חיפוש

dsdsdsd
הסיבה לשיניים בתחושת החום של זקנים

למה לזקנים תמיד קר יותר?

שינויים גופניים בגיל מבוגר עשויים להסביר מדוע הזקנים מעדיפים להתכסות בשמיכה עבה גם בקיץ ולמה תמיד קר להם, גם כשהטמפטורות עולות

ד"ר דניאל דליות

ד"ר דניאל דליות

בקיצור

01

מה הסיבה לשינויים במשק החום בגיל הזיקנה? יש כמה סיבות, למשל: ירידה בפעילות המטבולית הבסיסית וסרקופניה, ירידה במסת השריר.

02

איך מטפלים? פעילות גופנית, כולל חיזוק שרירים. אם יש אנמיה על רקע חוסר בברזל, או תת־פעילות בלוטת המגן, מטפלים בבעיות האלה ותחושת הקור תיעלם.

03

מה הקשר להורמונים? הורמון וזופרסין משתתף בבקרת חום הגוף ובתפישת תחושת החום על ידי האדם. השימוש בו נמצא יעיל בטיפול בקרב אנשים לאחר חבלת ראש שדיווחו על תחושת קור תמידית.

​הזקנים סובלים יותר מקור בהשוואה לצעירים ויש לכך עדויות כבר מראשית ימי המלוכה: "והמלך דוד זקן בא בימים ויכסוהו בבגדים ולא יחם לו" (מלכים א', פרק א', פסוק א').

רופאים המטפלים בזקנים שומעים מהם לא פעם תלונות על קור, וזאת על אף שאין בעיה חריפה כמו מחלת חום. מדובר בדרך־כלל בזקנים תשושים שלא פעילים במיוחד והסובלים ממספר בעיות בריאות.

מה הסיבה לתופעה?

ההסבר מאוד מורכב, אבל לפני שנדון בסיבות ובטיפול, נתאר כמה תהליכים פיזיולוגיים בוויסות החום בגופנו:

משק החום באדם הוא תהליך מורכב שבו משתתפים גורמים היקפיים - העור, העצבים, כלי הדם, השרירים והכבד; וגורמים מרכזיים - חוט השדרה המוח. משק החום מנוהל תחת פיקוח של מרכז בקרה במוח, הנמצא בחלק הקרוי היפותלאמוס. אם חום הגוף עולה, מרכז הבקרה משדר פקודות לאיברים המשתתפים במשק החום, במטרה להחזיר את החום לנורמה.

מרכז הבקרה מקבל שני אותות: האחד מגיע באמצעות עצבים מקולטני חום/קור, השני הוא בעצם חום הדם השוטף את האזור. שני סוגי האותות עוברים אינטגרציה על־ידי מרכז הבקרה.

קיים גם הורמון הנקרא וזופרסין, המשתתף בבקרת חום הגוף ובתפישת תחושת החום על ידי האדם. אותו הורמון מוכר גם בשם Anti Diuretic Hormone, או בקיצור ADH. לעתים משתמשים בהורמון גם לטיפול בילדים, שסובלים מהרטבת לילה.


איך ההורמון מושפע מהחום?

עליית חום מגרה ייצור של וזופרסין, בעוד שירידת חום מדכאת את שחרור ההורמון. בתגובה לטמפרטורה שיורדת, ההיפותלמוס האחורי מעודד את פעילות מערכת העצבים האוטונומית, שגורמת לכיווץ כלי דם ועליית ייצור חום. ייצור החום נעשה בכבד ובשרירים, ואילו איבוד חום נעשה דרך העור (הזעה בעיקר) והריאות (נשיפת אוויר). בדרך כלל, החום בערב גבוה מהחום בבוקר.

איך הגוף מגיב לקור?

אם חום הגוף יורד אל מתחת ל-36 מעלות, הגוף מגיב במספר דרכים שמטרתן היא לשמור על חום הגוף:

1. כיווץ כלי דם

2. הפסקת הזעה

3. רעד במטרה להגדיל ייצור חום על ידי השרירים.

4. הפרשת אדרנלין ונוראדרנאלין לכיווץ כלי דם והפרשת טירוקסין (הורמון בלוטת המגן) כדי להגביר ייצור חום.

המסלול המוביל בסופו של דבר לתחושות חום וקור, מתחיל על־ידי אותות חשמליים, המועברים מקצות עצבים פריפריים הממוקמים מתחת לעור.

יש גם חישני חום/קור בתוך חוט השדרה. חיישנים אלה, מושפעים על ידי הורמונים, חלבונים וחומרים שונים אחרים. כאן גם אפשר למצוא הסבר לתחושת קור לאחר הפסקת וסת או בדיכאון (שינויים הורמונליים והפרשת חומרים שונים).

אדם בריא ופעיל, חש בטוב רוב הזמן, מכיוון שכל החיישנים עובדים כיאות, מנגנוני ייצור החום תקינים ומנגנוני הבקרה תקינים. גם אם אדם בריא לוקה במחלת חום, הוא יחוש בתחושת קור וצמרמורת, אך הדברים יחזרו לסדרם עם חלוף המחלה.

מהן הסיבות לשינויים במשק החום של הזקנים?

1. עם העלייה בגיל, חלה ירידה בפעילות המטבולית הבסיסית, המוכתבת בחלקה על ידי בלוטת המגן. כתוצאה מכך, יש ירידה בייצור חום באופן כללי.
2. גם סרקופניה (Sarcopenia), שפירושה ירידה במסת השריר, מביאה לירידה בייצור חום.
3. שינויים במרכז הוויסות במוח: תיתכן בעיה עם ההורמון הוזופרסין. פגיעה בשחרור וזופרסין עלולה להתרחש לאחר טראומת ראש, דבר העלול לגרום בתיאוריה לתחושת קור. בזקן עם בעיית זרימת דם, עלולות להיות פגיעות במרכזים שונים במוח, כולל בהיפותלאמוס.
4. שיבוש בפעולת הקולטנים בחוט השדרה.
5.פגיעה בעצבי החישה עם עלייה בסף תחושת חום. יש השפעה של הגיל על תחושות כאב וחום דרך סיבי החישה A Delta , C.
6. ליקוי בזרימת דם עקב טרשת עורקים.
7. עלייה בהפרשת הבסיס של אדרנלין ונוראדרנאלין.

מה יכולות להיות הסיבות לתחושת הקור?

1. הגוף לא מייצר מספיק חום עקב דלדול שרירים (סרקופניה). ייתכן ותחושת הקור נובעת מכיווץ כלי דם שנגרם על ידי מנגנון הבקרה במטרה לשמור על חום הגוף.
2. בעיית בזרימת הדם בכלי הדם הקטנים.
3. תחושת קור יכולה להיגרם גם על ידי הפרשת יתר של אדרנאלין ונוראדרנאלין.
4. תת ־פעילות של בלוטת המגן, שאינה נדירה בגיל הזיקנה. בדרך כלל הטמפרטורה של הגוף יורדת, אך לעיתים יש רק תחושת קור.
5. אנמיה עם חסר ברזל.
6. דיכאון וחרדה.
7. שינויים במרכז הבקרה עצמו עם הגיל. ייתכן שינוי בהפרשת ההורמון וזופרסין.
8. שינויים בעצבים ההיקפיים ובחיישנים שבחוט השדרה.

איך אפשר לטפל בתופעה?

פעילות גופנית, כולל חיזוק שרירים. פעילות גופנית תורמת גם לירידה בהפרשת הבסיס של אדרנאלין ונוראדרנאלין שמכווצים כלי דם.
אם יש אנמיה על רקע חוסר בברזל, או תת־פעילות בלוטת המגן, תחושת הקור היא למעשה ביטוי משני לתופעה אחרת. לכן, אם מטפלים בבעייה הראשונית, תחושת הקור עשויה להיעלם.

האם אפשר לתת טיפול הורמונלי?

הטיפול בהורמון וזופרסין עדיין לא נוסה בקרב זקנים, אולם הטיפול נוסה בקרב אנשים לאחר חבלת ראש, שדיווחו על תחושת קור תמידית. על פי התוצאות, מתן וזופרסין בשאיפה נמצא יעיל מאוד לטיפול בתחושת הקור.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש