פורסם בראשונה: 02.06.2008
עדכון אחרון: 03.06.2008

מבוא לסכיזופרניה

לקריאה נוחה
סכיזופרניה היא הפרעה פסיכיאטרית מתמשכת שמתאפיינת בהתקפים פסיכוטיים חוזרים. בדרך כלל היא מלווה בהידרדרות תפקודית משמעותית. הטיפול מתמקד בסימפטומים ומתבסס על תרופות
מבוא לסכיזופרניה

סכיזופרניה היא מחלת נפש שמתאפיינת בהפרעה קשה ביכולת לפרש את המציאות ולהתייחס אליה. המחלה פוגעת בכ־1% מהאנשים. לעיתים המחלה נקראת בטעות פיצול אישיות, אך זוהי הפרעה אחרת. המונח העברי לסכיזופרניה הוא שסעת.

מהם התסמינים האופייניים לסכיזופרניה?

התסמינים האופייניים והבולטים ביותר הם מחשבות שווא והפרעות בתפיסה החושית, כלומר הזיות. מחשבות שווא אינן מבטאות מציאות, הן אינן נכונות, אבל הלוקה בסכיזופרניה מאמין שהמחשבה מבטאת מציאות אמיתית, ושום דבר שייאמר לו לא יצליח לשכנע אותו אחרת.

האם יש היגיון מאחורי מחשבות השווא?

לעיתים אין למחשבות האלה כל בסיס הגיוני, אבל בדרך כלל מדובר במחשבות שיכולות להיות הגיוניות, אבל הן אינן כך. למשל, אדם הלוקה בסכיזופרניה יכול לחשוב שמישהו עוקב אחריו או מאזין לו. הוא עלול לסבול ממחשבות שווא על בגידה של בן הזוג, או שאדם מסוים רוצה לפגוע בו.

חולה סכיזופרניה עלול לחשוב שכל מיני דברים שקורים בחיי היום־יום מתייחסים ומיועדים דווקא אליו. לדוגמה, אותו אדם עלול לחשוב שהטלוויזיה מוסרת לו מסרים, שהשירים ברדיו נועדו להעביר לו מסר סודי או שבעיתון כותבים עליו - וה"הוכחה" היא כתבה שאינה קשורה כלל לאדם הלוקה בהפרעה.

לעיתים מדובר במחשבות על דברים שברור לכל אדם שאינם קורים במציאות, כמו מחשבות שאלוהים מדבר אליו, שיש לו כוחות מיוחדים לקרוא מחשבות או לנבא את העתיד. 

הפרעות בתפיסה החושית מכונות בשפה המקצועית הלוצינציות. הפרעה כזאת עלולה להתבטא בשמיעת קולות שלא קיימים במציאות, בראיית מראות שלא קיימים ועוד. בין התסמינים האופייניים בקבוצה הזאת: אדם שומע קולות שמדברים עליו, מותחים עליו ביקורת, קוראים בשמו או פוקדים עליו מה לעשות, כולל קולות הפוקדים על אדם לפגוע בעצמו או באחרים.

כל התסמינים הנ"ל נכללים במה שרופאים מכנים "מצב פסיכוטי". מצב כזה כרוך לרוב בתחושה של פחד גדול ושל סבל, והתחושות האלה הן שדוחפות את האדם לפנות לטיפול. לעיתים האדם עצמו שסובל מההפרעה אינו מבין שמדובר בהפרעה, והקרובים לו הם שינסו להביא אותו לטיפול.

קבוצה נוספת של תסמינים שיכולים להופיע נקראים "סימנים שליליים". הכוונה היא לתסמינים שקשורים לירידה בתפקוד. לדוגמה: ירידה ביכולת ליזום פעילות, ביכולת ליהנות, ביכולת ליצור קשר בין־אישי, ביכולת לנהל שיחה וביכולת להביע רגשות בהבעות הפנים. ירידה ביכולות האלה פוגעת פגיעה קשה בתפקוד של האדם הלוקה בהפרעה.

איך מאבחנים סכיזופרניה?

מצב פסיכוטי שכולל מחשבות שווא והלוצינציות יכול להופיע בהפרעות נוספות חוץ מאשר סכיזופרניה. להפרעות השונות מהלך שונה והתפתחות אחרת במהלך השנים. האבחנה האם מדובר בסכיזופרניה או בהפרעה אחרת תשפיע על הגישה הטיפולית.

באיזה גיל צפויה המחלה לפרוץ?

הסכיזופרניה פורצת לרוב בסביבות גיל 20 או קודם לכן. אצל נשים הסכיזופרניה מתפרצת מאוחר יותר מאשר אצל גברים. מהלך ההפרעה מתאפיין בהתלקחויות חוזרות, ובין ההתלקחויות יש לרוב הידרדרות כללית בתפקודים השונים. מעטים מהלוקים בסכיזופרניה לא יסבלו מההידרדרות הזאת. אצל חלק מהלוקים בהפרעה תהיה הידרדרות קשה שתפגע ביכולת שלהם לתפקד בעבודה, במשפחה ובחיי החברה. ככל שההפרעה מתחילה בגיל מוקדם יותר, הצפי לעתיד הוא גרוע יותר.

מהם הגורמים לסכיזופרניה?

לסכיזופרניה יש בסיס תורשתי־גנטי חזק. לדוגמה, לילד שאחד מהוריו לוקה בסכיזופרניה יש סיכוי של 12% לסבול מההפרעה. אבל הגנטיקה היא רק אחד הגורמים המשפיעים. כנראה יש גורמים נוספים - רובם לא ידועים - שיקבעו האם אדם שנמצא בסיכון אכן יסבול מהההפרעה. 

איך מטפלים בסכיזופרניה?

 בגלל נטייתה להחריף רצוי לטפל בסכיזופרניה מוקדם ככל האפשר באמצעות תרופות. הטיפול התרופתי מכוון לתסמינים הפסיכוטיים (שתוארו קודם לכן) וכן לתסמינים נוספים שמתלווים למחלה. מדובר בתרופות אנטי־פסיכוטיות, כלומר תרופות שנוגדות את התסמינים הפסיכוטיים. טיפול מוקדם ועקבי משפיע לטובה על מהלך ההפרעה ועל היכולת התפקודית של המטופל.

האם התרופה משפיעה באופן מיידי?

התרופות האנטי־פסיכוטיות לא משפיעות מיד. בניגוד לתרופה כמו אקמול - שמשפיעה זמן קצר אחרי נטילתה, וההשפעה שלה פוסקת כמה שעות אחר כך - התרופות האנטי־פסיכוטיות בונות את ההשפעה שלהן באיטיות. רק נטילה עקבית של התרופה במינון מתאים תביא להקלה בתסמינים. לפעמים ההקלה מופיעה בתוך כמה ימים, ולפעמים יעברו שבועות עד להשפעתה. התרופות פחות יעילות בטיפול בתסמינים השליליים.

איך אפשר לקבל מרשם?

כדאי לקבל את התרופות האלה מפסיכיאטר שעוקב אחר תופעות לוואי וכן אחר מידת היעילות של התרופה. קיים כיום מגוון של תרופות, כך שאפשר לתפור לכל לקוח את הטיפול המתאים לו. במקביל, במיוחד בהתקף פסיכוטי ראשון, יופנה המטופל גם לבדיקה גופנית כללית ולבדיקות מעבדה כדי לבדוק אם קיימת בעיה רפואית גופנית שקשורה להתפתחות המצב הפסיכוטי.

כדאי לדעת שבמקרי חירום ניתן לפנות לחדר מיון בבית חולים פסיכיאטרי או בבית חולים כללי.

אפשר להיעזר בטיפולים נוספים?

בחלק גדול מהמקרים הסכיזופרניה פוגעת בכל תחומי החיים. לכן יש לטפל לא רק בתסמינים הפסיכוטיים, אלא גם בנושאים אחרים, כמו היחסים בין המטופל למשפחתו, ולהציע עזרה מתאימה בתחום החברתי והתעסוקתי בשילוב המוסדות המתאימים שעוסקים בנושאים האלה.

הלוקים בהפרעה יכולים להיעזר גם בטיפול פסיכותרפי (שיחות). לעיתים הם בוחרים להשתלב במסגרות של עבודה נתמכת או במועדונים חברתיים.

ד"ר ליאת הולר הררי היא מומחית לפסיכיאטריה בקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל