חיפוש

dsdsdsd
רופאה גריאטרית מייעצת למטופלת שיושבת על כיסא בעודה עטופה בשמיכה

מתי לפנות לרופא גריאטר?

הטיפול הרפואי בזקן העצמאי והצלול אינו שונה במהותו מהטיפול הרפואי במבוגרים צעירים. לכן כל הזקנים צריכים להיות בטיפול של רופא המשפחה. הרופא הגריאטר נכנס לתמונה כדי לייעץ לזקנים שאינם כתמול שלשום

ד"ר דניאל דליות

ד"ר דניאל דליות

בקיצור

01

מי צריך לטפל במבוגרים? רוב הזקנים, גם אם יש להם בעיות בריאות שונות, הם עצמאים וצלולים, ולכן אך הגיוני שרופא משפחה מסור וטוב יטפל בהם. ההתמחות הזאת כוללת, בין השאר, קורס מיוחד בגריאטריה.

02

ומי יטפל בזקנים במצב פחות טוב? רופא המשפחה יכול לטפל גם בזקנים סיעודים ומרותקים ובזקנים תשושים.

03

אז מתי פונים לרופא גריאטר? אם הזקנים סובלים מהבעיות הבאות או מחלקן: ירידה בזיכרון, דיכאון,ׁירידה תפקודית, הפרעת התנהגות, הפרעת הליכה ונפילות שהחלו לא מזמן.

​רוב המבוגרים בני 65 עד 74 הם לשמחתנו עצמאים וצלולים. גם בקבוצת הגיל המבוגרת הבאה, בני 75 עד 84, הרוב נהנים מתפקוד עצמאי. הבעיות מתגברות בבני 85 ומעלה. אומנם הגיל אינו מחלה, אך עם ההתקדמות בגיל עולה במקביל הסיכוי לבעיות.

אם כך, רק חלק קטן מהזקנים זקוק לטיפול אצל רופא גריאטר?

רוב הזקנים, גם אם יש להם בעיות בריאות שונות, הם עצמאים וצלולים, ולכן אך הגיוני שרופא משפחה מסור וטוב יטפל בהם. ההתמחות הזאת כוללת, בין השאר, קורס מיוחד בגריאטריה ובגרונטולוגיה, ורופאי המשפחה המומחים רוכשים במסגרתו ידע רב ברפואת מבוגרים.

וזה מספיק?

בהחלט. רופא המשפחה המומחה יודע היטב כיצד לטפל בבעיות גריאטריות שונות כמו ירידה בתפקוד, דיכאון, ירידה בכושר החשיבה והזיכרון. רופא המשפחה נהנה גם מיתרון חשוב: הוא מכיר היטב את מטופליו וער לשינויים החלים בהם.

הדעה המקובלת כיום היא שהטיפול הרפואי בזקן העצמאי והצלול אינו שונה במהותו מהטיפול הרפואי במבוגרים צעירים. הכללים הברורים והמובנים מאליהם: להימנע מתרופות מיותרות, לעסוק בפעילות גופנית ולהקפיד על תזונה נכונה אינם מצריכים רפואה שהיא שונה מרפואת המשפחה.

לכן בזקנים צריך לטפל רופא המשפחה, ואין מקום למרפאה מיוחדת לזקנים או לגריאטר מומחה שיטפל באופן גורף בבני 65 ומעלה או בבני 75 ומעלה.

 

ומי צריך לטפל בזקנים שמצבם הבריאותי רגיש יותר?

רופא המשפחה יכול לטפל גם ב"זקנים השבריריים":

• זקנים סעודים ומרותקים.

• זקנים תשושים (FRAIL). מדובר באנשים חלושים שסובלים מירידת רזרבות ניכרת, עלים נידפים ברוח. לכאורה הם מתפקדים באופן עצמאי, אך הם בסיכון להפוך למוגבלים ולסיעודיים בעקבות מחלה כמו דלקת ריאות. אנשים רזים שירדו במשקל, בעלי שרירים מדולדלים וחלשים, לא פעילים, שסובלים ממחלות רבות ונוטלים תרופות רבות, סובלים לרוב גם מתשישות.

אם המטופל הסיעודי מרותק לביתו או לכיסא גלגלים, צריך לדאוג לתשתית סיעודית טובה ולטיפול תומך טוב. הצוות הסיעודי של המרפאה יכול, בדרך כלל, לעשות את המלאכה היטב בפיקוחו של רופא המשפחה, שעורך גם הוא ביקורים תקופתיים. ניתן גם להיעזר בשירותי היחידה להמשך טיפול.

המומחים לגריאטריה מתלבטים כיצד לאתר את הקבוצה החשובה של הזקנים התשושים ואיך ולהפעיל בעבורה תוכנית יעילה כדי לחזקה. מדובר בתוכנית הכוללת, בין השאר, פעילות גופנית ותזונה נכונה. גם במקרה הזה יכול צוות המרפאה לעשות את המלאכה.

אז הרופאים הגריאטרים יכולים לצאת לפנסיה?

ממש לא. נוסף על קבוצות הזקנים שתוארו עד כאן, קיימת קבוצה של אנשים שאינם כתמול שלשום. מדובר בזקנים שסובלים מהבעיות הבאות או מחלקן:

• ירידה בזיכרון.

• דיכאון.

•ׁירידה תפקודית.

• הפרעת התנהגות.

• הפרעת הליכה ונפילות שהחלו לא מזמן.

במקרים האלה יש מקום לבירור מעמיק. בדיקה והערכה באנשים
האלה מצריכות זמן. כדאי מאוד להשקיע את הזמן הזה, כי איתור הבעיות האלה וניסיון לפתור אותן עוזר למטופל, למשפחתו ולמערכת כולה. זה המקום להכניס לתמונה רופא גריאטר שישמש יועץ לרופא המשפחה.

הרופא הגריאטר יעשה הערכה גריאטרית מקיפה שכוללת:

• מבחן קוגניטיבי.

• מבחן דיכאון.

• בדיקה גופנית הולמת לאיתור בעיות נוירולוגיות ואחרות.

בדיקה כזאת נמשכת כשעה אם עושה אותה גריאטר מיומן. אם הוריכם סובלים משכחה, מירידה בתפקוד, מנפילות חוזרות ונשנות, מקשיי הליכה, מהפרעת התנהגות, מומלץ להפנותם לייעוץ של רופא גריאטר. אנא פנו לרופא המשפחה ושאלו אותו על ייעוץ כזה.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר בכיר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש