חיפוש

dsdsdsd
עודף חלב

עודף חלב

עבר חודש מהלידה והשדיים עדיין מלאים מאוד וזה מאוד לא נוח? התינוק משתנק בזמן ההנקה? בטיטול רואים צואה ירוקה, אולי גם עם קצף? אולי יש לך עודף חלב - ולנו יש טיפים בשבילך

אריקה רוזנשטוק, טל צים בן־ארי

ללא התערבות רפואית, ייצור החלב ההתחלתי מתרחש באופן אוטומטי אצל מרבית הנשים. בימים הראשונים שלאחר הלידה מדובר בכמויות קטנות ותקינות של חלב עשיר בחומרי חיסון (קולוסטרום). כ-5-3 ימים לאחר הלידה השדיים מתמלאים בחלב שייווצר כל עוד התינוק יונק ביעילות, בהתאם לצרכים הבריאותיים שלו ולגילו.

לאחר 6-4 שבועות של הנקה מלאה, השדיים אמורים לאזן את כמות החלב לפי שיטת ביקוש והיצע: ככל שיוצא יותר חלב מהשדיים בהנקה או בשאיבה, השדיים מכינים יותר.

אצל חלק מהנשים, בגלל ניהול הנקה לא נכון או מסיבה אחרת, הגוף לא מתאזן והשדיים ממשיכים ליצור כמות חלב העולה על הביקוש. 

יש לנו בשבילך 6 סימנים להנקה מוצלחת

סימנים אפשריים אצל האם
שדיים מלאים מאוד, על גבול אי הנוחות.
• נזילות מרובות שמתאפיינות בצורך בהחלפת רפידות לעיתים קרובות, בגדים ו/או מצעים רטובים.
• בזמן ההנקה ייתכנו טפטופים רבים מהשד השני או התזה חזקה של זרם חלב כאשר התינוק מתנתק.
• דלקות בשד או חסימות חוזרות בצינוריות החלב.

סימנים אצל התינוק
קושי להסתדר עם הזרם החזק שמתאפיין בהשתנקות על השד, נזילת חלב מהפה ו/או פנים מרוחות בחלב.
•  בזמן ההנקה התינוק מתחבר ומתנתק פעמים רבות, לפעמים נושך את הפטמה, בוכה ומקשית את הגב.
• כאבי בטן שמתאפיינים בהרמת רגליים ובאי שקט.
• צואה ירוקה וקצפית.
• יחד עם זאת התינוק עולה יפה במשקל, אפילו מעל המצופה.

סיוע לאמא
צריך לעזור לגוף לא להכין יותר חלב מהנדרש. בחלב קיימים חלבונים שמעכבים ייצור. ככל שיש יותר חלב בשד עולה כמות החלבונים המעכבים. הישארות של החלב יותר זמן בשד תעכב את קצב הייצור. 

כמה דברים שניתן לעשות:
• להיניק מצד אחד בכל הנקה. אם התינוק רוצה לאכול שוב בתוך שעתיים, שוב להציע את אותו צד. הנקה מצד אחד בכל פעם גם תאפשר לתינוק לקבל חלב יותר עשיר בשומן ופחות בלקטוז. הדבר יכול להפחית כאבי בטן ולשפר יציאות.

• במקרה של מלאות יתר הגורמת לאי נוחות ניתן לסחוט מעט חלב לפני ההנקה להקלה על המלאות בשד ובכך להקל על חיבור התינוק לשד. ריקון השד על ידי שאיבת יתר יכול לאותת לגוף להכין יותר חלב, מה שעלול להחמיר את הבעיה.

• אפשר לנסות גם להניח על השד המלא מדי, ל־20 דקות בכל פעם, קומפרסים של עלי כרוב מקוררים. יש להימנע משימוש ממושך בעלי כרוב שעלול לגרום לייבוש לייבוש חלב.

תשובות לכל השאלות החשובות
תזונה בהנקה

סיוע לתינוק
כדי לסייע לתינוק להתמודד עם הזרימה החזקה, נסי תנוחות שמזרימות חלב נגד כיוון הכובד. כדאי להיניק את התינוק בתנוחה אנכית, וגם כאשר האם נשכבת לאחור והתינוק מעל השד.

לפעמים מה שנראה כעודף חלב הוא למעשה בעיה אחרת: ניהול הנקה לא נכון, שאיבות מרובות מדי בין הארוחות, תינוק עם ריפלוקס או קושי בסנכרון הנקה-בליעה. אם הבעיה ממשיכה למרות ההמלצות שלמעלה, כדאי לפנות ליועצת הנקה מוסמכת לבירור וסיוע.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

טל צים בן־ארי (RN ,MSN) היא יועצת הנקה מורשית ומוסמכת IBCLC, מרכזת תחום הנקה בסגל אחות ראשית, ואחות בפגייה במערך הנשים והיולדות במרכז הרפואי כרמל, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש