חיפוש

dsdsdsd
הקשר שבין בעיות בכף רגל לבין נפילות בגיל מבוגר

תנו כבוד לכף הרגל

נפילות הגורמות לחבלה קשה הן אחת הבעיות הקשות שאורבות לבני 65 פלוס. חוקרים מצאו קשר מובהק בין בעיות בכף הרגל לבין הנפילות וממליצים: לא להזניח יבלות מציקות או ציפורן חודרנית

ד"ר דניאל דליות

ד"ר דניאל דליות

נפילות בקרב זקנים הן אחת הבעיות הקשות שלאחריהן, לעתים קרובות, צריכים להתמודד לא רק עם הטיפול בחבלה עצמה, אלא גם עם הסיבוכים והקשיים התפקודיים שלעתים קרובות באים בעקבות אותן נפילות.

מהם גורמי הסיכון העיקריים לנפילות אצל קשישים?

גורמי סיכון רבים יש לנפילות: בעיית מפרקים, תרופות רבות באופן כללי, תרופות מסוימות באופן ייחודי, בעיית שיווי משקל ומחלות של מערכת העצבים המרכזית וההיקפית. נוסף לכל אלו, קיימים מפגעים סביבתיים שעלולים לתרום לסיכון לנפילה. תכוניות רבות מספור קיימות כדי לשפר את מצב הזקן ואת סביבתו במטרה לצמצם את הסיכון לנפילה.

האם רוב הנפילות מתרחשות במקלחת?

דווקא לא, רוב הנפילות קורות בעת הליכה. לכן די תמוה שבאופן יחסי נעשו מעט עבודות מחקר על האיבר שנמצא בקשר עם הקרקע בעת הליכה: כף הרגל.

מה קשר בין כאב בכף הרגל לבין נפילות?

כף הרגל היא הקשר שלנו עם הקרקע, וכאב בכף הרגל עלול להשפיע על יציבות. בני 75 ומעלה שסובלים מכאב בכף הרגל מתפקדים פחות טוב, מבחינת הליכה וניידות. כאב בכף הרגל הינו בעיה שכיחה בקרב 20 עד 50 אחוזים מהזקנים בקהילה.

חוקרים שבדקו מה קורה בכף הרגל בזמן הליכה ואשר השתמשו במכשירים מתוחכמים שונים, גילו כי באנשים שסובלים מכאב בכף הרגל, נמדדים לחצים פלנטריים (החלק הפלנאטרי הוא החלק התחתון של כף הרגל, זה שנמצא במגע עם הקרקע בזמן הליכה) גבוהים בהרבה מאשר בקרב אנשים שאינם סובלים מכאב.

במחקר שנעשה באוסטרליה בקרב 400 זקנים שחיים בקהילה ונהנים מתפקוד עצמאי, בדקו החוקרים האם לחץ פלנטארי גבוה הוא גורם סיכון לנפילה. המחקר תואר בירחון הגריאטריה JAGS שיצא באוקטובר 2010.

מה אפיין את המשתתפים במחקר?

35 אחוזים מהמשתתפים נפלו לפחות פעם אחת במשך השנה (מספר שמתאים פחות או יותר לספרות העולמית, שמדברת על כך ששיעור הנפילות בקרב בני 65 פלוס הינו 30 אחוזים).

50 אחוזים סבלו מכאב בדרגה זו או אחרת בכף הרגל. הסיבות לכאב נבעו בדרך כלל מסיבות שונות, אך המקום השכיח ביותר לכאב היה באזור אצבעות כף הרגל.

מבחינת הלחץ הפלנטארי. כל המשתתפים נבדקו על פלטפורמה מיוחדת, מעין מסוע שבודק לחץ תוך הליכה. בקרב אלו שנפלו דווח יותר על כאב בכף הרגל ונמדד לחץ פלנטארי גדול יותר. נוסף לכך, נמדד לחץ פלנטארי גדול יותר בקרב הסובלים מכאב בכף הרגל.

זהו המחקר הראשון שמדבר על כך שאצל חלק ניכר מהזקנים שנופלים נוצר לחץ פלנטארי גדול בזמן הליכה. ייתכן שלחצים גבוהים תורמים לכאב דבר שבתורו תורם לנפילה. הרבה גורמים כולל מבנה כף רגל, מהירות הליכה, משקל גוף, משפיעים גם הם על לחצים פלנטרים בזקנים.

עוד התברר במחקר, כי אנשים שסבלו מנפילות הולכים בדרך כלל לאט יותר מאלה שלא סבלו מהתופעה וכי בקרב אלה שנפלו יש זמן מגע גדול יותר בכף הרגל. 

איך אפשר לפנק את כף הרגל?

הנעלה נכונה שתכלול כריות מתחת לאזורי לחץ גבוה, עשויה להקל על הניוד ולעשותו בטוח יותר. התערבויות שמרניות שכוללות טיפול פודיאטרי (פודיאטריה היא רפואת כף הרגל), סילוק נגעים שונים, או טיפול אורתופדי יכולים להקל על הכאב ולצמצם לחצים פלנטארים גבוהים במקומות ספציפיים. הטיפול עשוי לצמצם סיכון לנפילות.

כף הרגל היא אזור מעט מוזנח בטיפול הכוללני בזקן. לכן כדאי לזהות זקנים שסובלים מכאב ומעליית לחץ פלנטארי בהקדם ולטפל בהם במסגרת מניעת נפילות.

נכון,  מדידת לחץ פלנטארי אינה דבר שבשגרה ועל כן לא ניתן לצאת בהמלצה גורפת לעשותה. עם זאת, ברור כי יש לתת משקל גדול יותר להתייחסות לנושא כף הרגל בזקנים. יש מקום להגברת המודעות לנושא כאב בכף הרגל במסגרת רפואת המשפחה, ואם יש בעיות כדאי בהחלט להתייעץ עם מרפאות כף רגל שקיימות היום במקומות רבים, או עם אורתופד. יש לטפל בדברים ברורים כמו ציפורן חודרנית, יבלות שעלולות לתרום לכאב, וכמובן יש לדאוג להנעלה נוחה ובטיחותית.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטרי במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש