חיפוש

dsdsdsd

הלכו הכאבים

סובלים מכאבי גב? חוקרים מקליפורניה מציעים מהפך בפעילות הגופנית המונעת: פעילות כללית כמו הליכה ספורטיבית ולא תרגילים לחיזוק שרירי גב, כפי שממליצים הכירופרקטים

דני טל

דני טל

​​

סובלים מכאבי גב? ייתכן שכדאי לכם להתחיל ללכת. כך התברר בתום 18 חודשי מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה. החוקרים פרסומו את ממצאיהם בשנת 2005 והתברר שכאבי הגב של קרוב ל- 700 איש, אשר עסקו בהליכה מהירה או ביצעו פעילויות נופש למיניהן, פחתו בהשוואה למשתתפים אחרים שביצעו תרגילי מיוחדים לגב.  

כאבי גב הם אחת הסיבות הנפוצות לפנייה לרופא והסיבה העיקרית לחיפוש אחר טיפולים רפואיים משלימים כמו דיקור. כירופרקטורים ופיזיותרפיסטים ממליצים, בדרך כלל, על המשך תרגול בבית על מנת לשפר את תנועתיות הגוף ולחזק את שרירי הגב. ​

לצעוד שלוש שעות בשבוע

נתונים חדשים מלמדים שהתועלת בביצוע תרגילים המכוונים לגב התחתון פחותה משחשבו ובתנאים מסוימים הם עלולים אפילו להחמיר את הבעיה. "הממצאים העולים מהמחקר שלנו מחזקים את הגישה ולפיה פעילות גופנית כללית שאינה מכונת באופן ספציפי לגב, יעילה יותר לטיפול בכאבי גב", אמר עורך המחקר ד``ר אריק הורביץ. לדבריו, השינוי במצבם של משתתפי המחקר שצעדו כשלוש שעות בשבוע התבטא לא רק בהפחתה בכאבים מהם סבלו, אלא גם בשיפור יכולת התנועה ובירידה במתח הנפשי הנלווה בדרך כלל לכאבי גב.

​​

הסיבה לכך שפעילות גופנית כללית עשויה לעזור יותר מאשר תרגילים ספציפיים, אינה ברורה דיה. הדבר עשוי להיות קשור לשחרור מוגבר של אנדורפינים (חומרים המופרשים מהמוח ופועלים כמשככי כאבים) בפעילות הכללית. נראה שכאשר מבצעים תרגילי גב בלבד, אפקט שחרור האנדורפינים חלש בהרבה, אם משום שאנשים נוטים לבצע את  התרגילים בצורה שגויה או שהתרגילים עצמם לא מתאימים למצבם. 

בכל מקרה, אומר ד``ר הורביץ, מה שחשוב הוא להישאר פעיל. אמנם לא מעט אנשים חוששים שהליכה או ביצוע של תרגילי התעמלות יחריפו את  כאבי הגב שלהם, אבל ברור שישיבה ממושכת וחוסר פעילות גופנית מעכבים את תהליך ההחלמה ומגבירים את הסיכון להופעה חוזרת של הכאבים.

הוא קורא לרופאים להגביר את מודעותם לנושא ולעודד את הלקוחות הסובלים מהבעיה לסגל לעצמם אורח חיים פעיל יותר.

המקור:American Journal of Public Health, October 2005 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש