פורסם בראשונה: 28.07.2010
עדכון אחרון: 17.02.2019

בדיקת שדיים מגיל 65 ומעלה

לקריאה נוחה
בגילים האלה עולה עוד יותר השכיחות של סרטן השד. בדיקת ממוגרפיה מומלצת פעם בשנתיים, ואם ישנה קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בסרטן השד - מומלץ לעשות אותה פעם בשנה. ומה בנוגע לבדיקה עצמית?
בדיקת שדיים מגיל 65 ומעלה

ממוגרפיה

כל מה שאת צריכה לדעת על ממוגרפיה - צפי עכשיו:

בדיקת ממוגרפיה
 
 

ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השד המשמש לגילוי מוקדם של סרטן שד. הוכח שהבדיקה יכולה לגלות את המחלה בשלב מוקדם - מה שמגדיל מאוד את סיכויי ההחלמה.

בבדיקה מצלמים כל שד משני כיוונים. נשים רבות מתלוננות שהבדיקה כרוכה באי־נוחות בגלל הלחץ המופעל על השד, אך הבדיקה קצרה מאוד (בין דקה לשתי דקות), כך שחוסר הנוחות אינו ממושך. מטרת הלחץ היא לפרוס את רקמת השד כך שניתן יהיה לסרוק את כולה באמצעות רמה נמוכה מאוד של קרינה.

לכל בדיקת ממוגרפיה חשוב מאוד להביא בדיקות קודמות, שכן השוואת הצילום החדש לצילומים הקודמים מאפשרת פענוח הרבה יותר מדויק.

את בדיקת הממוגרפיה מומלץ לעשות אחת לשנתיים החל מגיל 50 ועד גיל 74. נשים שקרובת משפחה שלהן מדרגה ראשונה (אמא, אחות, בת) חלתה בסרטן השד לפני הפסקת הווסת שייכות לקבוצת סיכון.

לנשים האלה מומלץ לעשות ממוגרפיה אחת לשנה החל מגיל 40. אם האמא או האחות לקו בסרטן השד לפני הגיען לגיל 45, יש לעשות את בדיקת הממוגרפיה הראשונה בגיל שהוא נמוך בחמש שנים מהגיל שבו התגלה אצלן סרטן השד. כלומר, אם לאמא התגלה סרטן שד בגיל 40, על בתה לעשות את הבדיקה בגיל 35.

בדיקה עצמית של השד

הממסד הרפואי (במקרה הזה המועצה הלאומית לאונקולוגיה, למניעה ולגילוי מוקדם של סרטן) אינו ממליץ כיום לצוותים הרפואיים לעודד נשים לעשות בדיקה עצמית של השד.

הסיבה: ממחקרים שנעשו עולה שהבדיקות העצמיות אינן מביאות בדרך כלל תועלת ואף גורמות לא פעם לפעולות בירור פולשניות רבות שבדיעבד מתברר שהיו מיותרות.

עם זאת, חשוב שכל אישה תהיה מודעת לגופה, ואם היא שמה לב לשינוי כלשהו במראה השד או לממצא חדש, עליה לפנות לבדיקת רופא בהקדם האפשרי.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לקוחות כללית מושלם?

​קבלו הנחה עבור ביצוע בדיקות סקר תקופתיות

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל