חיפוש

dsdsdsd
גלאוקומה עם לחץ תקין

גלאוקומה עם לחץ תקין

לחץ תוך עיני גבוה הוא גורם חשוב בהתפתחות מחלת הגלאוקומה,הגורמת לנזק בלתי הפיך לעצב הראייה ולתפקודו. עם זאת, כשליש ממקרי הגלאוקומה בעולם הם עם לחץ תוך עיני תקין

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

​​​​גלאוקומה היא מחלה בה נגרם נזק בלתי הפיך לסיבי עצב הראייה. הנזק מתקדם בהדרגה וגורם להיצרות הדרגתית של שדה הראייה עד לאיבוד חלקים גדולים ממנו. ברוב המקרים הגורם למחלה הוא לחץ תוך עיני גבוה אך בכשליש מהעיניים עם גלאוקומה נמצא לחץ תוך עיני תקין.

איך נוצר לחץ תוך עיני לא תקין? 

העין היא כדור סגור ונוצרים בו כל הזמן נוזלים והם מתנקזים ממנו החוצה. הפרעה בניקוז הנוזלים מהעין, תגרום לעליית הלחץ בתוך כדור בעין. כאשר מודדים את הלחץ בעין בשיטות המקובלות היום נמצא כי אצל רוב האוכלוסייה הלחץ נע בין 10 ל- 21 ממ"כ. הלחץ משתנה בשעות היום השונות, אך בעין בריאה בכל שעות היום הוא יהיה בתחום הנורמה.

אם הלחץ התוך עיני תקין, איך יכולה להתפתח גלאוקומה?

קיימות מספר תיאוריות המסבירות תופעה זו:

 1. עצב הראייה באנשים אלה סובל מהפרעה באספקת הדם.

 2. עצב הראייה רגיש במיוחד ללחץ תוך עיני וניזוק גם בלחצים תקינים.

 3. סיבי עצב הראיה נהרסים עקב נזק כימי.

אצל אנשים הסובלים מגלאוקומה עם לחץ תקין, נמצאה שכיחות יתר של מחלות הקשורות באספקת הדם לראש עצב הראייה. מדובר במחלות לב איסכמיות, במחלות כלי דם, במיגרנות ובהפרעות בתפקודי הקרישה. גם אצל אנשים שאיבדו כמות גדולה של דם עקב עקב פציעה או ניתוח, עשויה להתפתח גלאוקומה עם לחץ תקין. בנוסף, לפני קביעת האבחנה של גלאוקומה עם לחץ תוך עיני חשוב לשלול את האפשרות של גורם אחר בארובות העיניים או במוח, או מחלה אחרת בעצב הראייה, היכולים לגרום נזק דומה לעצב הראייה.

מה מרגישים כשיש גלאוקומה עם לחץ תקין?

הממצאים הקליניים דומים לאלה אשר אנו מוצאים בגלאוקומה עם לחץ גבוה. המחלה שקטה, ללא כאבים וללא הפרעות בחדות הראייה בשלבים הראשונים. התקדמות המחלה היא כרונית והנזק לעצב הראייה נגרם לאט אך בהתמדה. הנזק הוא בלתי הפיך וגורם להיצרות הולכת ומחמירה של שדה הראייה - עד לאבוד חלקים גדולים ממנ ולבסוף לאיבוד כל שדה הראייה.

כיצד מטפלים בגלאוקומה עם לחץ תקין?

מחקר בינלאומי גדול אשר בוצע לפני כ- 10 שנים בדק האם כדאי בכל זאת לנסות להוריד את הלחץ התוך עיני בחולים עם גלאוקומה מסוג זה. המחקר הראה כי למרות שהלחץ נמדד תקין, אם מצליחים להורידו בכ- 30 אחוזים בטיפול תרופתי ​להורדת לחץ תוך עיני ניתן להאט או לעצור את התקדמות המחלה. בעקבות מחקר זה, מומלץ היום לטפל בתרופות להורדת לחץ תוך עיני גם במקרים של גלאוקומה עם לחץ תקין ולנסות להוריד את הלחץ לערכים סביב 8 עד10 ממ"כ.

בניסיון לטפל בגורמים האחרים העלולים לגרום למחלה ניסו מספר תרופות במטרה לשפר את זרימת הדם לראש עצב הראיה ו/או למנוע נזק כימי לסיבי העצב. עד כה לא הוכחה יעילותן של תרופות אלה והן עדיין נבדקות במחקרים שונים. 

מה אפשר לעשות כדי לאבחן את הגלאוקומה בשלבים מוקדמים? 

כיוון שיש קשר בין גלאוקומה לבין מחלות כלליות אחרות, מומלץ עם העלאת החשד למחלה לערוך בירור רפואי הכולל: בדיקת עיניים מלאה, מדידת לחץ תוך עיני בשעות שונות של היום (עקומת לחץ יומית), בדיקות שדה ראייה חוזרות, בדיקות דם הכוללות ספירת דם ותפקודי קרישה, הערכת פעילות הלב וכלי הדם, בדיקת זרימת הדם בעורקי הקרוטיס הפנימי (המובילים דם אל הראש) באמצעות בדיקת דופלר

​​ ובדיקת נאורולוג לשלילת גורמים אחרים העלולים לפגוע בעצב הראיה ומקורם בארובות העיניים או במוח.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז
הרפואי רבין
 מקבוצת כללית
​​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש