חיפוש

dsdsdsd
אישה שסובלת מאלימות מסמנת עצור עם היד

אלימות במשפחה: לא מגיע לך לחיות ככה

אלימות במשפחה היא הרבה יותר נפוצה מכפי שנראה על פני השטח, ויש לה הרבה פנים מלבד תקיפה פיזית: "הוא משפיל אותי ומתעלם ממני, אני כל כך בודדה". אם את סובלת מאלימות מסוג כלשהו, חשוב לנו שתדעי שישנן דרכים לצאת מהסיוט הזה. אנחנו כאן כדי לעזור לך

נורית איתן גוטמן, מירב בן פורת חביב

בקיצור

01

לאלימות במשפחה ולאלימות נגד נשים פנים רבות: החל מתוקפנות ושימוש בכוח פיזי וכלה באלימות מינית, אלימות כלכלית ואלימות חברתית.

02

לאלימות השלכות הרסניות על כל בני המשפחה. אף על פי כן, נפגעות רבות חוששות לבקש עזרה ושומרות בסוד על ההתעללות בבית.

03

אתן לא לבד. אפשר לצאת ממעגל האלימות, ויש למי לפנות לקבלת עזרה. שירותי בריאות כללית נמצאים כאן בשבילכן לסיוע מקצועי ורגיש.

"החלום שלי הוא לקנות חולצה בשוק, בכסף שאני הרווחתי, ולא לקבל על כך מכות כי ביזבזתי כסף", כך מספרת לאה, שהופנתה לעובדת סוציאלית רפואית על ידי רופא המשפחה מאחר שחשה זה זמן רב דכדוך ועצב.

למרבה הצער, אלימות במשפחה היא תופעה שכיחה מאוד. לפי ארגון ויצו, 200 אלף נשים וכ־500 אלף ילדים בישראל חשופים בכל רגע נתון לאלימות במשפחה ולהשלכותיה. בעשור האחרון נרצחו בישראל יותר מ־170 נשים על ידי קרוב משפחה; בין 10% ל־15% מהנשים בישראל הן קורבנות לאלימות במשפחה.

עקב המספר הגבוה של נשים הנפגעות מאלימות בין־זוגית הכתבה מנוסחת בלשון נקבה אך פונה לכל המגדרים.

אלימות היא לא רק הרמת יד

אלימות מוגדרת "שימוש בכוח כדי לשלוט באחר". כוח יכול ללבוש צורות רבות:

אלימות פיזית: הסבת כאב גופני, למשל במכות ובחבטות ולעיתים גם בזריקת חפצים.

אלימות מינית: הטרדה, תקיפה מינית, מגע מיני או קיום יחסי מין שלא בהסכמה. גם בתוך מערכת יחסים, כאשר צד אחד כופה קיום יחסי מין על הצד האחר, מדובר באונס.

אלימות כלכלית מתבטאת בשלילת העצמאות הכלכלית, במניעת גישה לחשבון הבנק ובצורך לקבל אישור מבן הזוג השולט לפני כל קנייה ולפני כל פעולה כספית.

אלימות רגשית: זלזול באישה, השפלתה, פגיעה בערך העצמי שלה, האשמתה בהאשמות שווא שונות ומשונות, החדרת המסר שהיא "לא נורמלית".

אלימות מילולית: קללות, צעקות, ביטויים משפילים וכינויי גנאי.

אלימות חברתית: ניסיון לשלוט בכל צעדיה של האישה - לכפות עליה בידוד חברתי, להרחיק אותה ממעגלי המשפחה והחברים, לדרוש ממנה דין וחשבון על מעשיה בכל רגע נתון, למנוע ממנה כל פרטיות.

שליטה באמצעות מעקבים: לעקוב אחריה, להאזין לשיחות הטלפון שלה ולעיין בהתכתבויות שלה במחשב ובטלפון.

החיים הכפולים של נפגעות האלימות

"כולם חושבים שאנחנו משפחה מכובדת ומושלמת", משתפת באומץ אחת המטופלות. "כולם בבית הכנסת מעריכים מאוד את בעלי ומציינים תמיד שאנחנו זוג לדוגמה. אף אחד לא יודע שבבית הוא משפיל אותי, מתעלם ממני, ושגם שלושת ילדיי לא מדברים איתי. אני בוכה ובודדה כל כך, אבל כלפי חוץ נראית מאושרת ובת מזל על המשפחה שיש לי".

אישה אחרת מספרת: "כל השנים הסתדרתי. לא רציתי להתגרש כי חשבתי שגירושין יפגעו בילדים שלי, שעדיף להם לגדול בבית עם שני הורים נשואים. את המכות למדתי להסתיר, אפילו לרופאים למדתי להגיד ששטפי הדם הם כתוצאה ממחלת כבד".

למרות ההיקף הגדול של תופעת האלימות, מעטות הנשים שנוטות לספר על מה שעובר עליהן ולבקש עזרה. משפחה שקיימים בה דפוסים אלימים חיה בדרך כלל במעטה של סודיות ששותפים לו כל בני המשפחה, אם בשל הבושה, אם בשל הפחד להיחשף או בגלל המחשבה המוטעית שרק במשפחתם קיים הדפוס הזה. כמו כן ייתכן שבני המשפחה חוששים מתגובות שיפוטיות של החברה, מאוימים על ידי התוקף לבל יחשפו את התנהגותו או רוצים לשמור על תא משפחתי מתפקד לכאורה.

ילדה מפוחדת סותמת את האוזניים כשברקע גבר מכה אישה

אלימות במשפחה משפיעה על התפקוד החברתי של הילדים

לחיות באיום תמידי

השפעותיה של אלימות במשפחה אינן מוגבלות למתרחש בין כותלי הבית. האלימות באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים. אלימות נגד נשים פוגעת גם בילדים. עם ההשלכות הבולטות נמנים קשיים בתפקוד חברתי (של הילדים בבית הספר ושל ההורים במקום העבודה), הסתגרות, התנהגות הרסנית (כמו פגיעות עצמיות ועישון) וחזרה על דפוסי התנהגות אלימים.

נוסף על כל אלה, האלימות פוגעת בבריאות. ישנן מחלות שאנו יודעים כי הן קשורות בחשיפה לאלימות כמו הפרעות אכילה, תסמונת המעי הרגיש ומחלות המאופיינות בכאבים כרוניים. מצבים נפשיים, ובהם תסמינים פוסט־טראומטיים, דיכאון וחרדה, נמצאים בשכיחות גבוהה בקרב נפגעות ונפגעים של אלימות במשפחה. אלימות פיזית עלולה לגרום לנכות ואף למוות.

אלימות בצל הקורונה

לפי נתוני משרד הרווחה, עקב משבר הקורונה והפעולות שננקטו לצורך ההתמודדות עם המגפה, כמו הטלת סגר ובידוד חברתי, נצפתה עלייה בתלונות על אלימות במשפחה. יציאה לחל"ת ופיטורין של עובדים רבים, הנחיות לריחוק חברתי, סגר ותחושות של בלבול עקב חוסר ודאות והנחיות שמשתנות לעתים תכופות הגבירו תסכול ומתח בקרב אנשים רבים, וכתוצאה מכך חלה גם עלייה באירועי האלימות בתוך המשפחה.

איך אפשר לזהות אם אני או קרוב משפחה נמצאים בסיכון גבוה לאלימות?

קודם כול, ביטחו בתחושת הבטן שלכן ופנו לעזרה. ניתן לשתף את רופא המשפחה ולבקש להתייעץ עם עובדת סוציאלית רפואית. תוכלו גם למלא שאלון אנונימי של משרד הרווחה לזיהוי באופן עצמאי של מצב הסיכון במערכת היחסים הזוגית שלכן או של בן או בת משפחה. השאלון לאבחון עצמי זמין בעברית, באנגלית, בערבית וברוסית.

אני סובלת מאלימות. ממי אוכל לבקש עזרה?

בכל רשות מקומית פועל מרכז לשלום המשפחה, שנועד לסייע לבני משפחה המתמודדים עם מעגל האלימות.

לעיתים קשה לפנות ישירות למרכזים האלה, ואז מערכת הבריאות היא מקום טוב להתחיל בו את תהליך היציאה ממעגל האלימות. מרפאות ובתי חולים הם מקומות ניטרליים שבהם ניתנת לנפגעות אלימות במשפחה הזדמנות לדבר על מה שהן עוברות בלי לעורר חשד או כעס. הצוותים המקצועיים של כללית עוברים הכשרה שמאפשרת להם לסייע לנפגעות אלימות במשפחה.

הטיפול מתחיל לרוב בשיחה שבמסגרתה תוכלי לשתף במה שעובר עלייך. לעיתים יש קושי רב ומובן לחשוף את האירועים, ולכן השיחה אינה שיפוטית, אלא אמפתית. חשוב לנו שתדעי כי אין שום אדם שמגיע לו לחיות בתנאי טרור ואלימות וכי ברור שאת אינך אשמה במצב שאליו נקלעת.

ניתן לפנות גם לכל אחד מהגורמים הבאים:

עובדת סוציאלית רפואית בכללית.

• מרכז לשלום המשפחה (מרכז לטיפול ומניעת אלימות במשפחה) ברשות המקומית.

מוקד מידע וסיוע של משרד הרווחה במספר הטלפון 118.

המחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית.

• המשטרה (קריאת חירום טלפונית למספר הטלפון 100 או מסירת תלונה בתחנת המשטרה).

• מוקד לפניות שקטות בנושא אלימות במשפחה בשליחת מסרון (SMS) למספר 055-7000128.

מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית: נשים 1202, גברים 1203 (מכל טלפון, בכל הארץ).

• קו הסיוע לנשים מהמגזר החרדי 02-6730002.

נורית איתן גוטמן היא עובדת סוציאלית ארצית וממונה על החוק למניעת הטרדה מינית בכללית

מירב בן פורת חביב היא עובדת סוציאלית ומרכזת ארצית של תחום האלימות במשפחה בכללית

בכל אחד ממוסדות כללית פועלת ועדה למניעת אלימות במשפחה שמרכזת מנהלת השירות לעבודה סוציאלית. הוועדה אחראית להעלאת המודעות לתופעת האלימות במשפחה, להכשרת צוותים ולייעוץ במקרים פרטניים.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש