חיפוש

dsdsdsd
בחורות באימון יוגה על מזרונים מול מראה

הגב כואב? ניסית יוגה?

לא משנה אם את בכושר או שאתה ממש לא בעניין של ריצות או מתיחות, יוגה יכולה להיות הפתרון שיפתור לכם את רוב הבעיות בחיים, כולל כאבי גב ושרירים מתוחים. איך היא עושה את זה?

אריק שרון

אריק שרון

בקיצור

01

יוגה היא ספורט בריא שמסייע במניעת כאבי גב ובטיפול בהם לאחר שכבר צצו.

02

על הדרך היא גם עוזרת ליציבה נכונה, ממריצה את זרם הדם ומחזקת את השרירים.

03

כואבים? מתוחים? נסו יוגה, אבל קודם כל היוועצו ברופא ובמדריכים, כדי לעשות את זה נכון.

מיליוני אנשים שעושים "כלב מביט למטה" לא טועים: התפשטותם של תרגולי היוגה במערב היא עדות נחרצת לתרומתה האדירה לבריאות הפיזית והנפשית כאחת.

יש מגוון סגנונות לתרגול יוגה: ביקרהאם, ויניאסה, אשטנגה, איינגר ועוד, כשהמשותף לכולן הוא שהן תורמות להגברת הגמישות, חיזוק השרירים, עוזרות ליציבה נכונה וממריצות את זרימת הדם.

בין היתר, אפשר להיעזר ביוגה למניעה ואפילו לטיפול בכאבי גב. קראתם נכון, ואני ארחיב. בשיחה עם מאמנת היוגה מירב אורשלם היא הסבירה שרוב כאבי הגב נובעים מהיעדר גמישות בשרירי הרגליים כופפי הירך, בשרירי העכוז ובשרירים זוקפי הגו.

מה זה אומר? בגדול, שגם אנשים שכבר עוסקים בפעילות גופנית בריאה ומבוקרת, שכוללת חיזוק של השרירים וסיבולת לב ריאה, עדיין עלולים לסבול מכאבי גב.

איך היוגה יכולה לעזור?

היא מתמקדת בשלושה תחומים חשובים:

1. עבודה על גמישות כל שרירי הגוף בכלל ובפרט בשרירי הירך הקדמית, האחורית, כופפי הירך, העכוז ושרירי הגו תוך שמירה על איזון אגן ואורך עמוד השדרה.

2. תרגול תנועתיות שרירי הגו בכל טווח התנועה שלהם, כמו בתנוחות הפיתול.

3. העלאת המודעות ובניית יציבה נכונה.

מחקרים שונים מהשנים האחרונות מעידים על כך שנמצאו ראיות חזקות ליעילות של יוגה כתרגול שמהווה טיפול נוסף לסובלים מכאב גב תחתון כרוני.

עוד נכתב שיוגה הביאה לשיפור קליני משמעותי לסובלים מכאב גב תחתון, וגם למגמת שיפור בסובלים מקיפוזיס (גב כפוף) - שהכאבים שלהם השתפרו באופן משמעותי.

אם עושים מתיחות אחרי אימון רגיל זה לא מספיק? 

אורשלם מסבירה שמתיחות בסוף אימון שנעשות לא כהלכה עשויות אפילו להרע: "הגיעו אליי הרבה מתאמנים שמבצעים בסוף האימון שלהם חמש דקות מתיחות, אך לצערי הרב האופן שבו הם מותחים את השרירים עלול לגרום לנזק יותר מאשר לתועלת.

"לדוגמה כשהם רוצים למתוח את השריר הדו ירכי הם מכופפים את הגו. הפעולה הזו עלולה לגרום דווקא ללחץ בין חולייתי ולשחיקת הדיסקים".

יוגה אינה מתיימרת להחליף טיפול רפואי קונבנציונאלי. אם אתם סובלים מכאבי גב חזקים לכו להיוועץ גם ברופא, לוודא שלא מדובר בדלקת וכדי לבדוק אפשרות של כירופרקטיקה.

ועוד אזהרה קטנה - אם הגב או כל איבר ושריר אחר כואבים לכם, אל תתחילו לתרגל יוגה לבד בבית מול יוטיוב. במקרים כאלה, כמו עם כל ספורט אחר, עדיף לפנות לתרגול יוגה עם מדריכה או מדריך, ולפני שמתחילים לא להתבייש ולספר מה כואב לכם, איפה וכמה.

מדריך טוב יידע לשים לב אליכם גם בקבוצה גדולה, לוודא שאתם מבצעים את התרגילים עד דרגת הקושי שמתאימה לכם ולגוף שלכם וגם ילמד אתכם לשים לב לכך בעצמכם, עם הזמן.

​ו​מה עם טיפולי רפואה משלימה?

ניתן לטפל בפציעות ספורט שונות ובכאבים שנוצרים בשל פעילות ספורטיבית, בעזרת עיסוי, שיאצו, דיקור סיני ועוד שיטות טיפול רבות ומגוונות.

למי עוד יוגה מומלצת?

תרגול יוגה יכול להוות כתרגול משלים וחיוני לאנשים שעיקר פעילותם הגופנית מתמקדת במשקולות או סבולת לב ריאה כמו ריצה, אופניים ושחייה.

היא יכולה להתאים גם למי שלא עוסק בפעילות גופנית כלל, כעוד דרך להזיז את הגוף באופן בריא שיחזק אותו וישחרר מתחים, גם אם לא מדובר בפעילות אירובית.

קראתם? יופי! אל תקרעו את עצמכם

רגע לפני שאתם מתחילים לעסוק בפעילות גופנית, חשוב להתאים אותה למצבכם הבריאותי - כדי שתעשו לעצמכם רק טוב. אל תעמיסו על עצמכם יותר מדי על ההתחלה, ודאגו להתייעץ עם רופא לפני שמתחילים, ובמיוחד לפני שנרשמים לחדר כושר. בהצלחה!

אריק שרון הוא מאמן כושר מוסמך בוגר וינגייט

מירב אורשלם היא N.D נטורופתית, מדריכת יוגה ומדריכת כושר

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש