חיפוש

dsdsdsd
בדיקת שדיים מגיל 40 עד גיל 64

בדיקת שדיים - בין גיל 40 לגיל 64

בגילים האלו עולה השכיחות של סרטן השד. בדיקת ממוגרפיה מומלצת פעם בשנתיים, ואם ישנה קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בסרטן השד - מומלץ לעשות אותה פעם בשנה. ומה בנוגע לבדיקה עצמית?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בדיקת ממוגרפיה

ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השד המשמש לגילוי מוקדם של סרטן שד. הוכח שהבדיקה יכולה לגלות את המחלה בשלב מוקדם - מה שמגדיל מאוד את סיכויי ההחלמה.

בבדיקה מצלמים כל שד משני כיוונים. נשים רבות מתלוננות שהבדיקה כרוכה באי־נוחות בגלל הלחץ המופעל על השד, אך הבדיקה קצרה מאוד (בין דקה לשתי דקות), כך שחוסר הנוחות אינו ממושך. מטרת הלחץ היא לפרוס את רקמת השד כך שניתן יהיה לסרוק את כולה באמצעות רמה נמוכה מאוד של קרינה.

לכל בדיקת ממוגרפיה חשוב מאוד להביא בדיקות קודמות, שכן השוואת הצילום החדש לצילומים הקודמים מאפשרת פענוח הרבה יותר מדויק.

את בדיקת הממוגרפיה מומלץ לעשות אחת לשנתיים החל מגיל 50 ועד גיל 74. נשים שקרובת משפחה שלהן מדרגה ראשונה (אמא, אחות, בת) חלתה בסרטן השד לפני הפסקת הווסת, שייכות לקבוצת סיכון.

לנשים אלה מומלץ לעשות ממוגרפיה אחת לשנה החל מגיל 40. אם האמא או האחות לקו בסרטן השד לפני הגיען לגיל 45, יש לעשות את בדיקת הממוגרפיה הראשונה בגיל שהוא נמוך בחמש שנים מהגיל שבו התגלה אצלן סרטן השד. כלומר, אם לאמא שלך התגלה סרטן שד בגיל 40, עלייך לעשות את הבדיקה בגיל 35.

בדיקת ABVS - אולטרסאונד שד תלת־ממדי לגילוי מוקדם של סרטן השד

מור לאשה מזמינה אותך לערוך בדיקת אולטרסאונד תלת־ממדי ABVS לגילוי מוקדם של סרטן השד. הבדיקה מהירה, פשוטה, ללא תופעות לוואי ומבוצעת על ידי טובי המומחים ובאמצעות מכשור משוכלל ומתקדם. זכרי! גילוי מוקדם יכול להציל את חייך.
רוצה לדעת מור? הקליקי>>​​

בדיקה עצמית של השד

הממסד הרפואי (במקרה הזה המועצה הלאומית לאונקולוגיה, למניעה ולגילוי מוקדם של סרטן) אינו ממליץ כיום לצוותים הרפואיים לעודד נשים לעשות בדיקה עצמית של השד.

הסיבה: ממחקרים שנעשו עולה שהבדיקות העצמיות האלה אינן מביאות בדרך כלל תועלת ואף גורמות לא פעם לפעולות בירור פולשניות רבות שבדיעבד מתברר שהיו מיותרות.

עם זאת, חשוב שכל אישה תהיה מודעת לגופה, ואם היא שמה לב לשינוי כלשהו במראה השד או לממצא חדש, עליה לפנות לבדיקת רופא בהקדם האפשרי.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש