פורסם בראשונה: 15.08.2006
עדכון אחרון: 14.04.2010
  • ד"ר איליה בר ד"ר איליה בר

9 טיפים לזוגות שמתקשים להיכנס להריון

לקריאה נוחה
זוגות הנתקלים בקשיים בכניסה להריון בדרך טבעית נקלעים לתחושות של כשלון וחרדה, המלוות לעתים בחשש משיחה על הנושא עם בני משפחה, חברים או אנשי מקצוע. אלו מתגברים אם בבדיקות מתגלה בעיית פוריות אצל אחד מבני הזוג או שניהם. תשע עצות לזוגות שמתקשים להיכנס להריון:

זוגות הנתקלים בקשיים בכניסה להריון בדרך טבעית נקלעים לתחושות של כשלון וחרדה, המלוות לעתים בחשש משיחה על הנושא עם בני משפחה, חברים או אנשי מקצוע. כל אלו מתגברים אם בבדיקות ראשוניות מתגלה אכן בעיית פוריות אצל אחד מבני הזוג או שניהם. תשע עצות לזוגות שמתקשים להיכנס להריון:

1. קחו שנה

בשנה הראשונה מתחילת הניסיון להיכנס להריון ומהפסקת השימוש באמצעי מניעה (אם נעשה בהם שימוש), מומלץ לנסות רק בדרך הטבעית ולא לפנות לייעוץ. בכל מחזור חודשי ההסתברות להיכנס להריון היא 20 אחוז בלבד, כך שבהחלט ייתכן שגם התהליך הטבעי ייקח זמן והריון יושג רק בניסיון העשירי. יצירת פחדי שווא רק תוריד את סיכויי ההצלחה.

2. כוונו לביוץ

במהלך השנה הראשונה לניסיונות, מומלץ לכוון את קיום יחסי המין למועד המשוער של הביוץ. ביוץ מתרחש 14 יום לפני קבלת המחזור. מומלץ לקיים יחסי מין מעל פעמיים ביומיים שסמוכים למועד הביוץ, כדי להגדיל את ההסתברות להצלחה.

טיפ נוסף שיכול לעזור 

תחום הפוריות הוא נרחב, ו​​​לרוב רופאים מתקשים לשים את האצבע על הסיבה הספציפית שממנה נובעת בעיית הפוריות. כאן נכנסים לתמונה הטיפולים המשלימים - ובהם הרפואה הסינית - שיכולים לסייע רבות. למידע נוסף היכנסו

3. פנו לייעוץ

לאחר שנה כדאי לפנות לייעוץ מקצועי. בניגוד לנוהג המקובל להתחיל בבדיקות אצל האישה, מוצע לבצע בדיקה במקביל אצל שני בני הזוג, כך שאם יתברר שיש צורך לעבור טיפולי פוריות ניתן יהיה להתחיל בהקדם בטיפול הנדרש.

4. בצעו בדיקת זרע

פוריות נמוכה של הזרע או עקרות אינה באה לידי ביטוי במראהו של נוזל הזרע, כך שקיימת חשיבות לבדיקת הזרע במרפאה כדי לדעת אם הגבר סובל מספירת זרע נמוכה או מהעדר זרע בכלל.

5. קחו אוויר

למצב הנפשי שבו נמצאים בני הזוג יש השפעה רבה על סיכויי ההצלחה של הטיפול, ולכן יש להתאזר באורך רוח ולחשוב על התוצאות שיהיו לטיפולים בטווח הארוך ולא על מה יהיה עוד שבוע. המחשבה על הטווח הארוך נותנת את העוצמה הנדרשת לעבור את הטיפולים.

6. קבלו תמיכה

טיפולי פוריות כוללים טיפולים הורמונליים, שעלולים להיות כרוכים בשינויים פתאומיים במצבי הרוח אצל האישה. לפיכך מומלץ לבני הזוג להיות סבלנים זה לזה מעבר לרגיל, ולתמוך אחד בשני ברגעי משבר.

7. בקשו מידע

בני הזוג זכאים לעמוד על זכותם לקבל מידע מלא על הבדיקות והטיפולים שנעשים בגופם, והם זכאים לבקש פרטים מהרופאים והאחיות המטפלים בהם. למידע יש לרוב השפעה מרגיעה על המטופלים, והוא מהווה מרכיב נוסף בהגדלת סיכויי ההצלחה.

8. תשקלו לספר

בתקופת הטיפולים יש לקחת בחשבון העדרויות מהעבודה ומהבית, ולכן על בני הזוג להחליט אם הם מעונינים לשתף את בני משפחתם או את המעביד בטיפולי הפוריות. בנושא זה לא ניתן לתת המלצה חד משמעית, מאחר שהוא מאוד אישי, אולם על שני בני הזוג להיות שלמים עם החלטתם. חשוב לציין שעובד/ת שכיר/ה הנמצא בטיפול פוריות זכאי לזכויות שניתן כמובן לנצל אותן רק אם הדבר ברור וידוע למעביד.

אם האישה צריכה לעבור סדרת טיפולים לשם הפריה חוץ גופית, היא יכולה להעדר ממקום עבודתה לצורך ארבע סדרות טיפוליות בשנה. על העובדת להודיע מראש למעסיק ולהמציא אישור רפואי מתאים. מניין ימים אלו יבואו על חשבון ימי המחלה. (הוראה זו תחול גם על עובד העובר טיפול פוריות).

אין לפטר עובד/ת העובר/ת טיפולי הפריה חוץ גופית בימי העדרם מהעבודה, או במשך תקופה של 150 ימים לאחר תום ימי ההעדרות אלא בהיתר משר העבודה והרווחה.

9. אל תתנגדו

חשוב שבני הזוג ישתפו פעולה עם הרופאים ולא יבזבזו אנרגיות על התנגדות לטיפול. אם יש מצב של חוסר כימיה מוחלט עם הרופא והצוות, עדיף לשנות מטפל. ​

ד"ר איליה בר הוא מומחה באבחון ליקויי פוריות וטיפולי פוריות

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות המושלם

​זכאות לבדיקה גנטית באופן פרטי

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל