חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון סובלת מכאב גב

סימפיזיוליזיס בהריון

אחת מהתופעות הלא סימפטיות של ההריון עלולה להיות כאבים בעצם החיק ו/או כאבי גב, כתוצאה מהתרחבות יתר של האגן. מי בסיכון יתר לסבול מסימפיזיוליזיס? האם זה מסוכן? איך מטפלים, והאם זו סיבה מספקת לשמירת הריון?

פרופ

פרופ' אייל שיינר

בקיצור

01

סימפיזיוליזיס גורמת לכאבים בעצם החיק ו/או כאבי גב בשל התרחבות גדולה מהרגיל של האגן.

02

תנועות המערבות את הרגליים יובילו לכאב ניכר. טיפוס במדרגות עלול להפוך למשימה קשה.

03

הטיפול הוא לרוב על ידי נטילת משככי כאבים ומנוחה. במצבים חריפים יומלצו טיפולי פיזיותרפיה.

"אני אומרת לך, פרופסור, ההריון הזה ממש לא דומה למה שהיה לי עם הבנות, לא כמו ההריון עם אורטל ולא כמו ההריון עם מורטל. הכל יותר קשה, והכאבים האלה....וואו, דוקטור, סיוט. לא יכולה לקום. מרגישה שהאגן שלי מתפרק. מין לחץ על המפשעה, ממש על העצם שמתחת לשיער הערווה. אני חייבת להחזיק את העצמות כדי להתהפך במיטה. מרגישה שהראש של הקטן משתפשף ולוחץ לי על העצמות באגן. אני חייבת שמירת הריון".

בת־אל פנתה לייעוץ בשבוע 15 עקב כאבי אגן עזים. התיאור היה כל כך אופייני כך שהאבחנה של סימפיזיוליזיס הייתה קלה להפליא.

מה זה סימפיזיוליזיס?

הסימפיסיס פוביס הוא הסחוס המחבר בין עצמות האגן מלפנים, ויחד עם שני המפרקים שנמצאים בין עצמות האגן לסקרום. הוא ממלא תפקיד חשוב בהחזקת האגן באופן יציב בזמן פעילות. 

במהלך ההריון מופרשים הורמונים שונים, כגון הרלקסין, המגמישים את רצועות הגוף כדי לאפשר לאגן להתרחב ולהימתח במהלך הלידה.

לרוב, התהליך אינו מלווה בכאב, אך במקרים שבהם ההתרחבות היא גדולה מהממוצע, חווה האישה ההרה כאבים בעצם הפוביס (עצם החיק) ו/או כאבי גב, שהם הסימן הבולט ביותר לתופעה הנקראת סימפיזיוליזיס. למעשה מדובר במפרק חלש של עצמות האגן הגורם לתנועתיות בין העצמות ובשל כך לכאבים עזים.

הכאבים יכולים להופיע מסוף הטרימסטר הראשון להריון (סביב שבוע 12) ולהמשיך עד לאחר הלידה. ייתכן גם שהכאב יופיע רק לאחר הלידה, דווקא בסיום ההריון. על־פי רוב, חולפת התופעה לאחר משכב הלידה (6 שבועות אחרי הלידה).

התופעה שכיחה ב-2.3-0.2% מההריונות. היא שכיחה יותר אצל נשים מבוגרות עם הריונות חוזרים. לרוב, לאחר הלידה הכאבים חולפים.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון של כללית 

איך משפיע הסימפיזיולזיס על הפעילות?

תלוי בהיקף התופעה. באופן עקרוני תנועות המערבות את הרגליים יובילו לכאב ניכר. אבל גם פעולות פשוטות כהתהפכות במיטה עלולות להכאיב. הליכה, ובעיקר טיפוס מדרגות, עלולות להפוך למשימה קשה וכואבת.

איך מטפלים בסימפיזיוליזיס?

הטיפול הוא ברובו על ידי שימוש במשככי כאבים ובהפחתת פעילות. במקרים מסוימים ניתן להיעזר ברפואה אלטרנטיבית, כמו דיקור או רפלקסולוגיה. הרבה נשים חוות הקלה בזכות תרגילי התעמלות או יוגה לנשים הרות. במצבים חריפים יומלצו טיפולי פיזיותרפיה.

דרכים נוספות השניות במחלוקת כוללות את קשירת אזור האגן בחגורות אורתופדיות והפחתת פעילות גופנית ונשיאת משאות כבדים. ישנם מקרים נדירים שמסתבכים ואז נדרשת התערבות אורתופדית.

האם קיימת סכנה לעובר או לאם?

על פי רב אין סכנה לחיי האישה או העובר. במחקר נרחב שבוצע במרכז הרפואי אוניברסיטאי החולים סורוקה ופורסם בעיתון בינלאומי נבדקו תוצאות ההריון של 154 נשים עם סימפיזיוליזיס.

תוצאות ההריון במחקר היו דומות בקרב הנשים עם וללא סימפיזיוליזיס. לא נמצא שיעור מוגבר של תחלואה או תמותה של העוברים. עם זאת, התגלה שיעור גבוה יותר של ניתוחים קיסריים. אבל, קשה היה לנטרל את השפעת הגיל מכיוון שידוע שגיל מבוגר הינו גורם סיכון לניתוחים קיסריים. בכל אופן אין מניעה ללידה רגילה עם סימפיזיוליזיס ויתרה מכך התופעה איננה מפריעה לתהליך הלידה ואולי להפך. הגמשת רצועות הגוף הרי נועדה לאפשר לאגן להתרחב ולהימתח במהלך הלידה.

האם סימפיזיוליזיס מהווה סיבה לשמירת היריון?

אבחנה של סימפיזיוליזיס על ידי רופא נשים ללא פירוט והסבר איננה מספקת על מנת לאשר שמירת הריון. יש לפרט ולהדגיש את חומרת המחלה (אחרת לפחות אחוז אחד מהנשים ייצא לשמירת הריון בגלל התופעה). במקרים של הפסקת עבודה בשל סימפיזיוליזיס, יש לצפות כי לפני שהרופא ממליץ על שמירת הריון מלאה, תיערך בדיקה לגבי אפשרות של הקלת שעות עבודה ו/או שינוי באופי העבודה.

אם מדובר בסימפיזיוליזיס שמונע תזוזה, על הרופא לפרט ולהדגיש את המצב ולצרף חוות דעת עדכנית מאורתופד.

לקוחה של כללית מושלם זהב? 

את זכאית לארבע התייעצויות עם רופא מומחה בשנה (על ההתייעצות הרביעית להיות בתחום ההיריון). 
למידע נוסף לחצי כאן

בנוסף, את זכאית למגוון כיסויים על בדיקות שונות. 
למידע נוסף לחצי כאן

לקוחה של כללית מושלם פלטינום?  

את זכאית לסל הריון כספי בשווי אלפי שקלים, למימוש על פי בחירתך​.​
למידע נוסף לחצי כאן​​​​​​

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקת נשים ב' ויולדות ב' בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה מקבוצת כללית, וסגן דיקן בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש