חיפוש

dsdsdsd
בדיקת OCT

רואים לך ברשתית

צילום חדשני מאפשר להדגים באמצעות קרני לייזר את שכבות הרשתית השונות. זה לא כואב, לא מסובך ואפילו נכלל בסל הבריאות. המדריך המלא לבדיקת OCT של רשתית העין

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

מהו צילום OCT? זהו צילום שנעשה באמצעות קרני לייזר ומציג את השכבות השונות של הרשתית בצורה מדויקת ואמינה.

02

למי מומלצת הבדיקה? הבדיקה מומלצת לאנשים שסובלים ממחלות בחלק האחורי של העין - הדמית והרשתית.

03

אילו מחלות ניתן לאבחן באמצעות הבדיקה? מחלות עיניים כמו ניוון של מרכז הראייה, שינויים ברשתית בגלל סוכרת​, לחץ דם גבוה, מחלות כלי הדם של הרשתית, מחלות אוטואימוניות הפוגעות בעיניים וגידולי עיניים.

​​​מהי בדיקת OCT?

בדיקת Optical Coherence Tomography (ובקיצור: OCT) היא צילום לא פולשני של העין באמצעות קרני אור היוצר תמונות חתך רוחביות של חלקי העין השונים כמו הרשתית ועצב הראייה.

באמצעות צילום OCT ניתן לצפות בכל שכבה בתוך רקמת הרשתית או עצב הראייה. הבדיקה הזאת מאפשרת לרופאי העיניים לעקוב אחר הרקמות האלה באופן שאינו אפשרי בבדיקה קלינית. המדידות המתאפשרות בבדיקת OCT מסייעות לאבחן מחלות כמו ניוון מרכז הראייה ברשתית וגלאוקומה וכן לעקוב אחריהן.

יש לציין שמכשיר OCT אינו פולט קרינה מייננת - בשונה ממכשירי רנטגן או CT).

צילום חדשני, מתוחכם ולא פולשני באמצעות קרני לייזר מדגים את שכבות הרשתית השונות בצורה מדויקת ואמינה. ​

אילו ממצאים ניתן לגלות באמצעות צילום OCT?

בין היתר ניתן לאבחן באמצעות מכשיר ה־OCT את מחלות העיניים הבאות:

• חור מקולרי ברשתית.

• בצקת מקולרית ברשתית.

• ניוון מקולרי של הגיל (AMD).

• נזק בעצב הראייה עקב גלאוקומה או מחלות אחרות.

• נזק לרשתית בגלל רטינופתיה סוכרתית.

• ממברנה אפי־רטילנית.

בדיקת OCT חשובה לאבחון מחלות עיניים כמו ניוון של מרכז הראייה, שינויים ברשתית בגלל סוכרת​, לחץ דם גבוה, מחלות כלי הדם של הרשתית, מחלות אוטואימוניות הפוגעות בעיניים וגידולי עיניים. הבדיקה היא גם אמצעי חשוב למעקב אחר חולים הסובלים מניוון או מבצקת של מרכז הראייה ברשתית ומטופלים באמצעות הזרקות תוך־עיניות. במקרים של גידולים תוך־עיניים, כמו מלנומה או רטינובלסטומה, הבדיקה חשובה כדי להעריך את גודל הגידול ואת השפעת הטיפול הניתן להקטנתו.

למי מומלץ לעשות את הבדיקה?

הבדיקה מומלצת לאנשים שסובלים ממחלות בחלק האחורי של העין - הדמית והרשתית. הצילום מדגים בצורה ברורה ומדויקת את שכבות הרשתית השונות ואת הרקמות שמעליה ומתחתיה. הצילום יכול להדגים הצטברות של נוזלים או של משקעים אחרים בין שכבות הרשתית, בעיקר במרכז הראיה, ויכול למדוד את השינוי בעובי הרקמה עקב הצטברות הנוזלים. 

מהן מגבלות הבדיקה?

מכיוון שבדיקת OCT מסתמכת על חדירת קרני אור לעין, הרי במצבים שבהם יש הפרעה לכניסת האור לעין - כמו קטרקט סמיך, דימומים בחלל העין, מבנה אבנורמלי של קרקעית העין - איכות הבדיקה תהיה נמוכה, ויש להתייחס לתוצאותיה בהתאם.

​​

האם הבדיקה מסובכת?

הבדיקה, שאורכת 10 דקות בלבד, נעשית במרפאות עיניים או במכונים לצילומי עיניים. לפני הבדיקה מקבל הנבדק באופן חד־פעמי טיפות עיניים להרחבת האישונים, וחצי שעה אחר כך נעשה הצילום. הצילום אינו כרוך בפעולה פולשנית כלשהי, הוא נעשה על ידי טכנאי ואינו דורש השגחה של רופא. תוצאות הצילום נשמרות במחשב וניתן להדפיסן באופן מיידי. ​

איך נעשית הבדיקה?

המצלמה שולחת שתי קרני לייזר לעין בו זמנית: אחת לתוך העין והאחרת למראה. שילוב התמונות המתקבלות מהחזר האור המוקרן משתי קרני הלייזר נותן תמונה דו־ממדית ותלת־ממדית מדויקת של הרקמה הנבדקת. פענוח התמונה ועיבודה נעשים במחשב ומאפשרים לקבל תמונות מפורטות של הרשתית ושל שכבותיה השונות וכן למדוד את עוביה באזורים נבחרים.​

האם יש לבדיקה תופעות לוואי?

לא, למעט תופעות הלוואי הכרוכות בקבלת הטיפות להרחבת האישונים: טשטוש ראייה זמני החולף בתוך כמה שעות. תיתכן רגישות יתר לטיפות שבאה לידי ביטוי באודם ובגירוי בעיניים. ניתן לטפל בכך באמצעות תרופות אנטי־אלרגיות.​

האם יש סיכונים בבדיקה הזאת?

לא.​

צריך להגיע לבדיקה עם מלווה?

כן, בגלל טשטוש הראייה הזמני הנגרם מהטיפות להרחבת האישונים.

סיכום

צילום OCT  של העיניים הוא צילום לא פולשני יעיל מאוד המסייע כיום רבות כדי לאבחן, מחלות עיניים שונות, לטפל בהן ולעקוב אחריהן. הבדיקה כלולה בסל הבריאות.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה, מנתחת ומנהלת מרפאות העיניים במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש