חיפוש

dsdsdsd
קבוצת מתעמלות בבגדי ספורט  בשיעור ספינינג במכון כושר

ספינינג? בכיף! אבל למה להתמוטט מזה?

אימוני כושר אינטנסיביים בכלל, וספינינג בפרט, טובים מאוד ללב ולאיכות החיים. ובכל זאת, קרו מקרים של פגיעות קשות, ואפילו מוות (לא עלינו) באמצע פעילות גופנית. למה זה קורה, ומה אפשר לעשות כדי ליהנות מאימון בלי חשש?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

לעשות! אבל לוודא שאתה בריא קודם, ולפני כל כניסה לשגרת אימונים. חשוב להיבדק אצל רופא משפחה, שיוכל לעלות על מצבים בריאותיים שאתה לא תשים לב אליהם לבד.

02

חשוב כפליים להיות במעקב של רופא אם יש היסטוריה של מחלות לב במשפחה, או חס וחלילה, קרוב משפחה מדרגה ראשונה שמת מוות פתאומי.

03

בנוסף, שתיית מים מספקת, אכילה נכונה לפני ואחרי האימון ושמירה על כללי בטיחות יעזרו לך ליהנות מאימון בטוח וטוב.

פגיעה בלב תוך כדי פעילות ספורטיבית: למה זה קורה?

אחת לכמה זמן שומעים בחדשות על מקרים של אנשים צעירים שנראים בריאים לגמרי, שמתמוטטים באמצע אימון, ונפגעים באופן קשה. אחת הסיבות לכך עשויה להיות בעיה מבנית מולדת של שריר הלב, הנקראת קרדיומיופתיה היפרטרופית

(Hypertrophic Cardiomiopathy).

מה זה?

מחלה שגורמת לעיבוי של שריר הלב באופן

א-סימטרי, במיוחד במחיצה שבין חדרי הלב. כתוצאה מכך נגרמות שתי בעיות:

1. בהתכווצות של שריר הלב נוצרת היצרות במסתם האאורטלי, שדרכו זורם הדם לאבי העורקים. דבר זה יכול לגרום לתחושת עילפון - ובמאמצים קיצוניים - לאיבוד ההכרה.

2. במצב של עיבוי שריר הלב שכיחות גם הפרעות קצב, ואנשים הסובלים מהמחלה הם בעלי סיכון ללקות בפרפור חדרים. זו הפרעת קצב מאוד מסוכנת שגורמת, לדאבוני, למוות, אלא אם כן האדם שסובל ממנה מקבל טיפול מהיר בשוק חשמלי.

​​

מה הסיכון שלי ללקות בזה?

המחלה היא תורשתית ומועברת בצורה אוטוזמלית דומיננטית, אבל כשליש מהאנשים "רוכשים" את המחלה לא בצורה גנטית אלא בצורה "ספורדית".

כללי בטיחות לספינינג

 מה אוכלים לפני אימון

מה אוכלים אחרי אימון

איך ניתן לזהות מישהו או מישהי שיש להם את מחלת שריר הלב הזו?

כל מי שיש לה או לו קרוב משפחה מדרגה ראשונה שמת מוות פתאומי נמצאים בסיכון גבוה. הרבה פעמים לא מזהים אנשים כאלה, או שמזהים אותם כשכבר מאוחר מדי (בנתיחה לאחר המוות לדוגמה...) זה עצוב, אבל זו המציאות. לכן חשוב להיבדק לפני שמתחילים בפעילות גופנית מאומצת. בגדול, עדיף לגלות את הבעיה - אם היא קיימת - אצל הרופא, ולא באמבולנס הדוהר לחדר המיון בסירנה אימתנית.​

מה צריך לעורר חשד?

רופא או רופאת המשפחה יאזינו בסטטוסקופ לפעימות הלב שלך. אם ישמעו אוושה (מה שקרוי רשרוש), הדבר מעורר חשד לבעיה אפשרית. האבחנה הוודאית נעשית על ידי בדיקת אקו לב: בדיקה מכשיר אולטרה-סאונד שמראה את פעולת הלב והמסתמים.​

אז להתחיל לפחד?

לא. אין צורך להיכנס לפאניקה לפני שמתחילים לעסוק בפעילות גופנית. כניסה לכושר היא דבר מבורך, שיכול לשפר את איכות החיים. בין היתרונות הרבם של שגרת כושר הוא להיטיב עם הלב, השרירים, לשרוף שומנים מיותרים ולשפר את מצב הרוח. אך חשוב להיות קשוב לגוף שלך, וגם להיוועץ ברופאים כדי להתאמן נכון, ולדעת לשים לב לסימני האזהרה. ​

סיבות נוספות למוות פתאומי בפעילות גופנית

 1. יתר לחץ דם לא מאוזן: סיבה לא שכיחה בצעירים אבל קיימת, לעתים, בכל זאת. יתר לחץ דם יכול לגרום במאמצים קיצוניים לכשל לבבי. יתר לחץ דם ניתן לאבחן בקלות על ידי מדידת לחץ דם אצל רופא או רופאת המשפחה. ככלל, מומלץ לכולם – גם צעירים - למדוד את לחץ הדם אחת לשלוש שנים לפחות.

2. הפרעות קצב: קיימות הפרעות קצב נוספות של הלב הבאות לידי ביטוי במאמץ קיצוני. הפרעות קצב עלולות לגרום לטכיקרדיה (דופק מהיר). כשהלב לא מספיק להזרים את הדם (כאשר קצב הלב מוגבר מדי) עלול להיגרם כשל לבבי המוביל לאיבוד הכרה.

להפרעות קצב השונות יש גם שמות, כמו "תסמונת ברוגדה" ו"תסמונת וולף-פרקינסון ווייט

 (WPW)", והן ניתנות לגילוי בבדיקת א.ק.ג. פשוטה הנעשית במרפאות.

3. סמים: נו, מה... יש ספורטאים ומתאמנים שמשתמשים בממריצים ובסמים אחרים הגורמים להתייבשות, לשינוי במאזן המלחים ולשינויים בחום הגוף. גם השימוש בחומרים אלה יכול להוביל לאובדן הכרה, עד למוות.​

אז איך אפשר למנוע סיכונים מיותרים?

אם קרוב משפחה ישיר שלך (אח, אחות, אמא, אבא) נפטר ממוות פתאומי כדאי לגשת להיבדק על ידי רופא ולהיעזר בבדיקת א.ק.ג., אקו לב ומדידת לחץ דם לפני שמתחילים באימוני כושר מאומצים, כדי לשלול מצב קיים של מחלה לבבית כלשהי.

והכי פשוט: לפני ש​מתחילים להיכנס לכושר, מומלץ להיבדק על ידי רופא או רופאת המשפחה, גם אם עכשיו השתחררת מקרבי. למה? כי הרופא או הרופאה יכולים לעלות על דברים שאתם לא תשימו אליהם לב. בגלל זה הם רופאים... ובמידת הצורך, הם ישלחו אתכם לבירור נוסף.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש