חיפוש

dsdsdsd
תינוק מסתכל לצד

טורטיקוליס: כשהראש של התינוק נוטה לצד

שמתם לב שהתינוק מפנה באופן עקבי את הראש לצד אחד, אפילו כשיש גירויים בצד האחר? צוואר מסובב הוא תופעה שכיחה, שבדרך כלל תיפתר באמצעות טיפול פיזיותרפי, אבל לעיתים הוא עלול לרמוז על בעיות אחרות. למה זה קורה, מה אפשר לעשות בבית ומתי כדאי לפנות לעזרה?

דוקטור רמי קאופמן

ד"ר רמי קאופמן

בקיצור

01

טורטיקוליס מולד קשור למנח שבו שכב התינוק בבטן של האם או בגלל טראומה בלידה. תינוק ששוכב על הגב ומביט לאותו הצד יכול לפתח טורטיקוליס נרכש.

02

הדבר עלול לגרום לכמה תופעות: השטחה ועיוות של הגולגולת, אסימטריה בקשר עין־יד ובהמשך גם אסימטריה ברכישה של אבני דרך מוטוריות (זחילה, גלגול ועוד).

03

חשוב לטפל - ומה שיותר מהר! ממחקרים עולה כי טיפול פיזיותרפי מוקדם מביא לשיפור מהיר ויעיל יותר בטורטיקוליס ולמניעה של עיכובים נלווים בהתפתחות של התינוק.

מה זה טורטיקוליס?

טורטיקוליס, שפירושו בעברית צוואר מסובב, הוא מצב שבו המנחים של הצוואר ושל הראש של התינוק אינם סימטריים: התינוק מעדיף להתבונן לצד אחד באופן קבוע ולעיתים מטה את ראשו לצד, כך שהוא מקרב את האוזן לכתף.

במקרה של טורטיקוליס:

1. התינוק שוכב על הגב ומפנה את הראש באופן עקבי יותר לצד אחד.

2. התינוק מטה את הראש לצד אחד אף על פי שקיימים גירויים גם בצד האחר.

לטורטיקוליס יכולות להיות סיבות רבות.

הסוגים השונים של טורטיקוליס:

טורטיקוליס מולד

זהו מצב שנובע מהמנח שבו שכב התינוק בבטן האם או בגלל טראומה במהלך הלידה (למשל לידת ואקום). בטורטיקוליס מולד שריר הצוואר בצד אחד מקוצר לעומת שריר הצוואר הצד האחר, מה שגורם לתינוק להיות מוגבל בתנועה. כתוצאה מכך הראש של התינוק יהיה מוטה לצד אחד, ואילו הסנטר יהיה מוטה לצד האחר.

גם אם התינוק נולד עם צוואר מסובב, ייתכן שההורים לא יבחינו בכך עד שהוא יהיה בן כמה שבועות. אז הוא יתחיל לשלוט טוב יותר בתנועות הראש שלו, וניתן יהיה לראות שהוא מתקשה בסיבוב של הראש לאחד הצדדים. לעיתים גם אפשר יהיה להרגיש בגוש קטן באמצע שריר הצוואר.

רוב המקרים של טורטיקוליס מולד שפירים ומגיבים לפיזיותרפיה.

טורטיקוליס נרכש

התופעה הזאת, שהופכת לשכיחה יותר ויותר, מתרחשת מאוחר יותר בשלב הינקות או הילדות כתוצאה מאירוע אחד או מסדרת אירועים. לדוגמה, תינוק ששוכב כל היום על הגב ומתבונן במשחק באותו הצד עלול לפתח טורטיקוליס. חומרת התופעה משתנה מתינוק לתינוק. טורטיקוליס נרכש בילדים עלול להתרחש, למשל, כתוצאה מחבלת ראש וצוואר.  

סיבות אפשריות נוספות לטורטיקוליס נרכש:

מחלות במערכת העצבים
טורטיקוליס נרכש עשוי להיות תוצאה של מחלות אחרות של מערכת העצבים. לכן צריך להתייעץ עם נוירולוג ילדים ו/או עם אורתופד ילדים.

פזילה
במקרה שהתינוק פוזל, הוא עלול לפתח טורטיקוליס בתגובה מפצה כדי שיוכל למקד מבט ולשמור על חדות הראייה. 

ריפלוקס ובקע בסרעפת
טורטיקוליס עלול להופיע גם בתינוקות שסובלים מריפלוקס קיבה־ושט עקב חזרה של מיצי קיבה חומציים מהקיבה לוושט. התופעה מלוּוה בדרך כלל בהקאות ובאי עלייה במשקל. הטיה של הראש לעבר הכתף מקילה מעט על הצרבת.

המצב יחלוף לאחר טיפול תרופתי ותזונתי מתאים. גם בקע סרעפתי מולד עלול לגרום לאותם הסימנים.

טורטיקוליס סירוגי

מצבים נוירולוגיים שונים עלולים לגרום להופעה של הטורטיקוליס לסירוגין. טורטיקוליס סירוגי שפיר עלול להופיע בין גיל חודשיים לגיל 8 חודשים ולכלול תסמינים כמו הקאות, חיוורון, חולשה ורגיזות. ייתכן גם שפעוטות מפסיקים זמנית ללכת אחרי שכבר למדו לעשות זאת - עקב קשיים בשמירה על שיווי משקל.

פרק הזמן שבו הראש של הילד מוטה יכול להימשך בין כמה דקות לבין כמה שבועות. המצב הזה חולף מעצמו, אבל חשוב להיבדק אצל רופא כדי לשלול מצבים אחרים שמצריכים התערבות רפואית.

מה יכולה להיות ההשפעה של טורטיקוליס?

1. השטחה ועיוות של הגולגולת עקב לחץ מתמשך רק על צד אחד של הראש (פלגיוצפליה).

2. אסימטריה בקשר עין־יד ובהמשך ברכישת אבני דרך מוטוריות.

3. אסימטריה בריפלקסים של החזרי הגנה והחזרי שיווי משקל, וכתוצאה מכך הפרעות ביציבה ובהתפתחות המוטורית של התינוק.

החזרי שיווי משקל עוזרים לתינוק לשמור על היציבה מול כוחות הגרביטציה ולמנוע נפילה. בזמן נפילה מפעיל התינוק אוטומטית החזר הגנה באמצעות הושטה של שתי ידיו לפנים כדי להגן על הראש ועל שאר האיברים החיוניים. אם יש לתינוק טורטיקוליס, ייתכן שההחזר יכלול פעולה לא סימטרית של יד אחת בלבד.

מה אפשר לעשות בבית כדי למנוע טורטיקוליס או להפחית את חומרתו?

חשוב לטפל בכל חוסר סימטריה בחודשים הראשונים לחיים - וכמה שיותר מוקדם. ככל שהילד גדל, הטיפול קשה יותר ולעיתים נשאר מנח ראש לא סימטרי.

הנה כמה פעולות שעשויות לסייע:

1. דאגו שהתינוק יישן על שני צידי הראש כדי למנוע עיוות של הגולגולת.

2. ניתן להשכיב את הילד לישון (על הגב כמובן) כשהראש מוטה לצד הפחות מועדף, ולהשגיח עליו במשך היום כדי לאזן את הלחץ על הגולגולת.

3. השכבה במיטה - מומלץ להחליף בין מיקום הראש והרגליים מדי פעם, כדי שאתם או כל גירוי אחר יהיו פעם מימינו ופעם משמאלו של התינוק.

4. עד גיל חצי שנה - להמעיט בשכיבה במנחים לא ישרים כמו טרמפולינה, סלקל, הגבהה של גב העגלה. המנחים האלה בגיל צעיר מגבירים את הטיית הראש לצד אחד. שכיבה על הגב בהגבהה מומלצת רק בנסיעה ברכב או ישיבה בטרמפולינה כ־15 דקות לאחר הארוחה.

5. שכיבה על הבטן משפרת את שליטת הראש ומסייעת לאזן במקרים של חוסר סימטריה בכוח השריר. הרבו בשכיבה על הבטן בכל זמן שהתינוק ערני ונינוח.

6. מומלץ להחזיק ולהאכיל את התינוק באופן סימטרי. אם הוא לא יונק, מומלץ להחליף ידיים ולא להתרגל להאכלה רק בצד אחד. חשוב לגשת לתינוק מימין ומשמאל ולאזן תמיד את הגירויים.

טופסי הפניה למעקב אחר התפתחות הילד

לפני שאתם מגיעים לרופא, יש כמה טפסים שחשוב למלא

מתי כדאי לפנות לטיפול?

אם אתם מרגישים כי קיימת אסימטריה - פנו לרופא הילדים והתייעצו עימו. מה הכוונה באסימטריה?

1. אם בזמן שכיבה על הגב מפנה התינוק את הראש שלו באופן עקבי יותר לצד אחד.

2. כאשר התינוק מטה את הראש לצד אחד אף שקיימים גירויים גם בצד האחר.

אם תופנו לטיפול פיזיותרפי, הוא ישולב לעיתים עם בדיקה של רופא עיניים לילדים או עם בדיקות של רופאים אחרים. ייתכנו גם בדיקות הדמיה לשלילה של בעיות רפואיות אחרות.

איך יכול הטיפול הפיזיותרפי לסייע?

ממחקרים עולה כי טיפול פיזיותרפי מוקדם מביא לשיפור מהיר ויעיל יותר בטורטיקוליס.

הטיפול יכול לסייע בדרכים הבאות:

1. להביא לתפקוד סימטרי של הצוואר: התינוק יסובב את הראש  בחופשיות ויחזיק אותו ישר בחלל.

2. השגת תפקוד סימטרי של התינוק, למשל: הושטת שתי ידיים לצעצועים, גלגולים משני הצדדים.

3. מניעת עיכובים נלווים בהתפתחות.

ואם מדובר בטורטיקוליס נרכש או סירוגי?

במקרים כאלה, או אם הטיפול הפיזיותרפי בטורטיקוליס מולד לא עוזר, צריך לפנות לרופא ילדים כדי למצוא מה גורם למצב ולקבוע מהו כיוון הבירור הרצוי.

בין הסיבות האפשריות: ליקויים מבניים מולדים בעמוד השדרה ובחוט השדרה, ליקויים מוחיים (במיוחד של הגומה האחורית) וגם תהליכים גידוליים באזור הצוואר והראש.

​מחפשים פתרון אחר?

אם נתקלתם בבעיות יציבה והתפתחות מוטורית אצל הקטנטנים, כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז יכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל. לקריאה נוספת


ד"ר רמי קאופמן הוא מנהל המכון לנוירולוגיה ולהתפתחות הילד של כללית בקריות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש