חיפוש

dsdsdsd
בחור מחזיק ספר ומגרד בראש

לקחתי ריטלין לקראת מבחן (ואין לי הפרעת קשב)

החלטת לקחת ריטלין כדי לעבור את המבחן בפיזיקה שנה א'? אפשר להבין את הלחץ, אבל להשתמש בכדור הזה סתם ככה זה מסוכן. כל מה שחשוב לדעת על גלולת הפלא המודרנית

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר איריס מנור

בקיצור

01

לפני שנוטלים תרופה כלשהי צריך להתייעץ עם רופא ולאחר מכן להיות במעקב סדיר. למה? כי יכול להיות שהתרופה לא בטוחה לכם ואתם בעצם מהמרים על הבריאות שלכם.

02

לא עלה מאף מחקר כי שימוש בריטלין או בתרופות ממריצות אחרות מסייע לאנשים שאינם סובלים מהפרעת קשב. יש מחקרים שמהם עולה כי בדיוק ההיפך הוא הנכון.

03

יש דרכים רבות שיעזרו לך לשפר את הריכוז בתקופת ההכנה לבחינות: למידה בקבוצות, מוזיקה מרגיעה, שנת לילה טובה, פעילות גופנית והקפדה על תזונה נכונה.

בשנים האחרונות זו הפכה למגפה של ממש: אנשים משתמשים בריטלין וב"תרופות חכמות" אחרות על־מנת לשפר ריכוז בלמידה לקראת מבחנים, כדי לעבור בשלום הרצאה בעבודה או אפילו בתור סם, "כדי לתפוס ראש". וזה ממש - אבל ממש - לא חכם.

אז אם אין לי הפרעת קשב ו"השגתי" ולקחתי ריטלין כדי להתרכז טוב יותר בבחינות, או לקראתן - מה עשיתי לעצמי?

לא טוב.

למה?

כי ריטלין היא תרופה - ויש לה התוויה ברורה: לסייע לסובלים מהפרעות קשב. וחוץ מזה, לפני שנוטלים תרופה כלשהי צריך להתייעץ עם רופא ולאחר מכן להיות במעקב סדיר. למה? כי יכול להיות שהתרופה לא בטוחה לך ואתה בעצם מהמר על הבריאות שלך. הנה דוגמה: חולים הסובלים מבעיות מולדות בלב, מקרדיומיופתיה (מחלות בלתי דלקתיות של שריר הלב), מקצב לב לא סדיר, ממחלת לב כלילית או מבעיות לב אחרות לא יכולים להשתמש במתילפנידאט. זהו חומר פסיכואקטיבי ממריץ של מערכת העצבים המרכזית שעליו מתבססת ריטלין.

וחוץ מזה - זוהי עבירה פלילית לקנות תרופת מרשם בדרכים לא חוקיות וללא מרשם.

​אז אמרו ש... (מיתוסים על הפרעת קשב)

כל מיני אגדות אורבניות נקשרות בהפרעת קשב ובטיפול התרופתי - אבל מה האמת?מיתוסים על הפרעת קשב

אוף, אבל אני ממש רוצה להצליח בלימודים!

גם אנחנו רוצים שתצליח! אבל עד היום לא עלה מאף מחקר כי שימוש בריטלין או בתרופות ממריצות אחרות מסייע לאנשים שאינם סובלים מהפרעת קשב. יש מספר מחקרים שמהם עולה שבדיוק ההיפך הוא הנכון.

כן, אנחנו יודעים, יש אנשים בלי הפרעת קשב שמוכנים להישבע שהתרופות החכמות עוזרות להם. אולי זה נכון, אבל הדבר לא קשור לתרופה – אלא לכך שמי שנוטל אותה חושב שהיא עוזרת (אפקט פלצבו). אפקט דומה היה מתקבל אם אנשים אלו היו נוטלים ויטמין ומניחים שהם קיבלו ריטלין.

רגע, אז מה זה ריטלין בדיוק?

ריטלין (Ritalin) הוא השם המסחרי של התרופה מתילפנידט (Methylphenidate Hydrochloride). שם מסחרי נוסף שהתרופה ידועה בו הוא קונצרטה, שהיא ריטלין בשחרור מושהה ארוך. מתילפנידאט על שלל שמותיה המסחריים נועדה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ובהיפראקטיביות. בהרכב שלה, התרופה דומה לאמפטמין, סם מעורר שהשפעותיו דומות מאוד להשפעות קוקאין.

יש כמה סוגים של תרופות שמבוססות על מתילפנידאט:
• ריטלין "רגיל"
• ריטלין SR
• ריטלין LA
• קונצרטה
• פוקלין
• דייטרנה

התרופות שונות זו מזו במשך ההשפעה שלהן וברמת תופעות הלוואי. מה בתכל'ס עושה מתילפנידט?

ממחקרים רבים עולה כי העברה לא יציבה של מוליך עצבי בשם דופמין ברשת הקשב המקשרת בין אזורי מוח שונים, היא אחת הסיבות המרכזיות להפרעת קשב. התרופות המבוססות על מתילפנידט מסייעות להעלאה של רמת הדופמין – והתוצאה: שיפור משמעותי בפעילות היתר ובקשב, ושיפור מסוים בהתנהגות, ביחסים הבין־אישיים ובביצועים הקוגניטיביים.

זה עלול להיות מסוכן?

כמו לכל תרופה, גם לתרופות ממריצות יש תופעות לוואי. הנפוצות ביותר הן הפרעות בשינה וירידה בתיאבון. גם כאבי ראש, יובש בפה, בחילות, חרדות, סחרחורות, ירידה במשקל, רגזנות והזעת יתר עלולים להופיע בעקבות הנטילה.

ולהשתמש בריטלין לא לקראת הבחינות, אלא סתם בשביל "לתפוס ראש"?

רבאק... 

אז מה את בעצם את אומרת?

שלא לוקחים תרופות סתם, בטח לא כדי "לתפוס ראש". כי אם משתמשים בתרופות ללא צורך - וללא פיקוח רפואי - מסתכנים.

אם באמת יש לי קשיים בריכוז - מה עושים לקראת הבחינות?

ריכוז איננו קשב. קשב הוא היכולת האוטומטית להישאר ממוקד במטלה פסיבית. ריכוז תלוי בגורמים רבים: עניין, עייפות, רעב, ועוד. כמובן, כאשר הקשב לא תקין, קשה לשמור על ריכוז יציב. קושי בקשב הוא מושג כללי ומתאר סולם של הפרעות בדרגות חומרה שונות. ברגע שהקושי בקשה מוגדר כהפרעה הפוגעת בתפקוד (קיימים קריטריונים אבחנתיים ומבחנים, כמו שאלון TOVA הקובעים זאת) - רק אז מומלץ לקבל טיפול תרופתי בתרופות ממריצות – תחת השגחה. 

שימוש בתרופות אלה למי שאינם סובלים מהפרעת קשב וריכוז, רק על־מנת להתרכז טוב יותר, למשל כדי לעבור את המבוא לפיזיקה שנה א', עלול להיות מסוכן, הוא מיותר ולמעשה – ממש לא אחראי.

אז מה אני עושה?

שמעת על הדרכים המקובלות להתרכז טוב יותר בלימודים?

1. לימוד בקבוצות מהווה שיטה מצוינת לעזור להתמקד.

2. מוזיקת רקע מרגיעה היא כלי טוב שלא עושה שום דבר שלילי למוח, ויכול לתרום לתחושת הרוגע ההכרחית לריכוז.

3. פעילות גופנית סדירה משפרת את זרימת הדם למוח, תמיד טובה כדי להירגע ועוזרת מאוד לשיפור הריכוז. וכן, גם יוגה ומדיטציה.

4. שינה טובה חיונית לתפקוד טוב ומרוכז במהלך היום.

5. תזונה נכונה יכולה לעשות את כל ההבדל. למזון שאנחנו אוכלים יש תפקיד משמעותי. אכילת סוכרים ופחמימות פשוטות מעלות את רמת האינסולין באופן מיידי ויוצרות תנודות גבוהות ברמת הסוכר בדם, מה שעלול להגביר חרדה, מתח, אי שקט וקשיי ריכוז.

נכון שמרוב הלחץ של המבחנים אין זמן, סבלנות או חשק להכין ארוחה בריאה, והכי קל לאכול חטיפים עתירי קלוריות, אבל זאת טעות: אכילה של פחמימות מורכבת בליווי סיבים תזונתיים, כחלק מדיאטה מאוזנת של כל אבות המזון, תגרום לתחושת שובע לאורך שעות היום, תמנע את התנודות החדות ברמות האינסולין והסוכר בדם ועל ידי כך תתרום ליכולת הריכוז שלנו.

​האם גם אתם צריכים ללכת לאבחון?

הגיע הזמן לבדוק
התסמינים של הפרעת קשב וריכוז

ואם באמת נראה לי שיש לי הפרעת קשב?

אז מקום טוב להתחיל לברר את זה יהיה בפגישה עם רופא או רופאת המשפחה שלך.

ועוד שאלה אחת: ריטלין הוא סם?

כמו הרבה תרופות - כן.

מתילפנידאט מוגדר בישראל כסם מסוכן על־פי פקודת הסמים. ובהנחה שלא זה מה שירתיע אותך - אני מקווה שהדברים האחרים שמתוארים בכתבה הזו לפחות יגרמו לך לחשוב על זה שוב.

רק בריאות!

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית

ד"ר איריס מנור היא פסיכיאטרית לילדים ומנהלת המרכז לקשב במחוז דן פ"ת, מטעם מרכז בריאות הנפש גהה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש