חיפוש

dsdsdsd
בחורה מניפה ידיים על שביל

המסלול הבריא

מחקר: גם אנשים שלא נוהגים ללכת או לרכוב על אופניים במסלולים במקום מגוריהם, מוכנים לשלם יותר מיסים עירוניים, אם יידעו שכספם הולך להכשרת עוד מסלולים

דני טל

דני טל

אנשים הרוכבים על אופניים או צועדים במסלולים שהוכשרו על ידי שירותי בריאות כללית והרשות המקומית, נוטים לעמוד במכסת הפעילות הגופנית היומית המומלצת פי שניים יותר מאלה המנצלים את המסלולים הללו לעתים רחוקות. 

כך עולה ממחקר שהתפרסם בגיליון הקיץ של 2006 בכתב העת האמריקני לרפואה מונעת נתון מעניין נוסף מצביע על כך שקרוב למחצית מאלה שאינם משתמשים במסלולים אמרו שהם בעד הכשרת מסלולים נוספים. רבים מהם אפילו הצהירו שהם מוכנים לשלם יותר מיסים אם יידעו שהכספים אכן מופנים למטרה זו.

24 אחוז מבין 3,717 משתתפי המחקר דיווחו שהם משתמשים במסלולים לפחות פעם בשבוע ו-13 אחוז דיווחו שהם משתמשים בהם לפחות פעם בחודש. החדשות הפחות מעודדות הן ש- 66 אחוז מהנשים ו-60 אחוז מהגברים דיווחו שהם צועדים או רוכבים על אופניים במסלולים לעתים נדירות או בכלל לא.

השקעה משתלמת

אלה שדיווחו שפארקים ומסלולי רכיבה והליכה חשובים להם, השתמשו בהם לפחות פעם בשבוע, ועשו זאת פי ארבעה יותר מאלה שטענו ששטחי ציבור כאלה אינם חשובים להם. עם זאת, התברר ש- 44 אחוז מקרב הלא משתמשים טענו שהם תומכים בהכשרת מסלולים ושטחים ציבוריים אחרים לפעילות גופנית.

לדברי עורך המחקר, ג`והן ליברט מאוניברסיטת יוטה, קל יחסית להכשיר מסלולים לרכיבת אופניים ולהליכה ויחס עלות-תועלת שלהם ותרומתם הפוטנציאלית לבריאות הציבור גבוהים במיוחד.

"הקמת רשת מסלולים הפכה בשנים האחרונות כלי מעולה בידי הרשויות ומוסדות הבריאות לעידוד הציבור לטפח את בריאותו בפעילות זולה ונגישה", אומר ליברט.​

ללכת עם הכללית

מהפכת מסלולי ההליכה לא פסחה גם על ישראל. מאות מסלולים הוכשרו ביישובים שונים בשנים האחרונות ואלפי בני אדם צועדים בהם מדי יום. 

הכללית העלתה את את קידום הבריאות בכלל ומניעת מחלות בפרט למקום גבוה בסדר היום שלה. במהלך השנים האחרונות הקימה הכלליתמסלולי הליכה עם מערכת שילוט ייחודית. בנוסף, נפתחו קבוצות הליכה לרווחת התושבים וטיפוח בריאותם. 

עד עתה הוקמו לא פחות מ-40 מסלולי הליכה בשיתוף הכללית ובהם בישובים כמו: כפר כנא, ריינה, נצרת עילית, מגדל העמק, טובא, חיפה והקריות, טירת הכרמל, נשר, כפר סבא, רעננה, בית שמש, מעלה אדומים, נס ציונה ועוד. מסלולים נוספים עומדים להיפתח בקרוב בעשרות ישובים נוספים.    

הכשרתם והקמתם של מסלולי הליכה הם פרי שיתוף פעולה בין הרשות המקומית שהביעה את רצונה להכשיר מסלולים בתחומה, ובין שרותי בריאות כללית. על המסלול מציבה הכללית שלטים מאירי עיניים המדריכים את הצועדים כיצד לבצע תרגילי חימום לפני הפעילות ותרגילי הרפיה בסופה, מעודדים את ההולכים להתמיד בפעילות, מזכירים להם לשתות מים, מדריכים אותם כיצד למדוד דופק ולהתאמן על פי דופק מטרה ועוד. השלטים ניצבים במרחק של כ-500 מטרים זה מזה.​

שלוש פעמים בשבוע

דליה ואריק מקריית ים המגדירים את עצמם כמכורים להליכה:"תמיד הקפדנו לעסוק בספורט` הם אומרים `אבל מאז שהוקם המסלול קרוב לביתנו, אנחנו צועדים עליו לפחות שלוש פעמים בשבוע. המסלול נוח ובטוח. לפני כמה שבועות קיבלנו הדרכה ממאמן כושר של הכללית בהליכה נכונה וזה עזר לנו לתכנן נכון את קצב ההליכה שלנו, את מרחק ההליכה, להקפיד על נשימה נכונה ועוד. השלטים מזכירים לנו לבצע תרגילי חימום 

ושחרור, להתאמן על פי מדדי דופק​ מטרה ובכלל, מעודדים אותנו להתמיד וזה בסופו של דבר העניין החשוב ביותר מבחינתנו". 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש