חיפוש

dsdsdsd
שולחן חג

איך לגרום לילדים להשתתף בליל הסדר (ואפילו ליהנות)

אנחנו יודעים שהראש שלכם עסוק בעיקר בקניידעלך, גפילטשע פיש וחרוסת, אבל אתם בטח רוצים שגם הילדים שבארוחה יהיו חלק מארוחת הסדר ויעשו כיף, נכון? יש לנו כמה רעיונות ממש פשוטים ליישום

יהודית דרורי, נורית הלינגר

בקיצור

01

תנו להם להיות חלק מהניקיונות, מהבישולים, מעריכת שולחן ליל הסדר, אפילו מסחיבת הכיסאות.

02

שלבו פעילויות כמו משחק זיכרון ("מי זוכר מה נמצא בקערת הפסח?"), חידון או אולי הצגה.

03

לא יקרה כלום אם תאפשרו לילדים ללכת לכמה דקות לחדר לשחק או להשתולל כדי להירגע מההמולה.

הימים שלפני ליל הסדר הם עמוסים ולחוצים, בייחוד אם אתם מארחים את האירוע הגדול. בין ההתלבטויות בנוגע לתפריט, לצבע המפות והמפיות, כדאי שתקדישו מחשבה גם על הילדים שיהיו שם בלילה הזה, ועל מה שאתם יכולים לעשות כדי שגם הם ייהנו וייקחו חלק פעיל בארוחת הסדר (מעבר לחיפוש האפיקומן).

יש לנו כמה כיוונים מעניינים בשבילכם.

תנו להם להיות חלק מהניקיונות, מהבישולים, מעריכת השולחן, אפילו אפשר להיעזר בהם בסחיבת הכיסאות הנוספים (חשוב להקפיד שמבוגר ישגיח עליהם ועל כללי הבטיחות).

מה יהיה סדר היום, מי יהיה בארוחת הסדר, מה יכלול התפריט, ומה הציפיות שלכם מהם.

מצד אחד, ניתן להושיב אותם בשולחן המרכזי - מה שיכול לעזור להם להיות קשובים למתרחש, מצד שני - שולחן נפרד לילדים יאפשר להם ליהנות יותר בחברת בני גילם. ההחלטה בידיים שלכם ואין פתרון מושלם. כדאי גם בסוגיה הזו לבדוק עם הילדים מה הם מעדיפים.

יש מתכון בסיסי ויש מתכון עם גבינות וזיתים
667472622.jpg

א. כרית "פיתה" - מאפשרת תנועה בזמן ישיבה, וזה מצוין לילדים תנועתיים במיוחד. לילדים אלו יעזור גם אם נלמד אותם תנועת הרמה של האגן מהכסא תוך כדי הישענות על כפות הידיים.

ב. הגדה עם איורים, ניקוד, כתב גדול - תאפשר יותר עניין בהקראת הסיפור של יציאת מצרים.

ג. כדאי לחשוב על משימות קטנות וקצרות שיאפשרו לילד להתנועע  ועדיין להיות חלק מליל הסדר. לדוגמה: להביא בקבוק שתייה מהמקרר, להגיש את המנה הראשונה בארוחה.

שלבו פעילויות כמו משחק זיכרון ("מי זוכר מה נמצא בקערת הפסח?"), חידון ("מי יודע את עשר המכות לפי הסדר?" "מי יודע את עשר המכות מהסוף להתחלה?"), הצגה ("בואו נמחיז את קריעת ים סוף").

חשבו על פתרונות טכנולוגיים כמו הקרנת התכנים שבהגדה על מסך.

לא יקרה כלום אם תאפשרו לילדים ללכת לכמה דקות לחדר לשחק או להשתולל כדי להירגע מההמולה. לפעמים זה מה שמאפשר להם לחזור לפעילות המשפחתית רגועים יותר. קחו בחשבון שהם ילדים קטנים ולא תמיד יש להם יכולות התפתחותיות המאפשרות להם לשבת במקום זמן רב, במיוחד בחלקים שההגדה בכלל בארמית.

יהודית דרורי ונורית הלינגר הן מרפאות בעיסוק בכללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש