פורסם בראשונה: 17.08.2015
עדכון אחרון: 17.08.2015
  • יניב שימקוביץ יניב שימקוביץ

תינוק עלול להתעוור בגלל צילום עם פלאש?

לקריאה נוחה
סיפור עצוב ומדאיג פורסם לאחרונה ועשה גלים ברחבי העולם: תינוק סיני בן שלושה חודשים איבד את הראייה באחת מעיניו אחרי שצולם מטווח קרוב עם פלאש. מתלבטים מה לעשות לפני שלוקחים את התמונה הבאה של הילד? תקראו מה יש למומחה שלנו לומר
צילום עם פלאש עלול לגרום לתינוק להתעוור?

בקיצור

1.

לפי הפרסום, תינוק בן שלושה חודשים התעוור בעין ימין וסובל מראייה לקויה בעין שמאל לאחר שצולם ממצלמה עם פלאש ממרחק של 25 סנטימטר.

2.

פרופ' דני געתון: "בטווח הקצר ייתכנו סנוור ואי־נעימות הן למבוגר והן לתינוק, אבל למיטב ידיעתי, צילום עם פלאש לא מותיר נזקים ארוכי טווח לעיניים".

3.

ההשערה הרווחת היא כי גם אם התינוק אכן התעוור, נראה שזה קרה עוד קודם לצילום עם הפלאש. יתכן שמדובר בכלל במום מולד שגרם לעיוורון.

​כתבה שפורסמה באחרונה באתר חדשות סיני והפכה לוויראלית ברחבי העולם הכניסה לא מעט הורים ללחץ: האם צילום עם פלאש עלול לגרום לעיני התינוק נזק בלתי הפיך?

לפי הפרסום, תינוק בן שלושה חודשים התעוור בעין ימין וסובל מראייה לקויה בעין שמאל לאחר שצולם ממצלמה עם פלאש ממרחק של כ־25 סנטימטר.

"ההבזק פגע בתאים במקולה - החלק של העין שבו מתמקדות קרני האור שנכנסות פנימה", נאמר בידיעה, "נזקים כאלה יכולים להוביל לאובדן הראייה. המקולה לא מפותחת לגמרי עד גיל 4, ולכן ילדים קטנים רגישים מאוד לאור חזק".

"צילום עם פלאש לא מותיר נזק ארוך טווח" 

אכן סיפור מלחיץ ביותר, אבל לפי פרופ' דני געתון, מנהל מכון הגלאוקומה של הכללית בתל-אביב ורופא בכיר בבית־חולים בילינסון, במרכז הרפואי רבין, "פגיעה מעוורת מפלאש רגיל היא תופעה נדירה מאוד. אני לא נתקלתי במקרה כזה.

"יש כנראה אלפי אלפים של תינוקות שמצולמים בעזרת פלאש מדי יום בעולם, ולא שמענו על אסונות מהסוג הזה. בטווח הקצר ייתכנו סנוור ואי־נעימות הן למבוגר והן לתינוק, אבל למיטב ידיעתי, צילום עם פלאש לא מותיר נזקים ארוכי טווח לעיניים".

אז איך אפשר להסביר את מה שתואר בידיעה? ההשערה הרווחת היא כי גם אם הפרסום נכון, והתינוק אכן התעוור, נראה שזה קרה עוד קודם לצילום עם הפלאש. יתכן גם שמדובר בכלל במום מולד שבגללו התינוק עיוור.

לייזר ושמש זה סיפור אחר

"רק כדי להבין את הפרופורציות - בניגוד לנזק בעיניים מפלאש של מצלמה, שעליו לא שומעים, אנחנו נתקלים לא פעם בפגיעות עיניים מלייזר, וזאת בכל גיל", מזהיר פרופ' געתון. מצביע לייזר (Laser pointer) שמכוון לעיניים, אפילו לכמה שניות, עלול לגרום נזק בלתי הפיך לרשתית ואפילו עיוורון.

"בתור המלצה נבונה בכלל הייתי ממליץ להימנע מחשיפה לאור חזק לזמן רב, כולל פלאשים רבים ומרוכזים (למשל, לא מומלץ להפעיל את הפלאש בסמארטפון למשך זמן ממושך לכיוון עיניו של מישהו)", מוסיף פרופ' געתון, "ובוודאי שכדאי להימנע לגמרי מחשיפה ישירה של העיניים לקרני השמש".

כשאומרים להיזהר מהשמש, מרבית האנשים חושבים מיד על העור, אבל הקרניים האולטרא־סגוליות עלולות להזיק גם לעיניים ולגרום למגוון נזקים. מה למשל? כוויות, קטרקט, פטריגיום, פגיעה במקולה, ואפילו סרטן העפעפיים והעור סביב העיניים. מה עושים? שמים משקפי שמש בעלי תו תקן ישראלי.

ייעוץ מקצועי: דני געתון

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לילה והקטן קודח מחום?

כללית מושלם מציגה: ביקור רופא לילה בבית שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל