פורסם בראשונה: 28.07.2010
עדכון אחרון: 28.07.2010

בדיקת שדיים מגיל 65 ומעלה

לקריאה נוחה
ההמלצה לכל אישה בגילאים אלה היא לעשות שתי בדיקות שונות לגילוי מוקדם של סרטן שד: בדיקה עצמית פעם בחודש ובדיקת ממוגרפיה פעם בשנתיים. אולם אם ישנה קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בסרטן השד, מומלץ לעשות בדיקת ממוגרפיה פעם בשנה
בדיקת שדיים מגיל 65 ומעלה

בדיקת שד עצמית

בבדיקת שד עצמית ממששת האישה את שדיה כדי לוודא שאין בהם גושים. מטרת הבדיקה הזאת היא לגלות מוקדם ככל האפשר סרטן שד.

רופאים רבים ממליצים שכל אישה תעשה בדיקה עצמית לגילוי סרטן השד אחת לחודש החל מגיל 30. יש לציין שברוב המקרים הנשים הן שמגלות אצלן סרטן שד ולא הרופא. במילים אחרות: אין תחליף לערנות ולמודעות עצמית גופנית.

בכל במקרה של ספק, יש לפנות לבדיקת שד אצל רופא. הבדיקה נעשית בדרך כלל במרפאת שד ייעודית שאותה מאיישים כירורגים בעלי ניסיון בתחום.

הערת הסתייגות: כוח המשימה הישראלי לקידום הבריאות והרפואה המונעת קבע כי לא נמצאה עדות שהכשרת נשים לביצוע בדיקה עצמית של השד מפחיתה תחלואה ותמותה. אף על פי כן, כאמור, רופאים רבים ממליצים לנשים לעשות את הבדיקה העצמית הזאת.

ממוגרפיה

כל מה שאת צריכה לדעת עם ממוגרפיה - צפי עכשיו:

בדיקת ממוגרפיה
 
 

ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השד המשמש לגילוי מוקדם של סרטן שד. הוכח שהבדיקה יכולה לגלות את המחלה בשלב מוקדם - מה שמגדיל מאוד את סיכויי ההחלמה.

בבדיקה מצלמים כל שד משני כיוונים. נשים רבות מתלוננות שהבדיקה כרוכה באי־נוחות בגלל הלחץ המופעל על השד, אך הבדיקה קצרה מאוד (בין דקה לשתי דקות), כך שחוסר הנוחות אינו ממושך. מטרת הלחץ היא לפרוס את רקמת השד כך שניתן יהיה לסרוק את כולה באמצעות רמה נמוכה מאוד של קרינה.

לכל בדיקת ממוגרפיה חשוב מאוד להביא בדיקות קודמות, שכן השוואת הצילום החדש לצילומים הקודמים מאפשרת פענוח הרבה יותר מדויק.

את בדיקת הממוגרפיה מומלץ לעשות אחת לשנתיים החל מגיל 50 ועד גיל 74. נשים שקרובת משפחה שלהן מדרגה ראשונה (אמא, אחות, בת) חלתה בסרטן השד לפני הפסקת הווסת, שייכות לקבוצת סיכון.

לנשים אלה מומלץ לעשות ממוגרפיה אחת לשנה החל מגיל 40. אם האמא או האחות לקו בסרטן השד לפני הגיען לגיל 45, יש לעשות את בדיקת הממוגרפיה הראשונה בגיל שהוא נמוך בחמש שנים מהגיל שבו התגלה אצלן סרטן השד. כלומר, אם לאמא שלך התגלה סרטן שד בגיל 40, עלייך לעשות את הבדיקה בגיל 35.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לקוחות כללית מושלם?

​קבלו הנחה עבור ביצוע בדיקות סקר תקופתיות

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל