חיפוש

dsdsdsd
תינוק עם פריחה

הצילו, התינוק שלי פורח!

בפרסומות תמיד תראו אותם עם עור חלק ומבריק, אבל במציאות זה סרט אחר. תופעות כמו פצעונים ועור אדמומי שכיחות אצל תינוקות, במיוחד בחודשים הראשונים לחיים. למה זה קורה, מהן הפריחות הנפוצות, איך מטפלים בהן וכיצד תזהו מקרה מסוכן?

ד"ר יורם בלשר, ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

לפריחות יכולות להיות סיבות רבות: תגובה לתרופות, תגובה לזיהומים שונים או תגובה אלרגית.

02

כל בליטה בעור או כתם גורמים לעלייה במפלס החרדה של ההורים, בעיקר בתינוק ראשון.

03

הפריחה נעלמת בלחיצה ושבה לצורתה המקורית עם שחרור הלחץ? היא כנראה אינה מסוכנת.

נולד לכם במזל טוב תינוק, אתם מאושרים ושמחים, אבל קצת מודאגים. הפנים שלו מקושטות בנקודות אדומות, והוא לא נראה כמו התינוק הוורדרד והחלק מהפרסומות בטלוויזיה.

לפני שנחפש את הסיבה לפריחה, כמה מילים על העור: מדובר באיבר הגדול ביותר בגופנו, וחלקו במשקל הגוף הוא כ־15%. לעור תפקידים חשובים ביותר ובהם: הגנה מפני התייבשות, ויסות טמפרטורת הגוף והגנה מזיהומים.

ממה נגרמת פריחה אצל תינוקות?

מעצם היותו מעטפת חיצונית חשוף העור כמעט כל הזמן לגירויים שונים, ואלה יכולים לבוא לידי ביטוי, בין השאר, בפריחה. זו יכולה לבוא לידי ביטוי בשינויים בצבע העור ובמרקם שלו.

פריחה אצל תינוקות, ולא רק אצלם, יכולה להיות מרוכזת באזור אחד בגוף, מפושטת באזורים שונים או על הגוף כולו. הפריחה עלולה לגרד, ועלולות להתלוות אליה גם תופעות נוספות: חום מקומי, בולטות מעל שטח העור, יובש וסדקים, שלפוחיות ונפיחויות.

לפריחות יכולות להיות סיבות רבות: תגובה לתרופות, תגובה לזיהומים שונים או תגובה אלרגית. לעתים נדירות עלול להתלוות לפריחה גם כאב מקומי. גורמים שונים יגרמו לפריחות דומות או אפילו זהות, כיוון שמגוון התגובות האפשריות של רקמת העור לגירויים השונים הוא מוגבל. 

את אפליקציית התפתחות הילד​ כבר הורדת?

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד

אפליקציית התפתחות הילד של כללית

האם פריחה אצל תינוקות עלולה להיות מסוכנת?

בדרך כלל הפריחה לא מסוכנת, לא מזיקה וגם לא מידבקת. רוב הפריחות גם חולפות מעצמן בתוך זמן קצר. אולם יש פריחות בגיל הילדות שהגורם להופעתן עלול לסכן חיים.

אם הפריחה נעלמת כאשר לוחצים עליה ושבה לצורתה המקורית עם שחרור הלחץ, היא ככל הנראה לא מסוכנת. לעומת זאת, אם הפריחה לא נעלמת בזמן שלוחצים על האזור הנגוע, ייתכן שמדובר בפריחה מסוכנת שנובעת מדימומים בעור.

דימומים כאלה מחייבים פנייה מיידית לבדיקה רפואית. גם אם הפריחה מלוּוה בנפיחות סביב הפה, בלשון ובשפתיים - עם קשיי נשימה או בלעדיהם - חייבים לפנות מיד לרופא.

הפריחות השכיחות ביותר

לעיתים קרובות כל בליטה בעור או כתם גורמים לעלייה במפלס החרדה של ההורים, בעיקר אם מדובר בתינוק ראשון. התופעות האלה הן לרוב נורמליות ולא מעידות על מחלה. הנה רשימה של פריחות אופייניות בחודשים הראשונים לחיי התינוק ושל דרכי הטיפול בהן.

1. מיליה (Milia)
קרויות גם בשם "נקודות חלב" או "נקודות לבנות" או "נקודות צהבהבות". הנקודות האלה יכולות להופיע בפניו של יילוד בריא. הן נוצרות מתאי עור מתים שנלכדו בכיסיות זעירות בעור הפנים ולעיתים גם בחניכיים. הנקודות לא גורמות לכאב או לכל סימפטום אחר. הן נעלמות מעצמן בתוך שבועות בודדים, ואין צורך לטפל בהן.

2. דלקת עור חלבית (סבוריאה)
היא מתאפיינת בפריחה שומנית בצבע אדום עם קשקשים. הפריחה בולטת מעט ומופיעה בדרך כלל בשלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק. על פי רוב תופיע הפריחה על עור הקרקפת, אבל לעיתים קרובות גם מאחורי אפרכסות האוזניים ובקפלי העור בידיים ובאזור החיתול.

הפריחה לא מזיקה וברוב המקרים לא דורשת טיפול תרופתי וחולפת מעצמה. במקרים יותר משמעותיים אפשר לטפל בדלקת העור החלבית באמצעות משחות שונות.

3. תפרחת חיתולים
זהו גירוי בעור באזור החיתול אשר נגרם כתוצאה מרטיבות ממושכת. התפרחת מופיעה בתגובה למגע של העור עם השתן ועם הצואה. אם לאזור המגורה מתווסף זיהום בפטרייה בשם קנדידה, מדובר במצב מעט יותר בעייתי שמחייב טיפול.

הפריחה היא בצבע אדום חזק, מעט מורמת מפני השטח המוגדר ומתוחמת היטב. לעיתים יש אזורי פריחה נלווים הסמוכים לפריחה העיקרית שמרוכזת סביב איברי המין וגם בקפלי העור.

אם משחות כמו צינקוד לא מסייעות, ניתן להשתמש במשחות המכילות שילוב של נוגדי דלקת ושל פעילות נגד פטריות. משחות כאלה מחייבות מרשם מרופא ילדים.

4. תפרחת תינוקות נורמלית (Erythema toxicum)
מדובר בפריחה המופיעה אצל רוב היילודים בימים הראשונים לחיים, נמשכת כמה ימים ונעלמת מעצמה. הפריחה עשויה להתאפיין בשלפוחיות זעירות על רקע אזור אדום והיא מופיעה בפנים ובגפיים. אין צורך בטיפול, ואין סיבה לדאגה.

5. בייבי אקנה (Baby Acne)
לעיתים ניתן להבחין בבליטות אדומות על העור שבמרכזן יכולות להופיע נקודות לבנות. התפרחת, המכונה "אקנה של תינוקות", נגרמת מחשיפה של התינוק להורמונים של אמו. הנגעים בעור מופיעים בדרך כלל בין השבוע השני לשבוע הרביעי לחיים, אך לעיתים גם מאוחר יותר. רחצה רגילה היא הטיפול המומלץ, ובשום אופן אין להשתמש בתכשירים המיועדים לטיפול באקנה של מתבגרים.

​האם רפואה משלימה יכולה לסייע?

בעיות עור מטרידות הורים ותינוקות רבים וגורמות לגרד ולסבל ממושכים. טיפולים משלימים כמו טיפול הומאופתי או הומוטוקסיקולוגי יעילים לבעיות ויכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל. לקריאה נוספת

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה במרכז בריאות הילד בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש