בת) חלתה בסרטן השד לפני הפסקת הווסת, שייכות לקבוצת סיכון.

לנשים אלה מומלץ לעשות ממוגרפיה אחת לשנה החל מגיל 40. אם האמא או האחות לקו בסרטן השד לפני הגיען לגיל 45, יש לעשות את בדיקת הממוגרפיה הראשונה בגיל שהוא נמוך בחמש שנים מהגיל שבו התגלה אצלן סרטן השד. כלומר, אם לאמא שלך התגלה סרטן שד בגיל 40, עלייך לעשות את הבדיקה בגיל 35.

​בדיקת ABVS – אולטרסאונד שד תלת מימדי- לגילוי מוקדם של סרטן השד

מור לאשה מזמינה אותך לערוך בדיקת אולטרסאונד תלת ממדי ABVS לגילוי מוקדם של סרטן השד. הבדיקה מהירה, פשוטה, ללא תופעות לוואי ומבוצעת ע""י טובי המומחים ובאמצעות מכשור משוכלל ומתקדם. זכרי! גילוי מוקדם יכול להציל את חייך.
רוצה לדעת מור? הקליקי>>​​

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לקוחות כללית מושלם?

​קבלו הנחה עבור ביצוע בדיקות סקר תקופתיות

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל